Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bolton01 2023. 02. 11. 12:07
Előzmény: #191516  Törölt felhasználó
#191520
A pénz mennyisége egyre több, nemcsak itthon, a világban is. A korlátosan elérhető javak ára ezért nem tud hosszú távon csökkeni ...
Bolton01 2023. 02. 11. 12:05
Előzmény: #191515  Murdoch
#191519

Én nem mennék, mert a Jóistennek hála nem szorulok rá, hitelem nincs, befektetésre van néhány ingatlan bérbeadva, de ezen felül megélek a munkámból is.
Nem kéne talán összemosnod az orvos meg a karriert csinált emberek útját az átlag nagy részével
Az USA-ban szerinted az átlag hitel nélkül él? Saját házban?
Ne légy már ennyire elfogult. Az évfolyamtársadnak nagy eséllyel itthon is összejött volna egy családi háza, ha anno nem megy el. Az orvos hazaspár valószínűleg elsődlegesen nem az anyagiak miatt megy el ... ez is nyílvánvaló sztem
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 02. 11. 12:00
Előzmény: #191513  Vodafonelive
#191518
"vegre tenyleg kiszallnek a mokuskerekbol" - ezt elárulom, hogy soha nem fog sikerülni :), mit jelent számodra a nélkülözés? Nem jut kajára, meg általános dolgokra?
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 11. 11:59
Előzmény: #191512  Bolton01
#191517
Összesen majdnem 1 évet dolgoztam külföldön 3 különböző országban. Más amikor menekül, más amikor tényleg lelép. Mpagnesek is inkább visszajönnek de van az a réteg akinek eszébe sincsen ilyen. Maszekoltam már de nem éri meg egészségileg túlhajtani magam.
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 11:57
Előzmény: #191502  pickpepe
#191516
" Az lesz egy érdekes helyzet, amikor a kamatok majd visszamennek, pár év múlva és addigra a tőkés osztálynál nagyon komoly pénzek halmozódnak fel, na ott fog robbanni a lakáspiac, de ez nem holnap lesz."
---
micsoda egy agyafurt elore lato gondolkodas. Ejjha :) Na az ilyenekert jo olvasgatni a topikokat
Murdoch 2023. 02. 11. 11:56
Előzmény: #191511  Bolton01
#191515
"...külföldön gályázók nagy részének meg nincs semmije, csak egy kocsija + pár nyaralásról emléke ..."
Miért van olyan érzésem, hogy mennél te is gályázni? Valahogy nagyon megmaradhatott valami londoni mosogatós cikk, ez egyik évfolyamtársam most jött haza az usából, vett egy új lakást a XII-ben, hogy legyen valami bázis és húz vissza. Nincs hitel, sose volt, vígan élnek a kinti - saját - házban. Szomszéd orvos házaspár most megy ki a németekhez, közel az 50-hez. 
Gaboracing 2023. 02. 11. 11:52
Előzmény: #191511  Bolton01
#191514
Plusz erősebb devizában pénze, ha nem élte fel és félretette. A jövőkép szempontjából nem feltétlenül ők döntöttek rosszul, hogy külföldre mentek. Ha esetleg kint telepedtek le és vállaltak gyereket, akkor minőségi oktatást kapnak. Fontos szempont. Persze van aki elverte a keresetét, de ugyanígy itthon is van, aki elherdálja a pénzt. Mi jól jártunk. 12-ben vettünk egy lefoglalt lakást 4.5-ért, hitel nélkül, most 30-ért simán el tudjuk adni.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 11. 11:51
Előzmény: #191510  J0hnnyEnglish
#191513
Oke de nem tudok mar mit. Most nagyjabol 1,5 eve nelkuloztem es a kovetkezo 4 evben mar nem annyira szeretnek. Plusz penzt svarcolassal(rajzolas) en is tudok szerezni ha nagyon-nagyon akarok de egyelore meg ezt az utolso sulit befejezem nyaron es vegre tenyleg kiszallnek a mokuskerekbol.
Bolton01 2023. 02. 11. 11:42
Előzmény: #191511  Bolton01
#191512
* Vodá-nak szántam
Bolton01 2023. 02. 11. 11:42
Előzmény: #191510  J0hnnyEnglish
#191511

A legfontosabb hogy ne keseredj el, és sztem kevesebb netet olvass, rengeteg a hangulatkeltés. Ha nem emlékszel 2008-ra, elárulom, akkor még durvább volt mint most, és nincs kétségem hogy a "sajtó" sok ember elkeseredettségét tovább tudja fokozni. Vond ki magad ezalól, válalj maszekot amit tudsz, és rendben lesz minden, ne parázz.
A 2008as cirkusz is eltartott jódarabig, sokan 2011-12ben dobták be a törölközőt és mindent hátrahagyva külföldre mentek.
Elárulom neked, tobbségében azok jártak jól akik kitartottak! Lassan lejár a hitelük és van 1 ingatlanuk, a külföldön gályázók nagy részének meg nincs semmije, csak egy kocsija + pár nyaralásról emléke ...
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 02. 11. 11:25
Előzmény: #191501  Bolton01
#191510

Szerintem a legtöbb hitele annuitásos így számolgatni nem olyan egyszerű!
Vodának egy jótanács: Csak a + pénzt rakd előtörlesztésbe, én 2-3 évig hétvégenként riasztót/kamerarendszert jártam szerelni, ezzel is összejött egy hónapban 100 körül+ hozzácsaptam még 50-et így egy évben 1,5mill körül tudtunk előtörleszteni, + akkor még 3 LTP futott.
Én amit csináltam, hogy kijelöltem a fizetésből egy hitelre szánt összeget, ahogy csökkent a törlesztő, egyre több ment félre az előtörlesztésre.
Ne keseredj el, nagyon az lején jársz, próbáld valahogy növelni a bevételeid (korepetálás, fordítás, egy-egy fizikai meló (villanyszerelés)..mitommén, sztem, van benned erre kurázsi)!
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 11:20
Előzmény: #191502  pickpepe
#191509
Egyetértek. Ha visszamennek majd a kamatok, akkor elindul majd egy újabb brutál emelkedés, mely a nincstelenek számára az örök lakásbérlet korát fogja elhozni.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 02. 11. 11:12
Előzmény: #191475  berlini
#191508

Azért és !azt! tartom túlzásnak, hogy szerintetek aki árcsökkenést vár/számít az egyből a felét se éri re gondol (átlagos ingatlan esetén). A másik véglet meg a szárnyalunk tovább a végtelenbe mantra. Én egyikben sem hiszek (szerintem te sem). A hitellel kapcsolatban azért írtam a véleményem, mert 'köztudott', hogy a magyar piacot 60-70% közötti arányban ez mozgatja. A piacon az egyes "tartós nagy összegű cikkeket" más/más hiteltípus mozgat. Ott ahol nagyon megdrágult a hitel (szabadfelhasználású szegmens), kihat a felújítástól a nyaralókon át az autópiacra...sorolhatnám, talán még a földvásárlásra is. A lakáshitel még tartja magát 10%-alatt, viszont én az infla hirtelen leszorításában kevésbé hiszek, itt is további drágulásra számítok. Józan paraszti ésszel első körben ez úgy hat a vásárlókra, hogy halaszt/kivár/lemond..stb, ingatlanok estén pangás. Az árcsökkenés és alkalmazkodás pedig vagy jön vagy nem - szerintem jönni fog, ha rövid időn belül nem csökkennek a kamatok.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 11. 11:04
Előzmény: #191501  Bolton01
#191507
Két dolog miatt, mert egyelőre nincs mit, ezért is váltottam. Illetve ha megint bejön egy váratlan kiadás akkor sakk-matt. Több, mint 200e forint csak a hitel amit fizetek, ezt le szeretném redukálni 4 év alatt 90e forintra és mellette ha van esély akkor picit élni is.
Bolton01 2023. 02. 11. 10:58
Előzmény: #191502  pickpepe
#191506
Őszintén kíváncsi lennék azon bérlők számára az országban, akiknek 100+M van a számláján ... Nem állítom hogy nincs ilyen, de a számuk érdekelne ...
mpagnes 2023. 02. 11. 10:58
Előzmény: #191491  Murdoch
#191505
A külker mérleg csak ettől tud javulni.
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 10:56
Előzmény: #191500  ehe
#191504
Szja visszatérítest kaptál, ha 3 évre megtakarítottál. Vagy nézd meg, később mi volt az ún befektetési adóhitel.
Alig volt megtakarítás, ösztönözni kellett. Postabank betétszámlakönyv látraszóló 17% kamatot fizetett.
mpagnes 2023. 02. 11. 10:56
Előzmény: #191496  Törölt felhasználó
#191503
32+2,% lett....1993.
pickpepe
pickpepe 2023. 02. 11. 10:51
Előzmény: #191450  ncseed!
#191502
így van
amíg ilyen magas kamatok lesznek addig érdemben nem várható a lakáspiac beindulása szerintem
vegyünk egy példát van valakinek 100 m ft-ja, amiért lakást venne (lakás ára 100 m), azt látja, hogy az árak csorognak le, egyre jobb alkupozícióba kerül, miközben állampapírban évi 16 millát is eltehet kamatként. 
Várhatóan jövőre ugyanennyit vagy még több kamatot fog kapni.
Sokan arra spekulálnak, hogy beteszik állampapírba  pénzt és elhalasztják a vásárlást, a kamatokból egy korrekt ingatlan bérlete díja is simán kijön.
A példánál maradva a havi kamat alsóhangon 1,33 m /hó, ha ebből leveszek 330 k-t bérletre még akkor is havi 1 m-t lehet eltenni, azaz két év múlva 24 m ft-tal beljebb van az illető. Ha addig az árak nem mennek fel akkor a lakása mellé kap mai áron egy új teslát ajándékba..
A másik eset, hogy úgy venne vki lakást, hogy nincs elég pénze (tfh van 50 m cash azaz 50 hitel kellene még), ez sem játszik, mert 50 m ft kamata évi 5 m ft + tőketörlesztés,ami egy 20 éves kamatnál is kb 625 k havonta, amit azért sokan nem tudnak fizetni, plusz elbukja a meglévő 50 m ft-jának a kamatát is, ami havi 666 e ft.
Aki tud számolni az nem nagyon vesz lakást mostanában.
Az lesz egy érdekes helyzet, amikor a kamatok majd visszamennek, pár év múlva és addigra a tőkés osztálynál nagyon komoly pénzek halmozódnak fel, na ott fog robbanni a lakáspiac, de ez nem holnap lesz.
Bolton01 2023. 02. 11. 10:49
Előzmény: #191495  Vodafonelive
#191501
Miért nem gyűjtöd a tőkét állampapírban, kihasználva a kamatkülönbséget? Aztán ha olyan a szitu, előtörlesztesz? Ne hergeld bele magad a dologba sztem, a hitel egy hosszútávú projekt, ne akard pár év alatt lezárni ... Arra figyelj hogy a hitelkonstrukciód mindig jó legyen, végezd a dolgod és élvezd az életet ... ne hagyd hogy a folyamatos stressz kikészítsen!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek