Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 14:27
Előzmény: #116295  berlini
#116300

Nem erre gondoltam, sőt így abszolút nem jó!
A társasházban ahol lakom elég magas a közös költség, de kb fele a felújítási alapba megy, így szívesen fizetem, mert érdekem (lenne), hogy azt a k...a szigetelését megcsinálják!
Én a felesleges szolgáltatásokra gondoltam: konditerem, szauna, portaszolgálat, medence, stb
Zoltán42 2021. 05. 03. 14:19
Előzmény: #116298  Zoltán42
#116299
no ilyen zöld mellék utcákban található, kertes felső emeleti erkélyes 4-16 lakásos téglákra érdemes vadászni szerintem ahonnan esetleg még kilátás is van és a közlekedés is jó
Zoltán42 2021. 05. 03. 14:16
Előzmény: #116297  Zoltán42
#116298
Az igazi kincsek szerintem főleg az olyan kis lakás számú 2-3 emelet kertes téglák amelyek nagyobb erkéllyel ( főleg ahol nincs mellette másik erkély csak alatta mondjuk) kilátással, és intim szférával rendelkeznek azaz nem látnak be a szomszédok. Ez az adottság a mostani korszakban ahol 5 cm-re építik egymástól a házakat 600 erkély van melletted feletted alattad 200 szomszédod van és mindez 1millió/m2 és akkor lehet a sötétben lehúzott redőnyök mögött élni szerintem még jobban fel fog értékelődni. Persze ilyen házak is főleg Budán vannak esetleg még Zuglóban.
Zoltán42 2021. 05. 03. 13:48
Előzmény: #116276  greenman76
#116297
Egyetértek, zöldövezet+ jó közlekedés+ biztonság. Viszont az általad is felsorolt lokációkban nincs nagyon kínálat vagy max horrorisztikus áron, esetleg forgalmas út melletti alsóbb emeleti lakások találhatóak ezeken a helyeken kínálati oldalon. Szerintem ezért most a zöldebb perem kerületek kerülhetnek előtérbe még jobban,  Pesti oldalon 14-ker, 13-ker zöldebb részei,  Budain 11 és 3 ker ezekben a kerületekben még van kínálat, zöldek nagyrészt és egy-két részt leszámítva a közlekedés se annyira katasztrófa. A Pesti és a messzebb lévő Budai részek pl II-ker/A, Nagytétény a sok aggloba költöző miatt ha el kell kezdeniük visszajárni a városba pokollá fognak válni még jobban, Belváros pedig amíg nem tér vissza a turizmus halott lesz 
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 13:46
Előzmény: #116291  berlini
#116296
"A kormány még csak megfontolás szintjén sem gondolkodik a határzár feloldásán" - írták egy hete...
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:40
Előzmény: #116292  greenman76
#116295
Igen.
Hajlamos az embere ezt gondolni.
Sőt én ismertem ilyen 9 lakásos társasházat, ahol évtizedekig a következő módon történt a közös feladatok ellátása és a finanszirozás: (Ma már ott is másként van)
- a tulajdonosok évente váltva látták el téritésmentesen a közös képviselői munkát
- nem volt bankszámla és igy bankköltség sem
- a közös részek takaritását havontva váltva egymást a tulajdonosok oldották meg
- nem képeztek felújitási alapot. Ha volt egy-egy nagyobb kiadás (pld. kémény bélelés) akkor összedobták a pénzt
A közös költséget úgy lőtték be hogy hosszú éveken keresztül az évenként átadott társashézi "vagyon" max 500 ezer ft legyen.
Ennek megfelelően a havi közös költség egy 50m2-es lakás esetében 2500ft volt. (Külön vizórákkal)
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 13:38
Előzmény: #116286  lohran
#116294
Na még be se dobtam a gumicsontot, hogy az új hitelnél be akarta vonni a bank a régi ingatlanomat is még fedezetbe, én meg nem engedtem, mondtam, hogy akkor vagy kevesebb hitelt kérek, vagy legyen végig fix a kamat, vagy bármi, de nem akarok 2 jelzálogot a régire...
Végül így az új lakás csak 5M-ra lett bejelzálogozva..., nem akartam "összekötni" a két lakást.
Slusszpoén, hogy 10M-tól indulva adnak kisebb kamatot, így erre is majd 4% lett, pedig csak 5 év a kamper...
Nem akartam már nagyon variálni más bankokkal, valószínűleg ki tudtam volna még némi utánajárással hozni ennél jobbra a helyzetet, de már megfáradtam az ügyintézésben...
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:33
Előzmény: #116289  ncseed!
#116293
Ez igy igaz!
Hozzáteszem azért, hogy a társasházi közös költségnek van egy kényelmi része is.
Nem a lakónak kell foglalkozni a hibák elháritásával,
nem a lakónak kell szabadnapot kivenni egy kéménysepró miatt
nem a lakónak kell kivinni a kukákat
nem a lakónak kell sövényt és füvet nyirni, szemetet a házak közös területein takaritani
nem a lakónak kell télen havat lapátolni, sót szórni.
Ezenkivül a közös költség tartalmaz olyan fogyasztást is amit egy családiház lakója maga fizet közvetlenül:
pld világitás közös területen,  mély garázsban
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 13:32
Előzmény: #116285  Hobbyproperty
#116292
Ez így igaz, minden szar felesleges szolgáltatást megfizettetnek a lakókkal, amire alapvetően nem sok szükségük van!
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:27
Előzmény: #116284  CyrusTheGreat
#116291
Én tippem:
Moratórium marad azoknak akik 2019 végéhez képest most is csökkentett munkaidőben és jövedelemmel várják a szebbjövőt. 
ezeknél 1 éves hosszabbitás.
berlini
berlini 2021. 05. 03. 13:22
Előzmény: #116279  lohran
#116290
Folyamatosan tévedésben vagy.
Az ingatlan árak akkor lennének buborékban, ha messze meghaladnák az ingatlanfejlesztés össz költségét.
Az hogy mennyibe kerül egy lakás egy négyzetméterének megépitése Budapesten, az persze függ az alábbiaktól :
- lokáció (telekhányad ára miatt,) (30 ezer ft/m2 - 200 ezer ft /m2)
- közművesités költségei (5 ezer ft/m2- 10 ezer ft /m2)
- a terület szennyezettsége mértéke(esetleg talajcsere): (0 ft/m2  - 100ezer ft/m2)
- meglévő régi ingatlanokkal kapcsolatos költségek (tulajdonosoktól megvétel, bérlők végkielégitéses kiköltöztetése, bontás): (0 ft/m2- 100 ezer ft/m2)
- vállalások az engedélyez hatóság (önkormányzat) felé (útépités, parkositás, gépkocsi parkoló épités)
- tervezés: (20 ezer ft/m2- 50 ezer ft/m2)
- lebonyolitó csapat költségei. (20 ezer ft/m2- 40 ezer ft/m2)
- kivitelezési (épitési) költségek): (szinvonaltól függően: 400 ezer ft/m2 - 700 ezer ft/m2)
- értékesitési költségek, (20 ezer ft/m2 - 40 ezer ft/m2)
- tartalék (garanciális költségekre, a tervezett költségek eseti túllépésére): 40 ezer ft/m2 - 60 ezer ft/m2)
- fedezet (a projekten realizálhatónak tűnő nyereség, ami az ingatlanfejlesztő cég általános költségeit is fedezi és a megmaradó rész leadózva a nyereség.): ( 150 ezer ft/m2 - 300 ezer ft/m2)
Fentiek alapján Budapesten szerintem:
a legolcsóbb újépitésű lakás négyzetméterenkénti ára: kb. 685 ezer ft/m2
a legdrágább újépitésű lakás négyzetméterenkénti ára kb:  1.600 ezer ft/m2
Ezek a becslések (nem véletlenül) szinkronban vannak a legolcsóbb pesti kölkerületi lakásárakkal és meghatározzák, hogy egy belvárosi, pesti vagy Budai ingatlannál hol húzódik a minimális eladási űr úgy , hogy azon még haszon is maradjon.
Tehát arra számitani, hogy egy belvárosi lakást majd valamikor bőven egymillió alatt meg lehet venni, nem tűnik reálisnak, illetve nem látszik az a nagy buborék, amire céloztál.
Ami persze nem zárja ki, hogy egy-egy válságosabb időszakban az árak ne esenek, de akkor olyannyira le fog nullázódni a tömeglakásépités, hogy a piac még akkor is felszivja a maradékot és előbb vagy utóbb az árakat ismét meg fogja támasztani a lakások létrehozásához kapcsolódó összköltség akkori alakulása (ami valószinűleg nem lesz alacsonyabb mint ma.)
Tartós áresés olyan helységekben (városokban , falvakban) képzelhető el, ahol az elvándorlás olyan mértékben hagy üresen lakásokat, hogy a teljesen leálló új épitések ellenére tartós túlkinálat keletkezik (mint például Nógrád megyében, 100 ezer ft/m2 körüli árakkal) De az sem buborék kidurranás.
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 03. 13:19
Előzmény: #116285  Hobbyproperty
#116289
Igazad is van meg nincs is.
Először is egy lakás közös költségnek semmi köze egy a ház (vagy lakás) rezsijéhez ergo tök felesleges összehasonlítani. A passzív háznál meg lehet spórolsz egy normál energetikailag modern épülethez képest de jópár milcsit bele kell locsolnod ehhez ELŐRE. Kb mint az elektromos autó... lehet féláron menni vele csak épp a kocsi kerül kétszer annyiba... köszi ezt etessék meg azokkal akik erre vevők!
 A házaknál meg tipikus duma hogy nincs közös költség csak utána amikor költeni kellene rá a töbség elodázza és 30-40 év múlva lesz egy lepukkant mesés háza ami a kutyának nem kell mert rá kellene locsolni egyben az elmaradt évtizedek felújítását az akkori áron.
gyula1971
gyula1971 2021. 05. 03. 13:16
#116287

A Közép-Magyarországon kívül található 18 megyében a használt ingatlanokra érkező érdeklődések száma az idei év első négy hónapjában megduplázódott az öt évvel ezelőtti szinthez képest. A főváros súlya a tavalyi adásvételekben is csökkent: tavaly már csak minden hatodik lakás cserélt gazdát Budapesten, a többi eladás az ország más részein történt.-jelentősen erősödött a fővároson és Pest megyén kívüli lakáspiac
-.Dupláztak a megyék a lakáspiacon.
-https://www.origo.hu/gazdasag/20210503-ingatlanpiac-gazdasag-eladas-novekedes.html
lohran 2021. 05. 03. 13:14
Előzmény: #116284  CyrusTheGreat
#116286

teljesen igazságtalan a nem hitelesekkel szemben de még az újonnan belépőkkel is mert Ők pl Glala nem kap móratóriumot
az egész Mészárosékért van
Hobbyproperty 2021. 05. 03. 13:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#116285
Szia! Már bocsánat de szerintem a nagy fejlesztők által átadott társasházi lakások nagyon drágák és rossz minőségűek, aztán a közös költség a következő nagy lehúzás. Konkrétan egy 60nm társasház közös költsége annyi mint a mi 135nm teljes havi rezsi, igaz ez passzív ház 
CyrusTheGreat 2021. 05. 03. 12:27
Előzmény: #116282  macisajt
#116284
Tipp: 2022.12.31-ig velünk marad a moratórium.
XisCixis 2021. 05. 03. 11:59
Törölt hozzászólás
#116283
macisajt 2021. 05. 03. 11:54
#116282
Riasztó felmérés a törlesztési moratóriumban lévőkről: nagyobb a baj, mint gondoltuk?
.
"A hitelmoratórium megszűntetése kiszolgáltatott helyzetbe hozza a válság miatt már eleve rossz pénzügyi helyzetben lévő személyeket és háztartásokat. A várhatóan romló pénzügyi helyzetű háztartások aránya alapján a hitelmoratórium megszüntetése után a teljes lakossági hitelállomány 15-20%-a válhat problémássá."
.
https://www.portfolio.hu/bank/20210503/riaszto-felmeres-a-torlesztesi-moratoriumban-levokrol-nagyobb-a-baj-mint-gondoltuk-481378?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
XisCixis 2021. 05. 03. 11:27
Törölt hozzászólás
#116281

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek