Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 2024. 06. 12. 13:43
Előzmény: #222599  Pistike12
#222600
Ezzel ugy lehetett keresni, ha fix hiteltbol vettel eszkozt, es a hitel miatt el nem koltott forrasbol kotvenyt vettel.
Igy a hitel forrasa bukik, mert nem tud atarazni es a hitel forrasa most a forrasanak megujitast is fizeti neked:) 
Lasd MNB 4500mrdos hiany... 
Köszönöm mindenkinek :) :) 
Most szamoltam, hogy a 3%os 10 eves fix hitelek kamatkiadasa kb a 19% a futamido alatt, a toke hozama meg ilyen kamatokkal es 5%al tovabb szamolvaa futamido vegeig 100+%...
Valami egeszen durva. Nem lehet is latom, hogy hova futhat ki ez a helyzet, de a tiborczek fele 3m ftos nm arak elorejeleznek vmit: csorosagot (es/vagy magas inflat) 
Pistike12 2024. 06. 12. 13:34
Előzmény: #222591  Benzedrine
#222599
Az allamnak nem erdeke kedvezo feltetelekkel kotvenyt kibocsájtani, es monetaris finanszirozasbol fedezi a hianyat, ezzel a piacot szabalyozva, alacsonyan tartani a penz arat, es barmikor nyomtatni. A kotveny neverteke pedig mindig fix, igy nem tud felarazodni, csak a futamideje alatt, amit tud a kormanyzat jegybanki kereslettel befolyasolni. Lasd usa tavaly marciusi beavatkozasa, hogy korlatlanul veszi az atarazodo banki kotvenyeket. Hosszutavon ezzel nem lehet nyerni egyeb eszkozosztallyal szemben. 
Rövidtávon most lehetett vele nyereszkedni, de az inflaciokovetok erre alkalmatlanok voltak. 
Ezzel a rendszerrel nominalisan folyamatos arnovekedesre van itelve a rv, ingatlan. Meg bedoles eseten is biztosabb mint a kotveny, mert ez a rendszer inflaciot gerjeszt, megha nem is jelenik meg a statisztikaban. 2014tol 21ig vegighazudtak az inflat a statokban amely vegul utat tort maganak, es behozta a lemaradast:) 
"Az elmélet legalapvetőbb feltevése szerint, ha kétszer annyi pénzt használ a piac egységnyi termékekre licitálva, úgy egész egyszerűen az árszint megy csak fel, nem tesz minket a pénznyomtatás gazdagabbá." 
Pistike12 2024. 06. 12. 13:19
Előzmény: #222593  goldilocks
#222597
Arfolyamingadozas, kapitalista piac, amelyhez a mi szemunk nem szokott:)
Mo usa nem barik:)  (adozas stb) 
Ezek sztem eros kockazatok. Tovabba bar trendszeruen erosodik az usd a hufhoz kepest, azonban az usa bmelyik pillanatban kepes - 30-40%ot csokkenteni az usd erteken, ha ugy latjak jonak. Az meg nem olyan jo. 
szieszta 2024. 06. 12. 13:16
Előzmény: #222593  goldilocks
#222596

Pontosan ilyenbe raktam bele a pénzemet 2007 végén, majd mikor hozott volna 5% nyereséget, jött a 2008-as összeomlás. Én a zuhanás első napjaiban szabadulni akartam belőle, de  a befektetési tanácsadó lebeszélt, hogy miért pánikolok. Így realizálom csak  a veszteségem, ami 5% lett volna, az alaptőkémből.
Egy hét múlva, már más volt a kép, már mindenki menekült így én is, realizálva 17% veszteséget. Mielőtt megszűnt ez az alap, - 87 % volt a teljesítménye.
FR73 2024. 06. 12. 11:58
Előzmény: #222594  FR73
#222595
Ha ugyanez a REIT egy ír ETF-be be van csomagolva, akkor csak 15% az effektív forrásadó (ezt az ETF intézi, a maradékot fogja kifizetni), és a tbsz-en további adó nincs.
FR73 2024. 06. 12. 10:59
Előzmény: #222593  goldilocks
#222594
USA osztalékra 30% a forrásadó, amit nem tudsz visszaigényelni.
goldilocks 2024. 06. 12. 10:55
Előzmény: #222581  kukor-ica
#222593
Bedobom ide...  kinek mi a véleménye: magyar lakás ingatlan helyett amerikai ingatlanalapok. Kifizetett hozam évi 4-5% között. 15 éves visszatekintő teljes hozam 12% per év. Dollárban. Nincs üzemeltetési macera, likvid. Az iparág szabályozott, 40-50 éve létezik, az eredmény 90%-át ki kell fizetni osztalékban. Van benne lakó, nyugdíjasotthon, raktár, ipari, iroda, adatközpont. 
Van benne persze árfolyam ingadozás aki azt nem szereti nézni annak nem való.
Ki mit gondol?
Dividend yield REITs U.S. 2023 | Statista
zajec
zajec 2024. 06. 12. 10:47
Előzmény: #222539  ncseed!
#222592
ne törődj vele, tedd a dolgod. Sokan azt hiszik az ingatlanár nem tud esni. Ott volt a 2008 utáni időszak. 
Senki nem fog használt 120éves bp-i lakást venni 1-1,2 millió/nm. Olyanok vesznek ilyet akik hirtelen "találtak" pénzt.  A megdolgozott pénzzel 40-60millió közötti ingatlanokat keresik 850e körüli nm áron. 
Ha PMAP-ba berakta valaki a pénzét és keresett vele +10%ot az ingatlan ár nem mozdult és a kereslet miatt tud alkudni -10-20%ot akkor az egy jó opció.
 ksh_korabbi-20190729.png (606×379) (portfolio.hu)
 
Benzedrine
Benzedrine 2024. 06. 12. 10:08
Előzmény: #222590  Pistike12
#222591
Miért is? Csökkenő inflációról ír.
Pistike12 2024. 06. 12. 09:57
#222590
Jo cikk
https://hold.hu/holdblog/penznyomtatas-jegybank-inflacios-cel/
Ezert erdemes a kotvennyel ovatosan banni
Stg 2024. 06. 12. 09:53
Előzmény: #222588  szieszta
#222589
Na igen, ez egy érdekes aspektus apmiről itt írsz, érdemes ránézni az építőanyagok árának allakulására akár csak a covid utáni években, de akár csak az utóbbi 2 ben.
/Betonacél, tetőanyag//építőfa//, cement, tégla pl ./
szieszta 2024. 06. 12. 09:09
#222588

Egy építkezési vállalkozó azt mondta, hogy minimális nyeresége van a 2 évvel ezelőtt felhúzott házakon, mivel akkor annyira felverték az építőanyag árát, hogy most 20%-kal olcsóbban épülnek a házak. Csak az volt a szerencséje, mivel ő nagyban vásárolt, mennyiségi engedményt kapott, így engedhet az árból.
Az idő meg sürgeti, hiszen ő is hitelből építette a házakat, reménykedve abban, hogy folytatódik a trend, hogy még befejezés előtt szétkapkodják az érdeklődők a  házakat.
szieszta 2024. 06. 12. 09:00
Előzmény: #222586  J0hnnyEnglish
#222587

Érdekes dolog van nálunk, mivel (fürdő) kisvárosunk ketté van szakadva az ingatlanok tekintetében.
A fürdőhöz közelebbi ingatlanok hihetetlenül túlárazva várakoznak több éve a vevőjükre, a másik felén újépítésű ingatlanok az új lakónegyedben félig elkészülve tengődnek.
Az ingyenhitelek lecsengésével  befagyott a piac, sokan a hitelkeretükből nem tudták befejezni álmaik házikóját. Arra járva sokszor látom, mikor fiatalok saját kezűleg kínlódnak a befejezéssel, mindig annyi építőanyagot megvéve, amennyire futja  a keretből.
Az ismerősöm lánya is elköltözött egy ilyen házba, egyetlen szobájuk lakható, az egész ház félkész, de ha ott laknak, mindig tudnak valamit hozzátenni.
A barátom is így építgette nyaralóját, első két alkalommal a hétvégéjüket az autóban töltötték, majd kitakarítva a szerszámtárolót, ott húzták meg magukat és így haladtak tovább, tovább. Most már egy nagyon szép nyaralóba járnak, igényesen a saját szükségleteikre szabva, három évet várva arra, hogy befejeződjön a meló, ami ugye sohasem jön el. Mindig van mit alakítgatni és karban tartani. :-)
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 06. 12. 08:19
Előzmény: #222579  Placi82
#222586

Pontosan az ilyen "anomáliák" miatt vannak érdekes dolgok a piacon. Egyrészt, hogy miért emelkedhet az ár a keletmo-i régióban. BP-n pedig mennyire jönnek a külföldiek (?)
Amit én vettem kis kertet (gazos), külterületen, kis zsákutcában a 20 ingatlanból 6 állandóan lakott. Nem putrik, és mivel most megy az átminősítés, 3 családi ház is épül.
Szóval az élet utat tör magának.
szieszta 2024. 06. 12. 08:07
Előzmény: #222584  szieszta
#222585
Természetesen ez Budapesttől elég távoli kisvárosban van, ahol én is élek.
szieszta 2024. 06. 12. 08:03
Előzmény: #222581  kukor-ica
#222584

Én azt gondolom, hogy akkor éri meg lakást, házat venni, ha azt nagyon jó áron sikerül megszerezni.
Nekem óriási szerencsém volt, mert a nyomott áron megvásárolt házra másnap jelentkeztek a bérlők. Míg ők a pénzt próbálták összekaparni a házra, én leraktam az asztalra a lealkudott árát, így elhalászva előlük az elköltözés lehetőségét. Most ott laknak és fizetik a bérletet.
Úgy költöztek be, hogy én kigyomláltam a telket, ők meg 3 havi bérlet elengedéséért lakhatóvá tették maguknak a picit elhanyagolt házat, a 80 éves nénike után.
Nekik is megfelelő, mivel csak átmeneti állapot, mert a szülői házra várnak, hogy kiürüljön. Én bízom benne, hogy a szülők még jó darabig jó egészségnek fognak örvendeni, így 10 év alatt kifizetik a ház árát.  :-)
Nem tudják, hogy nekem sikerült lealkudni az árat, sőt, mikor rákérdeztek, én még magasabb árat mondtam, mint a meghirdetett volt.
Benzedrine
Benzedrine 2024. 06. 12. 07:48
Előzmény: #222581  kukor-ica
#222583
A tőkéd 10-20%-ából miért ne, lehetőleg több kontinensre diverzifikálva.
szieszta 2024. 06. 12. 07:47
Előzmény: #222578  Benzedrine
#222582

A szerencse is más, meg  a szorgalom is. Természetesen a szülő lehet ilyenkor vak, de az nem igazságos.
Ráadásul lehet, hogy a szülő egyformán szereti  a gyerekeit, de nem biztos, hogy ez fordítva is így van.
A három lányból az én feleségem volt, aki nem  a költekező típus, szerény, kedves, segítőkész. A másik kettő élvezte a habzsi dőzsit, jólmenő vállalkozó apuka teli pénztárcáját. Amíg persze teli volt, mert azt senki nem látta, hogy ezt a jólétet hitelből fedezte. Többek között a tőlem kölcsönkért pénzből is.
Nem is volt semmi baj, de jöttek a kérők és  a "hercegnők" elkeltek. Gyorsan kiderült, hogy a hercegeknek nem tetszik a király és mivel egy lyukas gatyában jöttek a kastélyba lakni, amíg nem tudtak elköltözni, sokszor volt összetűzés, egyszer kiabálás, máskor nem beszélés.
Nálunk ez nem volt gond, mert az én hercegnőmet nagyon korán elraboltam és csak látogatóba járt haza, meg a szüleit segíteni. Mivel nagyon szeret(t)em őt, így mindent tűrtem, még azt is, mikor a király elmondta, hogy a cégébe fektetett pénzem nem tudja visszaadni, így se kamat, se tőke.
Közben meg láttam, hogyan segítik a másik két rokont a jólétben......gyakorlatilag amit én megvontam magunktól.
A feleségem nagyon szereti szüleit, akik úgy gondolják, hogy a birodalom széthullásáért nem ők a felelősek, így ez tabutéma. Ezért a rokonok nem tudják, hogy mi mennyit buktunk ezzel.
Ennek ellenére mosolyogva járok hozzájuk, még mindig segítve őket a nyugdíjas éveikben. Ránk biztosan számíthatnak.
Amit láttam, hogy hogyan fordul az ember 180 fokot, ha (nagynehezen) párra lel. "A lányok nem hibásak, csak  a férjeik"- ezt vallják odaát.
kukor-ica 2024. 06. 12. 05:12
#222581

Számomra a jövő nagy kérdése, hogy megéri-e állampapír helyett ingatlant venni.
Mert eléggé biztosnak látszik, hogy a rosszabb (0,25-0,75%) PMÁP-okat jövőre dobni kell, annyira lecsalják az inflációt.
Ha azt számolom, hogy
- értékre vetítve 5% a bruttó bérleti díj
- ebből valamit adózok is
- 11-11,5 hónapot van kiadva egy lakás
- ha célbefizetés nem is, de valami amortizáció mindig van
- a bérleti díjak emelkedése, az infláció, és nominál lakásárak változása +/-1% hibával nagyjából azonos 3-5% körül van
.
akkor pont az a 7% hozam jön ki, ami a hosszú távú állampapírok kamata. 
Viszont az egyik sok macerával, a másik fotelból.
Tehát annak éri meg lakás venni, aki:
- hisz a bérleti díjak inflációt meghaladó emelkedésében
- hisz a lakásárak inflációt meghaladó emelkedésében
- nagyon nem bízik a magyar államban
Továbbá ha 2025 elején a mostaninál jóval alacsonyabb hozamszintek lesznek az állampapír piacon.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek