Nem emeletet akarok, hanem tetőtérbeépítést. Fafödém van, a tető pedig jó állapotú. Amit eddig láttam a gerendákból, az szerint teljesen jók, de mint írtam, a fal melletti részeket meg csatlakozásokat még nem néztem meg. Volt kint egy építész, aki az ilyen típusú házak tetőtérbeépítésével foglalkozik (itt csak minimális variációk vannak a házak között, például a miénk nagyobb alapterületű, mint a legtöbb, eggyel több szoba van lent azonos mérettel). Ő végignézte a falakat, és azt mondta, hogy ha a gerenda a falakhoz történő csatlakozásnál is jó, akkor a tetőtér beépíthető minden további nélkül, új gerendák nélkül is. Most a vizesedés mérése az lehet, hogy hasznos, de a ház az mindig jó szagú, ha magára hagyjuk, akkor is, nincs soha dohos szag, se elszíneződés sehol. ---- Egyébként én nem akarok most beépíteni, egy pár évig biztos nem állunk neki. Ez csak egy felmérés, hogy mire készüljünk. Meg ha valami szart találunk később, még mi is dönthetünk úgy, amit ti csináltatok. Nálunk csak az a baj, hogy a feleségem akkor hajlandó ezt megvenni, ha most beleegyezek, hogy ezt építjük be. Hát jó. Aztán majd meglátjuk, 6-7 év múlva emlékszik-e erre, vagy hogy nem változik-e majd neki a véleménye. Most ez egyelőre tök jó így.
Erről lemaradtam, ez mi? Amúgy a többire válaszolva, a fagerenda és a fal találkozásának megvizsgálásán túl mindenen túl vagyunk. Lépcsőfeljárónak lesz hely, megvan, gerendákat nem kell duplázni, elég sok teret nyernénk. A fagerenda most is látszik, rá lehet lépni, végig lehet nézni. Egy helyen mar néztük korabban, ott jó. A fal mellett meg a csomópontoknál nem néztük, az igaz.
Egy konkrét kérdésem van. Hogy lehet megnézni azt, hogy milyen állapotban van a gerenda azon a részen, ami bemegy a falba? Ahhoz bontani kell, nem? Vagy a fal melletti részen szemrevételezéssel lehetne látni a rossz jeleket? Ide hozzánk hétfőn jön egy lakásfelújító ember, a feleségem régi jó barátja, szóval megbízható figura. Akkor majd vele felmegyünk a padlásra, amúgy is terveztük, mert valamifajta hozzávetőleges árajánlatot kérünk tőle a tetőtérbeépítésre.
Ne, hát írjál. Azért vagyunk fórumon, hogy információt és véleményt cseréljünk. Eddig nem mondtál olyan konkrétumot, hogy miért lenne problematikus a 100 éves ház. Ha majd mondasz, akkor megfontolom, és/vagy reagálok rá. ----- Most még próbálok alkudni 2-3 milliót, aztán meglátom. Ajánlatot még nem tettünk. A február végi fordulót megvárjuk a fizetéssel. Foglalót tudunk lerakni, de nem hirdeti, így nem hiszem, hogy annyira fontos lenne. Majd meglátjuk.
Persze, ezt írtam sokszor, ikerfél. De ez adja az értékét: Wekerlén vagy két szintes társasházak vannak (6 vagy 12 lakás), vagy 4-es blokkok (nem tudom, van-e külön neve, nagyobb egybe ház, a négyzet négy sarkában egy-egy lakás). Ezen 4-es blokkok hátránya, hogy legtöbbször nincs nagy kert, azon is ugye átjárás van (ami se az első, se a hátsó lakóknak nem tökéletes), kocsi csak ritkán tud beállni. A miénk azért bazi drága, mert a kertbe be tud állni 3 autó úgy, hogy a murván meg kövön állnak, míg még mindig megmarad a nagy hátsó kerti rész, amire nem lát rá gyakorlatilag senki se. Hátrafelé szembe egy társasház van, messzebb, nem zavaró, és nem téglafalak határolják a látómezőt, hanem fák. Magas, régi fák. --- A ház persze régi, de ezek még száz évekig elállnak. Nem vicc, ezt több építész is mondta. Ezek kibaszott vastag téglából vannak, semmi bajuk. A födém fa, vastag gerendák, nem is tudom milyen fából, elfelejtettem, állítólag anno a Kárpátokból hozták, az még a Nagy-Magyarország volt. A karbantartás minőségétől függ, hogy az adott fagerendák meddig jók, egy építésszel beszéltünk, szerinte megfelelő karbantartás esetén még 200-300 év. Ezen kívül ablakok kicserélve, szép új dupla faablak, a falon szigetelés kívülről, bent minden kicserélve (elektromos hálózat, víz és gázvezetékek). Én tényleg nem értem, hogy miért mondod mindig ezt a ,,régi ház'' dolgot. Egy éve élünk itt, és szó szerint semmiben nem éreztük, hogy 100 évesek a falak meg a fafödém. (a gerendák felett van most lerakva üveggyapot, alatta meg jelenleg gipszkarton álmennyezet) Nem penészedik, nem büdös, nem vizesedik sehol, hőszigetel télen-nyáron. Nyáron a hőmérséklet csúcsa 28 fok volt bent, légkondi nélkül (az nincs). Rendesen követtem, 28 fokig ment fel, amikor talán júliusban vagy augusztusban volt a második nagy hosszabb kánikula. Az első két hetes őrült melegnél csak 26 fokig ment fel.
,,Bp-en milyen önálló kertes házat lehet kapni 150M körül?'' Mi 120-ért fogunk venni ikerfelet, erről sokat meséltem itt. 500 m^2 telek. Viszont pici a lakás, és tetőtérbeépítéssel a teljes költség már itt is 150M felett lesz. Garázs külön, és a tetőtérbeépítéssel lesz majd a lakás maga 110-120 m^2 között.
OTP lakóingatlan piac elemzés. Néhány apróságot érdemes végignézni. A NAV szerint speciell Wekerlén 2024-ben átlagosan árcsökkenés volt. Na de meg lehet nézni mindenféle mást is. A konklúziójuk az, hogy mostanában rakéta nem lesz, de mindent egybe átlagolva valamivel 10% feletti árnövekedés lehetséges 2025-ben is. Mert vannak kormányzati ösztönzők, egyszeriek, de vannak. Ilyesmiket mondogatnak itt a fórumon is páran. https://www.otpbank.hu/static/otpjelzalogbank/sw/file/OTP_Lakoingatlan_Ertekterkep_2024_2.pdf
Én ezt jósoltam, és be is jött kb: ,,Mennyi itt a borongós hangulatú ember... Mostbemondok egy jóslator, és elmentem magamnak, és visszanézem 2025-ben. Éves infláció 2024: 5-10% között. Lakásárak nominálban: +5-10% Szélsőséges esetekben ezekből kijöhet +- 5% reálértékben.''
Elfogadta a 120-at. Nem tűnik úgy, mintha követné a híreket. Nekem úgy tűnt, hogy kitalálta, hogy 120, és akkor kész, bevárja a piacot. Vannak ilyenek. Ő például nem diverzifikál, vagy legalábbis amit tudok, ami látszik, abból úgy tűnik, hogy nem. Ingatlan és kész. Van egy másik, kisebb lakásuk kiadásra. És erre is azt mondta, hogy azért akarja eladni, mert akar venni kettő kicsit, és hogy abból majd több pénzt tud behozni. (amúgy ez így van) Mindenesetre a lényeg, hogy ingatlanból ingatlanba, Pesten, mintha más nem lenne. Szóval biztos, hogy ezt a fórumot nem olvassa :)
Svédországban vajon hol? Gondolom nem írja később se. Magyarországon szerintem a népességcsökkenés csak vidéken hoz majd áresést, de ezt már sokan beírták ebben a fórumban. Budapestet ez még hosszú évtizedekig nem fogja érinteni. Plusz ha elmaradnak a támogatások, akkor az is lehet, hogy csak a kínálat fog szűkülni (nem építenek ezután se, nem újítanak fel), és akkor a jó állapotú felújított az továbbra is kelendő lesz. Én Budapesten a nyugdíjazásomig nem várok komolyabb reálértékű esést EZEN ok miatt. Ha elbaszódik az oroszországi helyzet, vagy kilépünk az EU-ból, vagy egyéb váratlan dolgok jönnek be, akkor persze minden borulhat. Amíg úgy nagyjából hasonlóan mennek a dolgok, akár nagymarcisan, akár a Magyar Péter vagy más hoz majd új zseniket, nem fog sok minden változni szerintem.
Hát a trükközés motivációja egy remény, hogy mondjuk 116-ra le tudom alkudni. 4 millió forintot 1-2 év alatt teszünk félre (sok mindentől függ, most épp rövidebb idő alatt is, de ez változhat). Ha egy kis trükközéssel tudok nyerni ennyi pénzt, kis gondolkodással, akkor miért ne. Mindig a befektetett idő/energia, kockázat, várható nyereség arányokat kell nézegetni. De abban amúgy igazatok van, hogy kellene biztosíték vagy büntetés az eladástól való eladói elállásra (visszalépésre) is. --- Amúgy meg sokan már mióta mondjátok, hogy lakhatási ingatlanra nem spekulálunk, hát én spekuláltam és eddig bejött. Csak hát értem én is, hogy a múltbeli siker nem garantálja a jövőbeni sikert. Épp ezért, az utolsó extra reményem most még pár milliós alkudozás, aztán hadd szóljon.
Tehát leegyszerűsítve: Azt akarom csinálni ezzel a tulajjal, hogy két ajánlatot is mondok majd neki, úgy kellene, hogy mind ő, mind én jól járjunk mindkét ajánlattal, és akkor az a reményem, hogy legalább az egyiket elfogadja, és ki tudom kerülni azt, hogy MOST kelljen a 120 M-t teljesen kifizetni. A két ajánlat olyan lenne, hogy 1. 120M 2025 végén, és addig nyilván bérleti díj. 2. 116M most. El kellene hitetni vele, hogy mindkettő jó neki, viszont nekem az 1. csak akkor jó, ha addig tényleg lesz valami, ami jobb a FIXMÁP-nál.
https://arxiv.org/abs/2412.14624