Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 10:50
Előzmény: #80197  Adamsky1976
#80200
Németországban az átlag is egy jól élhető szint. Itthon az átlag min 2-szerese kell az élhető szinthez. Ez egy komoly probléma és nem látszik a megoldás. A nyugat bérmunkásai vagyunk, nem halunk éhen, de nem lettünk jobbak szinte semmivel.
CyrusTheGreat 2020. 07. 19. 10:41
Előzmény: #80193  Törölt felhasználó
#80199
Ahogy teszik ezt és fogják is tenni a fiatalok. Nincs ezzel semmi gond, csak nem kell csodálkozni, ha esetleg a magyar gazdasági csoda leáll - nagyon erős csapdába zárja magát az ország az ilyen tendenciákkal. Nem véletlenül kukorékolnak PM és MNB szinten a probléma miatt, a nehezen megugorható lakhatási költség aláássa azt a berendezkedést, amire az ország próbál építeni: olcsó, de megbízható, jól képzett munkaerőt biztosítunk külföldi cégeknek. Ezt a modellt nem tudod fenntartani, ha a létezés alapvető feltétele, a lakhatás már Ny-EU szinten mozog, ebben az esetben az olcsó, de megbízható, jól képzett munkaerő elmegy Ny-EU-ba. Ez a folyamat egy természetes korlátot jelent a magyar gazdasági növekedésre nézve, amelyet persze a HUF gyengítésével lehet ellensúlyozni egy darabig, de egy idő után eléred azt a pontot, hogy nincsenek további eszközeid.
Pontosan ugyanezen elvek mentén működik a buliturizmus is, hasonló külső és belső növekedési korlátokkal, csak az egy olyan példa, amelyhez különösen erős absztrakciós képességek nem szükségesek, mégis érthetővé válik a jelenség.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 19. 10:40
Előzmény: #80194  Törölt felhasználó
#80198
Én egy-egy koncertre mennek vissza nagyon szívesen a 80-as 90-es évekből...,
Meg a 60-as evek amerikajaba pár napra...
😀😀
Adamsky1976
Adamsky1976 2020. 07. 19. 10:39
Előzmény: #80193  Törölt felhasználó
#80197
Érdekes, leszámítva, hogy 15 évvel ezelőtt Bécsben éltem egy fél évet, sose akartam külföldre menni. Ez inkább most 40+ -san merült fel bennem, hogy lehet mégis el kellett volna mennem. Nem a politika miatt. Egyre inkább azt kezdem érezni, hogy sokan, nemcsak egyszerű emberek próbálnak meg becsapni és lehúzni,hanem nagy cégek, és maga az állam is. Mondhatjuk úgy, hogy megrendült a bizalmam. Persze mivel nincs sok összehasonlítási alapom, nem tudom külföldön jobb lett volna-e. Szokták mondani, ha egy német felad egy hirdetést, hogy használt jó állapotú mosógép eladó, az tényleg egy használt és jó állapotú . Itthon nem vagyok biztos benne. Persze itthon is vannak korrekt emberek és hivatalok, csak hát az arányok. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 19. 10:37
Előzmény: #80195  Törölt felhasználó
#80196
Dettó! 😀😀
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 10:37
Előzmény: #80194  Törölt felhasználó
#80195
Én is. Ha mindazt tudtam volna, sokkal eredményesebben csajoztam volna. Sokkal :)
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 10:33
Előzmény: #80193  Törölt felhasználó
#80194
Én inkább a  mostani eszemmel és tudásommal mennék vissza a kilencvenes évek elejére.  :)) Persze ez nem kívánság műsor.:))
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 10:27
Előzmény: #80191  CyrusTheGreat
#80193
Ha ma lennék 28 ėves, külföldön élnėk, szinte biztosan. Ugyanazt az induló hátteret feltételezve. 
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 10:18
Előzmény: #80188  fogpaszta
#80192
A cimbi lett a sógorod. Van ez így. 
Na most erre hány mínuszt adnak ma reggel, lássuk :)
CyrusTheGreat 2020. 07. 19. 10:10
Előzmény: #80190  signal2
#80191
Köszönöm, de tényleg nem velem kell együttérezni, az én helyzetem és lehetőségei, csak a felső 0.5%-ból nézve nehéz, a maradék 99.5%-nak az én problémám erősen first world problem, ezzel én tisztában is vagyok. Én megoldom a dolgaimat, a fiatalok nagy részének sajnos esélye sincs és ez az igazi tragédia.
signal2
signal2 2020. 07. 19. 09:42
Előzmény: #80180  CyrusTheGreat
#80190
Én szurkolok neked!
Én 12 évig laktam albérletben, a legvégén már 2 gyerekkel. 5 évig kerestünk megfelelő házat, kb. 80-at néztünk meg, de végül megtaláltuk azt, amely méretében, elosztásában, lokációban és árában is megfelelő.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 19. 09:41
Előzmény: #80187  Murdoch
#80189
Igen ez igaz. most az a rész, hogy legyen saját lakásod ( vagy mennyi idő kell hozza) az sztem is nehezebb. De azért nem lehetetlen.
-
Más meg könyebb, jobb stb..
-
Nagy közhely amit írok, de arról hogy mi akkor a mai 25-30-sok meg x évvel később születtek arról sem mi sem ok nem tehetnek.
-
Mindenkinek a saját maga korában az adott korulmrnyekhez igazodva kell megoldani a dolgait, boldogulni az életben.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 19. 09:35
Előzmény: #80183  Törölt felhasználó
#80188
Én ilyen statot egyik osztalyomrol sem tudnék, de egy kis érdekesség.
-
Van egy srác akivel osztálytársak voltunk általánosban Móron. Aztán vele szinten osztálytársak voltunk szakkozepben  szfvaron. Mindketten levelezőn végeztük ugyanazt a fosulit és szakot ő egy évvel alattam.
Ő a feleségem húgát vette feleségül és mindket család azóta is Móron el 😀
Murdoch 2020. 07. 19. 09:28
Előzmény: #80186  fogpaszta
#80187
Nem biztos. A jövedelemből ugyan mindig nehéz volt lakást vásárolni, de most látni kellene a mediántól való eltéréseket, valószínűleg mindjárt máshogy nézne ki az átlagbér. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 19. 09:19
Előzmény: #80182  acdik
#80186
Teljesen korrekt megközelítés! 
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 08:55
Előzmény: #80183  Törölt felhasználó
#80185
Ha pedig a családi helyzetet nézzük, akkor rendkívül változatos. A többség standard család gyerekkel vagy gyerekekkel. Van elvålt, mozaik családos. Van egyedülálló ės párkapcsolatban élő. 20%-nak nincs gyereke. Van akinek kegyes volt a sors. Van, aki beteg hozzåtartozót ápolt évtizeden át személyesen.
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 08:35
Törölt hozzászólás
#80184
Törölt felhasználó 2020. 07. 19. 08:31
Előzmény: #80182  acdik
#80183
Vidėki gimi 10 évvel idősebb korosztály. 10% az országban más vårosba költözött, lakásuk van. 20% helyben maradt, szinte mindnek saját ház a városban vagy környékén. 20% külföldön saját szakmában, sose jön vissza vagy csak nyugdījasként majd. 50% Budapest és környéke, ebből 10% külvárosi lakás, 30% agglo ház és 10% lakást bérel, nincs sajátja. Jellemzően bőven átlag feletti jövedelemszintű emberek.
acdik 2020. 07. 19. 06:55
#80182
Az utóbbi hetek egyik slágertémája a melyik generációnak volt egyszerűbb/nehezebb. Én a 80-as évek elején született generációhoz tartozom, szóval lassan - pár éven belül - odaérek a negyedik X-hez. A volt osztálytársaim, csoporttársaim mind lebabáztak, többségük vidéken ragadt, lett egy ház így-úgy-amúgy. Néhányan szerencsét próbáltak külföldön is persze, de a szakmáinkon kívül. Változót a családi háttér, ki kapott támogatást a családtól, ki nem. Van aki már a harmadik házasságában tolja, van aki még meg sem házasodott... Tudom, hogy voltak olyanok, akiknek a családi háttér sokat segített az induláshoz, van aki meg maga rakosgatta össze. Van persze akit nem érdekelt a vagyonszerzés, és csak élt... Ahány ember, annyi sors... 
Ami a 90'-es évek elején nehezen elképzelhető volt - olcsó utazgatás, tanulás szerte az EU-ban - az ma alapnak számít, könnyen elérhető. A 90'-es évek közepe-vége felé még az internet hozzáférés is nagy szó volt, ma pedig szinte közműnek számít. 
Ezzel a hozzászólással csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy teljesen felesleges azon erőlködni és vitatkozni, hogy melyik generációnak volt könnyebb-nehezebb. Mindegyiknek megvoltak a nehézségei, szépségei, korlátai. 
Bérjövedelemből régebben is nehéz volt, ma is nehéz összeszedni egy valamire való kecó árát. 
 
sakal83 2020. 07. 19. 06:50
Előzmény: #80170  Murdoch
#80181
A kpmg tervezi. A CDOk életében is ugyanugy jelen volt... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek