Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Atti 2023. 12. 20. 11:00
Előzmény: #212589  hunball
#212640
Alkudtál 480.000 Ft-ot.
Nem fog neked fűnyírót venni és mással sem fog " kedveskedni".
Ez egy üzlet.
Muszály az Ő fejével gondolkodnod, hogy ki tudd számítani mit akar.
Vagy nem üzletelsz vele.
Xis24 2023. 12. 20. 10:58
Előzmény: #212637  Xis24
#212639
A vidékről jöttek tudják, hogy az évtizedek alatt a pestiek beköltöznek majd nem jön senki visszaköltöznek. Majd nem kell a ház senkinek. Ha jó a buli a Pestieknek megint jönnek. Ők a kerozin az aggloban. Ahhoz pedig drágának kell lenni Bp-nek, hogy legyen kereslet.
berlini
berlini 2023. 12. 20. 10:55
Előzmény: #212617  J0hnnyEnglish
#212638
Ha téged olvas az ember, akkor az az érzése, hogy nem ugyanabban a való világban élünk.
Akik itt már 6-8 éve áremelkedést vártak, azokról azt állitani, hogy mantráztak, csak akkor lenne fair ha közben folyamatosan felsültek volna.
A valóság ezzel szemben az, hogy az árak közben 200%-400%-ra nőttek lokációtól függően, de még Tatabányán is háromszorozódtak.
2022-ben, a háború kitörésekor az addig emelkedést várók (és megkapók) közül többen nagy áresést vizionáltak. A topic gazdálya tavaly nyártól jósolt egy keményet. Placi volt a legmerészebb, ő 40%-osat várt. (Ő ezt a várakozást még pár hónappa ezelőtt is megerősitette a háborús topicban.)
A valóság pedig lassan de biztosan azt mutatja, hogy Budapesten mindkét évben (2022 és 2023) tovább emelkedtek az árak. Ez az év még nem ért véget (végleges statisztikák pedig 2024 év végéig nem várhatók erről az évről,) de valószinűleg idén is lesz egy kb 15%-ot meghaladó áremelkedés Budapesten egy kb 18%-os éves infáció mellett, ami legalább reálértékben csökkentette a lakások árát.
Ha jövőre kimászunk a recesszióból, megindulnak az EUs pénzek, akkor az ideinél garantáltan nagyobb lesz aáremelkedés és reálértékben is nőnek a lakásárak.
 Még egy feltevést szeretnék cáfolni.
Én nem szeretném ha a lakásárak emelkedjenek, de ezek emelkedése az adott gazdaság és népességpolitikai közgben törvényszerű volt és az is marad, amig ezeket a maffiózókat nem távolitjátok el.
Rajtatok áll én soha sem szavaztam erre a tróger társaságra.
Xis24 2023. 12. 20. 10:47
Előzmény: #212620  slash
#212637
Mindig úgy lehet pénzt szakítani ha félreárazás van.  De az új ciklus hajnalán szerintem mégis Bp félreárazott.. de igen.. lehet csak a csúcshoz képest. Na de mi azt  pontot keressük amikor a többi félreárazott Budapesthez képest. Bp-ről nézve 😃😃😃
kukker 2023. 12. 20. 10:44
Előzmény: #212632  tihamer
#212636
"Meg jó hogy januárban 18-20 %-ot emeltem annó"
Még jó.
Mert semmi nem elég, igaz?
Van olyan itt, akinek van olyan, hogy: elég?
hunball 2023. 12. 20. 10:42
#212635
Köszi mindenkinek. A szerződés tervezetben az van, hogy a tulaj részéről csak akkor *indokolt* a szerződés előzetes felmondása, ha a bérlő nem rendeltetésszerűen használja a dolgokat, szabályt szeg, vagy vis maior van (bármi is legyen ez, háború vagy nem tudom mi). Na most nekem az *indokolt* szó az nem tetszik, túl pongyola, erre mindenképp rákérdezek. Legyen az, hogy ,,nem lehetséges'' vagy még akár vígaszdíjjal is megspékelve. Bár abba úgyse fog belemenni. 
--- A kertet illetően a feleségem hajlik arra, hogy akkor a szaros fűnyírót megvegyük. De én csak akkor vagyok hajlandó belemenni, ha a szerződésbe belekerül, hogy más eszközt adnak kölcsön. Mert szóban (telefonban) azt mondta, hogy mindent adnak kölcsön a fűnyíró kivételével (átlósan szomszéd házban laknak), de a szerződésben az van, hogy semmit se biztosítanak, és ezt a bérlő tudomásul veszi.
-- Ja és még egy apróság. Van egy olyan mondat a szerződésben, hogy a bérlő megismerte a lakás állapotát, a szigetelések állapotát is. Na ez se tetszik, apróság, de nem jó. Mi a hűvös, 15 fokos lakásba mentünk be kabátban, végignéztük a szobákat, és annyi. Na most ebből én nem tudom, hogy az ajtó mennyire szelel vagy az ablak pontosan hol ereszt levegőt, ha esetleg van olyan. Bizalmi alapon belemegyek a bérlésbe, egy évre kibírjuk. De az intő jel, hogy beleírja ezt, miközben nem volt lehetőség ezt végignézni. Azt fogom mondani, hogy ilyet akkor írok alá, ha egyszer rendesen kifűtött lakásban végignézhetem. Vagy ha nem akarja előre felfűteni most, akkor kiveszem így is, bizalmi alapon, de akkor vegyük ki ezt a mondatot. 
2345678 2023. 12. 20. 10:38
#212634
Volt egy lakás amit külföldi tulajdonos árult. Meghatalmazottól vehettem volna meg. (Apostille). Féltem, hogy valami csalás áldozata leszek, hezitáltam. Vietnami vevő - komoly alkudozás mellett- 1 napi hirdetés után megvette. Úgy tudom, hogy 2024 februárjától a külföldi tulajdonosnak már személyesen kell jelennie az adásvételi szerződéshez, talán ez nagyobb biztonságot ad majd, hogy tényleg a tulajdonostól vásárol az ember.
sztiv 2023. 12. 20. 10:31
Előzmény: #212626  N0MAD
#212633
Félre: ha a szerződésben az 1 éves határozott időtartam bele van foglalva és azt bármelyik fél idő előtt felmondja a kaució összegével megegyező összeget kell fizetnie a másiknak. Magyarán a bérlő bukja a kauciót, a bérbeadó visszaadja a kauciót + az azzal megegyező összeget. Magyarán úgy kell kezelni mint egy előleget a szerződésben, és fontos, hogy szerződésbe legyen foglalva mert a Ptk.-ban az óvadék természete nem így került meghatározásra.
tihamer
tihamer 2023. 12. 20. 10:22
Előzmény: #212630  tihamer
#212632
"előző év azonos időszakinál országosan és Budapesten egyaránt 12 százalékkal, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 95, illetve 86 százalékkal voltak magasabbak a novemberi lakbérek."
Éves alapon 12 % bérleti díj emelkedés.
Az infláció pedig ebben az időszakban kb. 18 %.
Meg jó hogy januárban 18-20 %-ot emeltem annó.
Stg 2023. 12. 20. 10:19
Előzmény: #212627  slash
#212631
Ha a 3. Kerületben van 40 ért értelmezhető nagyságú telek, azt meg kell venni, az jó üzlet!
Ott laksz ugye?
De csodálkozom, hogy ilyet ki lehet fogni ott.
Stg 2023. 12. 20. 10:14
Előzmény: #212624  J0hnnyEnglish
#212629
Kb így látom én is, hogy nem kapol.
Budapesten befektetésre, lakás jobban megéri sztem most.
Amit már írtam Szent Imre városban van egy másfélszobásunk jó helyen, de rossz állapotú, kb -35-40 körül ér szerintem.Amit én jobban látok az agglóból a budakeszi járás, 
ennek a távolabbi pontjain is kb ennyi a telek, vagy full felújítandó régi ház. Àtlagban.
Néhány kivétel persze lehet.
Akkor építesz, vagy felújítod lesz mondjuk80 vagy 100 nehezebb kiadni 400 ért mint két lakást az árából.
De mondjuk óriás különbség nincs, 300 ért kiadható a ház is.
De szumma szummárum hideg fejjel én is a budapesti befektetést lakást választanám most, ha már ingatlan.
Nagy emelkedést amúgy nem várok, szerintem elég drága már minden 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 20. 10:11
Előzmény: #212627  slash
#212628
Slash ne legyél naív nézd meg milyen állapotban. Most komolyan olyan kategóriát nézünk, amire még 25-30 milliót rá kell locsolni, hogy komfortos épület legyen? Nem új és nem tuti, mert azokat bőven 100 felett mérik.
slash 2023. 12. 20. 10:07
Előzmény: #212624  J0hnnyEnglish
#212627
Azért egy kelenföldi 50-60nmes panelért kapsz kint egy öreg házat 60nm+ kert.  50-60M között. 
Itt a topicban nagyon fent van a léc, mindenki új tuti házakban gondolkodik. 
Tudom hogy 40 milla a telek mert az utcánkban is 40 milla a telek csávókám felhúzott egy új magyiterrán házat és bőven 180 felett volt a vége mert kérdeztem. Egy régi házat is meg lehet csinálni. 
N0MAD 2023. 12. 20. 10:03
Előzmény: #212614  sztiv
#212626
“ Rengeteg albérleti szerződéshez volt közöm, de a kaució soha nem csak a bérlőre vonatkozott, hanem a bérbeadóra is, ha 1 éven belül kitesz akkor vigaszdíjként neked jár. Semmi esetre ne menj bele eltérő megállapodásba”
Aha, bérlőként vigaszdíjként esetleg visszakaphatom a kaucióba tett pénzem ha nagyon csúnyán megszopat. Talán. Ha már ő us szégyenli magát. 
Mert az nem alap szerinted hogy visszakapjam ha minden rendben ment. 
Ok. Ez is egy hozzáállás. 
Mindd hogy csak félreértettelek. 
slash 2023. 12. 20. 10:03
Előzmény: #212622  aLajos
#212625
Fasza. :-) Akkor Rétság..:-) 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 20. 09:49
Előzmény: #212621  slash
#212624

Nem kapol, az általad említett lokációban 25 körül telket kapsz, Budai (Pilis) szebb részen 40+ milla az építési telek.
A kérdéses összeg jó esetben 50M, hogy ebből mit kapsz az aglóban azt mindenki fantáziájára bízom. Más is megjegyezte, én is tapasztalom, hogy vidék irreálisan túlértékelt.
Az elképzelések alapján egyre kevesebb dologra elég a CSOK+
slash 2023. 12. 20. 09:36
Előzmény: #212610  FR73
#212623
Bizony. A srác még nem tud semmit. Ráadásul a kiadott lakása  bérlőjével is baszakodnia kell. 
aLajos 2023. 12. 20. 09:33
Előzmény: #212621  slash
#212622
Vácot felejtsd el panelárért. Nagyjából bp-i árak vannak házaknál.
slash 2023. 12. 20. 09:30
Előzmény: #212596  Xis24
#212621
Egy jó kelenföldi panelért kapsz a külső aggló 2/B-ben (Monor, Vác, Csobánka, Martonvásár) egy házat esetleg. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek