Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
eszter1818
eszter1818 2022. 01. 20. 09:15
Előzmény: #145874  Benzedrine
#145900
Szabad megkérdezni, hogy melyik ügynökséggel kapcsolatban volt ez a tapasztalat? Én is gondolkozom, hogy így adnám ki a lakásomat. Ki tudták adni a lkást? Vagy mi volt a probléma?
lacikonyha 2022. 01. 20. 09:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#145899

majd ird meg a placinak hogy letezik ezen a mai áron buy to rent ugylet
Törölt felhasználó 2022. 01. 20. 09:02
Törölt hozzászólás
#145898
lacikonyha 2022. 01. 20. 08:55
Előzmény: #145896  Benzedrine
#145897

a befektetés forrása lehet a megtakaritás, biztos ellenszere a bevétel kovetkezetes gyors  eltapsolása mulo élményekre
volt ez valaha másképp?
Benzedrine
Benzedrine 2022. 01. 20. 08:47
Előzmény: #145895  lacikonyha
#145896
Van akinek sonsincs, viszont van két drága telefonja, autója és mégdrágább barátnője.
lacikonyha 2022. 01. 20. 08:44
Előzmény: #145893  Benzedrine
#145895

a nincsbol tol be havi osszeget?, nem abbol hanem a van-bol
befektetni annyit lehet amennyit meg tud mozditani valaki
amugy rossz befektetést bármilyen piaci fázisban lehet csinálni, mint ahogy pozitiv hotammal birot is
Benzedrine
Benzedrine 2022. 01. 20. 08:43
Előzmény: #145888  Bolton01
#145894
Tanácsolnám, h add ki ingatlanoson keresztül és le van a gond, de nekem ez nem jött be. De ismerős nagy értékű házát ügynökségen keresztül adja ki többnyire cégeknek és működik, lehet ingatlantól is függ, havi 2000 eur bérleti díjnál már az ingatlanosnak is megéri, hogy végezze a dolgát.
Benzedrine
Benzedrine 2022. 01. 20. 08:33
Előzmény: #145892  lacikonyha
#145893
Nem feltétlenül, nagyon sok embernek valahogy sosincs mit befektetnie, nekik tanácsolják, h egy fix összeget havonta automatikusan toljanak be egy etf-be vagy valahova, hogy legyen egyszer lakásuk vagy nyugdíjuk.
lacikonyha 2022. 01. 20. 08:28
Előzmény: #145891  siemens
#145892
befektetési céllal akkor vásárolonk, amikor befektetni valonk van, és akkor nem ha nincs mit befektetnunk
siemens 2022. 01. 20. 08:15
Előzmény: #145887  Bolton01
#145891
Az ingatlanpiac ugyanúgy ciklikus, mint a részvénypiac. Az 1,6 millio ft/nm ár ugyanolyan, mint otp részvényt venni 18 ezer forintért. Befektetési céllal nem a háziasszony szakaszban vásárolunk. Nem értem, hogy miért nem az alkalmi vételt keresed. Valószínű, hogy én is "neked" fogom eladni - hasonló áron - a most vásárolt lakásomat. De én 834 ezer ft/nm-ért  vásároltam 1025-ben. Befejeztem. Sok sikert kívánok.
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 01. 20. 07:22
Előzmény: #145885  tihamer
#145890
Az egyikkel egyetértek, ezért is van tervben majd a vétele. 😉 
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 01. 20. 07:15
Előzmény: #145875  Bolton01
#145889
Szia, ez a XIX. kerületi Templomi része. Tavaly vásároltam itt lakást és már 7 hónapja követve csak ezt a részt látom, hogy a felújítatlan lakások dobálják magukra a +3-4M forintot (most is van egy 19,9M-ért, egy hónapja 19,5M-ért ment el egy csak ablak újítást kapott lakás). Kicsi lakások, 18 négyzetméteresek, nem nagy, de itt mind a 180+ garzon ekkora. A rezsi durván 15-20.000 közé esik ha nincsen fogyasztás egyáltalán (közös költség, gáz, víz, áram) havi szinten. Nyilván internettel, áram, víz és gázfogyasztással ez változó.
Ekkora kezdőlakásra mindig lesz kereslet, ha csak a nagykörút az uticél az 20-25 perc alatt elérhető lesz, ha kész a hármas metró felújítása.
Bolton01 2022. 01. 20. 06:01
Előzmény: #145885  tihamer
#145888
A kulcskérdés mindig a bérbevevő személye, ha korrekt és rendesen fizet, sokáig marad akkor egy álom. Volt ilyen bérlőnk, sajnáltam mikor elment. De van egy másik véglet is, régebben azt is megtapasztaltuk sajnos, bár erősen reménykedem,hogy azóta sokat javult az emberismeretem ...
Bolton01 2022. 01. 20. 05:58
Előzmény: #145881  siemens
#145887

Lehet hogy azért, mert 40 fölötti vagyok, de nekem a tőzsde nem játszik, égettem már meg magam vele, mikor pl Gyuri bácsi beshortolta az Otp-t zárás előtt 20 perccel. Nekem ez túl stresszes, bár tud hogy sokan jól keresnek vele.
A helyzet az,hogy bármit veszel, ami nem digitális,annak költsége van, én ezt elfogadtam.
Költsége van az uresen álló lakásnak, de ugyanúgy költsége lenne ha pl. festmenyt, vagy regiseget, aranyat vennél is. Hacsak nem a nappalidba tartod, akkor a tárolás/biztosítás ugyanúgy költség, a jövőbeli árakat meg itt sem tudhatjuk. Ugyanez egy ritka autó is.
Elég sok mindent próbáltam körbejárni, de lehet tényleg egy buborék tetején vagyunk, ezért ks nehéz a döntés.
Bolton01 2022. 01. 20. 05:50
Előzmény: #145880  Törölt felhasználó
#145886

Köszönöm szépen a tippeket, sokat segített.
Gondolkodtam a két lakás opcióban is, ha kevésbé értékes darabja, még akár össze is jöhetne, de itt ugye 2x annyi a havi fix költség, ami 10 éves távlatban már lehet nagyobb összeg is akár.
Jó kérdés hogy zárul-e valamennyit az olló úgymond a lokáció/kerületek között? Elég sokat (10+év) figyeltem a bécsi árak alakulását, és ott pl. minden kerület annyira megdrágult, hogy elkezdtek egymáshoz közelíteni az árak.
Érdekes megfigyelésem, hogy gyakorlatilag a frekventált (presztizs) jellegű részeken a kínálat szinte eltűnt, az I. kerületben pl. értelmezhetetlen árak vannak, ha van is egy két eladó ingatlan.
tihamer
tihamer 2022. 01. 20. 05:09
Előzmény: #145882  Törölt felhasználó
#145885
"Talán Tihamér írta, ezek kulccsal nyitható trezorok. "
👍
Jó kis pénzkiadó ATM-ek.
Garázsok,✔️
Lakások.✔️
Államkötvények ✔️
☝️😃👆
siemens 2022. 01. 20. 00:32
Előzmény: #145882  Törölt felhasználó
#145884
De ez egy üresen álló lakásnál éppúgy előfordulhat. Tűzeset a szomszédban, vagy hogy felūlről eláztatnak. Sőt még rosszabb is, mert nem tudsz róla. Hogy infláció vagy kicsivel magasabb hozamot elérjünk, ahhoz nem kell ingatlan. Szinte bármelyik részvénnyel,  befektetési alappal elérhető volt, és még illetéket sem kellett fizetned. A hangsúly a bármelyik szón van. Amellett, hogy sokkal könnyebben tudsz diverzifikálni. Itt meg van egy passzív befektetésed, remélhetőleg az ingatlanpiac növekedését elérő hozamod. De valamilyen megfontolásból lemondasz a bérbeadás adta lehetőségről. (Sok millió forintról)
pogramozo 2022. 01. 20. 00:30
Előzmény: #145876  Bolton01
#145883
Én kivárnám legalább a Márciust, hogy valóban lépni akar-e a FED az infláció ellen. Addig meg próbáld feltérképezni az ingatlanpiacot. Amúgy megértem az aggodalmad, de azért hiperinfláció nem valószínű, hogy lesz maximum ha 1-2 évig marad a laza monetáris politika a világban. Tőzsde már a szigorítást kezdi árazni. Persze benne van, hogy addig feljebb mennek az árak, sokan gondolkodhatnak így mint te, meg a dráguló kamatok miatt pánikolva vásárlók, de érdemes óvatosnak lenni.
Törölt felhasználó 2022. 01. 19. 23:44
Előzmény: #145881  siemens
#145882
Én megvédem, 200 km-ről menedzselni egy ingatlankiadást az elég sok időt is jelenthet. Mondjuk csőtörés van a fürdőszobában vagy kiég egy konnektor, vagy nem szeretne bérbeadókkal vacakolni.
Talán Tihamér írta, ezek kulccsal nyitható trezorok. 
Némi alap költséggel elmennek (van tapasztalatom, mert van ki nem adott ingatlanunk), az értékük pedig nő, hosszú távon infláció felett egy picivel. Nekünk is majd jó lesz egyszer a gyereknek, ha felnő.
siemens 2022. 01. 19. 23:26
Előzmény: #145876  Bolton01
#145881
Hú ez nagyon kemény. Vásárolsz egy ingatlant 50 millióért befektetési céllal. Nem csinálsz semmit, hanem csak fizeted a költségeket éveken keresztül. Bevételt ugye nem termel egy vasat sem. (Mert szerinted ilyenkor nincs amortizáció) Teljesen kiszolgáltatott helyzetben ülsz, és reménykedsz, hogy tovább szárnyal az ingatlanpiac. Bármi történhet, a rózsaszín köd elhomályosította a látásunkat? Rosszra is fordulhat minden, pláne hosszútávon.  Te meg ahelyett, hogy mondjuk évi 2 millió forint bevételt generálnál, abszolút passzívan állsz hozzá és várod a csodát.  Mint a mesében. Ez nem befektetés, ez butaság.  Van itt valaki a fórumon, akivel beszélned kellene.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek