Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 14:27
Előzmény: #116295  berlini

Nem erre gondoltam, sőt így abszolút nem jó!
A társasházban ahol lakom elég magas a közös költség, de kb fele a felújítási alapba megy, így szívesen fizetem, mert érdekem (lenne), hogy azt a k...a szigetelését megcsinálják!
Én a felesleges szolgáltatásokra gondoltam: konditerem, szauna, portaszolgálat, medence, stb
Zoltán42 2021. 05. 03. 14:19
Előzmény: #116298  Zoltán42
no ilyen zöld mellék utcákban található, kertes felső emeleti erkélyes 4-16 lakásos téglákra érdemes vadászni szerintem ahonnan esetleg még kilátás is van és a közlekedés is jó
Zoltán42 2021. 05. 03. 14:16
Előzmény: #116297  Zoltán42
Az igazi kincsek szerintem főleg az olyan kis lakás számú 2-3 emelet kertes téglák amelyek nagyobb erkéllyel ( főleg ahol nincs mellette másik erkély csak alatta mondjuk) kilátással, és intim szférával rendelkeznek azaz nem látnak be a szomszédok. Ez az adottság a mostani korszakban ahol 5 cm-re építik egymástól a házakat 600 erkély van melletted feletted alattad 200 szomszédod van és mindez 1millió/m2 és akkor lehet a sötétben lehúzott redőnyök mögött élni szerintem még jobban fel fog értékelődni. Persze ilyen házak is főleg Budán vannak esetleg még Zuglóban.
Zoltán42 2021. 05. 03. 13:48
Előzmény: #116276  greenman76
Egyetértek, zöldövezet+ jó közlekedés+ biztonság. Viszont az általad is felsorolt lokációkban nincs nagyon kínálat vagy max horrorisztikus áron, esetleg forgalmas út melletti alsóbb emeleti lakások találhatóak ezeken a helyeken kínálati oldalon. Szerintem ezért most a zöldebb perem kerületek kerülhetnek előtérbe még jobban,  Pesti oldalon 14-ker, 13-ker zöldebb részei,  Budain 11 és 3 ker ezekben a kerületekben még van kínálat, zöldek nagyrészt és egy-két részt leszámítva a közlekedés se annyira katasztrófa. A Pesti és a messzebb lévő Budai részek pl II-ker/A, Nagytétény a sok aggloba költöző miatt ha el kell kezdeniük visszajárni a városba pokollá fognak válni még jobban, Belváros pedig amíg nem tér vissza a turizmus halott lesz 
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 13:46
Előzmény: #116291  berlini
"A kormány még csak megfontolás szintjén sem gondolkodik a határzár feloldásán" - írták egy hete...
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:40
Előzmény: #116292  greenman76
Igen.
Hajlamos az embere ezt gondolni.
Sőt én ismertem ilyen 9 lakásos társasházat, ahol évtizedekig a következő módon történt a közös feladatok ellátása és a finanszirozás: (Ma már ott is másként van)
- a tulajdonosok évente váltva látták el téritésmentesen a közös képviselői munkát
- nem volt bankszámla és igy bankköltség sem
- a közös részek takaritását havontva váltva egymást a tulajdonosok oldották meg
- nem képeztek felújitási alapot. Ha volt egy-egy nagyobb kiadás (pld. kémény bélelés) akkor összedobták a pénzt
A közös költséget úgy lőtték be hogy hosszú éveken keresztül az évenként átadott társashézi "vagyon" max 500 ezer ft legyen.
Ennek megfelelően a havi közös költség egy 50m2-es lakás esetében 2500ft volt. (Külön vizórákkal)
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 13:38
Előzmény: #116286  lohran
Na még be se dobtam a gumicsontot, hogy az új hitelnél be akarta vonni a bank a régi ingatlanomat is még fedezetbe, én meg nem engedtem, mondtam, hogy akkor vagy kevesebb hitelt kérek, vagy legyen végig fix a kamat, vagy bármi, de nem akarok 2 jelzálogot a régire...
Végül így az új lakás csak 5M-ra lett bejelzálogozva..., nem akartam "összekötni" a két lakást.
Slusszpoén, hogy 10M-tól indulva adnak kisebb kamatot, így erre is majd 4% lett, pedig csak 5 év a kamper...
Nem akartam már nagyon variálni más bankokkal, valószínűleg ki tudtam volna még némi utánajárással hozni ennél jobbra a helyzetet, de már megfáradtam az ügyintézésben...
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:33
Előzmény: #116289  ncseed!
Ez igy igaz!
Hozzáteszem azért, hogy a társasházi közös költségnek van egy kényelmi része is.
Nem a lakónak kell foglalkozni a hibák elháritásával,
nem a lakónak kell szabadnapot kivenni egy kéménysepró miatt
nem a lakónak kell kivinni a kukákat
nem a lakónak kell sövényt és füvet nyirni, szemetet a házak közös területein takaritani
nem a lakónak kell télen havat lapátolni, sót szórni.
Ezenkivül a közös költség tartalmaz olyan fogyasztást is amit egy családiház lakója maga fizet közvetlenül:
pld világitás közös területen,  mély garázsban
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 13:32
Előzmény: #116285  Hobbyproperty
Ez így igaz, minden szar felesleges szolgáltatást megfizettetnek a lakókkal, amire alapvetően nem sok szükségük van!
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:27
Előzmény: