Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
FeherTibi 2023. 10. 28. 22:33
Előzmény: #208480  Andy01
#208500
Ha valaki külföldről haza költözik, akkor vagy a pénz miatt teszi, vagy konkrét személyek miatt (barát, rokon, szerelem).
Olyan szerintem nincs, hogy valaki kint jobban keres, és pusztán csak az önfeledt budapesti korzózásért, vagy a balatoni élményekért haza költözik.
És ahogy emelkednek az ingatlan árak, illetve az árak, úgy csökken a motiváció a hazaköltözésre
FR73 2023. 10. 28. 22:28
Előzmény: #208496  Törölt felhasználó
#208499
Megyeszékhely aggloja hol 100M?
Törölt felhasználó 2023. 10. 28. 22:27
Előzmény: #208494  FR73
#208498
ja nem Bp agló akkor legyen ~60M
Nem semmi teljesítmény, gratulálok, de nekem úgy tűnik, hogy ez nem túlságosan egy optimalizált megoldás volt...
FeherTibi 2023. 10. 28. 22:25
Előzmény: #208476  FR73
#208497
Külföldön dolgozó magyarok akkor költöznek haza, ha van motiváló erő. Fiatalabb korban, pláne ha az ember egyedül megy ki, akkor a magányosság érzése, valamint a barátok, rokonok hiánya motiváló erő lehet a hazatérésre. Sok évvel ezelőtt, amikor Angliában dolgoztam, kérdeztem egy otthoni barátomat, "Téged nem motivál Anglia ? Nem jönnél ki ide dolgozni ?" "Köszönöm, de nem, Hisz Magyarországon vannak a barátok, és jól keresek a vállalkozásommal." Ez teljesen igaz volt akkor, a közös barátaink is otthon voltak, és tényleg jól keresett a srác. De utána ráharapott a devizahiteles csalira, elvesztette a lakását, és 2 gyerekkel el is vált. A barátok meg egy idő után szép lassan elvesztek a ködben. főleg család alapitás miatt. Azóta nagyon megbánta a srác, hogy ment ki Angliába dolgozni. 
Tehát a barátok sajnos egy kor után fogynak. Nekem is alig maradt barátom otthon. Aki maradt, általában az se ér rá, amikor otthon vagyok. A rokonok más tészta. Velük tartom a telefonos kapcsolatot, és 2-3 havonta hazamegyek meglátogatni őket.
De összességében, ha valaki képes külföldön dolgozni, akkor Magyarország nem tud perspektivát adni neki. Mi a magyar perspektiva ? Az, hogy valószinüleg nem lesz nyugdijam 20 év mulva, ha oda jutok ? Kinek kell ez ? Senkinek.
Nyilván ha csökkenek a magyar árak, akkor sokan haza költözhetnek, de most nem ez történik, és a jelek szerint nem is tud más történni. Az emberek a stabilitásra vágynak Ugyan, mi a motiváló egy 27 %-os, Európa bajnok inflációban ? Sorozatban minden listán a legrosszabbak között vagyunk. Ki az aki ezért haza költözne ? 
Törölt felhasználó 2023. 10. 28. 22:25
Előzmény: #208494  FR73
#208496
~200k itthoni albérletre
~360k külföldi albérletre
+ eltartotta ruházta kajáltatta az asszonyt és gyereket ~150k + saját háztartást vezetett ~150k (csak drágább az gyorsétterem is ezért ugyanannyi)
ez laza ~860k nettó leadózott forint és még mellette félre is tett egy hitelmetes házra legyen ~100M
Mi volt szívsebész vagy nyomozó?
Törölt felhasználó 2023. 10. 28. 22:19
Előzmény: #208494  FR73
#208495
két albérlet fentartása, elég beteg helyzet... egyáltalán, hogy sikerül gyereket szülni és nem venni valamit... ilyet én még nem láttam ismeretségi körben. Soha egyetlen egy ismerősöm sem volt albérletben akinek volt gyereke még első megszületett gyereknél sem.
FR73 2023. 10. 28. 22:16
Előzmény: #208492  Törölt felhasználó
#208494
Konkrétan van rokon, albérletben nyomták, ő kinn dolgozik, feleség a gyerekekkel itthon, 2 hetente hosszú hétvégére hazaautózik, és azóta vettek hitel nélkül egy házat megyeszékhely agglojában.
Tudom, nem reprezentatív.
N0MAD 2023. 10. 28. 22:15
Előzmény: #208491  earth
#208493
Semmi baj, nincs nálam a bölcsek köve. 
És ha nem számolnánk masképp nem nagyon lenne vétel-eladás, mert ahhoz kell mindkét fél is….
Törölt felhasználó 2023. 10. 28. 22:08
Előzmény: #208476  FR73
#208492
"Eleve sok az olyan, ahol pl a család egyik tagja dolgozik csak kinn, ők meg szinte 100%-ban jönnek majd vissza, ha elérik a célt, amiért kimentek."
Itt gondolom arra gondolsz, hogy tipikusan a családapa megy ki és adja ha a saját családjának és nem arra, hogy a fiatal kimegy és szaladna haza anyuci szoknyájához.
DE a családapa azért mehetett ki mert:
A; tudják fizetni a törlesztőt az itteni házra, hiszen eleve itt él a családja
B; megteremti kint a stabil munkahelyet, takarékot és kiviszi magához a családját, esetlegesen még el is adják a házukat itthon és kint már egy szebb jövő vár a gyerekekre
Én egyátalán nem látom, hogy azért menne ki a családapa, hogy itthoni X házból Y házba költözzenek 😂 non-sense...
earth 2023. 10. 28. 21:58
Előzmény: #208488  N0MAD
#208491
De látod, vannak, akik nagyon szeretnének hinni az ellenkezőjében...
FR73 2023. 10. 28. 21:52
Előzmény: #208480  Andy01
#208490
Turistaként jártam Tenerifen és Andalúziában is. Meglepően rendezett városok és falvak, más mediterrán országokhoz képest.
Én Andalúziában nyáron nem bírnám ki a hőséget, egyebekben tetszett. De ugye turista voltam, ami torzít.
Pistike12 2023. 10. 28. 21:51
Előzmény: #208466  Törölt felhasználó
#208489
Mit lehet arra mondani, hogy az ingatlanok teruleten nalunk volt a legnagyobb novekedes igy hogy vmi 200 evre romlott a megujulasi arany?
Mit lehet arra mondsni hogy a roman fizetesek utol ertekba mieinket, es a szerbek is itt loholnak?... 
Mi abban a dramai hogy egy politikai elit a normalis versenyzo cegeket kiuzu, a mi penzunkbol sajat maganak megveszi es arat emel? 
Visszatert a 90 elotti ido... 
N0MAD 2023. 10. 28. 21:44
Előzmény: #208483  earth
#208488
Mindenesetre az ingatlanpiacon többéves ciklusok vannak, az nyilvánvaló.
-2008, 2009-2013,2014-2022, 2023-?
Nem most lesz az eső ciklus vége egy három-négyszerezés után. Azt odebbra várom.
De mindenki magának, meglátjuk.
FR73 2023. 10. 28. 21:43
Előzmény: #208480  Andy01
#208487
Én még a 90-es évek végén voltam kinn projektmunkán 6 hónap Németo + 2 hónap USA. Akkor még nem volt opció ottmaradni.
Németeknél kedvesek voltak, meg steril volt minden, de a bennszülöttekkel nem tudtam volna úgy összehaverkodni, mint idehaza megy. Teljesen bizarr volt, hogy 25 éve együtt dolgozó emberek magàzódnak még a büfében is.
USA pedig egy kultúrsokk volt nekem.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 10. 28. 21:42
Előzmény: #208471  todi
#208486
Na igen, pontosan ezért kell olyan vízum formára hajtani amivel még külföldön is jobhopperkedhetsz és nem a céghez vagy láncolva, mert akkor megszoksz vagy megszöksz(visszamész az anyaországodba) van.
kukker 2023. 10. 28. 21:39
Előzmény: #208467  J0hnnyEnglish
#208485

"Kint van egy cikk portfólión. Valaki magyarázza már nekem el, hogy ugyan abban a munkakörben és cégben egy vendégmunkás hogyan lesz termelékenyebb 20-30% al?"
Nálunk 10-ből 7 kb, plusz albérlet kifizetése ami a magyaroknak nem járt és mellette:
- 1-2 év után dobbantott
- munka minősége és mennyisége kb ugyan az vagy kevesebb. (inkább kevesebb)
- selejt több 10-20 százalék közt - problémásabb -szívás - munkákat így kénytelen a magyar munkaerő végezni.
Abszolúte nem tapasztalok ilyet illetve valamiért ez lett a tendencia, hogy "jöjjön a külföldi munkaerő és ugyan azon fizetés mellé több járulék kifizetése" megtámogatva valami ideológiával talán vagy állami segítséggel is esetleg, de az utóbbit passzolom.
Persze lehet olyan merítés, ami arról szól, hogy a legcsóróbb helyekről összegyűjtött emberkék hajtank mint az állat egy szektorban.
Ez mondhatni "természetes", de ilyen mindig lesz.
De szerintem ez annyi valahol, hogy a magyar - munkás, dolgozó - ember a legnagyobb hátrányban lesz a saját országában és ez törvényi, kormányzati támogatással megvalósítva történik valahol.
Illetve azt gondolom, hogy a munkának - alkalmazotti melós - továbbra sincs becsülete, csak a propaganda van a "munka alapú társadalom" szlogenjében.
És még egy: a 8 óra munka, 8 óra pihenés és 8 óra szórakozás szövegű ének bár lehet, hogy nevetségesnek tűnik, de ez lenne egy normálisabb társadalmi norma és élet alapja egyénként és csoportként, úgy vélem.
N0MAD 2023. 10. 28. 21:39
Előzmény: #208481  J0hnnyEnglish
#208484
Ezt nem is értem. Nyilván ottani bank ahol vásárolok es ahol dolgozok, mi ertelme lenne fordítva?
earth 2023. 10. 28. 21:39
Előzmény: #208464  Pistike12
#208483
Egy éve az volt a mantra, hogy jönnek a külföldi befektetők, mert 500 lesz a euró meg a dollár, olcsó forintért majd elözönlik az itthoni ingatlanpiacot. A pánikhangulattól számolva a forint 10-15%-ot erősödött. Ha megjönnének az EU-s pénzek, a mostani szintről tovább erősödne, nem keveset. Látva az ingatlanbefektetésből jelenleg elérhető hozamokat, nemhogy röhögnének, de az itt lévő külföldi befektetők sem sokat gondolkodnának azon, hogy piacra dobják a lakásaikat. Azokra a magyarokra is kevésbé lehetne számítani, akik menekültek a forinttól. Éppenséggel azok járnának jól, akik "odaadták Orbánnak a pénzüket".
Én már megtanultam, hogy az ingatlanárak növekedése teljesen független bármelyik tényező változásának irányától. Egy valami hat rá, maga a változás, amit addig csűrünk-csavarunk, amíg meg nem érkezünk a rakétához.
Andy01 2023. 10. 28. 21:38
Előzmény: #208478  N0MAD
#208482
Pontosan igy tapasztalom en is "Nekem elég sok ismerősöm vesz kint ingatlant “hátha jó lesz ha” alapon. Mégha nem is tervezik a kiköltözést aktívan. Azt is ki lehet adni, meg annak is nőhet az értéke, és egyfajta diverzifikáció ez is."  Tegyuk hozza, talan menekulo utvonal is. Nem latjuk a jovot, es az allando valtozas - vajon mi jon meg holnap - szinten erre osztonoz.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 10. 28. 21:37
Előzmény: #208479  N0MAD
#208481
Telefonról nem írta. Ki részletesen. Mo bank nem hitelez külföldi ingatlant, és ugyan úgy fordítva sem...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek