Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
BPartner
BPartner 2015. 05. 04. 10:59
Előzmény: #991  stock33
#1000
A rögeszméddel nem lehet mit kezdeni. A bonyolításod és belemagyarázásod inkább egyéni dolog. Nem lehet vele mit kezdeni. Azt, hogy a mi munkánkat nem tiszteled, a törvényt még tisztelhetnéd. Még a szószerinti idézet sem hatott meg, azzal nem tudunk mit kezdeni.

Megfelelő támogatással történik a törvény alkalmazása( hiszen ha megnézed cég vagyunk, könyvelő céggel a háttérben) az ügyfelek érdekében. A törvény olyan egyértelműen fogalmaz, hogy azon még vitatkozni sem lehet.

Nagyon sajnálom, hogy egy bonyolultabb világban élsz és abban hiszel. Ha hit már nem adójogi kérdés. De pont az a lényege, hogy egyszerűbben és világosan lehessen a témában gondolkodni. De ez is csak egy döntés/választás lehetősége. Semmi sem kötelező. Pl. kevesebb adót sem kötelező fizetni, mindenki maga dönti el, ez az önadózás. A NAV nem fogja azt mondani, hogy túlfizettél valamit, mert nem tudod alkalmazni az adótörvényt. Ezért fontos a helyes alkalmazás és nem szabad belőle hitkérdést csinálni.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.

perec43 2015. 05. 04. 09:31
Előzmény: #992  stock33
#999
Pont ezt gondolom: amíg nem jelentem be a kiadást, csekély az esélye, hogy fennakadjak a rostán. Persze érdemes a szomszédokkal és a közös képviselővel jóban lenni.
perec43 2015. 05. 04. 09:28
Előzmény: #993  stock33
#998
Igen, ezért kell mindent készpénzben fizetni és szénnel fűteni, a vagyonosodásit meg elvinni Brüsszelig. Teljesen nonszensz, hogy megfordul a bizonyítási kényszer. Ahogyan az is, hogy Láng Zsolt (2. ker polg.m.) mondhatja, hogy a "szüleitől kapta a pénzt", neked viszont bankszámlakivonattal kell igazolni.
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:56
Előzmény: #989  perec43
#997
jaja, így van.
van ahol elegendő a tartózkodási hely is :)
és ezt is érdemes évente egyszer megnézni, mi változott, mert az utóbbi pár évben van olyan önkormányzat, ahol erre évente új helyi rendelet jött ki. és ugye nem mindegy hogy 0 a helyi adó, vagy 150e.
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:52
Előzmény: #992  stock33
#996
"ha hasznosítod a garázst, akkor az sok helyen helyi adó alapjává válik. "

természetesen a lakás is azzá válhat, még mielőtt valaki belekötne...
csak a lakás esetében sokkal engedékenyebbek a helyi rendelkezések (elég pl. bejelentett lakcímként szerepeltetni a lakást, és máris mentesítik az adófizetési kötelezettség alól).

az már más kérdés, hogy a lakcímekre is külön törvény van, amiben ott van feketén-fehéren, hogy a lakóhely megváltozását 3 napon belül köteles a magánszemély bejelenteni... de ez ügyben én még soha nem láttam elmarasztalást. egyszer talán majd ilyen is lesz...
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:46
Előzmény: #988  perec43
#995
így van.

sőt, 2013-as adóévben még az EHO-t is költségként ismerték el, azaz csökkenteni lehetett vele az SZJA alapot :)
ez néha okozott is vicces esetet.

2014-ben már nem.
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:43
Előzmény: #986  perec43
#994
mindig a szerzési körülmények számítanak.
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:41
Előzmény: #985  perec43
#993
a NAV a vagyonosodási vizsgálattal próbálja ilyen esetben igazolni az állítását.
havi 10e Ft-nál viccbe fullad az ügy, de havi 100e Ft-nál (5 évre visszamenőleg) már könnyen kijöhet egy 4-5 milliós adóhátralék+bírság.
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:38
Előzmény: #982  perec43
#992
a garázs nem a lakás kategória.
a helyi adóztatása is más, ennek nézz utána!!!!!!! ha hasznosítod a garázst, akkor az sok helyen helyi adó alapjává válik.
és itt is azok szívják meg, akiknek erről papírjuk van, hisz akinek zsebbe megy a pénz, annál szinte esélytelen, hogy kiderüljön, de ha van róla papírod, akkor azzal könnyen önmagadat jelentheted fel.

ja és ha már adózásnál tartunk: a helyi adó nem vehető figyelembe költségként, azaz nem csökkenti az szja alapot. hátha megint mondtunk valakinek valami újat, és végre elkezd magába szállni :)
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:33
Előzmény: #981  BPartner
#991
a felületesség pont, hogy rólad szól :)

Te mindössze az ingatlan bérbeadásra koncentrálva megpróbáltad felgöngyölíteni a témát. sikertelenül. olyanokra bízd ezt, akiknek sokkal nagyobb rálátása van az adórendszerre, akik értik is, hogy milyen kapcsolat van az egyes törvények között, mi miből ered, minek mi a következménye. te egy pici szeletébe túrtál bele, és azt hitted, hogy érted. de nem, nem érted.

fogalmad sincs, hogy mikor, miért lép be a számlaadási kötelezettség, mikor mentesül alóla a magánszemély, stb.
jössz itt azzal, hogy "számlát adni jó", "semmi extra munkával nem jár", stb. hülyeségek. ki ne tesz rá??? nem erről van szó, hanem arról, hogy fogalmad sincs, hogy mikor, milyen körülmények fennállása mellett kötelező a számlaadás. elolvastál pár dokumentumot, esetleg beszéltél egy magát adótanácsadónak tartó alakkal, majd amikor úgy döntöttél, hogy te ezt érted, kikiáltottad magad szakértőnek. nem, nem vagy az.

egyébként van egy jó hírem: kb. ott tartasz, ahol én tartottam 3-4 évvel ezelőtt :)
stock33
stock33 2015. 05. 04. 08:25
Előzmény: #980  BPartner
#990
ó, eszem ágában sincs vitatkozni a törvénnyel, addig is a törvényt idéztem

a törvénypedig egyértelműen fogalmaz, az ÉPÜLET-re enged 2%-os amortizációt elszámolni
és ahogy említettem, én ennek veled ellentétben már utána jártam, múltidő, mögöttem van, van róla NAV állásfoglalásom is, és úgy van, ahogy leírtam....
idővel majd megvilágosodsz. legkésőbb akkor, amikor az egyik fizető kuncsaftod beperel, mert a revízió során kikapták az elszámolt költségek közül az általad oly nagyra becsült ÉCS-t, mivel nem tudta annak összegét megfelelően alátámasztani.
perec43 2015. 05. 03. 23:32
Előzmény: #987  watson
#989
Ja, és nem számoltál az egyre több önkormányzat által bevezetett építményadóval. Pl. a 9-ben eddig is volt, a 8. most vezette be. Kivéve, ha az adóév elején már be voltál jelentkezve állandóra. Egyszerre csak egy helyre lehetsz bejelentkezve...
perec43 2015. 05. 03. 23:28
Előzmény: #987  watson
#988
Szerintem EHO csak évi 1 misi bevétel felett van. Akkor viszont a teljes összeg után.
watson
watson 2015. 05. 03. 23:10
Előzmény: #975  BPartner
#987
"Nincs maradványérték"
Logikailag amennyiért eladod az a maradványérték, mert az ugye nem nulla... logikailag ha "felértékelődés" van akkor nincs ÉrtékCSökkenés ;) kis logikai bukfencek

Én inkább arra gondolnék hogy 50 év alatt feltételezzük hogy teljesen elavul egy ingatlan. (amúgy értelek)

A polémiából viszont okosodtam egy kicsit (köszi a vitapartnereknek) és hozzá tennék egy számítást:
- reális havi lakbér: ingatlanérték min. 0,5%-a, azaz évi min. 6%
- ÉCS: ingatlanérték 2%-a
- SZJA: ingatlanérték 4% x 16%-a = 0,64%
- real adó (SZJA): 0,64/6 = lakbér 10,67%

EHO-t nem szednek rá?

- vicces hogy lakás eladásnál az elszámolt ÉCS-vel már nem kell számolni, és 5 év után semmivel :)
perec43 2015. 05. 03. 23:05
Előzmény: #962  stock33
#986
Amúgy a vásárláskori érték(hányada) számít az építménynek a 2% esetében? Mert ugye közben buborékok fújódnak és pukkadnak ki...
perec43 2015. 05. 03. 22:49
Előzmény: #983  BPartner
#985
Vélelmezhető, jön is ilyenkor a NAV azzal, hogy nem életszerű, na de ez nem egy jogi kategória, hogy nem életszerű. Ilyenkor a NAV-nak kell(ene) bizonyítania, hogy adót csal a bérbeadó.
perec43 2015. 05. 03. 22:47
Előzmény: #981  BPartner
#984
Így van. Én például adóazonosítót írok a készpénbevételi pénztárbizonylatra, és slussz. Nincs is adószámom.
BPartner
BPartner 2015. 05. 03. 22:47
Előzmény: #982  perec43
#983
A szívességi lakáshasználati kategória egy érdekes jelenség. Már mérhető tömegek laknak így pl. Budapesten. Erősen vélelmezhető amúgy, hogy a nagyr része nem 'szívességből' lakik ott.
perec43 2015. 05. 03. 22:44
Előzmény: #978  stock33
#982
Kiadom, de a szerződésben 500 ft/hó szerepel. Semmit sem tehetnek ellene. Minden hónapban adok átvételi elismervényt. Szerződésen két tanú, tehát hiteles okirat. Ennyi. De létezik még a szívességi lakáshasználat kategória is.
BPartner
BPartner 2015. 05. 03. 22:35
Előzmény: #977  stock33
#981
Sok félreértés van benned, amivel csak bizonyítod a felültességed. Az adószám nem a feltétele a bérbeadásnak, hanem csak a számlaadásnak. A számlát adni jó és nagyon hasznos, miközben fontos alapja lehet egy vitának (pl. nem fizető bérlő) és semmi extra munkával nem jár. Úgy csinálsz mint ha számítana egyáltalán az adózás szempontjából a számla vagy az adószám. Alapesetben semmi köze hozzá. Ha van, akkor meg egy technikai kérdés. Adókötelezettséggel nem jár. Ugyan úgy önbevallás van. Szóval teljesen feleslegesen magyarázol bele dolgokat.

A bérleti szerződés nem számviteli bizonylat, hanem magánokirat. Ha közjegyző is hitelesti, akkor közokirat. Ez vonatkozik minden szerződésre, az adásvételre is. Alapja pl. az értékcsökkenési leírásnak, ahogy ezt a törvény fogalmazza meg az adásvételi szerződés szerepéről "beszerzési áraként a megszerzésre fordított, igazolt kiadás".

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek