Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 02. 20. 13:47
Előzmény: #35514  Zsolt90
#35520
2 gyerekkel a lehetőség  : 10 MFt ingyen  kamatozású hitel önerőre    + 1,5 MFt CSOK (előrre vállalva is )  + 10 MFt támogatott 3 % fix kamatozású hitel . Ez eddig 21,5 MFt . Ennyirét egy panelt a XXI , XVIII , XXIII  és talán még a III  vagy XV kerületben is lehet venni vagy ha nem is ennyiért 24-25 ért biztos.  2 vagy 1+2 félszobás 60 as lakásokról beszélek. Ne hidd , hogy külföldön ha nem az agglomerációba bérelsz lakást akkor értelmes áron lesz .. Ott is fogsz ingázni nem is keveset és a tömeg közlekedés se annyira olcsó a kaja is dupla annyi egészséges kaját  (zöldség gyümölcs alapú táplálkozás ami a gyerekeknek is fontos  ) pedig horror áron fogsz ( biot ) venni Svájcba talán a gyerekkel fél évet tud az anya otthon maradni a többit a fizetésedből kell félre tenni , hogy otthon tudj a gyerekkel maradni.. Angliába bölcsöde 800 font körül van ( nincs állami talán most vezetik be az ingyenest egy kint elő Angol anyuka nyilatkozta a Youtube on ) Felköthetitek a gatyát, ha ti kint albérletben akartok 1-2 gyereket vállalni azt hiszem ..  ha saját lakásod van saját vagyonod gyarapszik a törlesztővel ha albérletben vagy pedig valaki másé és sose viszitek semmire bár ne legyen igazam és keressetek sok pénzt legyen sikeretek! Fizetésed ide haza ha 1 gyereked van 10 e ft al ha 2 gyerek 40 e ft al ha 3 pedig 99 e ft al fog egyből megnőni a családi adókedvezmény révén a GYED és a GYES extrákról pedig ne is beszéljünk. Mindegy reméljük sok fiatal a lehetőségeket átgondolja és élni fog vele ez az ország érdeke is  a magyar gyerekek.  Egészségügy sincs úgy lepukkanva rengeteg kórház került felújításra persze 1-2 rém történetet lehet a médiába körbe mutogatni.. Egészségügyi dolgozók bére is ha jól tudom a gonodsz Fidesz alatt 30-50 % al ment fel és most is be lett egy hasonló újabb 30 % os bérfejlesztés lengetve.. Persze mennek ki így is az orvosok mert még mindig nyugaton több a bér stb..  De én diplomával nem mennék ki nulláról felépíteni  a karrierem mosogatni nyelvet tanulni   (középfokú szakmai angolom van )- hogy egy anyanyelvivel versenyezz egy jobb állásért . Nem mondom, hogy nem jöhet össze, de ez legalább 5 kemény év vagy 10 kint ..
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:43
Előzmény: #35518  Zsolt90
#35519
Szaladtok az önerő után gondolom
Zsolt90 2019. 02. 20. 13:43
Előzmény: #35517  Criscito
#35518
Itt a pont:)
 Amúgy vállaltunk volna már gyereket egy éve kb (nagyjából akkor akartunk), de a megtakarításaink nem gyűlnek olyan tempóban, mint a lakás árak emelkednek. Így tolódik a dolog.
Criscito 2019. 02. 20. 13:40
Előzmény: #35509  Törölt felhasználó
#35517
Látjátok. Van itt megoldás. A felső 5%-ba tartozó jövedelemmel rendelkező fiatalok vegyék fel a 3 hitelt, szüljenek 3 gyereket és meg is vagytok. Ezt kínálja az ország. Nem is értem, miért nem akarsz maradni. :) 
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:36
Előzmény: #35515  Törölt felhasználó
#35516
Óvatosan óvatosan :D
Törölt felhasználó 2019. 02. 20. 13:35
Előzmény: #35504  Zsolt90
#35515
Azért aki okos a  két tranzakció közötti időt is  le tudja szorítani … akár napokban is mérhető ( csak akkor írom alá az eladást ha a következő lakás foglalóját letettem stb) Sarkítasz 15 nap alatt nem fog annyit ugrani az ár legalább is nem ugrott ( bár most mozog nagyon a piac) Minden fiatalnak az javaslom ne vacakoljon aki kimarad lemarad…  10 (ingyen hitel  szabad felhasználás önerőre ) +10 ( CSOK vagy használt CSOK  ) +10 -15 ( támogatott hitel ) lehetőséggel, mert aki nem kapcsol időben nyáron az később egy kisebb vagy kintebb eső lakást kap ennyiért ha vár 1-2 évet.. Azonnal ugrani kell és lecsapni a lehetőséggel. Sajnos viszont a bevezetés szerencsétlen , mert majd 4 hónap alatt egy része a támogatásnak máris be fog épülni az árba.  ( de később mégtöbb )   - Sajnos a szabad felhasználású konstrukcióhoz idő kell a kidolgozásához és valószínűleg ezért tart ennyi ideig a bevezetése.. hamarabb  kellett volna  legalább 1 hónapra rá a bevezetést tenni  (ahogy a 10 +10 es  program is volt ) , mert sokan már elkezdtek a lakásokkal spekulálni ..
Zsolt90 2019. 02. 20. 13:34
Előzmény: #35509  Törölt felhasználó
#35514
Szia, mi nem akarunk három gyereket. (Se én se a párom). Amit egy vagy kettő gyerekre adnak, az a vicc kategória Budapesten. Én kertes házat sem akarok. Ott éltem 22 évig, utálom az agglót, mindegyiket. De olyan helyen dolgozunk Pesten belül, hogy másfél óra lenne oda másfél vissza naponta az agglóból, nem éri meg, mert elutazom az életem. 10 évig sem akarom röghöz kötni magam. A mi végzettségünkkel bármikor jöhet egy kihagyhatatlan ajánlat.
Kolbászból valóban nincs a kerítés, de oktatás jó, általános közhangulat jó sorolni lehet még sokáig, hogy mi az, ami miatt könnyen oda billen a mérleg. Van kinn sok hasonszőrű ismerősünk, és szépen gyarapodnak.
Szomorú, de kezd Budapest oda billenni, hogy "nem éri meg" otthon maradni.
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:34
Előzmény: #35500  johai
#35513
Ez is nagyon jó bizonyítéka annak, hogy a kibic média milyen jól végezte a dolgát. Ugyanis mindig csak ezt hallhattuk, hogy lakások, lakások, budapesti lakások blabla. Illetve hát egy ház nehezebben kiadható, vidéken meg még nehezebben.
Én tartom továbbra is azt a meglátásomat (ha valid valamennyire), hogy akinek van egy kis pénze vesz lakást és kiadja annak reményében, hogy a bérlő kifizeti. Más magyarázat nem nagyon van rá :D
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:29
Előzmény: #35509  Törölt felhasználó
#35512
München messze a legdrágább német város, szóval... Kicsit életszerűtlen pont ezt felhozni példának :D
impudent 2019. 02. 20. 13:29
Előzmény: #35504  Zsolt90
#35511
ez az áremelkedés a cseréket is megölte.
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:28
Előzmény: #35507  Batiszkáf
#35510
Figyelj, unokaöcsémnek nem tudtak egy lakást venni 30 millióért, inkább hitelt nem vettek fel és csövel egy szobában egy bérházas ingatlanban. Bíznak benne, hogy lecseng.
Törölt felhasználó 2019. 02. 20. 13:27
Előzmény: #35504  Zsolt90
#35509
Kint sincs kolbászból a kerítés az albérlet árak magasabbak.. Münchenben lakik kint a rokonom 1400 euró + rezsiért bérel egy 3 szobás lakást igaz 3 an… Persze 15-1600 eurót megkeres (igazi fizikai melón soron gyárba ) , de a kaja is kétszer annyiba kerül.. Albérletbe gyereket  ( családot ) vállalni kint  ?  Elég őrült ötlet ha család alapítás előtt álltok vagy ha házasok vagytok inkább maradjatok itthon és vegyétek fel a CSOK ot ( előre vállalt gyerekre is adják személyes tapasztalat) – vegyétek fel a kamatmentes hitelt ( 5 mft  vagy több is a kamat 20 évre ennyit spóroltok) – vegyétek fel a támogatott hitelt és legyen egy szép agglomerációs új építésű  iker házad vagy egy  60-70 nm es külső kerületi  lakásod ami a tiéd és a törlesztő részletek fizetésével a tiéd is marad.   (kb fele tőke törlesztés minden törlesztő fizetés és hitellel is akármikor el lehet egy lakást adni. és kiveszed a beletett önerőt.. – Persze ha család támogatást igényelsz 10 évig röghöz vagy kötve de utána eladható sőt 5 év után ha jól tudom eladhatod és vehetsz Magyarországon más területen is lakást érte nem kell vissza fizetni a CSOK ot  ) persze ha nem komoly a kapcsolat házasságra esély sincs ez tény és egyedül nehéz meggyűjteni azt a  20-30 % önerőt  ( csak szülőknél élve és bejárva dolgozni lehetséges ez – albérletből esélytelen) Ez az én tanácsom. Jelenleg pedig a fogyasztó barát hitelek a legjobbak a lakosság számára fixáltan. Aki akar nagyobb lakásba menni élhet ezekkel a konstrukciókkal  is  nekem se volt csak hitelből pénzem újabbat venni.. Remélem minél több fiatal él az új lehetőségekkel és nem a külföldi albérletbe menekül ha végre saját lakást tudna itthon szerezni.. Ez NEM  DEVIZA HITEL bármennyire is riogatnak benneteket a TV -ben a szakiértők az állami támogatott hitelek fixek futamidő végéig! Nincs dupla tripla törlesztő részlet később ami „megtréfál” benneteket!  ha figyelembe vesszük az átlagbér emelkedés dinamikáját ( ami évente 10 % ) akkor gyakorlatilag 10-20 év múlva a mostani törlesztő is ( ami fele annyi mint egy albérleti díj )  röhögve kifizethető.  Ha pedig jönnek a gyerekek még az adósság nagy részét is gyakorlatilag elengedik. Ne legyetek pesszimisták (tudom nehéz az ellenzéki médiából csak ez ömlik ) örüljetek annak amit kaptok régen ennyi segítséget se kapott egy fiatal családos !
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:26
Előzmény: #35504  Zsolt90
#35508
Egyértelmű, hogy akinek egy ingatlanja van, és abban lakik, az nem igazán keresett az áremelkedésen semmit, főleg ha Budapesten akar maradni (vagy azon a környéken, ahol a lakása/háza volt). Ugyanis ha eladja október 1-jén a lakását 13 millióért, akkor már október 15-én 14-be kerül egy hasonló, és így tovább. Sajnos ebben élünk. (oké ez elég életszerűtlen példa volt, de értsétek jóra).
Amúgy hozzátenném, hogy részben azért fektetnek ingatlanba a kényszert leszámítva, mert az áremelkedésre spekulálnak és ezt is hozzáadják a kiadásból számított hozamhoz.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 02. 20. 13:26
Előzmény: #35504  Zsolt90
#35507
Sajnos én is azt látom, hogy azok a fiatalok, akik családi segítség nélkül kénytelen boldogulni Budapesten gyakorlatilag kiszorultak az ingatlanpiacról az utóbbi 3 évben. 
masseduction
masseduction 2019. 02. 20. 13:22
#35505
A havi nettó átlagkereset Budapesten nettó 270292 forint, ami 851 euró.
Zsolt90 2019. 02. 20. 13:15
Előzmény: #35502  Törölt felhasználó
#35504
Nekem nem az a tapasztalatom, hogy bárki-kivétel akinek több lakása van- jól járt volna, kimondottan meglep, hogy ilyet olvasok. Az elmúlt hónapokban rengeteg olyan lakás eladónál jártunk, aki végül mégse adta el a lakását. Az oka pedig az, hogy egyszerűen nem tud nagyobbra váltani, mert nincs rá pénze, a különbözet akkora lett, hogy nem tudja miből kifizetni. Vagy a másik verzió, hogy agglóba kényszerül. Az, aki első lakást vesz, az szív, aki nagyobbat, és nincs neki több, csak az az egy amit el akar adni, az is szív. Könnyen el tudom képzelni, hogy a jó diplomával rendelkező, nyelvet beszélő fiatal réteg folytatja a kivándorlást az ár-fizetés kombó további borulását látván. Párom és én mindketten STEM MSc-vel rendelkezünk, angolul, németül beszélünk és mi is egyre erősebben fontolgatjuk a dolgot.
qwrtzq 2019. 02. 20. 13:15
Előzmény: #35452  pitcairn2
#35503
de van, például a tojáspiac
Törölt felhasználó 2019. 02. 20. 12:55
Előzmény: #35501  impudent
#35502
Így van… Ezek a kockázatok kockázatok.. Én vállaltam még múlt év nyarán is vettem lakást ( még hitel is volt benne) … Jelenleg busásan megtérült a befektetés bár voltak kétségeim nem e a piac tetején veszek  és biztos hogy jó ötlet e?  (Személyes okok húzódnak az ingatlan portfólióm bővítésébe- lakás kaszákat nem tudtam volna hova tenni  hitelbe célszerű rendszertelenül lejárva tenni  illetve passzív visszavonulós  jövőbeni életcélom szolgálja )   Azt  is tény a kisebb falvakba az ingatlan áremelkedést az ottani tulajok nem igazán érzik. Sajnos akkora az urbanizációs hatás , hogy  odáig az áremelkedés kisebb mértékben szivárgott le. Bár Borsodban Kazincbarcikáról ahonnan származom ( ez egy 20 ezres kisváros ) viszont szintén már legalább 1,5 vagy 2 szereződtek a  lakás árak.. ( Családi házaknak is ment fel az értéke bár nem annyit) A piac úgy működik és az emberek is , hogy keresik az olcsó lehetőségeket :  Pesten az figyelhető meg először jobban a belvárosi árak emelkedtek , most ez a trend megfordult és a külváros emelkedik jobban ( olcsóbb a lakás) .. viszont az agglomeráció is beindult , mert a külváros is kezd drága lenni. Kis Borsodi példával élve  Miskolcon legdrágább az ingatlan ár aztán az emberek matekoznak és rájönnek, hogy inkább Kazincbarcikára ( Miskolc mellett ) veszek lakást olcsóbban és vállalom az ingázást..   Ha a kis városban is drága az ingatlan akkor viszont tovább matekoznak a családok és akár  a környező falukba is hajlandóak kiköltözni , természetesen a tömeg közlekedés  sűrűsége korlátozhatja őket ,de ilyenkor megfontolás tárgyát képezi az is, hogy esetleg egy –(két) kocsi is kitelik bőven  e abból az összegből amit az ingatlan vételen megspórolok. Mivel a lakosság 80-90 % nak van ingatlanja kisebb nagyobb mértékben az áremelkedésből profitálnak és a leendő vásárlóknak se az az érdeke, hogy később kevesebbet hanem inkább többet érjen az egyetlen vagyonkájuk... Nyilván aki nagyvárosban lakik és van ingatlanja nagyobb mértékben profitált ebből a folyamatból.
impudent 2019. 02. 20. 12:28
Előzmény: #35479  impudent
#35501

Az igen alacsony energiaárak is az áremelkedésnek kedveznek.
A veszélyforrások: recesszió, nyersanyagár emelkedés,CSOK megszűnés, adóemelés, kamatemelés.
Most fellendülés van és minden ingyen van,adó, kamat nincs,óriási ingyen pénz van.
Ezek éltetik az ingatlanbizniszt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek