Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
az rendben hogy mindenki a saját érdekét nézi viszont ebből nem biztos hogy automatikusan következik, hogy helyesen fel is ismeri mi is szolgálja valójában az érdekét, pláne hosszútávon
Nagyon sokan fixálták a kamatokat, így nem lesznek megszorulva. A tranzakciók száma biztosan csökkenni fog, de az árak nem nagyon. Szerintem. Ahhoz rendszerváltásra lenne szükség. :-)
helyesebb azt mondani, hogy a rendelkezésre álló könnyű pénz mennyisége 13-14-ben a pesti lendületet a frissen érkező külföldiek pénze indította el, nem a hitelezés, az csak fokozta, az ajándékpénzekkel karöltve
Mindenki a saját érdekét nézi. Nagyos sok emberke várja az összeomlást, a partvonalról nézve az emelkedést és fordítva. Mindenki a jó alkalmat várja, aki benne ül az egy jó kiszállót, aki nem, a jó beszállót. Ezért nem lesz itt akkora összeomlás, mert mindig lesz, aki jó beszállónak látja a lehetőséget. Van aki a 20 milliót is sokallja egy kádárkockáért, van aki meg a 160-at is megadná. Ha nem üt be egy óriási hitelválság, akkor az ingatlan árak nem fognak beszakadni. Ráadásul a kormányunk is tolja a szekeret, amíg van miből.
nagy hiba azt hinni, hogy egy eladó tábla mögött, vagy eladó hirdetés mögött van eladási szándék minden esetben én pl 500 - 700 nem létező ingatlan hirdetését gyártottam le és kezeltem elég jók kerestem velük az ingatlanpiac egy stratégiai játék, aki nem annak kezeli, annak inkább sajnálatos a helyzete, mint irigyelendő
Elvileg a kamatkörnyezet az, ami legjobban befolyásolja az ingatlan árakat. Ez óriásit változott azóta, és sok piacon már látszik is a hatása. Szerintem abszurd azt hinni, hogy Magyarország speciális, és itt nem lesz hatása.
Szerintem az ingatlanoknál akkora lufi van, hogy azt nagyon nehéz lesz leereszteni. Amíg nincsenek megszorulva, nem engednek az árból. Én is nézem a helyi hirdetéseket, de ami érthetetlen, három éve nem tudják eladni az akkor is már túlárazott ingatlant , de nem lefele, hanem felfele viszik az árat. Egyszerűen valami balekot keresnek. Az is igaz, hogy egyre több hirdetés van. Régebben egy egy jó ajánlat azonnal eltűnt, most már nem. Az új negyedben is leálltak az építkezések, több félbe maradt. Nem volt elég a hitel, sokan csak a tetőig jutottak és kisöpörték a hitelkeretüket. Az egyik szállásoltató vállalkozó megvett egy romos hotelt, nekiállt felújítani, de ahogy látom leálltak vele. A vendégszám is megcsappant, nincs akkora bevételük, hogy tudják folytatni. Az amúgy mindig tömve lévő szálláshelyük most eléggé foghíjasan van elfoglalva, számomra az is meglepő, hogy a 3 épületükből nem zárnak be egyet ilyenkor. Nincsenek hozzászokva, hogy spórolniuk kellene.
Vedd már észre, hogy ez nem a tőzsde. Itt a 4,5 millió lakás tulajdonos 96%-a nem bukik, mert esze ágában nincsen eladni a feje felől a lakását. A maradék 4% pedig többségében azért ad el, mert egy másikat vesz. nagyobbat, szebbet, drágábbat, mittudomén) Ezek sem buknak, mert amennyivel csökken az eladásra kinált lakásuk ára annyival (vagy kicsivel többel) csökkenhet a venni szándékozott ára is. Akkor kik buknak mégis? Azok akik kényszer alatt adnak el. - örököltek többen egyet, kiadni nem akarják és eladnak. De ja nagyot esik a lakás ára akkor ők kitolhatják az eladást akár évekkel is - hitel törlesztési nehézségek miatt: többszörös állami beavatkozások miatt ez mést még csekély mértékben áll fenn. - eddig kiadta, de elege lett belőle, inkább eladja: Ő is meggondolja, látva az alternativát. (van egy kis állampapirunk. tavaly nyáron vettük, idén nyáron fizetett a PMÁP kb 4,5%-ot. Jövő nyáron talán fizetni fog 11%-ot. Miközben száguld az infla. Tehát a vétel óta csökkent a reálértéke kb 30%-ot és kaptunk 4,5-öt. Nem alternativa) Tehát az eladások csökkenése ilyen körülmények között törvényszerű. A lakásállományhoz képesti "békebeli" 4%-os tranzakciószám lazán lemehet akár 2-3%-ra is. Igazán nagy általános ingatlanáresés akkor lesz, ha a tranzakciószám megugrik. Az jelezni fogja, hogy a kényszereladások ugrásszerűen nőnek.
Kívülről egész kellemes, csak hát ugye befejezetlen... A kert az gáz, se napozni, se egy gyereknek kuckózni, bungizni, se egy cicának vadászni, se semmire nem jó így, hiába van szép helyen, óriási méretben. Minden annak a 2 cm széles vízcsíknak van alárendelve, ami a háztetők mögött látszik, árnyék nincs (Hallo, Klimaschutz!). Ilyenformán viszont a kertben nem tudsz élni. Az, hogy olyanná tedd, 2 évtized. Ha nagyon sok pénzed van daruval a helyére emeltetett koros fákra, akkor egy. Addigra a gyereked lécel vmi talpig varrt motoros sráccal/csajszival. ;-D Belső elrendezésben azért ezzel a jóval kicsit vitatkoznék. Lényegesen több fénykép kellene egyébként, de a leírásból 1 db konyha derül ki, a képek alapján meg 2. ??? Ha csak a földszinten van fürdő, az szintén komoly hiba, két értelmes, önálló lakássá szétbontani több 10 milliós nagyságrendű kiadás lenne, egy új(szerű) épületnél! A nappalija berendezése ebben az árfekvésben értékelhetetlen. Ilyen szegmensben valódi műalkotást várok el a falakon, könyveket; a tévé a sarokban madzagostól halál gagyi, akkor is, ha a készülék jó minőségű. További: szép, igazán régi (perzsa, kilim) vagy különleges hangulatú, egyedi modern szőnyeg, kisebb méretű és stílustól függően akár jobb skandi, akár chesterfield jellegű kanapé, különálló, nem garnitúrából való füles fotel/Jacobsen Egg chair/hintaszék, vmi, amitől hangulata lesz az egésznek. A kisebb szoba hintaszéke pl. gyönyörű munka, nagyon jó felújítás, az egy szépen sikerült fotó, de ilyen áraknál ez lenne az elvárt alap. Az látszik még szerintem, h. ömlöttek a (10)milliók a nőcipresztízs-konyhabútorba, és a fürdő-WC burkolásba, amit nem lehet érvényesíteni a vételárban,viszont a többi helyiség ezáltal elég "mostoha". Szóval, mennyit enged a fáléből? :-D
Jol van Ha vettel ingatlant, akkor az van hogy eloleg juliusban, es tobb reszletben 2-3honap fizetes. Es majd az utolso reszelet fizetese utan, ervenyesul az adasvetel ,es akkor kerul a statisztikaba. Na ergo, ami szeptberi tranzakcio dzamrol beszelesz, az tulajdonkeppen juliusi. Masodszor. Nagymamam, borsodi hazat meg akartak venni a CSOK ert egy borsodi kis apro faluba. De nem adtak oda anyamek. Ez is 1 db tranzakcio lett volna, a statisztikaba.Tehat en a 2023 elejen a 2022 IV negyedevi es Budapesti,es aglomerqcios tranzakcios szamokra leszek kivancsi. Na szerintem a nullahoz fog konvergalni. Ingatlanos ismerosomek azt mondjak, hulyere unjak magukat itt Budapesten, mert 2009 ben se volt ilyen keves vevő. De hat bizos igazad van Lacibacsi. De azert vegyuk figyelbe ,hogy szepen bejott az inflacio,es a recesszio es a brutal kamatemeles is ,amit en itten pedzegettem, mikor te is csak rohogtel rajta. No majd kiderul igazam lesz-e ebben is. Amugy igen!!😀
Az adásvételek számai Budapesten már 2019-ben is csökkentek. Akkor is arra következtettetek, hogy csökkenni fognak a lakásárak. Némely szegmensben azóta duplázódtak. Ennyit arról az autómatizmusról, amit irtok. A mai helyzetben az energetikailag kuka lakások ára természetesen zuhan. No nem azért mert a tulajdonosok mind eltaszitják ezeket. De elegendően vannak akik kényszeritve vannak erre. (A többiek próbálkoznak kisebb átalakitásokkal, alacsonyabb rezsit elérni) A többi lakásnál nincs ami indokolna egy áresést.
Nagyon jo. En amugy juliusban megirtam, hogy aki idaig nem adott el az mar nem is fog mert nem lesznek vevok. Azt is.megmondt, hogy "b.lfasz" balekok, mar nem.lesznek a piacin, mert a 10% vagy a feletti hitelkamatok, mar kiraztak oket. Ha nem lenne, kamatstop,es a bankok nem tereletek volna az embereket 10-20 eves fix kamatozasu hitelekbe, mar telejes es totalis panik lenne, az ingatlan piacon. Igy egy lassabb lesz, de az eredmeny ugyan az lesz. Es ez mindenre vonatkozik, kiveve a luxus, kuriozum ingatlanok, 12, 2 ( nem 2/A) es az 5 ik keruletben De ez az ingatlan állomány 0.01% at adja csak. A tobbi 99,9 % az bukik.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link