Köszönöm! Igen ezt értem, de ez csak a mérleg egyik oldala. Másik oldala, hogy ahogy írod a halálozások miatt folyamatosan kerülnek a piacra az eddig egy személy által lakott lakások (és ebbe akár 2 fiatal is be tud költözni). A kínálat bővülését miért nem látod veszélynek? Esetleg csak bizonyos szegmensben? Pl újépítésűben valószínűleg korlátozott marad a kínálat, de régiépítésű bérházban meg lesz bőven eladó?
És a garzonos gyűjtésében mi a logika? Mert a garázst értem és magam is tapasztalom, hogy már az utcán se találni helyet, mivel gyakorlatilag minden családtagnak van már egy 10-15 éves roncsa amit az utcán tárol. De a garzonnál? További növekedést vársz az egy személyes háztartások arányában? Szerinted nem fog sok lakás piacra kerülni nyugdíjasoktól, amit pont a fiatalok, egyedülállóak fognak megvenni mint olcsó lakhatási lehetőség? Érdekelne, hogy gondolkodsz erről!
Én is ezt néztem. A fővállalkozó fószer nagyon nyomta a marketinget (időkapszula, meg gravírozott kilincsek), de ez tuti nem piaci alapon megy. Gondolom a terv az, hogy a csatornán majd folyamatosan reklámozza a nyaralót kiadásra, addig pedig a vállalkozókat reklámozza. Szokott kiadni hasonló nyaralót valaki itt a fórumból? Mondhatna pár számot, hogy mennyire éri meg ezzel foglalkozni. Ha youtubeon rákeresktek arra, hogy "kabinka", akkor ott mutat videókat egy illetőtől aki ilyeneket épít és ad ki cégszerűen.
Tudsz linkelni ezekre a hozzászólásokra vagy összefoglalni? Én is látnék fantáziát telekben, ami némileg zavar, hogy folyamatosan hallani hangokat, hogy a már ott lakók próbálják az építési szabályztatot szigoríttatni az önkormányzattal. Egy telek értékét pedig nagyban befolyásolja pl hogy hány lakásos házat lehet rá építeni és hasonlók..
Két témában kérném a véleményeteket: 1. Néhány helyen olvastam, hogy bérbeadók panaszkodtak, hogy romlik a bérbevevői állomány, mivel az olcsó hitelek és a családtámogatási összegek miatt, akinek van egy normálisabb fizetése az már vásárolt magának. Ebből mit éreztek? Vajon milyen szegmenst érinthet ez inkább? Logikus lehet azt gondolni, hogy az olcsóbb albérletek piacát kevésbé érinti, mivel pont ezek az emberek akik nem tudtak hitelt felvenni? (itt elsősorban panelre vagy belsőkerületi régiépítésű házakban levő közepesen felújított, 45-50nm, 2szobás lakásokra gondolok) 2. Mit gondoltok 11-12. kerület családi házas, társasházas zöldövezetben levő lakáskiadásról? Németvölgyi út, hegyvidék, orbánhegy, sasad, madárhegy, stb. Mivel idáig csak belső kerületi lakásokat adtam ki, nem látom, hogy ki vesz ki ilyen lakást, milyen élethelyzetben? Nyilván a közlekedés (főleg éjszaka) kevésbé jó mint a belső kerületekben, cserébe zöldebb, csendesebb. Nekem családi okok miatt esedékes lehet egy ilyesmi ingatlan kiadása. Viszont az esetemben egy 85nm-es lakás bérleti díja az ingatlan.com hasonló lakásának árai szerint olyan 350e körül van, ami bekorlátozza a szóba jövő vevőket és igazából elképzelésem sincs, hogy vajon vannak-e családok akiket érdekelhet egy ilyen 3 szobás kertkapcsolatos ingatlan, mivel a kisebb lakásaimat mindig pároknak, egyedülállóknak adtam ki, itt viszont pont a családtámogatással leginkább érintett gyerekes családok a célcsoport. Milyen élethelyzetben vannak, mennyi ideig maradnak, mik az igényeik,stb. Ha valakinek van gyakorlati tapasztalata ezzel örömmel várnám az élményeit :) Előre is köszönöm a válaszokat.
Igen én is ezt sejtettem, hogy pont ez a hátulütője a határozottnak, hogy a drága kiköltözésit kell újra aláírni. Jövőre valószínűleg még drágább lesz (abból kiindulva, hogy a könyvelőm egy laza 100%-os díjemeléssel kezdi az új évet, feltételezem a közjegyzők se szeretnének lemaradni). Ezek szerint önmagában a határozott idejű szerződésben bízol, hogy ha az lejár, akkor ki tudod költöztetni a nem fizető bérlőt? Vagy a közüzemek rövid pórázra vételével? (előre fizetős mérő és társai)
A határozott idejű szerződés hogy működik együtt a kiköltözési nyilatkozattal? Tehát ha lejár a határozott, akor új kiköltözési kell, vagy a régi kiköltözési is valamilyen módon úgy van szövegezve, hogy érvényes az új határozott idejű szerződésre?
"A másik ok pedig az, hogy nagyon magas a privát bérbeadók adóelkerülése,
Büttl Ferenc közgazdász becslése szerint körülbelül tízből egy tulaj
fizeti meg az egyébként alapjáraton 15 százalékos szja-t bérbeadás után." Ez elég súlyos, ha így van.. Én akit kiadót ismerek az mind szerződéssel, közjegyzőivel ad ki. Egy ismerősöm vesz ki lakást olyantól, aki nem adózik és klasszikus hasitasis tulaj jön havonta a KP-ért. A nagy kérdés amit a cikk feszeget, hogy vajon valaha hozzányúlnak-e bérleti díjak fehérítéséhez, illetve a nagy ingatlanvagyonok megadóztatásához. Szerintem a bérleti piachoz nem akarnak nyúlni, mert a bérlők haragja (áremelések) és a kiadók haragja (több adó) kísérné a próbálkozást. Inkább megemelik a minimálbért, amiből megint tovább megy a szekér egy évig. A kérdés, hogyha tényleg kell majd a pénz, hozzányúlnak-e az ingatlanvagyonok komolyabb adóztatásához?! (vagyonadó, öröklés, stb)
Egy kukaszagú lépcsőházas panel azért szerintem mindig is panel marad, a maga bajaival (áthallatszanak a szomszédok). Szóval szerintem komolyabb, látványos emelés max olyan tégla lakásoknál lehet ami tényleg szépen meg van csinálva és a ház/lépcsőház/környék is OK. Még egy szempont: a multiknál dolgozó közép/felső-közép osztály közel nem kap olyan béremeléseket, mint amit az áremelések indokolnak. Legalábbis az én ismertségi körömben nem hallok 15-20%-os emelésekről.
Én 15%-t emeltem, ugyanezen gondolatmenet mentén, miszerint csak idén volt ugyan 20% infláció, ami az előző évi bérleti díj emelésben nem volt benne, mert nem volt előre látható. Tehát a bérlőnek majd januártól egy évig ezen az áron megy a lakás, miközben már most látható, hogy a 2023-as infláció is valahol 10 és 20% között lesz. De az emelést a .com kínálati áraival szemben is ellenőriztem és váltani csak minimális, pár ezer forinttal olcsóbb helyekre lehet, így remélem nem megy el a bérlő. A fodrász nekem is kb ezt az emelési ívet járta be, előző alkalommal mondta, hogy már 3500ft lesz. Ami súlyosabb, hogy a könyvelőm épp ma jelentett be egy 150%-os díjemelést. Valószínűleg a KATA-sok rászabadultak a könyvelőkre, akik most "aki többet fizet, maradhat" alapon válogatnak az ügyfelek között.
Jogilag miben áll a különbség azzal kapcsolatban amikor valaki tartozik egy banknak, aki átadta a követelést egy behajtócégnek, aki aztán letiltja a fizut, inkasszózza a bankszámlát, stb. Egy lakbér tartozásnál ugyanezt egy behajtó cég miért nem tudja megtenni? Jogilag miben más eset a kettő? (hitel nemfizetés vs lakbér nem fizetés)
Szerencsére nincs személyes tapasztalatom, de a kíváncsiság kedvéért: az rendben van, hogy nem fizet és nem lehet kirakni. Viszont a bíróság ilyen esetekben (ha csak évek múltával is, mire a per lezárul) nem kötelezi a bérlőt az adósságának rendezésére, illetve a késedelmi kamat megfizetésére? (ha volt ilyen kikötve a bérleti szerződésben)
Milyen típusú ház? Parttól mennyire van messze? Milyen szempontok alapján nézelődtél? (pl a városközponttól v parttól való távolság, van-e kert, útidő pestről, stb).
Adria vs. Balaton témakörben mit gondoltok? Home office terjedésével előnybe kerülhet az Adria szerintem, mivel így akár hosszabb periódusokat is lehet a fővároson, megyeszékhelyen kívül tölteni. További +, hogy az időjárás kiszámíthatóbb, nem fog előfordulni, hogy a szabadság 2 hete alatt végig esik, hideg van, hideg a víz, stb. A tenger is más élmény mint a balaton, lehet hajód, csónakod amit vízre tudsz tenni utánfutóról, stb. Van valakinek gyakorlati tapasztalata? Akár klasszikus kertesházas nyaraló, akár csak egy apartman a városban. Költségek hogy alakulnak, milyenek az árak a balatonhoz képest, van-e valamilyen buktató?
Azért érteni kell hozzá, hogy megállapítsd, hogy csak egy pár M-val több kell a hőszigetelésre.. Főleg egy sátortetős háznál, több féle szigetelési technológia kellhet (tetőre és oldalfalakra, esetleg a lábazatra megint más, azt ki is kell ásni mellette, drainezni, szigetelés után meg kell variálni az ablakpárkányokat, stb.). Nem sokan vállalják be, hogy ennek a kivitelezését pestről felügyelik.
Ezt így számszerűen nem is tudtam, de ránézésre látható, mert annyira nincs parkoló sehol. Ezt a +1M autót tankolni is kell és fizetni rá a kötelezőt, a durván megemelkedett szervízdijakat (ami talán csak 2-3 éve még 60e volt javítás, az most szemrebbenés nélkül 120e, egy gumicsere 20e!). Van itt pénz kéremszépen.
Igen erről hallottam, de inkább UK/USA/Canada kontextusban. Persze lehet hogy ott már jobban rájuk szálltak vagy vesznek ezen a környéken is. Ilyen kínait nem láttam, de egyszer megnézném. Ezek szerint a kaszinó az igazolást nem a nettó nyereményről állítja ki? Tehát csak akkor van nyeremény, ha több zsetonnal jössz ki mint bementél. Különben honnan tudja kaszinó, hogy a bevitt pénz mekkora része nyeremény? Más zseton van a "nyert" pénzre mint a bevitt és játékban még részt nem vett pénzre?
Oldódik a szakember hiány, egy panel glettelés+festésére meghirdetése után 1 óra
alatt 24-en jelentkeztek idáig, úgy, hogy kikötés a decemberi
munkavégzés.