Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 ma, 19:17
Előzmény: #228547  Wuff
#228553
Mi lesz ha maximalizaljak? :) ugAnugy papir nelkul megy zsebbe:)
Melyik berlo jelente be behogy tobbet kert a berbeado? Senki. 
Nincs motivacioja egyik felnek sem a bejelentesre, es kezelni sem lehet. 
izommanujra ma, 19:05
Előzmény: #228547  Wuff
#228552

hunball2 ma, 18:51
Előzmény: #228548  slash
#228551
Hát ha ez jobb ár/érték arány lenne, megvenném ezt is, de szerintem szar. Nekem szar. Nem tudnám jól érezni magamat ott.
210-es ma, 18:39
Előzmény: #228481  DAXHU
#228550

 Minden tiszteletem !
Általában tudás és stílus nélkül lekezelően .  Kivétel erősíti a szabályt.
Xis24 ma, 18:31
Előzmény: #228546  hunball2
#228549
Most majd kiderül mit is jelent az ezer érdeklődő 😃
slash ma, 18:26
Előzmény: #228546  hunball2
#228548
Megnézted? A tető hogy van? Zsindely van a régi tetőcserépen? Amúgy nagyon öreges ezt szét kell verni fel kell újítani. Te azt akarod megvenni amit most bérelsz ha jól emlékszem. 
Wuff
Wuff ma, 18:24
Előzmény: #228489  N0MAD
#228547
"itt nem szereplő, de szintén a lakhatási helyzetet érintő intézkedések is jöhetnek, mint a szigorúbb budapesti Airbnb-kontroll és talán valamiféle bérleti díjakra vonatkozó szabályozás."
Az ég óvjon az ilyen direkt beavatkozásoktól. Eddig minden ilyen kormányzati kísérlet botrányba fulladt, elég csak a benzinár sapkára (sorok a kutakon, üzemanyaghiány stb.), árstopokra (minden másnak kilőtt az ára, míg az olcsósított termékből nem volt a polcokon), vagy CSOK+BVra (negatív demográfiai rekord) gondolni. Ha ehhez is hozzányúlnak (ld. Berlin), akkor egyszerre fognak a tulajok (rossz megtérülés, a kiszállók miatt beszakadó ingatlanár), bérlők (nem lesz hol lakni, mert olcsón senki sem fog kiadásba belevágni) és építési vállalkozók (egy nulla hozamú befektetésbe senki sem fog beszállni, ezért a lakásokat sem veszik meg) szívni. Talán a saját használatra vevők jobban járnak, csak kérdés, hogy mekkora tömegnek lesz segítség, hogy 50-60 misi helyett csak 40-50 misit kell kicsengetni...
hunball2 ma, 17:47
Előzmény: #228542  Xis24
#228546
Nem fogom megvenni.
Amiben most lakunk, az jobb, hiába kisebb. Sokkal jobb a kert, meg az elszeparáltság. Mi az autópályától távol, metróhoz közel vagyunk, szép, karbantartott épületek között. Ez sokkal szarabb helyen van, pici és szar a kert, forgalmas az utcaja, odahallatszik az autópálya sistergése.
gyula1971
gyula1971 ma, 17:44
#228545
-Fontos részlet derült ki az új lakástámogatásról: ez is komoly drágulást hozhat a magyar ingatlanpiacon?Ezt alátámasztják a Bankmonitor közvélemény kutatásának adatai is, amelyből kiderült, hogy a megtakarítók 14 százaléka élne a lehetőséggel és szívesen használná lakáscélra a pénzösszeget. A felmérésben vizsgálták azt is, hogy mekkora lehet a pénzmozgás az ingatlanpiac felé. A résztvevő 603 nyugdíjpénztári tag közül 86 fő törné fel a megtakarítását és 70 fő számolt be 1 éven belüli lakáscélról. Az eredmények szerint így a meglévő önkéntes nyugdíjpénztári vagyonból 252 milliárd forint, a magánnyugdíj-pénztári vagyonból pedig 39 milliárd, vagyis összesen 291 milliárd forint kerülne át az ingatlanpiacra, amely érzékelhető hatással lehet a szektorra.
https://www.penzcentrum.hu/otthon/20241008/fontos-reszlet-derult-ki-az-uj-lakastamogatasrol-ez-is-komoly-dragulast-hozhat-a-magyar-ingatlanpiacon-1157556?utm_source
Atti ma, 17:23
Előzmény: #228468  Wuff
#228544
Én nézem kiadásra a megtérülést és szerintem nettó 4-5%-kal már jó vagy/ év.
Amikor majd lejjebb mennek az állam papper kamatok, azok is 4-5 körül hoznak.
Ha a panelok 1 M + árban mennek, én újat vennék.
Mégis csak 40-50 évvel fiatalabbak.
izommanujra ma, 17:23
Előzmény: #228524  EURHUF_goes_to_haven
#228543

Csak jót akarok a gyerkeimnek , de te beállítottál most ügyesen patás ördögként gratulálok!
Majd a gyerekeim eldöntik , hogy jó apa voltam e vagy nem ezt hagyjuk meg nekik . Süt a hozzászólásodból neked is a rosszindulat az írígység és a gúny. ( ez sok magyarra jellemző még a rokonságban is akad ilyen )
Xis24 ma, 17:12
Előzmény: #228541  hunball2
#228542
Nem szóltam. bocsi nem akarom elvenni a kedved. Nehéz ügy ha lokációhoz ragaszkodik az ember.
hunball2 ma, 17:05
Előzmény: #228539  Xis24
#228541
Igen, ki kell törölni a végéről az odakerült extra karaktereket.
Amúgy dehogy vagyok benne biztos..Azért megyek megnézni meg azért írok róla. 
Murdoch ma, 17:03
Előzmény: #228539  Xis24
#228540
Jó az, csak az utolsó karaktereket vágd le. Van benne fantázia, elsőre, bár én a régi házaktól, pláne ha iker, meglehetősen tartózkodó vagyok. Ha meg injektált, akkor talán ázott. Még a szobából nyíló szoba sem annyira jó, mindegy, összességében ez még a Wekerlén linkeltek közül a legszimpatikusabb. Alaposan nem megnézve...
Xis24 ma, 17:00
Előzmény: #228538  hunball2
#228539
 Bár a link nem volt jó de megnéztem. Biztos vagy te ebben? 😃
hunball2 ma, 16:47
#228538
https://ingatlan.com/34397801 ; most került fel tegnap. Ezer érdeklődő van. Kuriózum Wekerlén, valóban. Most megyek megnézni. A 105 milka sok, de valószínű feljebb fog menni az érdeklődés miatt. Ahol mi lakunk most, azt mondjuk 120 alatt nem akarják adni, és kisebb, szóval ezzel jobban járnánk. Ha amúgy jó kívül/belül. Az életszínvonal infláció egy gyilkos dolog valóban, minden bajunk abból jön, hogy most már tényleg kerteset szeretnénk, szépet, de a központhoz relatíve közel. Nekem.bringával 30 perc a munkahely, az elég jó úgy. Kocsival ha úgy adódik, 12 és 20 között.
Xis24 ma, 16:43
#228537
VI kerületi eladó lakások száma 1421 db. .. korábban 1333 db  tehát kb +6.5% (korábbi dátumot lusta vagyok visszakeresni. A szavazás után volt)
terelemel ma, 16:20
Előzmény: #228529  Freszelés
#228536

"Nincs alkudozás, nincs magyarázkodás hogy miért nem, csak egyszerűen el kell felejteni ezeket."
--
En azert elotte megmondanam hogy ez borzaszto draga, ettol mar vannak fele ajanlataim, de azokat sem fogadom el, mert ennyire nem vagyok hulye. Tovabbi szep napot!
z0li23
z0li23 ma, 16:12
Előzmény: #228534  sztiv
#228535
Nem lehet tudni, hogy a hirdetett árhoz képest valójában mennyiért adták ki a lakásokat és mennyi idő után. A számokból arra következtetek, hogy nem feltétlenül az van, hogy a bérlők egymás kezére adják a kilincset. Ahogy azt sem lehet látni, hogy mondjuk a régen 100 000 ft-ért kiadott panyelt amit most esetleg kiadnak 170 -ért vagy mégtöbbért milyen károkkal hagyja ott a bérlő x idő után. Egy haverom adott ki panelt Zuglóban. Elmentek a bérlők 2 év után. Komplett konyhabútor csere, konyhában járólap csere, 1 szoba parketta csere és a teljes lakás festése. Plusz másfél hónap üresenállás. Ezt érdemes levonni az elmúlt 2 év terméséből. Nem lehet tudni azt sem hogy a következő, aki beköltözik milyen állapotban adja majd vissza és mikor.
sztiv ma, 15:59
Előzmény: #228533  z0li23
#228534
Arra van valami statisztika, hogy a kínálatbővüléshez a bérleti díjak csökkenése is társult?
z0li23
z0li23 ma, 15:50
#228533
Kiadó lakások száma - Budapest 13.ker - ingatlan.com
2023.12.15 - 894 db 
2024.10.08 - 1268 db 
z0li23
z0li23 ma, 15:48
#228532
Kiadó lakások száma - Budapest 14 ker - ingatlan.com
2023.12.15 - 392 db 
2024.10.08 - 476 db 
sztiv ma, 15:30
Előzmény: #228529  Freszelés
#228531
"Ma az átlagos négyzetméterár 10 215 forint, ami 18 százalékkal magasabb az előző évinél. Az árnövekedés hátterében részben az inflációs hatás áll, részben az, hogy a csökkenő kereslet hatására egyes szakemberek áremeléssel próbálták ellensúlyozni a bevételük csökkenését."
https://mfor.hu/cikkek/kozerdeku/epitoipar-szakmunka-festes-burkolas-villanyszereles-munkadij.html
z0li23
z0li23 ma, 15:28
Előzmény: #228468  Wuff
#228530
Vannak más számok is amire érdemes figyelni.
Kiadó lakások száma - Győr - ingatlan.com 
2023. 12.15 -  114 db 
2024. 10.08 -  195 db
Freszelés ma, 14:53
Előzmény: #228526  J0hnnyEnglish
#228529
Ahogy írták korábban - és kiváló tanács - az ajánlat után rövid úton zárni a megbeszélést és örökre elfelejteni az ilyet. Nincs alkudozás, nincs magyarázkodás hogy miért nem, csak egyszerűen el kell felejteni ezeket.
Second Wave ma, 14:53
Előzmény: #228522  Freszelés
#228528

A jelenség ahogy írtam, szerintem inkább azokra jellemző, akik szabadúszók, korlátlanul tudnak pluszmunkát vállalni, és többet vagy annyit keresnek, mint a szaki, stb. Az IT nem feltétel (de nyilván van átfedés). A szakik meg elkezdenek így árazni. Napi 60 ezertől napi 200 ezerig minden van (villanyszerelés, csak munkadíj, valós példa). Dinamikus árazás: duplagarázs: x2. Kerület: 1,2,12: x3, stb. Próbálnak valami fapados / ösztönös Yield árazást csinálni.
Melós írta régebben.
Pistike12 ma, 14:50
Előzmény: #228523  N0MAD
#228527
Megint kezded, hogy olyan reszletet ragadsz ki es forgatod ki, amit nem irtam. "it arazast" it arazza a festopiacot...
A balfaszok arazzak a piacot. Ujra es utoljara leirom. Kozejuk tartozik sok hangos ITs akik biza ugy gondoltak hogy megkeresik a festes arat 6 nap alatt, es azt odaadjak a festonek, aki szarra rohogi magat hogy eszik a sok dumat... S kedvdncem az egyedi dekorfal 200e ftert. Veszel egy ecsetet aztan felkened a casati festeket 1 ora alatt.... A praktikerbe egy 20as...
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish ma, 14:37
Előzmény: #228522  Freszelés
#228526
Van ismerősi kör ahol a festőktől megkérdezte az IT multis vezető az árajánlat után, hogy van-e felvétel a brigádba - valami pofátlanul magas ajánlat volt egy átlagos festésre megtekintés után...
Előzmény: #228239  izommanujra
#228525
Egész eddig azt magyaráztad, hogy megvan simán a 7%... most akkor mégse ? Vagy régen vett lakás árával nézed a mostani bérleti díjjakat ??? mekkora önbecsapás.. Meg a felújítást se számolod.. Öregem te aztán tudsz kreatívan könyvelni úgy hogy a szemednek szépen hízzon a jószág... 
Előzmény: #228237  izommanujra
#228524
Előadod a nagy drámát, hogy te szegény nincs meg a 7%, közben meg a rohadt szemetek aki piacra lép PMAP meg ÖNYP pénzekkel... a gyerekeidet irányítani akarod, hogy itthon maradjanak, 40 millió nix kótyavetye, helyette rablánc lakást kapnak úgy hogy a nevükre se írod... mindig csak az ÉN ÉN ÉN!!!, még a saját gyermekeidnek se hagyod, hogy elkövessék azokat a hibákat amiket te is elkövettél saját bőrödön tanulva... Én nem téged sajnállak, hogy nem tudsz most azonnal venni még 4-5 lakást, hanem a gyerekeid. 
Néha rám is mondja a feleségem hogy kontroll freak vagyok, de hozzám képest te egy nagyságrendel vagy durvább. 
N0MAD ma, 14:19
Előzmény: #228518  Second Wave
#228523
Biztos neki van igaza, de azért én még mindig úgy gondolom hogy az autókereskedés, a pék, a közért, a szaki nem “it árazást” alkalmaz, hanem sajátot, max ha nincs kuncsaft ujratervezés. 
Én meg ha úgy érzem valami nem tetszik akkor sütök kiflit, főzök sört, falat festek otthon, bármennyit is kereshetnék több munkával. 
Egyrészt mert nem is biztos én tekergetem a munkamennyiséget, de nem is akarom túl sokat, ha inkább kiflisütéssel, sörfőzéssel, falfestéssel is változatosságot viszek bele. 
Ha megéri ha nem.  Pláne ha nem akar kiégni az ember és valami kézzelfoghatót is akar. 
No mindegy, biztos igaza van hogy van aki szereti ha hülyét csinálnak belőle és szeret többszörös árat fizetni. 
Lehet, csak nem hiszek enbek a piacmódosító számosságában. 
Freszelés ma, 14:14
Előzmény: #228518  Second Wave
#228522
Mint IT-s kicsit megszólítva érzem magam. Én azt látom a hasonszőrűek körében, hogy szépen megvették az eszközöket, ha kell kocsit szerelnek, nem restek maguk festegetni, glettelni - egyedül a gázos fickó miatt morgolódnak, mert ugye ahhoz nem árt ha pecsétes papíros szakember nyúl. (kiszállás, 20 perc matatás =  ~40k zsebbe + 10k anyagár).
Szóval ezeket a túlárazós szakikat akkor az IT-sok egy szűk rétege kapatja el: egyrészt legyen IT-s, másrészt legyen jól megfizetve, harmadrészt legyen rest maga csinálni ezeket, negyedrészt legyen is szüksége, szóval ne valami tiptop újban lakjon.
Előzmény: #228181  J0hnnyEnglish
#228521
Akkor mostmár tényleg magyar tenger ? Sós víz ? :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók