Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Előzmény: #229315  hwolf
#229320
Köszi a választ. 
Amiket leírták azok szerintem már a középréteg "elvárásai", legalábbis ismerősi körben aki kispanyelekkel foglalkozik profit irányból az ilyeneknek a felét se csinálta meg. 
-
Kicsit pontosítok.
Természetessen a telefonos app az én, és feleségem kiadásait tartalmazza ,ház külön fülön könyvelve, azt tudom vezetni pl utazás alatt is, és van egy "nagy" számolgatós excel, meg egy "szemetelős" amibe a külöböző szcenáriókat futtatom, hogy "mi lenne ha... " pl abban számolom végig, ha van egy befektetési lehetőség az kb milyen profitot hoz, ha tudom előre milye adó vonzata van azt is igyekszem előre számolni. Így összehasonlítani pl részvény és nyugdíjj előtakarékosságot, amit nem lehet feltörni, csak havi kifizetés kérhető stb... 
Ami nekem nagy nehézség, hogy passzív jövedelem még nincs, illetve minimális fagyipénz a kamatokból. Hitelt törlesztésre úgy gondolom elég jól felkészültem és azt becsülettel végig számoltam, mikor kiköltöztem volt 0 súrlása de onnan felpattantunk. 
Az éves plussz kiadásokat nem tudom nagyon hova tenni fejben, hogy azokat hogyan becsüljem pl előre. Múlt tendenciája alapján nem becsülhető előre minden.
Idén elromlott hűtő csere, autó futás miatt a biztosítás duplázódott+ múlt évre is kértek ráfizetést (1k€/év 35kkm re németország) adóráfizetés 22 es évre + előleg fizetés a 24 esre, egyetmre a röghözkötés miatt jött levél, de pontos összeg nélkül, hogy valóban mennyit kell fizetni, asszonyka is több cipőt és ruhát akart, meg persze szeretne telefont, meg saját autót stb... Ezekkel előre természetessen nem számoltam, de összeadom akkor összesen 2,5-3 millióba fájt. (az idei eddigi) Ezt azért megérzem, főleg a végtörlesztés tervezésében, láttam hogy ami először Juli-aug volt az mostanra érte el, hogy kb ki tudom ütni (tartalék akkor nem marad + forint romlás miatt mindenképp tolom minimum 1 vagy 2 évet).
Néha van is belőle kis vita, hogy miért ürítettem át a bankszámlát a megtakarításira.. (placebó effekt, mert ha kell úgyis hozzá nyúlok), de addig is minimálissan kamatozik, illetve amit nem lát az ember azzal fejben annyira nem is számol... Nekem ami nagyon nehéz a régi családi ház eldöntése, hogy mi legyen vele.. rengeteg pént áll benne, hasznosítva sincs, csak vigyáznak rá... kis családi szociális projekt.. Amit tanácsolni tudok másnak, aki költözésen agyal, úgy hogy van otthon is egy lakás / ház, jó előre találja ki, hogy mit akar vele tenni. 
Murdoch ma, 07:13
Előzmény: #229318  Vodafonelive
#229319
Lol, vicc volt. Mindenesetre biztosan nem vennék lakást ilyen célra. Akkor inkább egy nagyobb ház, csak ő a lokációból nem enged, ott meg ilyen nincs. Értelmezhető áron… pedig ez összeg már abban a sávban van, ahol eltűntek a vevők. Mondjuk a wekerlés mama, akitől bérelnek meg minek maxolja ki az árat, nem vágom. Ismerek egy ilyet budán, az öt éve várja a csodát, közben rogyik rá a ház, meg alig bírja a rezsit.
Vodafonelive
Vodafonelive ma, 06:59
Előzmény: #229317  Murdoch
#229318
Nyilván 1 emberre van ez tervezve, arra pedig tökéletes egy nyugdíjasnak. Ráadásul közelebb van, 30M-nál nem drágább ha valaki mégis eladna itt. Felújítandó valószínű 20M alatt lenne fent…
Murdoch ma, 06:46
Előzmény: #229316  Vodafonelive
#229317
Nem férnétek el, kicsi az a lakás…
Vodafonelive
Vodafonelive ma, 06:37
Előzmény: #229308  hunball2
#229316
Jöjjön anyós oda ahol én lakom. Közel van hozzátok, pici, komfortos, sok az idős ember. Busz, villamos 2-3 perc egy idősnek, bolt, sztk, gyógyszertár, ovi, bölcsi, park, zöld 2 percre, mi kell még?
hwolf kedd, 21:46
Előzmény: #229210  EURHUF_goes_to_haven
#229315
EURHUF_goes,  ruiz, Second Wave -köszi, jólesik hogy hasznosnak találtátok!
Cápának pici vagyok, ahogy többen is írták, ez nem az a nagyságrend. Nyugdíjasnak meg fiatal :)
1) 
Kérdezed, mennyi idő... lakásonként havi kb. 2 óra megy a bürokráciára (saját nyilvántartásaim,  szerződések, rezsi, adóügyek, közgyűlés), és mondjuk évi átlagban  50 óra fizikai munka (inkább kevesebb a valóságban).
Nagyon jó hogy vezeted a kiadásaid, sztem egyik legfontosabb dolog hogy lásd hol vagy, és könnyebben tervezhesd a rövidtávú és középtávú céljaidat. Meg hogy meg tudd alkotni a biztonsági tervedet, a kényelmi tervedet meg a gazdagsági tervedet, lásd mi mire hogyan hat, tudj játszani a számokkal és felkészülhess különféle kimenetelekre. Szerintem a mobilos appok nem alkalmasak egy vagyonépítést komolyan vevő személynek. Az excelt használja minden általam ismert befektető, vállalkozó.
A 2) kérdésedre nem tudok általánosságot válaszolni. Ha nagyon trógerül akarom megcsinálni a felújítást, akkor egyedül kb. 3-5 hónap, 1 segéddel mondjuk 2-3. Ezt fizeti meg a piac csak, a tróger igénytelen felújítást. Ha vmi miatt igazán szépen akarom csinálni (magamnak, vagy luxus a lakás) akkor dupla-tripla ennyi idő, de ebben sok egyedi megoldás is van, fal tologatás, bútorok igazi fából, komoly kényelmi cuccok, stb.
De befektetési céllal mindenki a tróger változatot csinálja ahogy elnézem  a sok felújított lakást. Nincs igény, nincs pénz sem jobbra, szebbre. A vevők ezt szokták meg, megelégszenek pár ablak-ajtócserével, kábelcsere, alap légkondi berakás, pár filléres hangulatfény, ledcsík, 1-2 mozgáserzékelő, automata éjjeli derengőfény, gyors glettelés, összedobott (pontatlan) burkolás, vizcső csere, igénytelen elmért radiátorcsere, vmi praktikeres vacak konyhabútor és kész. Ez kell a népnek... az olcsó, "modern" cuccot kajálják, kamerás folyosói kitekintő, okoszár, szervós budilehúzó, automata szellőző, olcsó szemfényvesztések..
2/b. A lakásokat az első és második hónapban mindenképp megnézem, meg kb a 6. hónapnál. Utána kb évente. Persze ha gond vagy javítanivaló van, akkor megyek ezen kívül is. De vannak nagyon jó bérlőim is, akiknél évek óta nem voltam csak max. vízóra cserekor, vagy net üvegszál behúzáskor. Kb. fél év alatt megismerem annyira, hogy megadjam-e a bizalmat. Néha persze érdemes ránézni a lakásra, de nem szoktak visszaélni a helyzettel. Szerződés évfordulókor is jó alkalom lehet szétnézni. Vagy Karácsonykor/Szilveszterkor néha viszek egy üveg bort/vmit és megköszönöm hogy ilyen jó bérlőim és milyen kevés gond van velük :) ezt értékelik. Természetesen előzetes egyeztetés nélkül soha nem megyek.
Murdoch kedd, 20:37
Előzmény: #229309  Hobbyproperty
#229314
A magam részéről amúgy teljesen egyetértek, a svájci tavak környékén nem egy olyan házat láttam, amely összemérhető tucatnyi balatoni őrülettel.
slash kedd, 17:36
Előzmény: #229310  Ishar
#229313
Én is ingázok BP -Adria között. A Balaton azért drága mert csak az van. Majd a cégvezető 3 év "ugrálás" után már kissé viseltes lesz.. nekem is szar kinézni a füredi elágazásra mert még van hátra 450 km.  Csak mondom. 
wantuu kedd, 17:35
Előzmény: #229295  hunball2
#229312

Személy szerint én a 100M kategóriában ráfizetnék 10M Ft-ot, ha már abszolút képben lennék a kinálatban,  1-2 éve nézném, és tudnám, hogy egy ritkaságot kapok, ami tényleg szuper, és lehet sok időt kellene várnom következőre. Nekem úgy tűnik, amit kinéztél, ilyen. 20M már kicsit necces lenne nekem.
A válasz sokban függ attól, hogy neked mennyire sok az a 10-20M neked személyesen, mennyi spórolás, lemondás, stb. Nekem pl. az, hogy megoldok egy nagy problémát a következő 10 évre, és ezáltal egy csomó mentális kapacitásom, szabadidőm, felszabadul, megér 10M Ft-ot. De van akinek meg olyan az élethelyzete, hogy 5M ft-ot sem ér meg.
slash kedd, 17:34
Előzmény: #229308  hunball2
#229311
Én biztos nem vennék kecót most a mamának. És ha lebetegszik? Vagy költözzöm hozzátok a házba vagy nemtudom. Elveszíted a rugalmasságod és a lehetőséged a házra. Lez egy jó ház ajánlat 3 lakást kell majd eladni a százaskához? nem könnyű 
Ishar
Ishar kedd, 17:29
Előzmény: #229309  Hobbyproperty
#229310
"Konkrét példa, cégvezető barátom aki imádja a Balatont, ott van vitorlása lement Balatonfüredre, megnézte az ingatlanokat, majd az árakat és a minőséget értékelve feltette, az "itt mindenki hülye" kérdést majd Alicantében vett apartmant." --- Háde' Füredhez közel van ám Budapest, amivel Alicante aligha tud versenyezni.
Hobbyproperty kedd, 17:18
Előzmény: #229279  Murdoch
#229309
Konkrét példa, cégvezető barátom aki imádja a Balatont, ott van vitorlása lement Balatonfüredre, megnézte az ingatlanokat, majd az árakat és a minőséget értékelve feltette, az "itt mindenki hülye" kérdést majd Alicantében vett apartmant. Arról már nem is beszélek, hogy a hasonló cégvezető simán megoldja hogy külföldön él és hazaugrik ha személyesen kell intézni valamit. 
hunball2 kedd, 17:10
Előzmény: #229305  berlini
#229308
Nyilván a közelben vennék akkor ingatlant az anyósom számára. Meg lehetne oldani sétatávolságon belül, elfogadható színvonalon. Tudom, hogy az anyós szállásolása elviszi a bérleti díj bevételét. De például most is a bébisziterre havi 60-at költünk, de borzasztó olcsón jönnek és nem eleget, ez nagyon könnyen fel tud menni 100-ra, kicsit az fölé. Most ha bukok egy nettó 100-150-es albérleti bevételt, cserébe viszont bébiszitter nélkül mindig van segítség, a feleségem tudja intézni a fennmaradó munkaügyeit, én meg tudok békében dolgozni, az nagyon-nagyon jó üzlet lenne. Ez az elgondolás. 
hunball2 kedd, 17:08
Előzmény: #229303  siemens
#229307
Én is azt gondolom, hogy 120 millióért nem lesz tolongás. De épp ezért, én nem akarom 120 millióért megvenni. Mert mondjuk esetleges gebasz esetén, ha csak 100 körül tudom újra eladni, akkor 20-at buktam. Ezért nem akarom megvenni az ő álmaik szerint, hanem csak olyan áron, amit más is kifizetne ezen a piacon.
hunball2 kedd, 17:06
Előzmény: #229296  N0MAD
#229306
Pontosan! Ő irreális árat kérne, tehát az én százalékom jobb. Nekem 100 milliós ingatlanvagyon több bevételt hozna, mint amennyit az őszerinte 120 milliós ingatlanra én fizetek. Szerintem az amortizációt beleszámolva is.
berlini
berlini kedd, 16:17
Előzmény: #229281  hunball2
#229305
anyóst nem lehet elhelyezni a most bérelt házban?
Esetleg bővitéssel? (Tetőtér pld)
Mert ha igen, akkor ez egy újabb érv a bérelt ház megvétele irányában
Segiteni egy távolabbi lakásból kevésbé tud, plusz elvész a bérleti dij.
Atti kedd, 16:06
Előzmény: #229302  bronz
#229304
Igen.
Megvan.
De nem tudjuk mi lesz.
Szerinted ha leváltják a mostani kormányt MP majd 300%-kal emeli a távhő árát.
Akkor majd fűtök klímával is. Na bumm.
siemens kedd, 16:05
Előzmény: #229295  hunball2
#229303
Jajjj Istenem, nehéz eset vagy! Ha ennyire kell az ingatlan, akkor nosza. Úgy béreld ki, hogy 1-max 2 év múlva megvásárolod. (kötelező jelleggel) A bérleti díjat meg levonod a vételárból. Ennyi. Nem kell izgulni, nem lesz tolongás 120 millióért. Mások azért gondolkodnak :-)
bronz kedd, 15:59
Előzmény: #229292  Atti
#229302
Az megvan, hogy a rezsicsökkentéses marhaság előtt milyen távhő számlák voltak?
Most az adófizetők fizetik a különbözetet.
slash kedd, 15:55
Előzmény: #229290  hunball2
#229301
Értem. Kössetek olyan hosszútávú bérleti szerződést hogy markotokban tartsátok az öreglányt. Aztán majd alakul. Anyósod lakásbaja most nagyon nem kellett. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók