Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Nudli
Nudli ma, 19:53
Előzmény: #221145  slash
#221163
Igen, ezért szívták vissza az alacsony adózású vállalkozási formákat mert csak névleg voltak vállalkozók csak kevés járulákot fizettek és ez alapján kevés nyugdíjat kapnának. Ugyanez a zenészek meg a művészvilág. Most meg kikérik maguknak az alacsony nyugdíjat. (" Ilyen ez a zország, nem besüli meg a művészeket " ja a kutya véred ilyen)
Anno volt rálátásom ezekre a dolgokra.
Művház igazgató mondta bajban van. mert jön XY zenekar, zsebbe kérik a 200.000Ft-ot a jegyekből fele sem jön össze "le kell papíroznia" oda tudják adni a pénzt. Rendőri kisérettel mentek egyik buliból a másikba. Technikát sem hoztak csak a hangszereiket. Ugyanez színészek előadó est. Utána azt mondják tőlük levonták a járulékot de valaki ellopta. Ja. 
Freszelés ma, 16:01
Előzmény: #221161  szieszta
#221162
Nehezemre esik nekem is egy konkrét célt vagy összeget megfogalmazni, mert túl sok a bizonytalanság.
szieszta ma, 14:21
Előzmény: #221158  slash
#221161

A covid előtt elég sokat tettem azért, hogy addigra, 45 évesen "nyugdíjba" vonulhassak és csak azzal keressek egy pici pénzt, ami nem megerőltető, mondhatnám hobbi. Élveztem, hogy nem függök senkitől és semmitől, magam ura vagyok.
Régebb óta volt egy célom, amit ha elérek, az (szerényen) eltart engem is és családomat. Mikor elértem ezt a célt, bekavart a covid és minden, ami azóta történt. Ezért inkább ismét aktivizáltam magam, mert az infláció és a gazdasági helyzet nem arra mutat, hogy bármeddig ki tudom húzni az eddig összegyűtögetett vagyonkámból.
goldilocks ma, 14:19
Előzmény: #221159  sztiv
#221160
Szvsz nem a hazai árváltozás itt a kirívó hanem a Német meg a Svéd. Azok ui már beállt gazdaságok nem volt akkora mozgás mint itthon meg állami élénkítés sem. Mégis reálban 70-80%-ot mentek??
sztiv ma, 14:10
#221159
Érdemes megnézni a 10 éves változást a lakásárakban, sehol sem volt ekkora növekedés Európában:
https://twitter.com/GlobalPropGuide/status/1784654543973740810
slash ma, 13:50
Előzmény: #221157  szieszta
#221158
Nyugdíjba amig el nem éred a megfelelő  életkort addig csak passziv jövedelemmel lehet menni. 
havi 5 kiló nettó  egy párnak ,6-7kiló egy családnak. és semmi gizdulás mert ebből nem lehet. 
Adósság nélkül, tisztán. Nem hitel meg egyéb visszahúzó erők. 
A nagyértékű ingatlanok ha lakod , nem termeli ,csak viszi a pénzt.  Attól nem mehetsz nyugdíjba. Én már csak azért dolgozok hogy megőrizzem ami van.  Hátradőlhetnék ha eladok valamit de akkor az egyrészt hiányzoni fog másrészt idegesítene hogy nem termelek pénzt nap mint nap. fene tudja. 
szieszta ma, 13:14
Előzmény: #221155  Freszelés
#221157

Van itt egy topik, ahol azt fejtegették, hogy 150 millió forinttal nyugdíjba lehet-e vonulni. Elég különböző vélemények voltak, van akinek a tízszerese kellett volna a megélhetésére, van aki még sokallta is.
A financial -osban is volt egy szavazás ki mekkora vagyonnal rendelkezik. Azért nem volt egyértelmű, mert nem volt tisztázva, hogy mi tartozik bele. Mert ugye ha valaki egy budai házban lakik, az már alapjában véve egy vagyon.
szieszta ma, 13:10
Előzmény: #221154  Ecnedam
#221156
Kb 15 év alatt egy vagyont fizettek be az államnak, azt még 30 év alatt sem kapják vissza, nem beszélve arról, hogy kamatos kamattal szaporodhatott volna egy spórolásos betétben.
Freszelés ma, 10:58
Előzmény: #221154  Ecnedam
#221155
Kell mondjuk alsóhangon 500k USD és annak a reálhozamából elvegetálsz. De menjünk biztosabbra, legyen 1M. Ja hogy ez (ilyen elvonások mellett) mennyire reális az egy másik kérdés. Mondjuk engem nem az átlag vagy mások érdekelnek, nekem elég a magam (meg legfeljebb a szűk családom) életét megoldanom.
Aztán ez nem fogy el akkor kb sose. Kivéve ha pár évtizedenként csőd, padlássöprés,querstor, módszerváltás, háború... minden szar. :D
Ecnedam
Ecnedam ma, 10:12
Előzmény: #221146  szieszta
#221154
"Itt már csak az a kérdés, hogyha elrakták volna a befizetett adót és járulékot, meddig húzták volna ki vele."
Az egyetlen probléma ezzel, hogy mi van ha a korhatárt csak 5 évvel élem túl és mi van ha 30-al? 
sztiv ma, 09:03
Előzmény: #221150  FR73
#221153
Angyalföldön (Marinán kívül) most 8 társasház kivitelezéséről tudok, ebből 4-et idén indítottak és további 2 előértékesítés alatt... Mintha idén elindult volna valami az újlakás piacon is, és ezeken felül most indulnak az új városnegyedek: Cordia a Marinán+Dürer társasházak Herminamezőn és a Rahimkulov meg a dubai gigaprojektekről ne is beszéljünk...
tihamer
tihamer ma, 08:52
Előzmény: #221151  tihamer
#221152
"Májustól kicsit karakteresebb lehet az infláció emelkedése (ezt tompíthatja az üzemanyagárak elmúlt napokban látott csökkenése - hívja fel a figyelmet Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő elemzője), ezért a mutató a 4-5 százalékos sávba emelkedhet. "
📈
FR73 ma, 08:29
Előzmény: #221149  goldilocks
#221150
Reiitter F utcában épp kiástak egy új alapot, közvetlen egy másik ház mellett.
goldilocks ma, 08:25
Előzmény: #221124  Placi82
#221149
Re 13. kerben nem indul projekt? Dehogynem indul csak nem a megák hanem a kicsik 3-4 olyat látok ami pihent 22-23-ban (telek volt vagy épp lealapozták) most viszont már kész a vasbeton váz és nyomulnak... a megák szívanak most befejezés előtt álló 13 ker jó lokáció 1/3 eladatlan. A kicsik árai is lejjebb mint a megák.
Murdoch ma, 08:03
Előzmény: #221143  J0hnnyEnglish
#221148
Nem olyan jó ez, konkrétan kályha a Kárpát-medence. A klímaváltozást tekintve a szívásban mi is topligában leszünk. 
Freszelés ma, 07:39
Előzmény: #221145  slash
#221147
Aki 30 éve dolgozott és becsületesen fizette, az kap egy valamirevalót. Tiszta sor. Azért ebből nem biztos hogy arra a kövekeztetésre jutok, hogy újabb 30 év múlva is ez lesz. Én szívesen eltenném és megforgatnám azt az adót, amit befizetek és örömmel gondoskodok magamról a jövőben (vállalva a kockázatokat is). Ugyanez vonatkozik (vonatkozna) az egyéb (pl egészségügyi) adókra. De ez nem választás kérdése szóval sokat nem töprengek rajta.
szieszta ma, 07:18
Előzmény: #221145  slash
#221146

Az egyik rokonomék is vállalkoztak, de annyira nem értettek hozzá, hogy nem mertek feketézni, így csillagászati adót és járulékot fizettek. Az asszonykának egy kocsma jutott, ott viszont nem volt gond az adóalap lenyomása.
Most ez a szerencséjük, mert a nagyratörő tervek szertefoszlottak, de a férjnél megjött a jó nyugdíj. Igaz, visszafogták a dorbézolást, de évi egy egy   kényeztető velnesz belefér.
Itt már csak az a kérdés, hogyha elrakták volna a befizetett adót és járulékot, meddig húzták volna ki vele.
slash ma, 06:51
Előzmény: #221141  J0hnnyEnglish
#221145
Az az ember aki egész életében fizette a nyugdíjjárulékot az tűrhető nyugdjíban reménykedhet. 
Apám csóró tanár volt egész életébe. Nyugodt munka szar fizetés felét levonták . A barátai menő maszek adócsaló festők, melósok. Új zsiguli, nagy ház. Nekik. Nem nekünk
Ma apám ún. "sztárnyugdíjas" A szűk 5%. fut mint a nyúl
Az akkori melósok gerincsérvvel minimálnyugdíjjal  tengődnek.  
Rincewind2 ma, 06:42
Előzmény: #221143  J0hnnyEnglish
#221144
Szárazság szempontjából Magyarország sincs a legjobb helyzetben. Elmúlt egy év szerintem a kivétel, de majd meglátjuk. Tiszában nyáron nincs víz, ha az Alpok gleccserei elfogynak a Duna is necces lesz. A felszín alatti vizek végesek, nagyon hamar elfogynak, főleg ha öntözésre használod. Homok hátságon tudnának erről beszélni.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish szerda, 20:52
Előzmény: #221142  FR73
#221143
Szerintem egyébként lesz elég bevándorló, akikkel fent lehet tartani a nyugdíj rendszert, a klímaváltozás egyszerűen kikényszeríti... ebből a szempontból MO még mindig a kevésbé sz@r helyek között van. Csak eu-t nézve, Olasz déli része, Ibériai félsziget jelentős része vállalhatatlan (45°C+) már most/lesz a hőhullámok és szárazság miatt.
FR73 szerda, 20:46
Előzmény: #221141  J0hnnyEnglish
#221142
Igen, árnyaltabb a kép, 50-55 felett a fizikai igénybevétel már nehezebb lesz.
Nyugdíjrendszer az paraméterek kérdése.
Beszedett járulék %, korhatár, kezdő nyugdíj mértéke, indexálás. Ezekkel lehet finomhangolni, es fogják is.
A saját egészség fontos befektetés lesz.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish szerda, 20:29
Előzmény: #221137  FR73
#221141

Lehet, de azért én nem kezdenék összehasonlításba, mert az iroda vs "terep" nem ugyan az a meredekségű pálya az egészségre gyakorolt hatásban.
Amellett, hogy az említett csoport "bére" gyakorlatilag semmivel nem több egy normál mérnöknél, csak adózatlan jövedelem egy jelentős része, ennek minden hátrányával együtt.
Másik téma (nyugdíj): egyszer már beszéltünk róla, hogy állandóan ez a téma -minek járulékot fizetni- ezt a dumát nyomták/ják, de azért nézzünk már körbe emberek. Az ismerős körben teljesen átlagos munkavállalók, átlagos bejelentett bér mellett teljesen normális nyugdíjat kapnak. Van gond, igen a feketén és szürkén foglalkoztatott réteggel, egyéni vállalkozókkal...stb.
Itt most nem azzal villogok, hogy micsoda jó világ van, de azért akinek 100.000 Ft a nyugdíja 2024-ben, annak okkal annyi.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók