Ráadásul nagyon jó kockázatmentes arbitrázs üzleteket hozott. Hitelből MÁP+ a privát banki ügyfeleknek, államilag támogatott hitelek átforgatása állampapírba (diákhitel, Babaváró, mikrovállalkozások hitelei, stb.), piaci alacsony kamatozású hitelekből állampapír (hitelkártya, szabad felhasználású jelzálog hitel).
2020-hoz képest azok az éttermek ahol megfordulunk ott kb. háromszorozódtak az árak, az elmúlt fél évben nem látok változást. A fiam azt szokta mondani a street foodos étteremre ahová járunkk és panaszkodtam az elmúlt évek folyamatos áremelkedésére, jó apa, de még mindig olcsó a többihez képest.
Én idén a boltokban számottevő inflációt nem látok, persze ha a covid előtti meg a mostani árak különbségét nézem akkor az 5 év alatt jó néhány százalék hiányzik az összesített inflációs adatból. Éttermi árak változatlanok, energia szintén, szállodák inkább olcsóbbak mint tavaly, én legalább is folyamatosan olcsó akciós ajánlatokkal megyek, olcsóbban, mint tavaly. 3.5%
Szerintem sima narancsos, közgazdasági és matematikai tudás nélkül. Nekem is volt már olyan helyem ahol a főnök kitalálta, hogy kozmetikázni kell az adatokat, megmondta mennyi legyen az eredmény. Én ennek megfelelően feltöltöttem az adatbázist és jött a reklamációja, hogy a végeredmény jó, de a kiindulási adatok nem jók. Mondtam neki ha ezt akarod végeredménynek akkor ezek a bemenő adatok kellenek és a bemenő adatokból más is ki tudja számolni végeredményt, vagyis nem elég a végeredményt módosítani.
Érdekes számomra ez a nagy érdeklődés a 10+ éves MÁK papírok iránt. Amikor valóban magasan volt a hozamuk 11% körül szinte senki sem vásárolt belőle, mert ott volt a tuti 2 éves magas lakossági hozam, pedig abban az időben volt benne potenciál. Én többször írtam vettem belőle, de csak a tőkém néhány százaléka erejéig, így a hozam csökkenésnél a teljes tőkére vetítve nem volt túl nagy jelentősége hiába hozott 30% hozamot 1 év alatt. Most nem nagyon látok benne semmit, mert történeti síkon nézve nem túl magas a jelenlegi hozamuk, a magyar államháztartás meg gatya. Rövidtávon komoly hozam esést nem látok így nem lehet hozamot realizálni, hosszútávon meg bármi lehet. 20.000 Ft névértéken maradt még 2033/A papírom 11% hozamon véve, nincs jelentősége a teljes állományra nézve mit produkál.
"Végigolvastam. Aki usdbe ment a paritás előtt, az most min. -10% buktában van. Persze az USDt is be lehet fektetni. Be... Lehet 1 hó múlva újabb 5%ot gyengül. Tehát akik annyi deviza fanok voltak itt a pmáp kamatfizetések idején, kérdem én, azok most hol vannak ? Hallgatnak. Jó nekünk a szerencsétlen 5,2 (pmáp)-6,5 (fixmáp)-7,8% (BMÁP) kamat is." Gondolom úgy van vele más is, hogy elolvassa, megnézi a befektetési számláit és jót mosolyog utána. Írni felesleges, itt mindenki meg van győzve az állampapír mindenek felettiségéről.
"Sztem. egyik oldalról: Az inflációkövető+ os állampapírok nem tettek jót a gazdaságnak, szép kamatok voltak." Muszáj volt kellett a pénz az államháztartási hiányra.
"Elvileg jó döntése volt matónak: átlakították az államadósság
szerkezetét, nagyobb pénz ment a lakossághoz ami előbb utóbb a
fogyasztásra is kihat." Mivel kevés ember kapja a kamatot ők nem költik el, köztük én sem. Aki költené annak nem volt állampapírja sem. "A kormány alapból jót akart a válság után rádurrantottak egy kicsit a
gazdaságra, de amikor elérte a kritikus pontot és beindult 1-2 ágazat
akkor még ráöntöttek egy kanna benzint. Olvastam tanulmányokat amiben
azt írták az erős középréteg kialakítása az kulcsfontosságú. Ezért
engedték el az olajozást meg egy-két témát." Ez igaz, de előtte is durrantott meg azóta is, ezt majd valakinek ki kell fizetnie és a 20 évre bevállalt támogatásokat is. Ha normálisan befektetsz, nincs mindennap ATH.