Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 04. 09. 23:02
Törölt hozzászólás
#112720
Törölt felhasználó 2021. 04. 09. 23:02
Előzmény: #112715  Törölt felhasználó
#112719
De ugye?? Tök jó, hogy megérted! Első lakásként (örökség/ családi vétel nélkül) azért para valahol. És tudom, hogy túlgondolom ezt az egész lakásvárlás témát, de sztem ez ilyen ebben a szituációban.
Törölt felhasználó 2021. 04. 09. 22:57
Előzmény: #112704  Murdoch
#112718
Igen, de pl. az újabb ingatlanok döntő hányada valami lakóparkban van, ezeket miért tartják amúgy annyira jónak az emberek manapság vagy miért lett ennyire divatos most? Oké, hogy energetikailag szupermodernek, viszont nagyrészénél nem tudsz úgy kimenni a teraszra, hogy ne legyen az arcodban több tíz lakásnyi szomszédság. Ezek hosszútávon szerintem elég élhetetlenek. 
hétszilvafás 2021. 04. 09. 22:57
Előzmény: #112700  lohran
#112717
1. Főleg a kamatemelés változtathat a dolgokon. RUS már 5 % körül van. EU persze valamelyest szeparál, megvéd minket, de minden 1 %pont is komoly változásokat okozhat, lásd usa hosszú kötvénykamatok icipici emelkedése. Az a kérdés, mely országok kényszerülnek rá pl. infláció bedurvulása miatt, és mikor következik be. Egy biztos, ez az eszközár-növekedés tarthatatlan (ingatlan, részvény), sokszor negatív kötvényhozamok, ingyenpénz. Az államok, jegybankok foggal-körömmel ragaszkodnak hozzá, az biztos. Csak kényszer szülhet emelést.
2. Az újépítésűek persze emelkednek, de a sokak által említett nemzetközi áras jelleget vitatnám. Egyrészt a végső eladási ár 30 - 40 %-a haszon, a maradék több mint fele belföldi munkadíj, a végső ár kb. 30 %-a anyag. Na, ez a 30 % emelkedik inflációval, devizahatással 10 %-ot, az is csak évi 3 %! Lószar. És mint látjuk, az euró sem mindig erősödik a forinttal szemben. De ugye az nem számít, mert ilyenkor behunyjuk a szemünket...
3. És a fentiekre ráerősítő, szűk célközönségű csok, babaváró támogatások. És én már elhiszem ennek multiplikátor hatását.
lohran 2021. 04. 09. 22:53
Előzmény: #112705  HerrLudwig
#112716
Aki tud dolgozni önállóan annak tényleg felesleges Pesten bérelni.
Ha 1-2 alkalommal eljön az irodába akkor szükségtelen.
Nagy változások lesznek.
Home office után bementem az irodába és az egy légtérben csak sajnálatra méltó birkákat láttam.
Ezek az irodatulajok még most valamit kaszálnak de ez is leszükül haveri,Fineszes állami cégekre akik kisegítik egymást.
Normális magáncég már nagyon megnézi hol bérel és kisebb terület is elég a HO miatt
Törölt felhasználó 2021. 04. 09. 22:50
Előzmény: #112713  Törölt felhasználó
#112715
Tudod mikor fogod azt érezni hogy megérte? Megveszed a lakást és 3 évvel később. De akkor már nagyon. Első lakás vevőként piszok drágának tűnik bármikor.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 09. 22:49
Előzmény: #112713  Törölt felhasználó
#112714
vegyél nagyot 600e/nm-ért.... most jobb?
Törölt felhasználó 2021. 04. 09. 22:47
Előzmény: #112702  Zoltán42
#112713
Ez nem ennyire egyszerű, a baráti társaságom tagjai kb a város 6 különböző pontjában laknak, ezért már megszoktam én is a sok városon belüli utazgatást.:) főleg hogy elég sok a program mindenfelé, kirándulások stb. 
Igen, ez a bajom, hogy én nagyon sokallom a  jelenlegi 850-950 nm árakat  icipici lakásokért. Egyszerűen úgy érzem, hogy nem éri meg.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 09. 22:47
Előzmény: #112711  ncseed!
#112712
1CS69KVXLfTx7FXgT53gKsL2TrDbU1WBsp
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 09. 22:38
Előzmény: #112710  ncseed!
#112711
most már tényleg csinálok egy bitcoin tárcát az adományoknak... 
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 09. 22:36
Előzmény: #112707  hétszilvafás
#112710
"Szóval csak azonos devizában "éri" számolni? Jó, legyen. De akkor ez is csalás és ámítás, mert úgy az igazi, ha még a jövedelmekkel is korrigálunk. "
EMBER! Ezt írtam én is korábban: "GDP, munkabér, bármi csak egy devizára hozva hasonlítható össze KORREKTÜL!"
***
A vásárlóerőparitás úgy jön be a képbe (magyaroknak kedvezően) hogy a bérek EURÓRA (vagy bármire) átszámítva ugyan - mondjuk - kétés félszerese a németeknél de a megélhetés is drágább, azaz vásárlóerő paritáson a két és félszeres fizu inkább egy egész hétszeres lesz... Persze ha CSAK kocsit akarsz venni akkor marad a 2,5-szörös szorzó mert kb mindenhol ugyanannyi az ára annk, de fodrásznál már másfelesre jön csak ki.
XisCixis 2021. 04. 09. 22:26
Törölt hozzászólás
#112709
Zoltán42 2021. 04. 09. 22:24
Előzmény: #112700  lohran
#112708
Rengeteg a sz*r lakás. A jó helyen lévő jó adottságú nem túlárazott lakásokból viszont épp, hogy nagyon kevés van. Utóbbiakat el is viszik rögtön ha piacra kerül egy-egy. Teljesen más a helyzet mint jó pár éve az ingatlan piacon. Régen minden hol minden kategóriában volt kínálat. Most a szarból túlkínálat van( túlárazott, rossz elrendezésű, rossz lokáció, földszinti, buszmegállóban lévő, felújíthatatlan, túlárazott, túlméretezett stb) a jó adottságúakból viszont alig van ( nézd meg pl a Budai zöldövezetet emeleti tégla 70m2 alatt vagy próbálj 5 kerületi magas emeletit keresni). A szart nem veszik meg az emberek ennyiért főleg ha mehetnek állami támogatásból vidékre vagy újjáépítésűbe. A jókra viszont vadásznak mert sok gazdag még gazdagabb lett a válság alatt lsd usa rv piac és a pénz egy részét tolják be ingatlanba és egyre többen jönnek rá, hogy a lokáció a legfontosabb.
hétszilvafás 2021. 04. 09. 22:23
Előzmény: #112703  ncseed!
#112707
Szóval csak azonos devizában "éri" számolni? Jó, legyen. De akkor ez is csalás és ámítás, mert úgy az igazi, ha még a jövedelmekkel is korrigálunk. Csak a vásárlóerő-paritásos ingatlanár-változási összevetés ér valamit! Minden más sarlatánság! Vagyis dilettantizmus, ahogy fogalmaztad. Sőt, hozzuk panelnevezőre is, hiszen talán Hoffenheimben nincs is panel, már pedig téglát a téglával vetünk össze, panelt a panellel. Aki ezt nem teszi, az brutálisan ferdít. És így tovább, hadd legyen parttalan. Köszönöm, hála neked, hogy te devizasemlegesen számolsz, de akkor bővítsd további változókkal. Már megint lyukat akarnak beszélni a hasamba.
Törölt felhasználó 2021. 04. 09. 22:22
Törölt hozzászólás
#112706
HerrLudwig 2021. 04. 09. 22:18
Előzmény: #112700  lohran
#112705
Ez nyilván nem egy gyors folyamat, hanem éveken keresztül tart majd, de a trendek már látszanak.
Egyik haverom nemrég mondott fel a cégnél és megy át egy olyanhoz, ahol nemcsak 100% HO van, de még azt sem kötik ki, hogy Németországból dolgozzanak. A haverom is már megvette a repjegyet Thaiföldre, onnan fogja nyomkodni a gépet a tengerpartról. Csajommal beszéltük is, hogy ha vége a pusztulatnak, akkor mi is kimegyünk pár hétre meglátogatni.
De nem ő az egyetlen, magyar kollégát is ismerek, aki visszament home officeozni Magyarországra vidékre és onnan tolja német fizuból a müncheni cégnek. "Kicsit" több pénzt tud így megtakarítani, mint amikor Münchenben lakott.
Ezek persze szélsőséges példák, a többség marad majd országon belül, esetleg telente elhúz a kanári-szigetekre, de az biztos, hogy a szutyok nagyvárosokból (mint Budapest, München vagy pláne a marxista-leninista vezetésű Berlin) lelépnek az emberek. 
Aztán pár év múlva gondolkozhat a téglahenceg a 20. századi agyával, hogy miért nem akar senki a dzsuvában lakni kis helyen, sok pénzért.
Murdoch 2021. 04. 09. 22:13
Előzmény: #112698  Törölt felhasználó
#112704
Hát ebben nem vagyok jó, csak azt tudom mondani, hogy ami jó lokáció/jó ingatlan, az tartani fogja az árát, meglesz rá a kereslet. Én is inkább veszek fel (ha úgy alakul) több hitelt, de ne legyen n+1 kompromisszum. Új-újszerű ingatlanok esetében nem számítanék nagy esésre, ezekre meglesz a kereslet. A régiek passz, a belvárost tekintve továbbra is tartom, hogy a 2019-es rövid távos aranykorra még hosszú ideig várni kell. A régi, romhalmazos, túlárazott házakat viszont forgalomképtelennek tartom. Ha nem vmi CSOK kompatibilis nagyobb lakást keresel, akkor én megpróbálkoznék vmi újat elcsípni, de nem tudom, pontosan mi az, amit keresel.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 09. 22:08
Előzmény: #112701  hétszilvafás
#112703
"De magabiztos itt valaki. Akkor hülye vok, elnézést kérek. "
Nyilván magabiztos vagyok ha tudom mit beszélek!
A lényeg hogy egy devizára kell hozni a lakásárakat és akkor lehet összehasonlítani őket! Persze dilettáns módon felteheted különböző devizában a chartra csak akkor ne akarj levonni következtetéseket belőlük.... tegyük a magyar mellé a Venezuelai áremelkedést és máris "kijön" hogy venezuelába százszorosan jobban emelkedtek a zingatlanárak! Holott bármilyen EGYFORMA devizába nézve a magyar árak nőttek jobban csak sz*rrá inflálták a venezuelai devizát! Így sem érted?
***
Az hogy itthoni fitukhoz ez hogy viszonyul más tészta! A fizuk euróban nézve stagnáltak, enyhén nőttek. Igen, ehhez képest a zingatlanárak jobban nőttek. Na, und? Was ist los?
***
GDP, munkabér, bármi csak egy devizára hozva hasonlítható össze KORREKTÜL!
Zoltán42 2021. 04. 09. 22:05
Előzmény: #112641  Törölt felhasználó
#112702
Jó kis lakás ez, ha lakótelepen vásárolnék panelt nekem is Gazdagrét vagy pedig a Pók utcai lenne a nyerő, most lecsekkoltam ingatlan.com-on a hirdetési árakat a közepes méretűek hasonló árban vannak,  Gazdagrét 691e/m2 Pók utca 700e/m2 viszont garzonoknál elég nagy a különbség valamiért (ugyanaz a kategória felújított, közepes,felújítandó) 39m2 vagy az alatti Pók utca 928e/m2 Gazdagrét 853e/m2. Kérdés, hogy dombon laknál vagy inkább a vízpartnál? A Normafa legyen közel vagy a Római part? Szentendrére mennétek rétesezni vagy inkább Budaörsre? Lupa vagy Velencei tó?  Inkább 80-as években épített 4 emeletes panelben laknál ( Pók utca) vagy inkább a Gazdagréti panorámát helyezed előtérbe?
hétszilvafás 2021. 04. 09. 21:51
Előzmény: #112695  ncseed!
#112701
"Gyermekem. Átszámolhatod mindkettőt forintra, rubelre meg akár sékelre is az eredmény (arányok) ugyanaz marad!!!  MA-TE-MA-TI-KA!"
De magabiztos itt valaki. Akkor hülye vok, elnézést kérek. Tehát az adott ország helyi devizájában megvalósuló árváltozás nem módosul semmiben, ha CSAK AZ EGYIKET átváltjuk? Hááát... Mert itt ez történt, a magyart én HUF nézem, a GER-t EUR-ban. Szóval azt mondod, az így kijött országonkénti növekedési ráta nem változik semmit, ha a MAGYARRA ráengedem a pl. 360 / 250 osztót? Mert ma ez történt. Nem arról beszéltem, hogy váltsuk át a GER-növekedést forintra. Azt miért váltanánk át? Persze az más számítás, ha vmi vásárlóerő-paritásos változást figyelnénk, mint a GDP-nél, ott az adat már vásárlóerővel a devizahatást is tartalmazza. Szóval igazából az adatokat korrigáltátok az eur-huf változásával (eur erősödésével). Lehet ilyet is csinálni persze, de akkor már a devizaárfolyamok hatását is tartalmazó output lesz. Szerintem, bár nem mondtam, h pü zseni vok, csak annyit jeleztem, h a huf nominál változás brutál volt. És Bp - agglo nem KSH-s kb. 100 %-os növekedés 6 -7 év alatt, van az sokkal több is, 150 % - 250 % között (azaz 1-ről 2,5 - 3,5 Ft, mert ugye 1 Ft az önmaga). Innen jött a budai házikó 100-ról 400 m példám, de akkor se tévedünk nagyot, ha 300 - 350 m mondunk. A differencia számít, az beszédes.   

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek