Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hathor
Hathor 2015. 05. 06. 12:54
Előzmény: #1053  Sarpac
#1060
Már megint a börtön.
Mire kéne börtönbe vágni Őket?
El vagytok tájolva teljesen.
Törölt felhasználó 2015. 05. 06. 12:50
Előzmény: #1050  Törölt felhasználó
#1059
"Nagy kérdés, hogy mi lesz a beragadt, 180-200e eladatlan új lakással? Amíg azt nem szívja fel a piac, addig nem tudom, mire fel ez a nagy emelkedés? "

Egy kis témába vágó tapasztalat:
Budapesten 2013 végén 2014 elején nehéz volt találni új építésű de megfelelő árú ingatlant. Pedig a kereslet meglehetősen lanyha volt. Sok építő cég bedőlt, nem tudott fizetni a finanszírozó banknak.Pl: xi ker Velezda park. MKB árulta a lakásokat több évig. Levitték az árakat 2013 nyarán 400 felettről 310-320 e ft/ nm-re. Így sikerült értékesíteni nagy nehezen a maradék 20-25 lakást 2014 ápr.-májusra.
Most 1 évvel később próbálj meg találni a xi kerületben Újbudán új lakást 500 alatt..

A másik:
ix. kerület Ferencváros City Home lakópark. Ennek most épül az E és F üteme. A D-t szétkapkodták a vevők 2014 decemberre.Tavaly ősszel indult az E ütem értékesítése, fél év se kellett, elkelt a 144 lakás. AZ F ütemből is már csak 17 eladatlan van a 111-ből. Szétszedik a vevők az értékesítőket, olyannyira, hogy múlt héten kiírták a honlapra, hogy nem tudnak több ügyfelet fogadni a hétre.

Pedig 400-430 eFt/nm áron nem egy olcsóság a dolog.

Az E ütem lakásaiból nepperek vásároltak fel többet, már kinn vannak a hirdetések 1-1,5 m-val többért...

Ennyit arról, hogy van e boom az ingatlanpiacon, vagy nincs...

Kérdem én, hol is vannak azok az eladatlan új lakások? Ráadásul 200e db :)))
exmnbs1 2015. 05. 06. 10:25
Előzmény: #1053  Sarpac
#1058
meg a kamu lakáshirdetésekért
exmnbs1 2015. 05. 06. 10:24
Előzmény: #1056  xmann
#1057
vagy nem
venne újat régit meg nem
más szegmens
xmann 2015. 05. 06. 09:45
Előzmény: #1046  BPartner
#1056
Jajistenem, tényleg nem érted, hogy az a JÓ a használt lakások ára szempontjából, ha nem építenek új lakást, mert akkor nincs új kínálat?!

Tehát ez nem ellenérv az emelkedésre, hanem érv mellette- Hiszen nincs új eladandó kínálat, hanem a meglévőt kell egymás közt focizni. A sok új lakás építése az áremelkedés végét jelzi, pont ez volt 2006-7-ben is.
signal2
signal2 2015. 05. 06. 09:39
Előzmény: #1047  Hathor
#1055
Végre nőhet a kínálat, ami elég siralmas jelenleg. Mármint az átlagos minősége.
Törölt felhasználó 2015. 05. 06. 09:28
Előzmény: #1053  Sarpac
#1054
Ez azért vicces, mert önmagában nem sokat mond. 300%-os emelkedés, az azt jelenti, hogy 4x annyit adtak ki. De azt nem lehet tudni, hogy mennyi az annyi, csak az emelkedést. Ha mondjuk korábban egyet adtak ki, most meg négyet, az nem ugyanaz, mintha korábban 1000 lett volna, most meg 4000 új engedély van kiadva, pedig mindkét eset 300%-os emelkedés. Súlyozni kellene a forgalommal, mint a tőzsdén!
Sarpac
Sarpac 2015. 05. 06. 06:58
Előzmény: #1047  Hathor
#1053
Hehe erre viszont pontosan rálátok, nagy büdös kamu! Remélem ha majd durr lesz bevágnak egy két DH-st is a börtönbe, mert amit csinálnak durva megtévesztés!
Hathor
Hathor 2015. 05. 05. 23:57
Előzmény: #1050  Törölt felhasználó
#1052
Ha már Önkormányzati dolgozó...

Esetleg Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől nincs valaki itt??
Hathor
Hathor 2015. 05. 05. 23:43
Előzmény: #1050  Törölt felhasználó
#1051
Semmi. Én benne vagyok a piacban, de soha nem találkoztam ilyenekkel. Ez csak közbeszéd, nem a lakosság kapja
Törölt felhasználó 2015. 05. 05. 23:37
Előzmény: #1047  Hathor
#1050
Nagy kérdés, hogy mi lesz a beragadt, 180-200e eladatlan új lakással? Amíg azt nem szívja fel a piac, addig nem tudom, mire fel ez a nagy emelkedés? Ha túlkínálat van, elvileg nem emelkedhet az ár. Persze kitarthatnak az eladók, ha bírnak és megéri nekik.
Törölt felhasználó 2015. 05. 05. 23:33
Előzmény: #1045  BPartner
#1049
Nem titok, de arra nincs rálátásom.
Hathor
Hathor 2015. 05. 05. 23:29
Előzmény: #1047  Hathor
#1048
Használtlakás piac idén már az első negyedévben elérte az előző év fél éves forgalmát, ami már amúgy is magasabb bázis volt.
Remek!
Hathor
Hathor 2015. 05. 05. 23:26
Előzmény: #1046  BPartner
#1047
Most mondja a híradó hogy 44%kal emelkedett a kiadott építési engedélyek száma az előző évihez képest. Budapesten 300%os emelkedés volt előző évi időszakhoz képest!!
BPartner
BPartner 2015. 05. 05. 22:45
#1046
Az újlakáspiacot érintő friss információk nem támasztják alá a lakáspiac jelenlegi hangulatát: link
BPartner
BPartner 2015. 05. 05. 22:02
Előzmény: #1044  Törölt felhasználó
#1045
Az EU-n belüli vásárlókról tudnál mondani valamit, ha az nem titok :)
Törölt felhasználó 2015. 05. 05. 21:58
Előzmény: #1028  BPartner
#1044
Igen, EU-n kívülire gondolok. Amúgy az önkormányzatnak is megküldi a földhivatal (illetékhivatal)ezeket az adatokat: cím, dátum, alapterület, vételár, ingatlan típusa.
BPartner
BPartner 2015. 05. 05. 21:18
Előzmény: #1041  upgrayeddAKS
#1043
Persze, mert a szót szüntette meg, hogy "tárgyi". Ennyi történt, nem több. Azért ezt ne bonyolítsd túl, mert nem érdemes.

A fogalom - adómentes tevékenység - nem szűnt meg, az szó szerint benne van az ÁFA törvényben. És ez a lényeg.

A TAM nem tűnt el a törvényből, csak átalakult :)
BPartner
BPartner 2015. 05. 05. 21:13
Előzmény: #1040  upgrayeddAKS
#1042
Rákérdezek az illetékesnél majd erre konkrétan, de elég belemagyarázós, amit írsz. A NAV oldalán ott van most is, ahogy az előző linkben láthattad.

A TAM pont arra jó, hogy azt a nyakatekert és felesleges dolgot elkerüld, mert az csak bonyolítás, nem megoldás :), hiszen a törvény nem változatott azon, hogy a tevényeség maradt adómentes. Az meg a tárgyinak a szinonímája.

És látod múlhat ilyen apróságokon az, hogy ki és mit ért meg. Te vágod az ÁFA törvényt, mert valamiért ezt tudnod kell. Egy egyszerű embernek a TAM érthető. Amit Te akarsz mondani, azt meg hosszú mondatokon keresztül kell magyarázni, ami egyébként három betűvel elintézhető. Ha a nyilvánosságnak írsz vagy hozzájuk beszélsz, akkor ezt figyelembe kell venned, hogy nem adószakértők ülnek ott.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 05. 05. 21:05
Előzmény: #1037  BPartner
#1041
Sztem a PM anno ezzel a TAM mint kategória megszüntetésével hibát követett el.
Az említett 85 és 86-hoz hozzáfűzhette volna, hogy ezek tárgyi adómentesek, és akkor nem kavarnak meg egy csomó gazdasági szereplőt.
A régi ÁFA tv.-t nem ismerem eléggé ahhoz, hogy összahasonlítsam a mostanival, de sztem nem szabad olyan célt követnie sem a PM-nek / NGM-nek, sem az APEH-nak ill. a NAV-nak, hogy fölöslegesen bekavar azzal, hogy csak úgy megszüntet egy fogalmat - pláne úgy, hogy ők maguk később azért használják, igaz, csak utalás szintjén. A NAV ugyebár nem hoz törvényeket, csak jogalkalmazó, ezért az ő részükről félig-meddig érthető, hogy valamit igyekszenek tenni amolyan damage control módszerrel :) de talán jobb lett volna visszatenni a törvénybe.
Engem nem zavart amúgy a TAM megszüntetése, de ahogy elnézem, elég sok fölösleges komplikációt okozott, és ez a fontos. Mármint ennek a megszüntetése... :)
Addig azonban érdemes minél több támadási felületet hagyni, vagyis a TAM-ot én semmi szín alatt nem használnám. Ha szimplán 0%-os kulcsot adtok meg, és valahol a megjegyzésben szerepel, hogy miért mentes az adó alól, az sztem a legjobb megoldás ebben a szituációban.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek