Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Azokról a 10 éves újépítésűekről beszélünk, ahol ugyanúgy konyhabútorcserével kezdesz, a 10 éves kazán élettartama most kezd el lejárni (+ egy kis kéménybélelés is már az új kazánhoz), a klímák is szintén a 10 éves energiazabálók - és ezt akarjuk egy szinten kezelni a mennyezeti hűtés-fűtéssel bíró, klímakészüléket már nem igénylő, ellenben CSOK-kal csökkenthető árú garanciával bíró új építésűvel? Nálam azért nagyon nem ugyanaz az árkategória.
Azért ne siess ennyire előre. Nem tudjuk, hogy a komcsi párt: mennyire hülye és mennyit hazudnak. Reméljük, hogy a világelső valutatartalékuk tényleg létezik, és lesz miből likviddé tenni pár száz milliárd dollárnyit bármikor, ha kell. Mostanában kaptak egy földrengést is, folyamatosan vannak helyi koronavírus klaszterek, amikor lezárnak egy-egy várost, aztán se ki-se be. El lehet képzelni, mennyire frankó lehet így árukat szállítani egy exportorientált gazdaságban. A bizalmatlanság már átterjedt más ingatlanfejlesztők felé is, és náluk is tüntet a lakosság, hogy adják vissza a pénzüket. Mint korábban mondtam, gyakorlatilag az egész kínai ingatlanfejlesztő szektornak ugyanaz a helyzete, mint az evergrande-nak. Aztán csak az kerül a hírekbe, hogy kamatokat nem tud fizetni a befektetőknek a cég, de igazából már az építkezési alvállalkozóit hónapok óta nem fizeti az EG. A kínai kereskedelmi forgalom növekedése 2.5 % volt az előző hónapban. Úgy, hogy 8 %-ot vártak az elemzők. Bár Kínában csinálnak mindent, de azt sokan elfelejtik, hogy a profitkulcsa kicsi a kínai áruk nagy részének. Arról is olvastam, hogy a kis és közepes gyárak is kezdenek elhasalni, mert a fémeknek annyira felment az ára, hogy nem nagyon tudják kigazdálkodni. Igazából nem az a kérdés, hogy az ingatlanlufit ott leeresztik-e, inkább az, hogy mennyire fekteti meg a kínai gazdaságot az egész a bankrendszerek és a hitelbuborékon keresztül. Ki tudja, hogy mennyi veszteség van csontvázként a szekrényben kreatív könyveléssel. Az Evergrande eszközállománya is csak a töredékét éri a könyv szerinti értéknek, mert forgalomképtelen, eladatlan ingatlanjaik vannak főleg vidéken a mindent átszövő korrupciónak, és a pekingi folyamatos nyomásnak hála. Mivel már tíz éve a gyorsuló eladósodás támasztja csak a belföldi növekedést, és a veszteségek szőnyeg alá söprése, nem lenne meglepő, ha már jó ideje technikai csődben lenne az egész kínai gazdaság. A Murdoch által posztolt link hivatkozik a Global Times-ra. Ezt jó olvasgatni, ez a komicsi párt angol nyelvű propagandalapja. Ha tudja az ember, hogyan kell értelmezni az ottani híreket, akkor sokat ki lehet belőle hámozni, hasonlóan a magyar komcsi pravdás időkhöz. A cikkek fajtái a következőek: - Xi, a nemzet atyja (gyár) látogatáson van vhol. Kim Jong Un-os stílus egy az egyben, csak noteszes ürgék nincsenek. - Mennyire gyönyörű és szuper Kína (természet, kultúra). - Mindenki csak bántani akarja őket-hiszti (pl. gonosz USA). - Megvádolnak más országot azzal, amit éppen ők csinálnak (népírtás, diktatúra, elnyomás). - Írnak egy cikket, hogy minden rendben van vmivel belföldön. -> Kurva nagy gáz van vele. - Valami baj van belföldön, de nem nagy. -> A baj 10x nagyobb, de már nem lehet elhallgatni a tényt. - Véleménycikkek. -> A pekingi központi bizottság ideológiai irányvonala angolul megfogalmazva.
"Az Evergrande a feldühödött érdekeltek megnyugtatására azt tervezi, hogy ebben a hónapban a fogyasztók és a munkatársak licitálhatnak kedvezményes lakásokra a késedelmes befektetési termékekért járó kártérítésként, mivel a bajba jutott fejlesztő igyekszik megőrizni a készpénzállományát - állítják az ügyet ismerő személyek." Amikor helyre kerülnek a dolgok és rájönnek, hogy a szellemvárosban lévő lakásnál konkrétan a WC-papír is hasznosabb.
1, nem féltem az állásom, ha mennem kell megyek, van mit enni és lesz is 2, én nem a világvégét várom csak azt, hogy visszakerüljenek a dolgok oda ahová valók, és nem egy ilyen álomvilágban élni ami most megy 3, tudod, aki érdekelt a lufiban, és annak fújásában az hajlamosa csőlátásra, és mindig ők azok akik azt bizonygatják, hogy ez soha nem fog kidurranni. Pedig az 50 millás bontásra váró kádárkockák, és a 40 millás kispeti panelek kifognak, és akkor már nem az eladó fog a lovon ülni! 4, hamarosan the cash is king show jön ;)
Az a baj, hogy tök mindegy, hogy te meg Placi82 mit matekoztok a felújítási munka árával, ha a használt házak-lakások eladók nagyrésze sík hülye. Lásd: "Jó az úgy.", "Nem is kell felújítani.", "Csak egy tisztasági festés kell." Emiatt vannak az irreális hirdetési díjak, amihez hozzáidomul a többi is, amikor látja a többi hirdetési árat.
Lakasokrol beszéltem nem effektive háznak árult, de valójában bontandó, telek. Mert az szerintem is a telek, és a lokacio miatt drága és drágább lesz mert nincs üres telek a fővárosban jó helyen. 2. Dehogy 10 - 20 éves lakásokra gondoltam, azok persze, hogy követik az új árat. Ez természetes. Én azokra a tégla és panelek rol beszéltem, amikről látszik, hogy tavasszal halt ki a nagymama, és 1960-70-80-90 óta még a WC t se cserélte ki! :)
..és van még egy tévedésed. Ahol azt látod, hogy a régi (akár 50 éves ) lakások ára annyira elrugaszkodott , hogy már drágábbnak tűnik mint az új épitésű, ott nem az eladók őrültek meg, hanem a lokáció valamiért felértékelődött. A piac azt a helyet úgy értékeli. Azaz a telekár, ami olyan mértékben megnőtt, hogy az akár a felépitmény áránál is nagyobb lehet. Ilyenkor jön egy vállalkozó, megveszi a telket a rajta lévő egy-két lakásos épitménnyel és felhóz rajta (helyi szabályozástól függően) egy pár lakásos sorházat, vagy egy 8-12 lakásos társasházat.
Szerintem meg Te nem gondoltad végig teljesen. Senki nem állitja, hogy a használtak ára egy-az egyben ugyanúgy nő mint az újaké. Azt felejted el, hogy a felújitásnál a lakásnak csak egy része kerül átépitésre. Ami rendben van, annak az ára igenis követi az új lakások áremelkedését. Pld egy 10-20 éves szerkezetileg rendben lévő, jó gépész és villamos rendszerekkel rendelkező lakás ára annyiban követi az újlakások áremelkedését, amennyi rész rendben van. De vegyünk egy egyszerűsitett példát: Van 2 egyforma lakás. Egyik új épitésű 50 millióba kerül és ebből a befejező szakipari munkák 10 millióba(burkolatok, szerelvényezések) A másik 20 éve épült és 40 millióért árulják. (Hiszen akár teljesen kibelezésre és ujra befejezésre is kerülhet, hogy elérje az újépitésű mai szinvonalát.) Ha 2 év múlva az új lakás ára 60 millióba kerül akkor ebben az összes épitési fázis drágult, tehát a befejező szakipari munkák is. tegyük fel a drágulás egyenletes. Ekkor a befejező szakipar 12 millióba kerül. A 20 évvel ezelőtt épülőnél természetesen ugyancsak drágulnak a befejező szakipari munkák a felújitásnál. Ugyanannyival, tehát 10 helyett 12 millióba. Igy a lakás ára 40 helyett 48 millióra növekszik. Tehát a drágulás mértéke ugyanúgy 20%, de az olló persze szélesedik. Az árkülönbség 10 helyett 12 millióra nő a két lakás között.
Majd a piac kikenyszeriti. Mit gondolsz miért van ilyen kevés tranzakció Budapesten. Vagy a nagyon olcsó lakások mennek kezdő lakásnak, mert a kényszer nagy úr. Vagy a luxi lakasok, jo elit lokacio al. Már a Budai agglo is beallt mint a gerely. Az ingatlanosok itt Pesten meg mindig a nyári szabadsagolassal magyarázzák a lof@sz forgalmat. De majd rajonnek, hogy már nem az eladók fen..ét kell nyalni,hanem a KP s vevokét. Lassan esik le nekik, de majd kb tavaszra rajonnek:))
Csak mert ha ezért nézed amit írtál " És meg annyit tennék hozza, hogy a használtak ára is követi ezt. Ha nem is 1-1-ben de olyan nincs hogy az újak emelkednek miközben a használtak ára marad." "". Akkor tévedsz. Pont mert egyre drágább az építés, felújítás a mai kor színvonalának megfelelő felújításra, ezért csökken a használt lakások ára az új építésueket képest. Mondok példát ugyanaz a lokacio kelenföldon egyik tömbben panel lakások 200 méterre új építésű. 66 millió a 65m2 8m2 és erkéllyel. Mellette a 65m2 és panelt meg nem vicc 49 ért árulják. Egy új építésű szintjére felhozni belülről a panelt az kb pont 67 millió lesz a vége!! És kívülről a lépcsőház meg mindig fos. És hozzá tartozik Marika néni meg alkesz jozsi ami az uj-epitesure nem jellemző. Szóval ha a drága felújítás miatt ugyanoda jutsz mint 1 új építésű ára, akkor én inkább esest josolok ebben a szegmensben. A 50 éves tégla esetén ami még szinte új építésű ár 80-90%an hirdetik, az meg felújítás végére 30%dragabb lesz mint az új építés🤣🤣. A kedvezményes hitelrol és 10 milliós csóokol ne beszéljünk mert az használatra nem jár!!!! Szóval minél jobban drágul a sz@r lakások felújítása annál inkább engeded kell az eladási árból. Szóval a gondolatmeneted rossz, és illogikatlan.
Tiltani szeretnék, hogy bizonyos számú napnál kevesebbre lehessen a lakásokat kiadni, példaként említik, hogy New Yorkban, 30 napnál nem lehet rövidebb időre kiadni lakást.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link