Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 16:18
Törölt hozzászólás
#118860
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 23. 16:12
Előzmény: #118848  CyrusTheGreat
#118859
"De a legfontosabb: kifejezetten sokkal jobb lehetőségeid lesznek a vagyonod növelésére a következő 1 évben, mint ingatlanban tartani a pénzt, ezzel simán behozhatsz bármilyen korábbi rakétát."
1. Kötve hiszem hogy belátható időn belül be lehet hozni a rakétát az árak stagnálása mellett. Főleg nem ha a teljes vételár nincs a kezedben ergo nem tudod kamatoztatni...
2. A vagyonod akkor is tudod növelni hogy ha veszel bármit. Ha meg hitellel veszel akkor azért nem tudod növelni mert elköltöd a jobb lakhatásra, nem az ablakon dobod ki.
3. Azt kéne végre felfogni hogy a várakozással lemondasz a vágyott lakáséletszínvonalról, azaz ÁRA VAN A VÁRAKOZÁSNAK! Ezt az árat tudod pluszban félretenni amíg nem veszel. Valamit valamiért.
***********
Téves a te értelmezésed miszerint a várakozással a pénzügyi helyzeted javul de cserébe nem buksz sehol. DE BUKSZ! Mindenki tudja ezt mert különben nem hisztizne itt évek óta... hanem várna türelmesen "hiszen az neki csak jó".
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 16:02
Törölt hozzászólás
#118858
Murdoch 2021. 05. 23. 16:01
Előzmény: #118854  Murdoch
#118857
Csak még bennem van a 2019-es rövidtávos aranykor zsigeri utálata, nem egy ismerősnek került gigantikus erőfeszítésébe, hogy valami lukat 150k-ért kivegyen.
berlini
berlini 2021. 05. 23. 16:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#118856
1 megkaptam április elején😄
2 "az a bedoles ugyse lesz publikus 5-20% a tippjuk amiket lehet olvasni" A bedőlések publikusak lesznek minden egyes banki gyorsjelentésben forintra pontosan benne lesznek. Ne higgy az ujságirói tippeknek. 
3 a kulfoldi speka ha látja, hogy tavaly is csak pár lokációban volt csökkenés Mitől ijedne most meg? 
4 "utolso mondatoddal nem ertek egyet osszessegeben , sokan tartjak majd lezarva nyilvan , csaladom haveri koreben is sok aki vett es lezarta a pesti lakast , de a kulfoldi az mas , az nem szeret bukni .Ha lejar az ado  5 ev uccu neki eladja egy csokkeno / stagnalo piacon " Pont ezt a csökkenő piacot kihúzta tavaly. Idén az előjelek növekedésre utalnak. Minek is adná akkor éppne most el? De nekem az lenne a jó. De nem lesz ilyen szerencsém.
CyrusTheGreat 2021. 05. 23. 16:01
Előzmény: #118852  mr_bob
#118855
Megmondom őszintén a jövőt tényleg a bérlakás-kezelés koncentrációjában látom. Jelenleg a Flatco-s portfolió kézzel fogható része: 80 az MV38-ból, 40 a Panorámából, 260 a Bárdból plusz még a CityHome-ból pár, legyen mondjuk 400 darab jelenleg, ez a teljes bérleti kínálat 3-4%-a. Ezt szerintem 2023 év végére felviszik 6-7%-ra, csak ez az 1 cég, remélhetőleg addigra még lesz pár másik fecske is, összességében 10%-os piaci részesedést elérve. Ez még önmagában nem sok, de már jól mutatja az irányt. 
Egy nagyobb lökést adhatna ennek a koncepciónak, ha megvalósulna a főváros lakásögynökség-terve: a tulajok válláról levesz mindent, garanciát vállal, cserébe a tulajok megelégednek br.4%-kal. Ha ezzel a két iránnyal (fővárosi és strict piaci) el lehetne vinni 15-20%-os részesedés irányába a profi lakáskiadást, Budapest (és ezzel együtt Magyarország) iszonyatosan nagyot lépne előre az élhetőség terén - ebben az esetben már öngerjesztővé válna a folyamat és az évtized végére elérhető lenne a többségi professzionális bérlakáskezelés.
Murdoch 2021. 05. 23. 15:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#118854
Tényleg nem. IT. Valamennyire a légiközlekedésre rálátok, de kb. ennyi.
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 15:56
Törölt hozzászólás
#118853
mr_bob
mr_bob 2021. 05. 23. 15:54
Előzmény: #118848  CyrusTheGreat
#118852
"de azzal nem, hogy az eladók engednének - előbb fogunk 1000 alatti negyedéves tranzakciókat látni Bp-n és az agglomerációban, mint hogy ez megtörténjen. Nominálisan tartani fogják az árakat, lenyelve a reál bukót."
-
pont ezt írtam én is az utolsó előtti mondatomban, hogy kitartás és oldalazás lesz nominálban :)
-
a profi bérlakásépítésre én is kíváncsi vagyok. jók azok, amiket szoktál linkelni (bárd és teve utca, ha jól emlékszem). hatalmas piacot szerintem nem fognak elnyerni a magán kiadók elől. ha másra nem is lesznek jók, de talán a bérlési/kiadási kultúra fejlődni fog remélhetőleg "nyugatabbira".
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 15:49
Törölt hozzászólás
#118850
berlini
berlini 2021. 05. 23. 15:46
Előzmény: #118837  mr_bob
#118849
"ha emelkedik a kamat, akkor azért pörög a piac, ha meg csökken, akkor azért. kicsit sem vagy elfogult.
-"
Hiszed, ha nem de ez statisztikai tény.
A bankok aranykora nem az alacsonykamatos időszak, hanem az utána következő időszak, amikor az alapkamatokkal a banközi kamatok és igy a hitelkamatok is nőnek. 
Ilyenkor ugyanis a hitelek volumenben még bővülnek és az eért nettó kamatmarzs viszont rohamosan nő 
"hol írtam árcsökkenésről?"
Szerinted mit sugall az a ráförmedés, az eladókra, hogy ideje felébredni, mert az árelképzeléseik nem reálisak?
Ilyen mondatokra céloztam:
"ha az után se fogják tudni eladni a kitartott árakon a kedves hirdetők az ingatlanokat, talán majd akkor fut át az agyukon, hogy már nem 2019 van, amikor mindent sz*rt el lehetett adni arany áron. "
Igen.
De kettőnk között nem az a különbség hogy Te vagy a pesszimista és pedig a hurráoptimista.
Én csupán figyelembe veszem a folyamatosan kitartó inflációt, ami az épitőanyagoknál még az átlagnál magasabb is,
figyelmbe veszem a még tavaly sem megtört újlakásár emelkedést. Ami látszólag már nem volt olyan nagy, de hát közben kaptak egy 22%-os ÁFA csökkentési ajándékot. És ennek ellenére nőttek az árak. Akkor majd idén fognak csökkenni? Nem tartom valószinűnek.
Figyelembe veszem, hogy a moratóriumot jól kitolták,
figyelmbe veszem, hogy a járványnak csak vége lesz már (gazdasági hatásait illetően biztosan).
Igen , jól emlékszel, OTP-be szálltam ismét be. Mert rövid távon ott nagyobbaknak tüntek a lehetőségek. Amig ki nem szállok addig minden megtörténhet, de eddig 28%-os pluszt hozott.
De lehtnék én minuszban is ott, ez a legkevésbé sem befolyásolja az ingatlanárak alakulását Budapesten.
Nekem amúgy az érdekem az lenne, ha árstagnálás és reálárcsökkenés lenne és közben a tőkémet megduplázom a részvényekkel, aztán a haszonból lakást veszek.
CyrusTheGreat 2021. 05. 23. 15:40
Előzmény: #118821  mr_bob
#118848
Azzal egyetértek, hogy elfogyott a fizetőképes kereslet, de azzal nem, hogy az eladók engednének - előbb fogunk 1000 alatti negyedéves tranzakciókat látni Bp-n és az agglomerációban, mint hogy ez megtörténjen. Nominálisan tartani fogják az árakat, lenyelve a reál bukót. De a legfontosabb: kifejezetten sokkal jobb lehetőségeid lesznek a vagyonod növelésére a következő 1 évben, mint ingatlanban tartani a pénzt, ezzel simán behozhatsz bármilyen korábbi rakétát.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a professzionális bérlakásépítésből, az Airbnb ilyen-olyan szabályozásával (összefüggésben a turisták számának alakulásával és az újonnan átadott hotelszobák számának bővülésével), a bérleti díjak csökkenéséből milyen koktél lesz keverve - de azért megvannak a tippjeim.
És persze az is ott van, amit ncseed is mindig említ: a kormány mindent megtesz, hogy megtámogassa az újlakási piacot - most éppen 9%-os diszkontot adva 2019-es vételekhez képest.
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 15:37
Törölt hozzászólás
#118847
berlini
berlini 2021. 05. 23. 15:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#118846
Válaszom.
Nem.
Mert tudom, hogy a bankok milyen hitelbedőlési mértékben gondolkodnak. (Ezeket a hiteleket átsorolták a kockázatosabb kategóriába már tavaly.)
Azok a külföldi spekákat (és általában a külföldieket) Tenkes kapitány óta hülyének nézzük, de nem azok.
Aki eddig nem adta el és kitartott az üresen maradt belvárosi lakása mellett az nem fogja most már eladni.
Placi82 2021. 05. 23. 15:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#118845
Bocs. Tévedtem. 7.6% hozamot akartam írni. Csak mellé ment. És ebben nincs benne az ha erős kézzel tartja akkor csak felfelé mehet a befektetési ingatlan ár. Irány a hold! Szoval a 2 tényező eredoje akár 10-12% hozamot is hozhat évente a most befektetési lakast vásárlóknal.:) :) (Ez kombinálva kripto ügyletekkel. Nagyobb és biztosabb hozamot hoz mint egy vacak Allianz, xom, T , wba, HAL, stb... részvény, vagy a MAP.). Szóval aki most nem vesz az lemaradt. Így jó??? 
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 15:14
Törölt hozzászólás
#118844
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 15:07
Törölt hozzászólás
#118843
Törölt felhasználó 2021. 05. 23. 15:04
Törölt hozzászólás
#118842
Placi82 2021. 05. 23. 15:01
Előzmény: #118837  mr_bob
#118841
Nono. Azért Budapesten, ha ügyesen veszel lakást most, akár 2.6% éves hozamot is elérheti egy ügyes befekteto. Igaz az éves amortizáció és felújítási költség nincs benne  levonva :) :) 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek