Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
bronz 2023. 12. 27. 21:06
#213200
Kóóórdilyaaa 4 szobás lakás 162 milliótól.
Biztos sorban állnak majd érte az emberek.
Értem, hogy nőnek a költségek, de azért menjenek már a pi..ába. Ezzel az erővel 200 vagy 300 milliót is kérhetnének érte.
Ha egyszer elzavarják ezeket a narancsos trógereket, remélem, beszántják az összes családtámogatásnak álcázott építőipari támogatást.
Andy01 2023. 12. 27. 20:20
Előzmény: #213188  steadyp
#213199
Ezt irod: "2. Mit gondoltok 11-12. kerület családi házas, társasházas zöldövezetben levő lakáskiadásról? Németvölgyi út, hegyvidék, orbánhegy, sasad, madárhegy, stb. Mivel idáig csak belső kerületi lakásokat adtam ki, nem látom, hogy ki vesz ki ilyen lakást, milyen élethelyzetben? " Nos, a kovetkezot gondolom,  kozelunkben levo 12.ker. Hegyvideken kiadott ingatlanok alapjan:  politikus kapcsolatok szuksegesek a megfelelo berlo megtalalasahoz, olyan szemely, aki ezt a kapott szamla alapjan el tudja szamolni. Szep sorhazra 500 e Ft koruli berleti dijakrol van tudomasom. Egyebkent nem latom realitasat a csaladi hazak berbeadasanak errefele. Csaladosokkal pedig igencsak vigyazni kell. Kemenyen korbe kell bastyaznod kozjegyzo altal szerkesztett szerzodessel a berletet,  ha arra kenyszerulsz, hogy megszuntesd a berleti jogviszonyt.
Andy01 2023. 12. 27. 20:12
Előzmény: #213174  berlini
#213198
Nem annak a megitelese szubjektiv, hogy lakott-e az ingatlan! Ezt irtad: "Ha van egy lakásod, ami üresen áll és nincs kedved veszkődni a kiadással, akkor fizetsz a helyi átlag lakásbér után 15% adót."  Mi ad okot bonyodalmakra?? !!! Sajnalatos modon az, hogy "a helyi atlag lakasber utan fizetsz 15% adot". Ki es minek alapjan allapitja meg a helyi atlag lakasbert? Ez a magyar viszonyok kozott teljesen szubjektiv, csak jogvitak es kozigazgatasi perek forrasa lehet.  Vagy szerinted az onkormanyzatnak kellene azzal foglalkoznia, hogy megallapitsa, hogy adott teruleten mennyi az atlag berleti dij?  Az atlag berleti dijat meg a NAV sem szokta velelmezni. Adataik csak az eladasi arakrol vannak. Azt meg nem is emlitettem, hogy olyan jovedelem utan, amely nem keletkezett, jogellenes barmilyen adot fizettetni. Azonnal elbukna a javaslat barmilyen jogi forumon.
Ezert irtam arrol, hogy Fr.o. ban hogyan tortenik mindez, egy onkormanyzat altal megallapitott kulon ingatlanado formajaban, amelyet evente egyszer kell befizetni.
Tehat nem az elvet ellenzem, hanem a megfelelo es biztonsagos jogi hatteret.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 27. 20:02
Előzmény: #213189  gyula1971
#213197

Szerintem az 5-10% csak egy vékony réteget fog tudni kiárazni. Az én keresési buborémok alapján a CSOK+ már rég be van árazva és már most a kedvezményes hitel mellé piaci hitel kell, hogy nagyobbat lépj pl: Panelból - tágla lakásba, vagy házba (azonos árszíntű lokációkról beszélek).
A kis 1,5-es lakások, első ingatlanok szegmensében, ahol a 10%-is tolhat némit, ott látok esélyt a nominális emelkedésre.
A másik buborékom (nyaralók) a földbe ált minden, árazási elképzelések a 4% alatti szabad felhasználásúakra álltak be, itt ott lecsorog némi, de újra újra felkerülnek hol alacsonyabb, hol magasabb árral. Ami meglep, hogy ebben a szegmensben az ingatlanos jelentős, 50% feletti (+) árazással is hirdeti ugyan azt az ingatlant.
Ishar
Ishar 2023. 12. 27. 19:00
Előzmény: #213195  hunball
#213196
"Mi Wekerletelepen fogunk kivenni egy 300 ezres kertkapcsolatos ikerház-felet. Biztos vannak még rajtunk kívül, akik a 300-400 közötti összeget elviselhetőnek, akár ésszerűnek tartják." --- Azt ne felejtsük ki a történetből és a képletből, hogy ti - ha jól emlékszem - ezzel a bérléssel párhuzamosan ki is terveztek adni havi 200 ezerért.
hunball 2023. 12. 27. 18:50
Előzmény: #213188  steadyp
#213195
Mi Wekerletelepen fogunk kivenni egy 300 ezres kertkapcsolatos ikerház-felet. Biztos vannak még rajtunk kívül, akik a 300-400 közötti összeget elviselhetőnek, akár ésszerűnek tartják. De nem tudom, mi köze ennek a családtámogatásokhoz. Mi úgy kalkuláltunk, hogy a felesêgem GYES-e mellett is jó legyen mindez.-- Mi átmeneti időre gondolunk, 1-2 év, amíg kitisztul, hogy ki mit fog dolgozni mennyi pénzért és hol. Meg hogy kicsit rájöjjünk, hogy mi mennyit ér a számunkra. Családi körben értetlenkednek a döntésünkön, de nem úgy, mint itt a fórumban. Nem Wekerlét furcsállják, hanem hogy miért nem veszünk, miért bérlünk. De mondjuk ez egy olyan család, aki soha nem fektetett be semmit sehová, még most se PMÁP idején.
LouMannheim
LouMannheim 2023. 12. 27. 18:39
Előzmény: #213193  Ishar
#213194
Komcsisztánban csak felfele mehet.
Ishar
Ishar 2023. 12. 27. 18:38
Előzmény: #213189  gyula1971
#213193
" A Csok plusz, a Falusi Csok és a Babaváró jócskán felpörgeti az ingatlanpiacot az új évben a Duna House szerint, a pezsgés meg feljebb küldi az árakat." ---- Érdekes, a pangás nem küldte lejjebb az árakat (nominálisan). CSOK, falusi CSOK és Babaváró meg eddig is voltak. 
LouMannheim
LouMannheim 2023. 12. 27. 18:35
Előzmény: #213190  Murdoch
#213192
Ez csak kattintás vadászat, valamit kell még írni szilveszterig. Majd éjfélkor kijön egy rendelet hogy el lesz engedve azt kész. Meg lesz magyarázva hogy a bankok magas kockázatot vállaltak, viseljék ennek terhét.
Pistike12 2023. 12. 27. 18:25
Előzmény: #213190  Murdoch
#213191
" A kölcsönt 2019 közepétől lehetett igényelni, és 235 ezernél is több házaspár vette eddig igénybe. A Bank360.hu számításai szerint már legalább ezer olyan hitel lehet, amit már nem fizetnek rendesen az adósok."
Ugye ez most nem komoly? 1000/235000*100=0,42% nemfizető. 
Ha ez szörnyű :) imadom az újságírói riogatast, ami meg hitelesebb ha a közölt szamok alapjan tökéletes cáfolat:)
gyula1971
gyula1971 2023. 12. 27. 17:44
#213189
5-10 százalékkal drágulhatnak jövőre az ingatlanok.-A Csok plusz, a Falusi Csok és a Babaváró jócskán felpörgeti az ingatlanpiacot az új évben a Duna House szerint, a pezsgés meg feljebb küldi az árakat.
https://hvg.hu/gazdasag/20231227_ingatlan_lakas_arak_dragulas_2024_Duna_House?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR29rUkMaHid2_MuudOFrwsAfhQcFvlYe0sLFrrwkK0DWOAjndLS3Z1U3fw#Echobox=1703681795
steadyp 2023. 12. 27. 13:42
#213188
Két témában kérném a véleményeteket:
1. Néhány helyen olvastam, hogy bérbeadók panaszkodtak, hogy romlik a bérbevevői állomány, mivel az olcsó hitelek és a családtámogatási összegek miatt, akinek van egy normálisabb fizetése az már vásárolt magának. Ebből mit éreztek? Vajon milyen szegmenst érinthet ez inkább? Logikus lehet azt gondolni, hogy az olcsóbb albérletek piacát kevésbé érinti, mivel pont ezek az emberek akik nem tudtak hitelt felvenni? (itt elsősorban panelre vagy belsőkerületi régiépítésű házakban levő közepesen felújított, 45-50nm, 2szobás lakásokra gondolok)
2. Mit gondoltok 11-12. kerület családi házas, társasházas zöldövezetben levő lakáskiadásról? Németvölgyi út, hegyvidék, orbánhegy, sasad, madárhegy, stb. Mivel idáig csak belső kerületi lakásokat adtam ki, nem látom, hogy ki vesz ki ilyen lakást, milyen élethelyzetben? Nyilván a közlekedés (főleg éjszaka) kevésbé jó mint a belső kerületekben, cserébe zöldebb, csendesebb. Nekem családi okok miatt esedékes lehet egy ilyesmi ingatlan kiadása. Viszont az esetemben egy 85nm-es lakás bérleti díja az ingatlan.com hasonló lakásának árai szerint olyan 350e körül van, ami bekorlátozza a szóba jövő vevőket és igazából elképzelésem sincs, hogy vajon vannak-e családok akiket érdekelhet egy ilyen 3 szobás kertkapcsolatos ingatlan, mivel a kisebb lakásaimat mindig pároknak, egyedülállóknak adtam ki, itt viszont pont a családtámogatással leginkább érintett gyerekes családok a célcsoport. Milyen élethelyzetben vannak, mennyi ideig maradnak, mik az igényeik,stb. Ha valakinek van gyakorlati tapasztalata ezzel örömmel várnám az élményeit :)
Előre is köszönöm a válaszokat.
Freszelés 2023. 12. 27. 13:23
Előzmény: #213186  Freszelés
#213187
Röviden: oda kell menni, ahol a munka van. Ha az ember meg már megindul, akkor meg ne a szomszéd városig menjen, hanem oda ahol a ~legtöbbet fizetik.
Freszelés 2023. 12. 27. 13:22
Előzmény: #213185  J0hnnyEnglish
#213186
 Sajnos az átlagfizetés össznépi mutatvány én meg az egyéni stratégiákban tudok csak segíteni:mindenkinek a saját életét kell megoldania, másnak ha szeretne se fog tudni segíteni.
Váltson munkahelyet (igen, akár +5%-ért), költözzön másik városba/országba, tanuljon piacképes szakmát/nyelvet vagy ha ezekről mind lecsúszott akkor áldozza fel magad, hogy a gyerekeinek a lehető legtöbb lehetősége legyen. Ha mindenki csak egyénileg a saját helyzetén akarna javítani, akkor rendben is lennénk, de ez mind kényelmetlenséggel, lemondással, áldozatokkal jár.
Egyébként meg pont a Bosch mérnök költözzön Budapestre/nyugatra/oda ahol lehetőség van. Németül/angolul gondolom klasszul tud (ha nem, akkor miért nem? nem sejtette, hogy legalább olyan fontos ez, mint a szakmai tudás?) szóval próbálkozzon remote munkával. Vagy menjen cégen belül pár évre külföldre, szerezzen tapasztalatot aztán bátran jöjjön vissza és éljen a kapcsolati tőkéjéből ha úgy adódik.
Én is szeretnék mondjuk egy Balatonparti kisvárosban élni és akármilyen IT szakértőként dolgozni, de sajnos ott maximum bolti eladóra, árufeltöltőre meg nyaranta kurtaxásra van szükség.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 27. 12:45
Előzmény: #213184  Freszelés
#213185
Szerintem ez csak részben igaz. Illetve az alacsony hozzáadott értékű tömeges munka, lehúzza a többi feljebb lévőt is. Tehát amíg mérnököknek a Bosch bruttó 600k alatt fizet keletmo-n mit vársz? Mindenre nem lehet az a megoldás, hogy go West!
Freszelés 2023. 12. 27. 12:35
Előzmény: #213182  J0hnnyEnglish
#213184
Nekem az ábráról az jön le, hogy a dolgozók nagyjából 7 százalékának van világszinten is értékesíthető/értékelhető tudása. 93% ezért le fog szakadni. Mondjuk 5% tartja magát, a felső 1-2% meg dinamikusan bővül.
tihamer
tihamer 2023. 12. 27. 12:34
Előzmény: #213179  amphibian
#213183
"Az ész osztásánál nem áltál sorba"
Minek, nekem van.😃
Tényleg, azért Neked maradt? 😃
Ezért lettél maradi eszű ❓
(Minden a felét éri, stb.)
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 27. 11:53
#213182
Aki nem.olvasta, tanulságos ábrákkal. Szerintem a 2022 óta, ismét a fekete jövedelem virágkorát éljük. Ebbe a munka és tőkejövedelmet is beleértem. Szomorú, és amennyiben így marad ismét továbbrohad az ingatlanállomány az infrastruktúrával együtt. Tehát a mottó, drágán sz@rt.
https://telex.hu/gazdasag/2023/12/27/atlagber-atlagfizetes-jovedelem-eloszlas
mpagnes 2023. 12. 27. 02:38
Előzmény: #213180  mpagnes
#213181
"Egy országnak adott időpontban rendelkezésre álló (a történelem során felhalmozott) anyagi javak és természeti erőforrások pénzben kifejezett értékének összessége, levonva belőle a külföldi tartozásokat. A nemzeti vagyont tehát mindíg növeli a nemzeti jövedelemnek az a része, amely felhalmozásra kerül. Összetételét tekintve a következő módon csoportosítható:
a) termelő vagyon (a munkaeszközök, munkatárgyak, a művelés alatt álló föld stb.);
b) nem termelő vagyon (színházak, iskolák, kórházak, középületek stb.);
c) tartalék- és biztonsági alapok;
d) a lakosság tulajdonában lévő házak telkek és tartós fogyasztási cikkek, a külföldi követelések és tartozások különbözete."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek