Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
TurpUrfi 2021. 09. 30. 22:38
Előzmény: #131363  franc0
#132900
Ja, ebben is van valami. Én többek között ezt amentalitást untam meg anno Budapesten. Hétfő - péntek verejtékes iga (multi) , péntken meg már az összes baráthaverpajtás pattant el Balaton vagy aki felköltöző volt az haza. Találkozás , emberi kapcsolatok nulla, helyette ültek a dugóban fel is , le is órákat. Slow-economyt nem értették már akkor se. 
Törölt felhasználó 2021. 09. 30. 22:05
Előzmény: #132895  Murdoch
#132899
Igaz, kriptot nem ajánlok. Az unalmas és stresszmentes befektetés a máp+ és valamilyen etf portfóliója. Ha bármire kell pénz, akkor el kell adni egy kis máp-ot. A lakással foglalkozni kell, olyan csinálja, akinek ahhoz van kedve és érzéke.
greenman76
greenman76 2021. 09. 30. 21:40
Előzmény: #132897  Second Wave
#132898
Lehet, hogy igazad van, de miért pont a 2 millió/nm áru lakások ára esne ..???
Ezek zömében budai elit kerületekben vannak, az ottani potenciális vásárlói réteg a legkevésbé árérzékeny egy olyan kategóriában, amiből amúgy is inkább hiány van a piacon!
Second Wave 2021. 09. 30. 20:18
Előzmény: #132887  TurpUrfi
#132897
Ha épp egy 150-200 millás házat nézegetsz, vagy 2 MFt/nm árú új lakást, akkor én kivárnék. Ezek nagyot tudnak esni, ha a hype eltűnik.
Ha az aggloban nézegetsz viszonylag kulturált 10-13 éves (az előző bumm idején épült) "újszerű" lakásokat 30-40 milláért, akkor itt a legrosszabb esetben sem számítanék nagyon jelentős esésre. Valójában a lassú felértékelődésre van nagyobb esély. A folyamatos minimálbér és átlagbéremelkedés pont ezt a kategóriát tolja feljebb-feljebb. Bérben pedig még van hová fejlődnünk. Pont "most" (2021. tavaszán) cseréltem le az egyik lakásomat (egy 60 éves konvektorosat) ilyen újszerűre (+3 MFt betolva); nyugodtabb vagyok ezzel. Kiadhatók, ha az élet úgy hozza. Ennél az utolsónál a bérleti díj*12/vételár=5,6%. Tudom, - adó - écs. Hát nem egy nagy üzlet :-), de ki lehet adni. Jómagam ezt a kategóriát javasolnám, ha mindenképp venni kell. Persze a MÁP + is megnyugtató, csak ott az inflától félek egy kicsit...
kkpp 2021. 09. 30. 19:40
Előzmény: #132887  TurpUrfi
#132896
Nagyon hasonló helyzetből indultam júniusban, mint te, csak az én esetemben még kis lakás sincsen, ahol meghúzhatnám magam. Albiban meg nem akartam égetni a pénzt, hogy hátha lemennek az árak.  Nem szeretek költözni. Nekem is lakni kellett a kecó, nem kiadni vagy spekára. Ahogy felbukkant egy megfelelő gyorsan lecsaptam rá az agglóban, és azóta is áldom a sorsot, hogy kifogtam ezt a házat. Modern, jó minőségű építés, folyamatosan karban tartott, korrekt áron volt, nem igazán kell hozzányúlni pár évig tutira. Azt hittem, valaki el fogja vinni előlem kp-ra, de jól egymásra találtunk az eladóval. Azért a konyhaszekrényt majd lecserélem, de csak festeni kell meg a laminált padlót kell újrahúzni igazából. Miután a tavalyi pénznyomtatás kivédte a gazdasági hatásokat nem láttam értelmét várni tapsra. Végig fix törlesztőre vettem fel a hitelt. A legnagyobb gebasz egyébként a csapnivaló kínálat, ami egyre szűkül tavaly óta és csak dózerolni való romhalmaz nagy hányada. Tetszett egy ház nagyon a vételem előtt, de ott az eladó nem fogta fel, hogy 20M-t még rá kéne tolni a házra, emiatt nem voltam hajlandó azt az árat megfizetni, amit ők vártak egy arra tévedő hülyétől.
Murdoch 2021. 09. 30. 19:35
Előzmény: #132894  Törölt felhasználó
#132895
A kriptokat azért nem mondanám unalmasnak....
Törölt felhasználó 2021. 09. 30. 19:25
Előzmény: #132890  TurpUrfi
#132894
A bérbeadás addig jó, amíg nem kell alaposan felújítani az ingatlant. A saját tulajdont lelakod kb 20 év alatt úgy, hogy alaposan fel kelljen újítani. A bérlő egy picit gyorsabban fogja amortizálni, már csak amiatt is, hogy nem a sajátja, nem figyel oda apró dolgokra, amivel fenn lehet tartani egy jó szintet.
A másik, hogy ha nem vagy jó emberismerő és nem vagy a jó üzleti értelemben vett gátlástalan, akkor egy kicsit is dörzsölt a bérlő ki fog téged használni. Megcsináltat veled minden szir-szart, alkudozik majd arra, hogy a közös költségből mit fizessen, stb.
Törődni kell az egésszel, hogy mennyit, az részben szerencse is.
Fentiek függvényében kell az egészet átgondolni, egy etf vagy egy bitcoin nem munkaigényes, cserébe unalmasan hozza a pénzt, nem is látja senki sem, ha az fontos, hogy kifelé mit látnak rólad, akkor persze egy bérbeadott ingatlan jobban mutat.
ncseed!
ncseed! 2021. 09. 30. 19:16
#132893
https://alapblog.hu/a-hatszaz-forintos-benzinar-sem-elkepzelhetetlen/
Né' má.... olcsón a kutyának sem kellett az üzemanyag, drágán meg verekszenek érte! Tisztára mint az ingatlanoknál....
TurpUrfi 2021. 09. 30. 18:47
Előzmény: #131306  szieszta
#132892
Bontásra jó (tulaj szerint persze nem, de igen ) 60 nm -es ház 1000 m-s telken falun 18 milla. Tehát 24 milláért van egy telked.
easyrider 2021. 09. 30. 18:38
Előzmény: #132890  TurpUrfi
#132891
Semmi se biztos, de a hidegtárcában pihenő bitcoinodat nem kell felújítani, nem romlik el a kazán benne, nem áztatja el a felső szomszéd, nem építenek egy betonfalat az ablaka elé és nem költözik el az összes gyár a környékéről.
TurpUrfi 2021. 09. 30. 18:25
Előzmény: #132887  TurpUrfi
#132890
Másként kérdezek, és ez most lehet hogy naív lesz de akkor mondjátok a pofámba -  tanulni vagyok itt szóval belefér. Ha valaki kiadásra - befektetésre vesz lakást/ingatlant, hosszú távon tervez az ingatlannal (tehát pár év ingatlan ár hullámzása nem érdekli ), megvannak a magán és piaci feltételek (értsd. önerő , megfelelő jövedelem, kedvező hitelkamatok)  akkor mi szólhat egy ilyen befektetés ellen? -- Ok egy világválság, vagy világháború ahol a feleződnek vagy eltűnnek a bérleti díjak -- ezzel nem számolok. Vagy esetleg az önerő alternatív befektetési lehetősége. De ilyen biztos jó megtérülést meg nem tudok, különben is kis önerőről (20-30 %  beszélünk) aminek elhanyagolhatóak a hozamai még ha bomba is az alternatíva. --  De persze, ha 100 X biztos coinról tudtok akkor szóljatok, köszi--
TurpUrfi 2021. 09. 30. 18:09
Előzmény: #131230  szieszta
#132889
Na és ők miért nem akarják fiatal friss bevándorlókkal megoldani ezt a problémát? Ahogy pl. Európa. Vagy ahogy Japán sem. Vagy vannak erre hangok? Most komolyan kérdezem...
TurpUrfi 2021. 09. 30. 17:54
#132888
Ha  a téma sokszor előkerült, elnézést. Sajnos kevés az időm fórumozásra...
TurpUrfi 2021. 09. 30. 17:54
Előzmény: #131223  Hathor
#132887
Ez egy régebbi hozzászólásra válasz . Elnézést, csak szeptember óta most van időm visszaolvasni a hozzászólásokat.
Amúgy gratula a topic indításhoz, én már annak is örülnék ha ennyi maradandót alkotnék a világban. --- Bár amúgy meg tulajdonképpen sokszor arra gondolok tök mindegy ki - mit alkot , hosszú távon úgyis mind meghalunk - asszem Buffet is valami ilyesmit mondott.
Azért ehhez a hozzászóláshoz válaszolok, mert az elmúlt pár hónap töprengéseit ez a hozzászólásod erősítette meg leginkább: Nem érdemes piaci összecsúszásra várni, ha saját használatra kell ingatlan nincs megfelelő időpont amire várni lehet.
Szingli férfi volnék (régi kategóriák szerint öreglegény) aki több év külföldi munkázás után bővítené az életterét itthon. Van egy kislakásom , mikor épp hazajártam az eddig megfelelt nekem ellakásra. Illetve özvegyen maradt anyámnál is elvoltam eddig, ha úgy adódott, de most továbblépnék egy minimum kétszobásra vagy házba. (Ehhez kapcsolódtak az előző végrahajtásos kérdéseim az elmúlt hetekben. ) Egyelőre egyedül, aztán meglátjuk, hogy mennyire lesz nőmágnes  a kuckó. Eleddig 2 kérdés volt bennem, az első megválaszolás közelbe került.
- Első : Érdemes -e várni a piaci összecsúszásra saját használatú ingatlan vásárlás esetén? - Itt hangsúlyos a saját célú használat. Most úgy látom, hogy nem nagyon. Elsősorban pont az általad leírtak miatt  Hosszútávon nem reális az árak megtorpanása, még ha 1-5 éves visszaesések mindig vannak. Az általad említett 10-20-30 % -os esések. Lehet ezekre várni örökké, és jobban is jár aki ilyenkor nyúl bele a vásárlásba de ha sose jön el?  2008 -as csúcsok és a 2013/4-es mélyponto között mennyi volt a % -os különbség? 30 % - nál semmiképpen sem több. Személyes példánkban belvárosi lakásunkért mélyponton 20 % -al adtak volna "csak" kevesebbet mint 2008-as csúcsokon. -- Persze speciálisabb a helyzet úgy, hogy a magyar ingatlan piacról beszélünk ahol a tisztességes és tervezhető bérleti piacra meg szociális lakásra alapozni nem nagyon lehet.Egy Bécsben lehet, hogy szívesebben várnék egy Genossenschaftwohnungban az eljövő piaci összehúzódásra. De most arról beszélünk, hogy  nálunk mi a helyzet.
- Második. Hiteles bővűlés. A saját ingatlanhoz nem feltételenül van szükségem tőkére, de gondolkodok egy második lakás / ház vételében is befektetői szemmel. A hosszútávú (értsd. - 30-40 év - még meg nem született gyerekeimre hagyva azt) megérülésében nem nagyon kételkedek, de pár év távlatában nincs meg a vízióm a hitelre vett és hiteltörlesztőket kiadási díjból fedezni akaró stratégiáról. Ami biztos, hogy most van megfelelő jövedelmem papíron is, hogy biztosan megkapjam a hitelt és még kedvező  fix hitelkamatok a piacon. Ennek a kettőnek a kombinációja meg az, hogy hosszútávon (lásd. első pont ) nem látom reaális esélyét egy tartós ingatlanárszintnek vonzóvá teszi a lehetőséget. Ami nagy kérdés bennem a bérleti díjak kontra hiteltörlesztők viszonya. Nyugati megyeszékhelyről beszélünk. Az emberek földrajzi mozgolódása miatt itt sem látok reális esélyt nagy csökkenésre, de pl. az ellenzék már lakbérplafonokról beszél. (Szociális szemszögből érthető is a vélemény , értem én. ) - 
berlini
berlini 2021. 09. 30. 16:27
Előzmény: #132883  Gaguse
#132886
Ok, ezt is értjük.
Már 2019 óta ezt irod.
És valahogy egik jegybankár sem lett öngyilkos azóta.
berlini
berlini 2021. 09. 30. 16:25
Előzmény: #132880  Gaguse
#132885
Balla ingatlanguru ezzel ellentétben már 2017-ben esést prognosztizált.
Azóta egy évben sem találta el az irányt.
Pedig ő is az ingatlanközvetitésből él.
berlini
berlini 2021. 09. 30. 16:23
Előzmény: #132877  Hathor
#132884
ámen
Gaguse
Gaguse 2021. 09. 30. 15:38
Előzmény: #132881  ahihetetlengyula
#132883
De nem értik meg sokan, bajban vannak a jegybankok, és a csodafiú J.Powell-nél már beszélik a februári elbocsájtást🙈🤣🤣 szépen megcsinálták ezt a 🎈-t💨💨💨⬇️⬇️👀👀
Murdoch 2021. 09. 30. 15:09
Előzmény: #132879  tihamer
#132882
De ezt ugye naponta 3x le kell írni, hogy mindenki megértse. Bullshit.
ahihetetlengyula 2021. 09. 30. 15:07
#132881

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek