Jó sok kérdés,megpróbálok a legegyszerűbbekre az elején válaszolni.
- Darabszám: 7-8 darab ingatlan, nem csak lakás hanem üzlet/vendéglátó hely is. A darabszám redukálásán dolgozom, pl a garázsokat leépítettük. A másik a jobb földrajzi diverzifikálás, ne csak 1 országban legyen (a ne csak 1 településen illetve a nem csak 1 funkció (csak lakások ok). A külföldi vonalon kezdtem el egy ideje gondolkodni, hogy 10-20%nyi arány adna egy extra biztonságot.
- A legtöbb időt egyértelműen a lakások igénylik, extrém sok időt töltök a bérlő kiválasztásával, amivel a nemfizetés és amortizáció kockázatát igyekszem minimálisra venni. Ez több üres hónapot is jelenthet, cserébe legtöbbször 2-3 évet maradni szoktak, nekem ez vált be. Az átjáróházat nem szeretem.
-Üzleti célú ingatlannál dettó ugyanez, itt vannak 5 év után is meglévő bérlők, értelemszerűen a legkisebb macera ilyenkor van. Ráadásul sok minden zökkenőmentesebb tud lenni mint a lakások esetében.
- A hosszú táv alatt azt értem, hogy idézve a nagy befektetőt, Buffet -et, a legtöbb esetben nem is számolok újra eladással, olyan ingatlant igyekszem venni, ami nem baj ha megmarad a következő 10 évben. A lényeg hogy az értéke megmaradjon /lehetőleg nőjön/, a bérleti díj stabilan jöjjön.
- Azért számolok 2,5-3%-al mert ezt a számot kb a teljes portfólió értékére vetítve számolom. Ebben benne van az, hogy akár több ingatlan is üresen áll akár több hónapot is, de a többi ami bérbe van adva, úgyis hozza a pénzt. 60-70%os telítettség esetén már a 2,5% megvan nekem, nem stresszelek ha valamelyik 1-2 hónapot kiesik úgymond. Ugyanaz van mint a munkahely esetében nálam, ha csak egy picit is nem szimpatikus az illető, inkább várok egy következőre.