Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 18:44
Előzmény: #1274  xmann
#1280
hiába sorolod ezeket,mert akkor az volt a kínálat és nem csak nálunk, hanem más országokban is....egyébként a mostani kínálattal nem éppen neked akarnak kedvezni, hanem meg akarnak téveszteni....a vályogházról meg ezek szerint semmi fogalmad nincs,mert akkor azt teljesen logikusan csinálták olyanra,amilyen és a kis ablak sem véletlen, hanem az azért volt, hogy télen meleg és nyáron hűvös legyen...ma ez úgy van nálunk, hogy az egyik fal tiszta üveg és ezért a 6 havi fűtésből 1 havi ezért megy el, de igaz világos van a szobában, csak kicsit nem logikus módszerrel....egyébként az nem tűnt még fel neked, hogy a vályogházban 1 sparhelttel és 1 kályhával fűtötték az egész házat és még főztek is úgy, hogy ehhez nem használtak külön eszközt? értem én a kínálat előnyeit, csak te nem érted a hátrányait,mert nem tudod kiválasztani a megfelelőt,mert lehetetlen...pl. miért van az, hogy zuhanykabin 110 ezerért 3 év után használhatatlan? pedig nem is a legolcsóbb volt....hát pont azért,mert már tudják, hogy nem a legolcsóbbat veszik és ezért a 2.-3. árkategória a rossz minőség
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 18:18
Előzmény: #1277  Hathor
#1279
Látod maradt neked is munka :)

Egyébként nagyjából igazad van, amit leírtál. Az 5. kerület prémium ingatlanai viszont egy érdekes világ megint. Nem biztos, hogy érdemes lesöpörni az asztalról. Az biztos, hogy várható hozamban nem fogják felvenni a versenyt az általad felsoroltokkal - ezt mi is megfogalmaztuk már néhányszor - de ha valaki kimondottan az ilyen biztonságosnak nevezhető ingatlanokat keresi annak meg van az oka. Ezeknek a lakásoknak amúgy van egyfajta kereslete és kínálata.

Szóval a prime property világának is van előnye, de átlagon aluli hozammal kell a biztonságért fizetni. A biztonság alatt pedig olyan ár/értéket értek, ami időt álló tud lenni. Egy jó minőségű lakás a felsorolt 5. kerületi utcákban azért értéket képvisel. Vannak erre bérlők is. El is lehet őket adni, ha arról van szó.

Itt viszont már maximalizálni kell az értéket. A prime property arról szól, hogy a lehető legnagyobb színvonalon próbálod elnyerni a bérlők kegyeit, majda vásárlókét is, ha majd el akarod adni.

De simán benne van a pakliban, hogy egy ilyen ingatlan árából 4 másikat vehetsz és jobb hozamot fogsz elérni. De ha nem hozam maximalizálás a cél, akkor a prime property presztízs piacán is lehet találni ezt azt.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 18:09
Előzmény: #1273  xmann
#1278
Nézd, a KSH lakáspiaci kiadványa 2007-től indul. Belinkeltem, láthattad, olvashattad. Leírják azt is, hogy miért.

Ettől függetlenül még lehet használni a hiányos adatokat a megelőző időszakról, de csak 1993 után. Az FHB lakásindex is 1998-től indul és azokon a hiányoson adatokon alapul 2006-ig, ami miatt a KSH hasonló összehasonlítást nem készített, csak különböző lakáspiaci témákat vizsgált, de a közvetlen adásvételekkel, árakkal nem foglalkozott 2007-ig. Ez egy tény, kérlek ne vitatkozz vele.

Ma már tényleg sokkal jobb a helyzet, ennek mindenki örül. A KSH is egyre több adatot gyűjt be. Pár hete beszélgettem erről velük. Lehet tőlük vásárolni adatokat.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Hathor
Hathor 2015. 05. 22. 17:58
Előzmény: #1258  pomperj
#1277
Szia,

nem kaptál választ látom.
Én őszinte leszek. nem a felsorolt helyeken vásárolnék. Ott nincs olyan emelkedési potenciál, mint egyes elmaradt térségben a városban.

Bárhol veszel, legfontosabb a ház!! A házat egyedül nem tudod megváltoztatni, sem a közösséget, sem az állapotát!
Jó állapotú, száraz, szép, ne dohos szagú házban vásárolj. Én gangos épületeket sem részesítem előnyben, ha már választhatok. Fontos, hogy világos legyen! Lámpát ne kelljen használni napközben. Legyen lehetőleg cirkós a lakás, vagy azzá kialakítható. Erkély, parkos környezet, zöldre néző előnyben.

Alapvetően kisebb lakásokat ajánlok. Inkább két kicsi mint egy nagy. Két kis lakás többért kiadható, mint egy nagy, bár ez nem feltétlen arányos, de mobilabb is két lakás, és ha mégis kéne a családban egy kis kégli, mobilabb.
Magas emelet lift nélkül nagy lakás felejtő! Fiatalok felmennek a harmadikra is, de csak garzonokhoz. Család nem, babakocsival. Parkolóhely sem rossz ha figyeled, hogyan lehet parkolni a bérlődnek. Jó ha van beálló a házban, udvarban, a belváros legnagyobb részében nincs, de ha mégis, az előny. Számomra fontos a beosztás, külön nyíló szobák, tágas terek, alakíthatóság. Földszinti lakást nem vennék befektetésre.

Nagyvonalakban nem tudom segített-e.
Az általad felsorolt terület igen drága, ott nem lesz olyan nagy robbanás. Bérleti díjat sem tudsz annyival többet kérni a hely miatt. Fajlagosan több, de máshol abból az árból két lakással több kihozható!
signal2
signal2 2015. 05. 22. 17:55
Előzmény: #1273  xmann
#1276
"...és a jelek alapján több éven át fog tartani. "
Mik ezek a jelek? És melyik környékre vonatkozik majd?

Én ezeket látom:
- megjelentek befektetők, mert 0 közeli a kamatszint
- évi 40.000 fővel csökken a népesség
- az MNB szépen megszigorította a hitelfelvételt (egy minimálbéres vállakozó esélytelen komolyabb hitelfelvételre)
- rendkívül rossz a kínált ingatlanok állapota/ minősége

watson
watson 2015. 05. 22. 17:49
Előzmény: #1273  xmann
#1275
Ingatlanadattárra tudsz valami linket vagy ez valami fizetős dolog?
xmann 2015. 05. 22. 17:47
Előzmény: #1262  Törölt felhasználó
#1274
Szerintem is sokkal jobb volt az olajkályha időszaka, meg amikor csak egyféle csempe volt a boltban, meg egyféle tágla, egyféle cserép. És mindenkinek volt munkája, és nem kellett olyan bonyolult dolgokon gondolkodni sem, mert a népszabi mindig megírta a tutit.

Ennél csak az volt jobb, amikor még vályogházak voltak, ahol nappal sem lehetett a kis ablakok miatt benn látni.

De még ennél is volt jobb: amikor az állatok benn laktak az emberekkel a házban. Na ott, tényleg nem égette le a tapétát a villanysütő.

xmann 2015. 05. 22. 17:43
Előzmény: #1263  BPartner
#1273
Hát ha neked nem jó hogy utcánként tudod az ingatlanadattárból évente az árakat, akkor rajtad tényleg nem lehet segíteni. Országosan meg mint mondtam: FHB lakásárindex.

Az elmúlt 20 év hazai lakásrtörténetét pont eléggé pontosan lehet ismerni.
A 90-es évek közepétől magas infláció mellett nagyjából éves 15-20%, azaz inflációközeli lakásáremelkedés volt 1999-ig. onnantól volt egy 2-3 éves ingatlanboom, amikor bő árduplázódás következett be, ez már egy reálértékben mért komoly növekedés is volt egyben. Utána nagyjából környékenként változóan 2003-4-5-től már csak inflációval mentek a lakásárak 2008-ig. utána vaolt egy nagy összeomlás, majd nominális lecsorgás-oldalazás, ami reáláreróziót eredményezett. Ez tartott kb 2013-ig, azóta új emelkedő szakasz kezdődött, és a jelek alapján több éven át fog tartani.
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 17:36
Előzmény: #1268  Törölt felhasználó
#1272
Ott nem biztos, hogy az anyaggal van a hiba, hanem a sütő beépítésével. Szellőzni kell neki, különben baj lehet belőle.

Régen hogyan is volt? Szabadon állt a sütő+gáztűzhely. Kisebb teljesítményűek is voltak és átalában gázosak. Nem volt beépítve, így ott könnyedén szellőzött. A hő attól még tudott ott is gondot okozni, mert mondjuk től közel lett hozzá rakva a konyhabútor.

Ma a különböző villanysütők elég durván todnak dolgozni. A szakszerű szellőzés így kikerülhetetlen kérdés.
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 17:31
Előzmény: #1270  Törölt felhasználó
#1271
1/3 mehet egy komolyabb felújításra minden gond nélkül egy lakásnál. Ilyenkor már fűtéskorszerűsítés is történik.

Maradva még az anyagoknál. Ma a választék miatt könnyű mellényúlni. Az ár egy dolog, de nem garancia semmire. Ehhez is vagy ért valaki vagy nem. Vagy van már tapasztalata vele vagy nincs. A fejújításnál felmerül azonnal, hogy megint egy kemény dió tud lenni, mert sokszempontból szakértelmet kíván. Aztán sokan már ismerik, hogy a magyar építőipar milyen minőségű. Megbízható "szakembert" találni is kihívás, nem csak olyan anyagokat, amit megéri beépíteni.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 17:04
Előzmény: #1269  Törölt felhasználó
#1270
egy biztos, hogy én a 35 %-t költöttem egy teljes felújításra 58 nm-en,mert minden rossz volt...ezek időben optimális esetben nem egyszerre történnek
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 17:01
Előzmény: #1267  BPartner
#1269
nem csak a festésre, ha ki is hagytam a többit,mert a burkolatok és a nyílászárók is ott vannak, ami a 20 -30 éves kategóriába esnének......10 évente nem kell a 10 % festésre, de el kell tenni a felét a másik periódusra, mert nem lesz elég.....5 % meg biztos kell festésre
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 16:59
Előzmény: #1265  BPartner
#1268
a nem vízálló fedlapot is mondhattam volna....egyébként a bútorlap amiről beszélek a konyhában nem silánynak minősített és elfogadott sűrűn használt anyag....és nem is olcsó kategória....a régi anyagokban az akkori helyzetben biztos nem csalódott senki és az amit vett az éppen arra a célra szolgált és megfelelő minőségű volt
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 16:56
Előzmény: #1264  Törölt felhasználó
#1267
Azért az súlyos lenne, ha az ingatlan árának 10%-a csak festésre lenne elég. Ne beszéljünk már butaságot. De abban igazad van, hogy évi 2% megtakarítás már nagyobb mozgásteret engedne.

Viszont ma az a baj, hogy erre senki nem tesz félre. Úgy tekint a lakására mindenki, hogy abból csak pénzt akar kivenni, berakni semmit. Aztán tisztelet a kivételnek.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 16:55
Előzmény: #1264  Törölt felhasználó
#1266
a konyha, wc, fürdő berendezéseit 15-20 évente lehet cserélni, de az további 1 % és nem fér bele az eredeti 1 %-ba.....jelenleg ez a 3 helyiség nehezen újítható fel 1 millióból a 10 milliós lakásban, de 10 évente nem is kell
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 16:53
Előzmény: #1262  Törölt felhasználó
#1265
Azért elég nagy a választék és a minőségi szórás. A bőség zavara miatt könnyű olyan anyagot választani, ami nem biztos, hogy érdemes. 30-40 éve anyagválaszték sem volt, ahogy egész máshogyan építkeztünk. Nem összehasonlítható az akkori magyar valósággal a maival.

Amit írtál a konyhabútorral és a konyhagép kapcsolatáról, ott valami nem stimmel. Az nem egy tipikus gond. A felázás, vízállósággal kapcsolatos problémák inkább jellemzőbbek.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 16:48
Előzmény: #1254  xmann
#1264
nem elég rá az 1%.....ebből az összegből csak úgy jönnél ki, ha a gépészethez soha nem nyúlsz.....az még 0,5-1 % és csak 20 évente húzós, de akkor nagyon....az 1 %-ból a wc-t,konyhát, fürdőt csak kifesteni tudod és semmilyen szerelvényt nem tudsz cserélni, jó mondjuk az ülőkét meg a csapokat igen, de mást biztos nem.....
BPartner
BPartner 2015. 05. 22. 16:41
Előzmény: #1261  xmann
#1263
Cáfolni cáfolhatod, de a KSH állítja, még ki is másoltam a KSH kidadvány végéből a mondatot. De látom, nem hatott meg :)

Igen, 1993-tól az adásvételi szerződésekből rögzített adatoknál már évszámot is rögzítenek. Ez egy komoly előrelépés volt. Nincs is semmilyen lakáspiaci kiadvány a megelőző időszakról, mert statisztikailag értelmezhetetlen. 1993-2006 között vannak értelmezhető adatok, de hiányosak. Csak 2007-től vannak teljes adatsorok a KSH szerint.

Ez is azt bizonyítja, hogy mennyire elhanyagolt piacról beszélünk. Még a KSH-t sem érdekelte a lakáspiac 2007-ig.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Törölt felhasználó 2015. 05. 22. 16:40
Előzmény: #1253  xmann
#1262
valóban rosszabbak az anyagok hiába utalgatsz a minden jóra.....a 3 hónapos konyhabútor jelenleg a sütő közelsége miatt felhólyagzik és elszíneződik...ilyen sem 20, sem 40 éve nem volt....és nem hőszigetelő anyag hiánya miatt.....a festékek jelenleg csak töményen használva takarnak, amit egy festőtől ha megkérdezel azért is hülyeség,mert a festéket nagyon hígan kell felvinni 3 rétegben....a műanyag ablakok nem záródnak úgy 5 évesen,mint a fából készültek.....soroljam?
xmann 2015. 05. 22. 16:20
Előzmény: #1259  BPartner
#1261
Igen erősen cáfolnám hogy csak 2007 óta vannak megbízható adatok.

Egyrészt az FHB lakásárindexe ennél sokkal korábbról indul, másrészt a ksh ingatlan adattára utcaszintre lebontva ad árakat már vagy 15 éve.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek