Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 2024. 08. 21. 07:54
#225180
Es kik meg a hibasak:
1.Ha a BYD számait nézzük, akkor Németországban is alig 200 darabot tudnak eladni egy hónap alatt egy 250 ezres piacon. Brüsszel hatalmas hibát követett el
2. Egyrészt sokkal többet utazunk idén külföldre. Itt már az első negyedévben is 40 százalékos emelkedés volt tapasztalható, ami várhatóan folytatódott a második negyedévben is. Ez sem a hazai fogyasztás sem a GDP-t nem növeli. Értéke eléri a 400 milliárd forintot negyedévente.Másrészt felrobbant a külföldi webshopokból való rendelések értéke.Erről pontos információval nem rendelkezünk, de a hazai bankkártyák általi külföldi online költések, melynek vélhetően nagy része külföldi webshop, 28 százalékos növekedést mutatott az első negyedévben és megközelítette a 600 milliárd forintot, ami a kiskereskedelmi forgalom 10-15 százaléka. 
Ezek a kocsog emberek eszrevettek, hogy a haldoklo nyugat olcsobb, igy vesznek joszagokat(ugye milyen kis otletes a tranzakcios ado megemelese :), sebaj majd lesz kulfoldi bankkartya). 
A szegeny BYD meg nem kap tamogatast Nrmetorszagban, holott a Kelet epp most nyomja le nyugatot:) 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 21. 07:53
Előzmény: #225141  matatakakiba
#225179
Adózási ügyben én megkeresnék egy adótanácsadót vagy 2-t. Óránként 50-80€, de ha előre összeszeded a kérdéseid akkor hamar megvan. Sajnos a németek sincsenek mindig tisztában azzal, hogy mit merre hány óra, az adót én is tanácsadóval csinálom.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 21. 07:49
Előzmény: #225133  Pukkandur
#225178
Heló, én Németországban élek, de én bérlek még itt.
Amit ismerősöktől hallok, azaz, hogy fontos, hogy ki fizeti a Maklert (ingatlan közvetítő).
Mert az eladók természetesnek veszik, hogy a vevő 100% ban . 
Itt elég sokszor van olyan, hogy titkos licit, hogy odahívnak reggel 8 ra 30 embert , kapnak egy zanzásított szöveget körbe lehet futuni a lakást, és utána lehet e-mailben/levélben küldeni a pénzt amit nem sajnálsz rá, ha ehhez még hitelt kell kérni, azt jobb előre tisztázni, hogy meddig ér a takaró, előleg lefizetését én csak akkor ajánlom, hogyha biztos, hogy a felajánlott összeg elérhető. 
Állapotra, itt elég elterjedt falvakban az olajos fűtés, társasházaknál van gáz, családinál vagy olaj, vagy vegyes t. energetikailag megnénzi, hogy milyen állapotban van stb.
A többi szerintem hasonló mint otthon, legyen tehermentes, jó állapotú, ha kell nézesd meg valakivel, mert a szolgáltatás/javítási költségek horribilissek. Ha hitel lesz akkor ajánlott német hitelt felvenni, még mindig olcsóbb mint a magyar.
Ha még nem éltél németországban akkor bejelentkezés ilyesmik . 
Xis24 2024. 08. 21. 07:49
Előzmény: #225172  N0MAD
#225177
Szerintem utólag kell majd értelmezni mi volt tavaly óta. Én eladói és vevői oldalon is ott voltam. Eladói oldalon brutális keresletcsökkenés. Nagyon el kellett akarni adni egy ingatlant..ha kellett a pénz... ha nagyon el akarunk adni valamit akkor az a vevői oldal meg is bünteti. Vevőként pedig azzal kellett szembesülni, hogy hiába van egy érvrendszered, hogy mennyi az annyi.. ilyen inflációs időszakban a nem kényszerben lévő eladó se hülye. 
N0MAD 2024. 08. 21. 07:48
Előzmény: #225163  Pistike12
#225176
Van amúgy valaki akinek nem tiszta hogy pistike csak trollkodik?
“ Visszatekintve, marginalis kulonbsegek voltak az uj ujszeru hazak es panelek kozott nm arban, ”“ Pl: 2016 15 ker ujepitesu ikerhaz 30m 3 szobas panel 8m”
Csak négyszeres szorzó a difi, bagatel. 
“Most 130m illetve 47m. ”
Tehát két és félszeres az árkülönbség, felfoghatatlan, behoizhatatlan. 
Annyira unalmas már, de komolyan. 
Pistike12 2024. 08. 21. 07:47
#225175
Oh tenyleg a jovobe latok, hogy par napja irtam:)
Pistike12 2024. 08. 21. 07:46
#225174
Meg is van a felelos az interjuban!!! Ezert lepni kell:
"Nagy tanulság, hogy az infláció leküzdése, az élelmiszerinfláció leszorítása és reálbérek növelését követően a lakosság számára az otthonteremtés fontosabb, mint a fogyasztás beindulása. Ezért ezt prioritásként kell kezelnünk. Itt vetődik fel az Airbnb megfelelő szabályozása is, mert ez egyértelműen lakhatási kérdés. Jelenleg ugyanis Budapesten 26 ezer lakást adnak ki rövidtávra, ami csökkenti a lakáskínálatot, magasabb lakásinflációt okoz és megnehezíti a lakáshoz való hozzáférést."
Tiborcz szallodai meg csak melleknyereseg! 
Pistike12 2024. 08. 21. 07:43
#225173
Nagy Marton mai sirankozasa hogy azemberek nemfogyasztanak hanem a draga lakhatasra koltenek, a szemetek. Kitol is lett draga te kocsog? 
"Mintha a középréteg és az átlag alatti jövedelműek még óvatosabbá váltak volna. Emellett az is érdekes a számok alapján, hogy fontosabb számukra az otthonteremtés és az elmaradt lakásvásárlások pótlása, mint az elmaradt fogyasztás pótlása."
"Másfél évig a lakáspiac teljesen állt – úgy a hitelezésben, mint az adás-vételi tranzakciószámban. Ehhez képest az első félévben több mint 40 százalékkal emelkedett a lakástranzakciók száma, miközben a lakáshitel-állomány tranzakció alapon 7,4 százalékkal nőtt és az új lakáshitel-szerződések értékében is 150 százalék feletti növekedés volt tapasztalható"
" Azonban míg a fővárosban a leggyakoribb ingatlanérték 70 millió forint feletti, addig vidéken 40 millió forint feletti ingatlanérték volt a jellemző. Az ingatlanárak tekintetében Budapesten és vidéken is számottevő emelkedés volt az elmúlt két évben, amíg a fővárosban 17,4 százalékkal, addig a vidéki városokban 18 százalékkal, a községekben 10,4 százalékkal emelkedtek átlagosan a lakásárak, azaz a lakásinfláció is erős volt. "
Tehat 17,4+5+5=27,4. Csudakotveny meg 16+19=35% micsoda hatalmas különbség!!! 
N0MAD 2024. 08. 21. 07:39
Előzmény: #225164  FR73
#225172
Van előnye az alkalmazottságnak, illetve csomó dolgot nem is tudsz masként, nemtom, atomerőművet se fogsz vállalkozásban csinálni meg légiirányítást se, aztán mégis jól megfizetik. 
De amúgy ja, átlagjövedelemből nem a csúcsingatlan a cél, nem fog tízmillió(9?) budai kastélyban lakni meg ötkerben. Kérmilliónyian se. 
Nem is biztos hogy az élet fokmérője, mégha általában a legnagyobb (egyetlen?) vagyonelem is. 
És nem állítottam hogy könnyű vagy egyáltalán érdemes itt fiatalkent jövőt tervezni, ezt mindig pistike futtatja ki ide ha az a téma  higy volt e tavaly óta ingatlanrakéta. Akkor jön az higy nyilván volt mert milyen nehéz egy fiatalnak idén. 
Xis24 2024. 08. 21. 07:33
Előzmény: #225170  Xis24
#225171
Ingatlanpiac egy érdekes jószág. A mai árakon egy normális ingatlan eladásakor nagy valószínűséggel anyagilag jól szituált vevőjelöltekkel fogsz találkozni, akik elég jól keresnek vagy sok pénzük van. Ugyanazt az ingatlant ha ki akarod adni számolni kell azzal, hogy már 250e Ft is sok pénz valakinek. Ami a befektetőnek a mai árszinteken valami botrányos hozam ahhoz képest amekkora értéket stoppol a bérlő és amekkora kockázatot visel az eladó. De még az ingóságokhoz képest is amit rejt egy kiadás. A bejegyzés végére elfelejtettem mit akartam kihozni 😃 de valami olyasmi van most a fejemben, hogy az egyre rosszabb hozamot biztosító lakáspiacon érdekes cikkek születnek. Persze nyilván nem hiába.  Ha árnövekedésről van szó ott valahogy mindig beszivárog a keresetek növekedése és olyan természetes hogy ezért is nőnek az árak. Ám ha bérlésről van szó akkor ez a rész valahogy mindig kimarad és olyan krízisszerű felüfést kap az egész. Nehéz eldönteni a mai világban amikor hipp hopp minden duplázódik, hogy mi olcsó és mi drága. Az az érzésem, hogy a társadalom is jelentős szétcsúszásban van. Egyre többen keresnek már egész jól. Ahol 250e  Ft már kicsi pénz de még mindig tömeges az ellenkezője is ahol még mindig egy jelentős tételnek számít.
sosehalunkmeg 2024. 08. 21. 06:46
Előzmény: #225168  FeherTibi
#225169
Főszabály szerint a testvérünket nem b@sszuk át. Szerintem kérdezd meg tőle, hogy mi az elképzelése. Közös döntés legyen, ne csak a Tied. Úgy elegáns.
FeherTibi 2024. 08. 21. 01:37
#225168
Tesveremek vettek új lakást, költöznek hamarosan, a régi lakást eladták. Egy 2017-es lakás ügyletben, ahol többen voltunk potenciális vevők a lakásra, egy korrekt szerződést kötöttünk, melyben le volt írva, hogy a fenti rokon kap tőlem 2.5 millió Forintot, mert kivásároltam őt és mást is. A másik testvérnek hamar kifizettem a 2.5 millió Forintot, de a fenti testvér 2017-ben egyenlőre nem kérte, és azt mondta, hogy majd akkor kéri, ha költöznek. Eltelt 7 év, most költöznek, (jogosan) keri tőlem a pénzt. Nyilván többet kér, mint 2.5 millió Forint, mert eltelt 7 év. De mennyi a tisztességes összeg, amire azt lehet mondani, hogy tisztességes igény a részéről (10 milliót nyilván nem adok neki) ? Utána jártam, 2017 és 2024 között 60 % az infláció. Akkor 2,5*1,6 = 4 millió Ft a tisztességes összeg, amit adjak neki ?  Ti mennyit adnatok ?
FR73 2024. 08. 20. 23:51
Előzmény: #225165  ngergo1985
#225167
A 2x átlagbér az a szint, ahol el lehet gondolkodni egy jobb ingatlanon. 
Szülői segítség nélkül nehéz, és gondolj arra is, mit adsz majd te a gyerekednek. 
Van egy életkereseted, abból csinálsz mindent, ha 2x, akkor 2-4x annyi a lehetőséged. Ingatlanra, csarterra, éttermezésre, autóra, gyerek elindítására, drága hobbira. Mindenre, ami nem az alap alapja. Ha belegondolsz, 800-ból akár 4x annyit teszel félre, mint 400-ból. 800/hó x 35 év az 336 millió ft, mai értéken. Plusz a párod keresete.
Lehet, nem lesz budapesti újszerű családid, de nem is kispesti 56 nm.
Opció még külföld, de ott se lesz sétagalopp a saját ingatlan központi helyen.
FR73 2024. 08. 20. 23:28
Előzmény: #225165  ngergo1985
#225166
Lehetsz nyelvtanár, orvos, edző (meglepően sokat tejelnek a szülők az edzőknek), barista, vagy bármi.
De ne számlaiktató az ssc-ben bölcsész diplomával, az nem lesz jó.
Átlagdiploma átlaghozzáállással egyenlő átlagbér.
Pl van ismerős, nem it, big fournál 30 évesen csapatot vezet, hát neki speciel sikerült. Bizonyára szerencséje volt.
ngergo1985 2024. 08. 20. 23:17
Előzmény: #225164  FR73
#225165
Ki az, aki ma az átlagbér 2-szeresét(nettó 850) el tudja itthon érni "záros határidőn belül"? Mennyi időt jelent ez, milyen életkort? Megint IT , mérnök, és multi cégek középvezetői szintekről beszélünk, 99%-ban férfiakról. Mert nőknek itthon ennyit szinte lehetetlen még mindig keresnie(alkalmazottként). Ez a réteg megint kb a munkaerőpiac legfelső 3-5%-a. Nulláról indulva akkor sem lehet még ilyen fizetéssel sem 35 éves korra 80-100-120 milliót összegyűteni családi segitség, örökölt lakás nélkül, mamahotelból és albérletből indulva sem házra (Békéscsaba és társai családi házai nem érdekelnek, Budapest és +35 km aglo házai a lényeg, mert itt a GDP 40%-a, plusz itt van érdemi lehetőség az országos átlagot megkeresni). Tehát ezen logika mentén, a 95%-nak a kispesti panelben kellene laknia, de mégsem. Ebből egyértelműen következik,hogy csak az örökség és a családi segítség az, amivel az álagnál magasabb vagyoni helyzetet, és ingatlant el lehet érni ma egy fiatalnak. Minden más csak maszlag, egy IT-s szemszögéből. A magyar valóság nem ez, az EU legalacsonyabb béreiből, fajlagosan az EU legdrágább ingatlanjait megvenni úgy, hogy régios összevetésben a kaja és az albi is a legdrágább már itthon. Bocs, ha megbántok ezzel itt a végén valakit.
FR73 2024. 08. 20. 22:48
Előzmény: #225162  N0MAD
#225164
A habitus és neveltetés, szülői.minta miatt lehet, hogy alkalmazott lesz? Nem gond, ha záros időn belül el tudja érni legalább a pár egyik tagja az átlagbér 2x-t.
Onnantól könnyebb lesz haladni.
De ha 35 évesen is az átlagbér szintjén van, akkor nem kell álmodozni magasabb színvonalról, ott nem lesz csarter, meg kertes családi, meg éttermezés továbbra sem, akkor a kispesti 1+2 panel lesz az életcél.
Pistike12 2024. 08. 20. 22:35
Előzmény: #225159  tothjoco
#225163
Sajnos ez a nem kell a legdragabbat venni az ingatlannal az utobbi eveknel nem jott be(en is ezt vallottam)
Visszatekintve, marginalis kulonbsegek voltak az uj ujszeru hazak es panelek kozott nm arban, illetbeca 12 es a 2, 3 sem volt draga 17/18ig, viszint a tobbszorozodes ertelemszeruen a nominalis kulonbseget brutalissa, ledolgozhatatlanna tette normalis munkaval. 
Pl: 2016 15 ker ujepitesu ikerhaz 30m 3 szobas panel 8m. Most 130m illetve 47m. 
Ledolgozhatatlan a kezdeti 22m kulonbseg helyetti 83m. 
De ugyanigy egy pesti ujszeru 80nmeres lakas 16ban mondjuk 28-30m volt, ami most 110-120m környéke, de ugyanez a ii-ben 40-45m volt, most meg 220-240m...
90m kontra 180-200m. 
Ezert nem volt jo taktika sajnos.
N0MAD 2024. 08. 20. 22:06
Előzmény: #225158  FR73
#225162
Részemről a villantósluxus mindjuk sose érdekelt, mindig motoroztam, ezt tehetjük a luxus kategóriába. 
Kivéve hogy végigsátoroztam három évtizedet, angliától görögországig mint nyaralások, ez azért sokat levett a költségekből. 
Aztán persze bejöttek repülős utak is, de ahogy mondod, nem fiatalon nagy költségek. Már így ötven fele haladva is. Egész sokat lehet spórolni egy élethossz alatt ha nem a szomszédnak veszünk autót, instagramra nyaralunk és nem akarunk ruházattal villantani. 
Mindjuk infósként nem is elvárás a márkásöltöny, sőt :D
Szóval ja, millioner next door, lehet nem annak van tarcsiba meg fire szinten megtakarítása aki nagyot villant a külsőségekkel, hanem pont annak aki nem. Pont azért. 
Világosan emlékszem amikor húszévesen a társaság arról beszélgetett hogy full esélytelen a saját lakás,  2 évtizednyi fizu. Mindenkinek lett, van aki keccsölt rajta mint slash ecseteli, van aki viazonylag aokáig mamahitelezett, van aki melótott és mellette tanult, van aki három helyeken melózott, meg ki tudja mik.  
A tanulás mindensetre hosszúbtávon alighanem a legjobb. 
Nerlovagot nem ismerek, arról nem nyilatkozok. 
Pistike12 2024. 08. 20. 22:00
Előzmény: #225158  FR73
#225161
Na, hat ezert vagyok smucig. Ha egy evben 300e ftot tudok megsporolni, a sarki medenceig nem megyek, nemhogy nyaralni:)
Akar hiszed akar nem, mivel sokaig csak atlagbert vagy egy kicsit felette kerestem, 2014ben, amikor az atlagber tobb mind duplajat kerestem a munkahelyvaltassal, akkor engedtem meg magamnak eletemben először 2 ejszaka balatoni nyaralast! Akkor voltam eletemben eloszor a balaton partjan nyaralni es utoljara.. . (addig is voltam kirandulgatni kulfoldon, de nem nyaron mert akkor draga volt!) 
Es halkan sugom meg, 2022ben voltam eloszor nyaron tengerparton hotelben es 23ban all inclusiveban, amit felaron foglaltam meg decemberben:)
Tehat az urizalas sem grnetikailag, sem agyilag nem megy:) 
Bar megtehetnem szigoruan anyagilag, de az en felfogasom szerint nincs penzem uj autora, es egy 20 evest hajtok:) 
Itt halkan jegyzem meg, egy valamire valo 16-17mos uj autot akkor engednek meg magamnak, ha lenne 3 nagyobb erteku ingatlanom, es kb 130-150m keszpenz/reszveny/kotveny vagyonom:) 
Tidom hogy beteg vagyok, de ez ilyen:) 
En 2014 ota a munkam elott es munkam utan lakasokat neztem/vettem/ujitattam, epitettem, hogy legyen cash. Inkabb egy jo ingatlan adasvetelcseebere epitkezes mint egy 1 het a horvat tengerparton:) engem ez dob fel, ezt szerettem. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek