Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gorgeri vasárnap, 11:51
Előzmény: #224619  Pistike12
#224620
A világon se zavarjon, hogy 2023-as döntésről van szó, nem 2015-sről. El tudod képzelni, hogy más időtávokon, más időpontokban más döntések a jók? Ilyen erővel hozhatnád azt is, hogy aki 2008-ban vett, annak hogy nézett ki a helyzet 2013-ban, csak az nem igazolná a mondanivalódat.
Én annyi mellett érveltem, hogy tavaly nem volt érdemes venni lakást összevetve az alternatíváival. Ez utólag vissza is igazolódott. Tök szépen kiszámítható, ellenőrizhető módon. Azt egy szóval sem állítottam, hogy a mostani időben is ugyanilyen döntést kellene hozni. Mostmár valószínűleg érdemes venni rövid távon szemlélve a dolgokat. Míg tavaly év elején azt mondtam volna, hogy ne vegyen valaki lakást, addig most azt mondom, hogy mostmár vegyen nyugodtan, sokat javult a helyzete és ezután várhatóan romlani fog újra lassan és fokozatosan.
Pistike12 vasárnap, 11:39
#224619
A 11 kerben 40 db 50nmes ujepites 2 szobas 50nm+ lakas van.
https://ingatlan.com/lista/elado+lakas+50-m2-felett+uj-epitesu+2-szoba+xi-ker+ar-szerint
A median ar 89millio ft. 
20%os onresszel vegre vehet valaki - aki okosan kivart! - 71m hitellel egy szepseget, es a havi torleszto zsebpenz lett: 552e/ho
Sztem celszeru volt kivarni 2015 ota, es kotvenyezni albi mellett:) :) :) :) :) :) 
2015ben 22mert boven volt lakas erre a torleszto 126e ft/ho meg mindig:) 
Szamolgassatok a 4mos onresz kotvenyhozamat-albi koltseg:) :) :) 
gorgeri vasárnap, 11:32
Előzmény: #224616  Pistike12
#224618
Mivel az elmúlt egy évről van szó, ezért nyilván az akkor elérhető dolgokat lehet összevetni. Vagy te tavaly februárban idén júliusban bevezetett kötvényeket tudtál venni, akkor piacon lévőt meg nem?
Nem adod kölcsön az időgéped?
Pistike12 vasárnap, 11:27
Előzmény: #224616  Pistike12
#224617
Ja es a tovabbiakban is feltve orzom a topik eddigi jo tanacsait:
- inflacioban nominalis arcsokkenes lesz
- inflacioban nem no az alberleti dij, amit nem a fizetesek hataroznak meg, hanem az ingatlan ara:) 
- meg kell varni a kisebb kinalatot, az jobb a veteli szandeknak es az alkunak is. 
- az kizart hogy nonek az ujepitesu lakasok arai mert kutya sem veszi meg :) (kozben 1.7m/nm lett az ar) 
Ezek melle mindenkeppen felirom a lenti jotanacsokat. 
Tovabbi jo huledezest a panelarakon... Abban sem lett igazam:) 
Pistike12 vasárnap, 11:21
Előzmény: #224610  gorgeri
#224616
Nyilvan az nem jatszik ebben szerepet, hogy a mindenki altal referenciakent emlegetett kotvenyt mar tavaly osszel kivezettek, igy a nem letezo lehetoseggel valo osszevetes remek:)
Szerintem az OTP vagy az Nvidia reszvenyek hozamat is erdemes idehozni. 
+ altalaban ugy szokott lenni hogy akkor erdemes venni amikor mindenki el akar adni, vagy legalabbos vmi tehetsegtelen W Buffet ilyeneket szokott mondani de biztos teved. 
Es egyertelmuen kihizta minde stat, hogy tavaly  osszel volt realarban a mélypont az ingatlanoknal, ami egyertelmu jele, hogy NEM akkor kell venni:) :) 
Tehat osszefoglalva, a melyponton nem szabad venni, akkor kell, amikor mindenki venne, es kulon orom, hogy tobb hitellel lehet vasarolni. 
Ujra köszönöm a befektetes tanacsokat:) 
mr_bob
mr_bob vasárnap, 11:12
Előzmény: #224610  gorgeri
#224615
na ez érdekes! én úgy olvastam itt, hogy aki tavaly nem vásárolt, az örökre kiárazódott, de akkor van még remény!
FR73 vasárnap, 11:07
Előzmény: #224613  FR73
#224614
A fogyasztás nem beindulasát is megmagyarázza, hogy 12% béremelesre 11% infláció van valójában.
FR73 vasárnap, 11:05
Előzmény: #224605  gorgeri
#224613
Én a közös költség inflációban hiszek, ott van anyagktg, szolgáltatás, rezsi is. Nos ez nálunk 11% volt, a 3,7% az számomra csak olyan hivatalos valami. 
FR73 vasárnap, 10:49
Előzmény: #224610  gorgeri
#224612

Képzeletbeli visszatekintés 2025 elején.Legyen egy fiatal jól kereső 30 éves pár, havi 1 milla nettóval még 2024 elején,, ebből 200ezer ment albira, és havi 200 ezret félre is tudtak tenni. 
Fizetésük most 1,12 millió lett, de az albi 250 az egyéb költekezésük is nőtt, tehát továbbra is csak 200 ezret tudnak félretenni.
Volt 10 milliójuk, ami hozott 1,19 milliót, és félretettek egy év alatt további 2,4 milliót.
Tényleg több az önerejük, és tényleg jobbat tudnak venni, mint egy éve.
bronz vasárnap, 10:44
Előzmény: #224609  gorgeri
#224611
Nem igazán tudom elhinni, amikor csak idén volt egy csomó 15-50%-os áremelés szolgáltatói oldalon, de az infláció csak 3,5-4% körül.
Biztos így van.
gorgeri vasárnap, 10:37
Előzmény: #224608  Freszelés
#224610
Nyilván nem.
Viszont aki tavaly állt úgy, hogy volt egy önerőre elegendő pénze, az még jobb helyzetben találta magát ugyanezzel a taktikával. Az önereje magasabb lett 15.6%-kal, a hitelkamatok lejjebbmenetele és a fizetések feljebbmenetele miatt pedig jóval nagyobb mennyiségű hitelt vehet fel, mint tavaly. Viszont az esetleges bérleti díj vitt el a lakásárnövekedés és állampapr hozam közötti különbözetből. Nem véletlen, hogy idén azért jobbak jóval a tranzakciószámok mint tavaly. Ettől függetlenül továbbra is szarnak tartom a megfizethetőséget, de tavalyhoz képest jelentősen jobb.
gorgeri vasárnap, 10:31
Előzmény: #224607  bronz
#224609
Valószínűleg a KSH jóval több ember jövedelmi viszonyait ismeri, mint te, vagy én. Sőt, nem csak valószínűleg, hanem egészen biztosan.
Freszelés vasárnap, 10:22
Előzmény: #224606  gorgeri
#224608
és "mindenkinek" van annyi a PMÁP-ban, hogy abból kiugorva vehesse az 50milliós panyeleket meg lerúgott 100-150milliós belvárosi lakásokat nagyibútorral?
bronz vasárnap, 10:18
Előzmény: #224605  gorgeri
#224607
"Most a bruttó átlagkereset 14.8%-kal magasabb, mint egy éve"
Talán azért, mert ez is hazugság a KáderSH-tól?!
Akiket ismerek, ha kaptak is emelést, az egyszámjegyű volt és sokan nem is kaptak.
gorgeri vasárnap, 10:14
#224606
Egy kis kalkuláció az elmúlt egy év PMÁP vs. lakásvásárlás problémakörére: https://bankmonitor.hu/mediatar/cikk/allampapirral-vagy-ingatlannal-jartak-jobban-a-befektetok-ime-a-hozamok/
15.6 vs. 7.2. És ez a papír azóta fordult is már a 19.1%-ra. Azt meg csak jövő februárban tudjuk, hogy mi lenne a helyzet mostani vásárlás esetén az ingatlan hozammal. A 2025-s évben már szinte biztos, hogy az ingatlan fordítani fog, ugyanez a PMÁP akkor várhatóan 5-6% közötti kamatozáson lesz. 
Van a számításról videójuk egyébként youtube-on is. 
gorgeri vasárnap, 10:07
Előzmény: #224599  J0hnnyEnglish
#224605
Igen, de ez már a múlté. Most a bruttó átlagkereset 14.8%-kal magasabb, mint egy éve, míg az árak 3,7%-kal magasabbak az inflációs kosár szerint mint egy éve. Ennek ellenére pl. a fogyasztás nem igazán akar beindulni. Nem teljesen egyértelmű, hogy miért. Valószínűleg leginkább megpróbálnak felkészüli és tartalékolni az emberek, ha jönne egy újabb hasonló időszak. Az árak meg alacsonyabbak nem igazán lesznek, max. hibahatáron belül. Másra nem érdemes várni. Vagy ha elég mély és hosszú lesz a recesszió, akkor akár összejöhet egy enyhe defláció is, de attól pánikol mindig mindenki a legjobban a kapitalizmusban.
Freszelés vasárnap, 10:04
Előzmény: #224603  Freszelés
#224604
Szóval egyrészt megfizetjük a lakással a minden elérhető karnyújtásnyira/belbuda felárat és mellé még kocsi is legyen. A kettőt együtt nem látom túl racionálisnak.
Freszelés vasárnap, 10:01
Előzmény: #224601  FR73
#224603
és ezért is tiltakozom a kocsi ellen: olyan helyen lakunk, ami kicsit zöld és mégis minden van maximum 2 perc sétára, a deák tér meg közvetlen busszal 15perc. Ide nem kell kocsi. De az ember nem racionális, ha épp ez hiányzik valakinek a boldogsághoz...
slash vasárnap, 09:58
Előzmény: #224601  FR73
#224602
az autó egy pénzzabáló. gyerekem 600ért vett suzukija (törés, bizt, stb, simán benyelt 400at 10 hónap alatt már bőven 1M felett járunk. Én is megszívtam megsérült a kocsim jó hogy volt cascom így csak önrész volt. de simán ott is buktam egy százast. a szokásos mellett. 
Legjobb otthon,  redőny lehúz, konyha-hűtő-TV , munka, robot, hó elején övtáskakör aztán mars haza. 
Csak így lehet győzni! :-) 
FR73 vasárnap, 09:31
Előzmény: #224600  Freszelés
#224601
Írtam a másik topikban, hogy az autó nagyon sok pénzt visz. Benne áll a tőke (elmaradt hozam), fenntartás, adók, működtetés, stb. Simán megvan 100ezer/hó.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek