Ismerős ingatlanos mesélte, hogy az összes beruházója vagy emelt legalább 5m-t, de valaki 10m-t, vagy hasonló mértékben fog emelni az újépítesek esetében. Beszéltem egy beruházóval, azt mondja, hogy egy ikerházra most dupla annyiért tudott csak venni ablakot, sima fehérben, mint akár egy éve kívül antracitot. Egy egyszerűbb, kisebb felületű tetőhöz, most 800e-rel többe került a faanyag neki, mint egy éve egy cikornyás nagyobb tetőszerkezethez.
Akkor pontosítok, Európára gondoltam. Az USA valóban más volt, de ott 200e dolláros házra 300e dollár hitel volt terhelve ugye. Ilyen játékot a nagy víz ezen oldalán nem űztek. Igaz, űztek mást.
Igy van. Nem a 2008-as válság okozta a komolyabb árcsökkenést, hanem a végtörlesztés. Nyugaton 10-15%-os árcsökkenés volt a nem elúszott országokban maximum 2 év hosszában, utána már ment is fel. Valahol annyi sem.
Kevés embertől látom ezt deklarálni és elfogadni, ezért kérdeztem rá. Ha valaki ismeri a német gazdaságok ősi öröklésmenetét, akkor tudja, hogy bizony az elsőszülött örökölte a gazdaságot egy egész oszthatatlan egységként, cserébe eltartotta az idős szüleit. A többiek kaptak ingóságot és mehettek amerre láttak, hiába nem tehettek arról, hogy hányadiknak születtek vagy mit tudnak/nem tudnak.
Mire gondolsz kijózanodás alatt, hogy nem jár mindenkinek olcsón újépítésű családi ház ezres telken jó infrastruktúrával? Mert ha igen, akkor ez egy nagyon valósnak látszó kimenetel.
Akkor mesélek franciaországi tapasztalataimról. Egy régi, fa födémszerkezetű házat újítottak fel a tulajdonosok, három szinten 3 külön lakással, kiadásra. Mi az első emeletit béreltük ki átadás után egyből. Törökök csinálták a kivitelezést. A pallós szerkezetre ment a hőszigetelés, esztrich, meg a hidegburkolat. Hidegburkolat szépen küszöbvonalban megszakítva, folytatólagos mintával, stb., nem nézett ki rosszul. Aztán az első év végére úgy megsüllyedt az egész aljzat, hogy volt ahol centis rés alakult ki a hajlatokban a szegély és a padló között... a felső két lakáshoz vezető falépcsőt meghagyták ahogy volt, de a lépcső tetején a két ajtó közötti (legfelső lakás lépcsőjének aljában az elsőn volt a bejárata a tetőtérinek is) közös felületet azért szépen lecsempézték a faburkolatra, és a lekerekített fát némi fugázóval síkba húzták a szegélyléccel... persze félév múlva már hullott ki... a mosókonyhában, ahol a fűtésnek volt a szerelvényezése, a fal összekenve, csövek körül a faláttöréseknél nem volt hézagkitöltés, úgyhogy a gipszkarton mögül lógott ki a kőzetgyapot. Szóval a gányolás nem csak itthon jellemző...
Na én vecsési vagyok, szóval elég jól ismerem ezt a környéket, beleértve 18.kerületet, itt nőttem fel, jártam iskolába (gimibe Pestre). Ha dobsz egy emailt a b4nkverein@gmail.com címre, akkor szívesen adok egy-két tippet, anélkül hogy floodolnánk a topicot.
Köszi, ez egy nagyon jó leírása annak, hogy nem lehet egy bizonyos távnál hosszabbra tervezni. Illetve csak arra szabad tervezni, amire az embernek még érdemi ráhatása van. Gyereknél szerintem gimnáziummal bezárólag szabad tervezni. Hogy utána mi lesz, azt már igazából a gyereknek magának, vagy maximum a gyerek döntéseit segítve lehet és kell csinálni, de belekényszeríteni valamibe csak azért, mert van, nem szabad. Egyébként az ingázást csak az nem utálja, aki nem csinálta. Én ingáztam agglóból Pestre gimibe, majd egyetemre. Gimisként nagyon utáltam, amikor fél órát rostokalhattam egy buszmegállóban a következő buszig, mert a villamosról leszállva láttam ahogy a busz 80m-re tőlem kiteszi a balindexet és kihúz, vagy egy iskolai rendezvény után rohanni kellett hogy az utolsó buszt elérjük 22:20-kor. Egyetemistaként persze már más volt, de az se volt mindig annyira kellemes...
Pont Csobánkáról van fenn egy nagyon jó videó. Én a télen kimentem megnézni Gödöllőt, hogy ott milyenek a viszonyok... hát elgondolkodtató volt látni azt a füstpaplant, ami az alsóbb területek felett volt... minden ami nem magaslat, azt úszott a füstben, már az M31-ről lehetett látni, hogy mi van ott. https://www.youtube.com/watch?v=Jj4tqVj_-YQ