Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
BPartner
BPartner 2015. 05. 07. 10:34
Előzmény: #1079  Hathor
#1080
Milyen áru és állapotú lakást keresnek a CSOK-os vevőid?
Hathor
Hathor 2015. 05. 07. 10:32
Előzmény: #1076  BPartner
#1079
Szocpol, félszocpol intézményéről se feledkezzünk meg!
Nálam már úgy jönnek az érdeklődők, hogy a júliusi félszocpolra nézelődnek! ,-)
watson
watson 2015. 05. 07. 10:31
Előzmény: #1073  Hathor
#1078
Néhány szempont:
- 2008-ban olyan túlfűtöttség volt hogy irreálisan magas ingatlanárak alakultak ki (értsd: egy átlagkeresettel számolva emberöltőt kitevő ingatlanárak).
- ma kemény korlátai vannak a hitelezésnek.
- normális hitelezés effektíve nincs is. Nem tudok olyan bankot aki elbírál egy hiteligényt azelőtt mielőtt aláírod az adásvételi szerződésed, és nem a bank jóindulatán múlna hogy bukod a foglalót vagy sem... ez önmagában elképesztő... nem is értem hogy írnak alá így komolyabb szerződéseket amihez nagyobb hiteligényre van szükség...
- politikailag és gazdasági intelligenciában 2-3 évtizedre visszavetette az országot az Orbán kormány (értsd: öngondoskodás kiölése /manyup, Quaestor, devizahitel megmentősdik.../, magántulajdon védelmének lerombolása, közösségi tulajdon nyílt ellopása /föld, trafik, közbeszerzések.../ és ezzel az adózás hitelességének lerombolása /értsd: erre a közösségi lopásra adózzak, vagy Viktor kertvégi stadionjára, esetleg kisvasútjára?/ )

szóval ok hogy jöhet fellendülés de kinek és meddig? Phenjanban van fellendülés? és érdekel valakit is? ;)
BPartner
BPartner 2015. 05. 07. 10:20
Előzmény: #1075  exmnbs1
#1077
Rugaszkodj el ettől a megközelítéstől. Nem az ízlésről beszélünk, hanem arról, hogy nem nyúlnak hozzá a lakásokhoz csak festenek benne. Minden tönkremegy és elavul, a nyílászárókon át, a fűtés és melegvíz rendszereken keresztül, konyhák, fürdőszobákon át, stb. 10 évente komolyabban hozzá kellene nyúlni minden ingatlanhoz. De nem nyúlunk. Viszont ha el kell adni, akkor ezt nem vesszük figyelembe.

Ha a felújítás minősége is silány és sokszor már az építkezés is silány minőségben készült, akkor az megint nem értékteremtő folyamat.

A mi hozzáállásunk az ingatlanhoz nagyon kettős:

- nem szeretünk rá költeni a vételárán felül

- ha eladjuk, akkor viszont kifelejtük a rá nem költött pénz hatását az értékére

A lakásállományunkat fel kellene hozni, hogy a lakáspiac biztos alapokon álljon. Ennek viszont ára van:

- vagy úgy eladni őket annak, aki erre költeni is tud (értelmesen)

- vagy költsön rá a tulajdonosa és azzal teremtsen alapot az ár/érték arányok javulásához és akár az árak valódi növekedéséhez...hosszabb távon is

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
BPartner
BPartner 2015. 05. 07. 10:13
Előzmény: #1073  Hathor
#1076
Az a baj, hogy keresletet/érdeklődést és a korrekciót együtt félre lehet értelmezni.

Az ingatlan addig és akkor érdekes nálunk, ha az ár/érték aránya jó. Ha az ára változik csak, akkor ez rossz ár/érték arányhoz vezet. A korrekció egy ideig nem hat a kereseltre, de a keresletre, mert még az ár/érték arány elfogadható. De ma már látjuk, hogy mit jelent a rossz ár/érték arány, a folyamatok félre értlemezése és a lakások túlárazása.

A kockázatok és az ár között is van összefüggés. Ha csak az árak nőnek, de a piaci kockázatok nem változnak, akkor egyre kockázatosabb lesz magyar lakáspiac, ami amúgy is tiszta aknamező.

Egy külföldit mindig is könnyű volt becsapni nálunk, mert nem ismeri a lakásvinyoinkat. Abból indul ki, hogy itt minden olcsó és nem érdekli, hogy miért. Akik már megégették magukat, ők sokkal óvatosabbak és odafigyelnek arra, hogy "olcsó húsnak híg a leve".

Pont az a lényeg, hogy az ingatlannál nem az ára a fontos, hanem az értéke. Lehet a sok pénz vagy éppen kevés, ha az árához képest megfelelő értéket is képvisel.

Ez nálunk egy nagyon vékony hártya. Ezért a kereslet szembesül is a kínálathiánnyal és a sok túlárazott és rossz ár/érték arányú lakással. A kínálathiányos piac miatt lehet azt érezni vagy éreztetni, hogy ha élénk a kereslet, akkor, akkor micsoda pörgés van, mert már más másfélszer annyian tudnak venni valamit mint, amikor óriási pangás van.

Rá is tapintottunk megint a lényegre. Ha ennyire korlátos a kínálat és ennyire nincs nagy különbség a pangás és a pörgés között, akkor ezt nem is szabad túlértékelni.

Nézd már meg, hogy a nagyon sötét években is 90e darab értékesítés volt országosan. Mindenki azt mondja, hogy kb. 140-150e értéksítés lehet a stabil, ha a piac is stabil. Ma a piac minden csak nem stabil.

És azért lehet ennyi az értékesítés, mert nagyon nincs mit megvenni amúgy. A lakáspiacunk korlátos kínálatban, főleg ha figyelembe vesszük az ár/érték arányt.

Emellett nagyon korlátos a bérlakáspiacunk is, hiszen mi sajátlakában lakó nemzet vagyunk. Nem bérlünk. A lakáspiaci aktivitáshoz egy sokkal nagyobb (még régiós szinten is, hiszen a cseh bérlakáspiac is öt-hatszor nagyobb mint a miénk) bérlakáspiacra lenne szükség. De ahho bérlők kellenek, még hozzá fizetőképes bérlők és nem diákok - nevetséges klisé a diákoknak kiadom a lakást kifejezés amúgy. Egy szűk és alacsony árú keresletet jelent, megint a jövedelmi viszonyainkhoz képest, mert a jobbaknak saját lakást vesznek a szüleik.

A hitelezés megint egy érdekes kérdés. A magyar nem adósódik el és kp-ra vásárol még mindig. Hiába volt itt egy hitelezési boom (látjuk is a következményét), gyenge az ingatlan eladósodottsági mutatónk (a GDP-hez viszonyítv kb. 18%) A hitelpiac fontos, de a kereslete annak is korlátos. Hétfőn azt is megerősítették, hogy nálunk - ahogy a régióban minden hol - nincsenek eladósodva a lakástulajdonosok. Ez azt jelenti, hogy ez megint egy hagyomány mint a sajátlakásban lakás.

1. Tehát a bérlők számának növekedés és a sajátlakásban lakás erős társadalmi hatása szemben áll egyben.

2. Ahogy a hitelpiac limitált kereslete a kp-ra vásárlási szokásokkal

Ezek is tények, amikkel vagy foglalkozunk vagy nem, de attól még léteznek és hatnak.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
exmnbs1 2015. 05. 07. 10:07
Előzmény: #1074  BPartner
#1075
szvsz ez a felújítottság amennyiben nem a te ízlésednek megfelelő jobb ha nem lenne
a nagy semmiért fizethetsz
BPartner
BPartner 2015. 05. 07. 09:45
Előzmény: #1069  xmann
#1074
Megint nézed a változást és nem nézed a trendet. Ezrét a sötétben tapogatózol és megint csak egyoldalúan közelíted meg a kérdést.

Ha csak ennyi elég lenne ahhoz, hogy a lakáspiacon minden rendben lenne, akkor igazad lenne. De az ingatlanainkra ez semmilyen hatással nincs. Tömegesen újítják fel az emberek a lakásaikat. És tömeges lett az újlakásépítés? Egyik sem igaz.

Így az igazi fundamentum, az ingatlan az sajnos továbbra is egy nagy kérdőjel.

Mert ha nem fordítanak pénzt az emberek az ingatlanok értékének növelésére, akkor az árak drasztikus növekedése hiú ábránd. Ekkor pedig továbbra is csak agonizálásról/korrekcióról beszélhetünk.

Mert téged csak az érdekel, hogy az ár éppen mozog felfelé, az nem érdekel, hogy milyen mélyről vagy ez reálértékben mit jelent, esetleg a lakások ár/érték arányára milyen hatással van.

Mert az ár nem egyenlő az értékkel. Nem hiába használja mindenki a JÓ ÁR/ÉRTÉK arányt, miközben sokan azt sem tudják mit jelent...de tudatalatt mégis érzik a jelentőségét.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Hathor
Hathor 2015. 05. 07. 09:43
Előzmény: #1071  BPartner
#1073
Idő hiányában röviden.

Itthon egy pesszimista, negatív jövőkép van az emberekben. A hitel boomnak vége volt a Subprimmal 2007-2008ban. Az emberek bíztak benne, hogy egy csomó ingatlan a piacra kerül és így egyre olcsóbban lehet majd felszívni a banki bedőlt ingatlanoknak köszönhetően a piacot. Mindenki dobta a másik elé be az ingatlant, hogy az Ő ingatlanját vigyék el előbb. Akár a részvényáresésben.
Nem volt hitelezés, teljesen leállt, gazdasági kockázat volt az emberek fejében, mellé gyengülő forint, ami baljós előjelű volt a hitelpiacra is.

Most alacsony kamatokkal élénkítik a hitelezést, mellé társul alacsony banki kamatszint, ami már az embereknek is fáj.
Én a családomat a banki kamatokból eltartottam. Most ez a kamat nincs. Valamibe kell menekíteni a pénzt, mert nem mindenki spakuláns, és nem hozza tőzsdére. A bróker botrányok után pláne nem. Hitelezés beindulása, mellette javuló GDP számok, és többi makro javulás hozhatott egy pezsgést. Valójában ezen összessége, ami mellett béka segge alatt voltak az ingatlan árak. Miközben a válság kirobbanása után Európában nőttek az ingatlan árak, de ezzel szemben nálunk csökkentek. Kint a tőke az ingatlanba menekült a válság alatt.
Ezt fel kell hoznunk. Saját befektetésemre jött egy külföldi a héten (nemzetiségét nem fedem fel). Készpénzes ajánlatot kaptam tőle rögtön. Mondta, az oroszok 4500panel lakást vettek meg Budapesten, Ők is csipegetik, ezért kell az enyém is nekik.
A tendencia elindult, remélhetőleg kitart még fel.
Sarpac
Sarpac 2015. 05. 07. 09:40
Előzmény: #1069  xmann
#1072
Hasonló szép grafikákat láthattunk 2008-ban is míg be nem következett a tragédia.

KSH meg a tények két különböző dolog főleg mióta fityesz van.

A másik dolog aglomerációba való emberáramlás sem a fellendülést se a nettó bérek emelkedését nem támasztja alá. Ugyan minek lenne ilyen átrendeződés a helyzet olyan jó amilyennek a ksh lefesti hm?? Mint írtam a hazugság nálunk divat lett. Aztán jön egy Quaestor meg még egy BC még még kt bank és pislogunk mint hal a szatyorban, hogy most ez miért, meg hogy lehetséges? Hát pontosan így, hogy full kamuznak éveken át szinte minden téren!
BPartner
BPartner 2015. 05. 07. 09:26
Előzmény: #1066  Hathor
#1071
A fundamentum, mint fogalom értelmezéssel vannak a bajok. Az egyik legfontosabb a lakásviszonyaink, az ingatlanaink, amiben élünk. Ezek elég merev dolgok, mert azzal mindenki tisztában van, hogy nálunk elhanyagolt ingatlanok vannak, mert nem költenek rájuk, nem újítják fel, akár évtizedekig.

Ez a tény hat a lakásárakra is. Nem véletlen, hogy a hétfői lakásfórumon is előhozták a grafikont, hogy a lakások reálértéke a 2000-es évek alatti szinten van.

A kérdés, amit feszegetünk az az, hogy a lakások alulértékeltek vagy olyan rossz az értékük (az elhanyagoltság, korszerűtlenség miatt), ami miatt a felújítási és korszerűsítési költségekkel együtt lehet csak értelmezni?

Vagyis azt mindenki tudja, hogy egy komoly leértékelődési folyamat volt, de azt már nem, hogy miért. Biztos a pénzügyi és gazdasági okai vannak ennek közvetlenül vagy csak közvetve? Gondolok itt arra, hogy a lakások elavultsága és általnos rossz állapota a csóróság jele és a csóróság a gazdasági és pénzügyi viszonyaink miatt vannak?

Mert pusztán a gazdasági mutatók pozitív értelmezése lakáspiaci fundamentumként és a hitelpiaci körülmények túlértékelése egy igen erős kamatkockázatú környezetben (FED emel az USA-ban és mindenki alatt megremeg a föld majd Európában) talán téves?

Az, hogy valami olcsó az nem azt jelenti, hogy alulértékelt, mert nem tesszük hozzá, hogy a környező országok ingatlanai milyen minőségi viszonyban (érték) vannak az árukhoz képest.

Ha pedig a felújítási költségeket figyelembe vesszük, akkor nem biztos, hogy az árnövekedés minden értelemben olyan "nagy dolgot" jelent, mint amit előre vetítenek.

Az óriáisi reálértékvesztés és még a nominális ára erodálódása miatt, természtes dolog egy korrekció, ha az valamilyen szinten összhangban marad azzal a nagyon fontos ár/érték kérdéssel:

Mert ki akar egyre rosszabb ár/érték arányú lakást vásárolni? Ha egy szintet átlépnek az árak és az érték nem változik - mert ugyan azt a rossz állapotú lakást nem lehet egyre drágábban adni (lásd az elmút 15 év leértékelődését)- akkor a lakásárak növekdése csak egy nagyon szűk sávban tud mozogzni.

A blogbejegyzésből kimaradt az infláció. Az infláció egyébként is elég megfoghatatlan és tudjuk, hogy a mérése is elég kritikus. A 2013-as súlyos nominiális leértékelődés után 2014-ben volt egy kis korrekció, de még az sem tudta ellensúlyozni a 2013-as évet. Ilyen értelemben is csak korrekció folyik 2015-ben.

Mert megint trendet nézünk és nem csak egy szimpla változást. Kapaszkodnak vissza az árak a mélyből. Árrobbanásról nem beszélhetünk, ezt hétfőn is mindenki megállapította, pedig ők nem fórumozók voltak :)

Aki nézi a trendeket, azt nem hatja meg, hogy a görbe éppen nő vagy csökken, ha évekre visszamenőleg nézve még mindig nem történik igaz trendforduló.

A korrekciót senki sem kérdőjelezi meg. A fundamentum kérdésében már megoszlanak a vélemények, mert a magyar ingatlan speciális, nem összehasonlítható sajnos. Ha mégis megpróbáljuk, akkor elkeserítő a kép. A magyar ingatlanban rejlő lehetőséget beárnyalja az alacsony érték (elavaultság) és a magas tőkeigénye (felújítás) - mert az igaz, hogy az ingatlan önmagában érték, de szüksége van értékteremtésre (felújításra/korszerűsítésre) is. Az árak mozgását a korrekció miatt pedig nem szabad túlértékelni, mert súlyos veszteségeket szenvedett el a piac - még hozzá okkal, mert a magyar lakásokat elhanyagolták, nem foglalkoztak vele. Most pedig sokan azt hiszik, hogy a sz@r is többet ér, amit előtte sem tudtak eladni annyiért, amennyiért a gondolják.

Ez az amit senki sem számol bele, mint ismeretlen a képletbe.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Hathor
Hathor 2015. 05. 07. 09:23
Előzmény: #1068  Sarpac
#1070
Te szerintem rosszakat álmodsz.
Micsoda fekete máglya ez?

Mi a bajotok már ezzel az ingatlan áremelkedéssel? Lefele az volt a baj, milyen sz@r befektetés az ingatlan.. ha emelkedik az a baj, hogy emelkedik.

Valami nincs rendben nálatok.
Komolyan
xmann 2015. 05. 07. 09:20
Előzmény: #1068  Sarpac
#1069
Igazad van! Tényleg fontos, hogy ne véleményekre, hanem tényekre támaszkodjunk!

RE: "Szóval érdekes vélemeények ellentmondó tényekkel szemben. "

Nézzük először a nettó béreket:
link

2013-ban 5,2%-kal, 2014-ben 4,9%-kal nőttek.
Idén:
link
2015 februárban 160700 Ft volt a nettó bér, egy éve 156700. Ez 2,5% növekedés, miközben az árak lefelé mentek, tehát reálbérben 3% emelkedés felett.

Bankok:
Itt az ÚJ lakáshitelkihelyezést kell nézni, eben a cikkben kb. a 4. ábrán:
link
2014 eleje óta olyan mennyiségben helyeznek ki új Ft-hiteleket, mint az elmúlt 10 évben, kivéve a rapid végtörlesztést , még soha.

Úgyhogy összességében ismét megerősítem, hogy egyetértek veled, ne a véleményekből, hanem a tényekből induljunk ki!
Sarpac
Sarpac 2015. 05. 07. 09:05
Előzmény: #1066  Hathor
#1068
" a növekvő nettó bérek, a csökkenő munkanélküliség, a gazdasági növekedés és az új lakáskínálat hiánya miatt a következő években Budapesten és néhány nagyobb vidéki városban igen komoly lakásár-emelkedés is elképzelhető."

Ha a bérek növekednek van infla is, infla viszont nincs sőt, deflációs előrejelzések vannak. Szóval érdekes vélemeények ellentmondó tényekkel szemben.
Tudom a kamuzás most már nem csak nyílt titok hanem szinte divat lett főleg kishazánkban.

Bankok pont a padló kamatok miatt nem fognak tudni hitelezni, mivel a hitelpénzhez reáltőke tartalék kell ami folyamatosan esik zuhan.
Biztos vagyok benne, hogy több bank is csőd közelében lehet.

Másik globális tényezővel is érdemes számolni, mégpedig azzal, hogy bármelyik pillanatban megindulhat egy globális korrekció amit a FED fújt fel éveken át az pedig véleményem szerint a nyersanyagok és az alapvető élelmiszerek árában fog visszatükröződni, ami közvetve pont az ingatlan piacnak fog ártani. Mivel pénz nincs hitelt nem tudnak felvenni, se adni hiába az alacsony kamat, ami itt megy 2-3 külföldi alap játéka az ingatlanpiacon az erősen bezuhant dollár/forint kereszt miatt. Ezt támasztja alá a 2007-2008 évekhez képest 6-7x-es befektetésként vásárolt ingatlanok száma.
exmnbs1 2015. 05. 07. 09:02
Előzmény: #1066  Hathor
#1067
"új lakáskínálat hiánya"
régiek sem igen jelennek meg a piacon
lökik új hirdetésként az ezeréve eladhatatlan szuterént, tetőtérbelit, ablaktalan helyiségeseket, túlárazottakat

a jobb lakásokon meg ülnek mert előbb találni szeretnének majd eladni nehogy közben elszaladjanak az árak
Hathor
Hathor 2015. 05. 07. 08:37
Előzmény: #1061  Hathor
#1066
Látom Viktor továbbra is olvassa a fórumot.

"Ezt azonban még a szereplők jelentős része nem hiszi el.
Jelenleg is ez a helyzet, egyesek szerint például "csak az ingatlanosok beszélik fel az árat." - írja Zsiday ."

Hajrá Viktor! :D

--------------------------------------
Cikk.

Tagadás fázisában a lakáspiac
2015. május 7. 08:23


A korai "tagadás" fázisában van a budapesti lakáspiac a fellendülési folyamatban - írta Zsiday Viktor, a Concorde Alapkezelő portfóliómenedzsere blogbejegyzésében. A fundamentumok a lakásárak emelkedésének irányába hatnak, bár még sokan szkeptikusak a felívelést illetően.

A gazdasági/lakáspiaci fellendülés általában a legborzasztóbb helyzet után kezdődik, mikor a lakásárak padlót fognak. Lassan elindul egy stabilizálódás és az árak emelkedni kezdenek. Ezt még megszakíthatja valami probléma, de az egyre jobb fundamentális helyzetben egyértelmű a felívelés elindulása. Ezt azonban még a szereplők jelentős része nem hiszi el.

Jelenleg is ez a helyzet, egyesek szerint például "csak az ingatlanosok beszélik fel az árat." - írja Zsiday . A piaci emelkedés ezen szakaszában az árak ellenállás nélkül mennek fel, a többség még a partvonalon várakozik. Teszi ezt annak ellenére, hogy a fundamentumok mind kedvezőek, a budapesti migráció pozitív, a lakások egy részét (hotel jellegű szolgáltatások céljára) kivonják a piacról, nagyon kedvező feltételek mellett lehet hitelhez jutni, az alternatív hozamok nagyon alacsonyak, a lakások historikus értékükhöz képest olcsók, nincs új kínálat, a reálbérek nőnek és a gazdaság erősödik.

Zsiday Viktor ír még arról is, hogy a régiós lakásárak átlagának eléréséhez 20 százalékkal kellene felmennie a budapesti lakásáraknak, ami szintén az emelkedés melletti érv lehet. A szakember már nem először fogalmazza meg a lakáspiacot érintő pozitív véleményét , korábban is hangot adott már annak, hogy szerinte a rendkívül olcsóvá váló jelzáloghitelek, a növekvő nettó bérek, a csökkenő munkanélküliség, a gazdasági növekedés és az új lakáskínálat hiánya miatt a következő években Budapesten és néhány nagyobb vidéki városban igen komoly lakásár-emelkedés is elképzelhető.
exmnbs1 2015. 05. 06. 13:43
Előzmény: #1059  Törölt felhasználó
#1065
szerdahelyi utcával mi a helyzet???
BPartner
BPartner 2015. 05. 06. 13:26
Előzmény: #1055  signal2
#1064
A grafiköont kell nézni, nem a belemagyázott dolgokat. Egyértleműen látszik, hogy semmit sem mozdult ki a piac az elmúlt évek hanyatlásából. Amikor azt hitték, hogy nagy pangás van 2010,2011, 2012, még akkor is feljebb van a görbe mint most.

Lehet %-okban beszélni és előző évekhez visznyítani, de a trend nem fordult meg az építések szempontjából.

Ha pedig nem fordult meg, akkor az azt is jelneti, hogy több új építésű lakás sem lesz a piacon, mint amennyi eddig volt.

Ezért fontos a trend és nem a realív értelembe vett "változások".

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
BPartner
BPartner 2015. 05. 06. 13:18
Előzmény: #1059  Törölt felhasználó
#1063
Komoly dolog, amit mondasz és ismételten jezi, hogy nem öszeségében/egészében, hanem csak részpiaconként érdemes kijelentséket tenni. Az újlakáspiac egy érdekes világ, mindig is az volt, hiszen teljesen más árakon mentek ott a lakások, már kezdetektől. Egy új lakás árprémiuma megmaradt mind a mai napig. A kínálata sem volt sosem túl bőséges, az is elég nagy tévhit. Volt pár jó év a 2000es évek közepén. De az eléjén is nagy hiány volt beléjük, meg most már az elmúlt 5 év negatív építási rekordjai meghozták az eredményt.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
BPartner
BPartner 2015. 05. 06. 13:14
Előzmény: #1056  xmann
#1062
Elég szomorú, amit mondasz. Az újlakások piaca egész más világ. Aki olyat keres, az maximum újszerű lakást vesz, amit az elmúlt max. 10 évben építettek. Írták előttem, hogy látható kereslet van az újlakásokra. Természetesen, mert a használt és újlakások piaca nem alkalmas egymás helyettesítésére.

Le is van írva, hogy ne értenénk azt az egyoldalú és csőlátó eladói mentalitást, hogy semmi sem elég drága, ha el kell adni. De ahogy említettük is párszo és még talán fogjuk is, mi a vevők szemével vizsgáljuk a piacot elsősorban. És egy vevőnek egyáltalán nem jó, ha szűk a kínálat, vagy pl. nincs egytalán semmi, amit meg tudna venni..."értelmes áron".

Amiről Te beszélsz, az azt jelenti, hog Te nem szégyelsz lehúzni bárkit bármennyivel, ha a helyzet úgy hozza. Mi nem ebből élünk és nem is így gondolkodunk.

A kínálathiány árt a vevőknek!

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Hathor
Hathor 2015. 05. 06. 12:57
Előzmény: #1054  Törölt felhasználó
#1061
Teljesen mindegy mi a bázis. A százalékos változás akkor is annyi.
Ha előző évben egy fogyott, de most három, az ugyanaz, mint az előző évben 1000 de most 3000 (nekem). Értem amit mondasz, de felesleges kukacoskodni ezzel is, nincs mire.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek