Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2023. 12. 07. 18:25
Előzmény: #211598  Duddy30
#211600
Eljön az idő, amikor egy 2000m2-es telken 50 évvel ezelőtt megépült budai 3 szintes 6 lakásos társasház (mondjuk összesen 500m2 hasznos alapterület)  lebontása egy gazdasági szükségszerűséggé válik.
Egy leegyszerűsitett üzleti model:
A piac az öreg, korszerűtlen házat mondjuk 1 millió Ft/m2-re értékeli. (Azaz 500 milliót ér a ház a telekkel)
Új épitésűek pedig (ha ott épülnének) 2,5 millió  Ft/m2 felett kelnének el. 
Amikor a területen üres telek már nincsen, az épitési szabályzat pedig megengedné egy mondjuk 1000m2-es társasház épitését, akkor egy vállalkozó felvásárolja a házat a 550 millióért (ráigérve a piaci árra 10%-ot.)
Megépiti az új házat 1,2 millió Ft/m2 -ért. (Összesen rákölt 1000*1,2+550= 1.750 millió Ft)
Az értékesités bevétele 2,5 millió/m2 * 1000m2= 2.500 millió Ft
A fedezet: 2.500 - 1.750 = 750 millió Ft. 
Megveszi a telket az az önerő.
Az épitkezés elején pár lakás előértékesitéséből finanszirozza az épitkezést.
tehát a kezdeti 550 milliós tőkéből csinál plusz 750 milliót kb 2 év alatt.
slash 2023. 12. 07. 18:00
Előzmény: #211590  Duddy30
#211599
Én ezt megértem. Egy a baj Zuglóval meg Wekerlével: Nincs hegy és nincs víz. Amúgy ok. 
Duddy30 2023. 12. 07. 17:22
Előzmény: #211597  Duddy30
#211598
Másik probléma Budán a borzasztó állapotban lévő kocka társasházak, nagyon jó helyen vannak, de olyan borzasztó állapotban, hogy kérdéses 30 év múlva állnak majd-e még felújítás nélkül, nem szívesen tesz bele az ember egy ilyen házba 100 milliót egy 70m2-es lakásba. Az újszerűbbeket meg rengetegen keresik és nagyon drágák abból már családi házat lehet venni nem rossz helyeken akár Budán is vagy Zuglóban.
Duddy30 2023. 12. 07. 17:10
Előzmény: #211596  greenman76
#211597
Egyik nap 12-ből Széchenyi-hegy mentem 13-ba dolgozni  a napokban 1,5 óra volt kocsival az út. Nagyon nem mindegy, hol dolgozik az ember. Ha 13-ba akkor II,(kivéve II/A)III kerület főleg utóbbi nagyon jó.Bár II kerület meg szebb utca kép szempontjából, az elitibbet már nem mondanám mert a leggazdagabbak egy jó ideje a Hármashatár hegyet vették be maguknak. Emellett nagyon nem mindegy, hogy meredek vagy sík utcában lakik valaki a hegyen, a meredek utca több szempontból erre még sajna az elmúlt időszakban rájöttek a villámárvizek nagyon nem előnyös. Rózsadomb magasság az ideális szerintem , 400-500 méter magasan lakni már sok hátránnyal jár.
greenman76
greenman76 2023. 12. 07. 16:51
Előzmény: #211590  Duddy30
#211596
A 12. - ben sok a nehezen megközelíthető terület, ahova sokszor normális időjárási körülmények között is nehéz eljutni, nem is beszélve télen.
A 3. hegyvidéki része talán még ennél is borzasztóbb, ha egy kicsi hó is esik.
A 2. - ban azért ilyen kevés van, talán a Gugger hegy szép kis utcáit nehéz megközelíteni, a többi, néhány kivételtől eltekintve még télen is normálisan járható.
tothjoco
tothjoco 2023. 12. 07. 16:49
Előzmény: #211592  berlini
#211595
Enlaktam Budan is A Tarogato utcaban, illetve a Diosarok folott egg egy evet. A Szilagyi dezso teren dolgoztam, 30 eve is min 40 perc volt abejutas. Zuglot jobban szerettem, levegosebb vofl. Szomolany, Kerekgyarto. Ha vissa kene mennem allandora akkkor ott vennek es nem Budan. Nyilavan szubjektiv
berlini
berlini 2023. 12. 07. 16:48
Előzmény: #211593  tihamer
#211594
szerencsére az itteniek többsége Budapesti. :)
tihamer
tihamer 2023. 12. 07. 16:45
Előzmény: #211591  berlini
#211593
" elhatároztuk, hogy ha valami új bejön a lakásba, akkor egy régitől meg kell szabadulni. "
Ezt ne nagyon reklámozd mert árt a garázs kiadás üzletnek. 😁
berlini
berlini 2023. 12. 07. 16:41
Előzmény: #211590  Duddy30
#211592
Én soha sem laktam Budán, de voltak évek amikor naponta jártam arra. (Elhúzódó épitkezés)
nekem borzalmasak voltak a telek ott.
Úgy ahogy irod, ha leesik a hó akkor kitört a káosz. Ezen kivül nekem az sok volt hogy egy telken belül 6 szint különbséget kellett abszolválni az utcától a telek hátsó keritéséig.
Értem én, hogy egy átlag budai utca zöldebb mint egy pesti átlagé. Sok a fa, parkból is több van, de én ha itt Zuglóban kinézek az ablakon, akkor mind a 6db abalakon túl zöldet látok. rengeteg fát, patakpartot és sportpályát. Utat csak távolról. Biztos van olyan budai lakás amivel cserélnék, de ilyet eddig keveset láttam.
berlini
berlini 2023. 12. 07. 16:35
Előzmény: #211588  Evehid
#211591
Nagyot változott a világ.
A családok mérete, a lakások funkciói....
Az egyik hozzászólásomban emlitettem egy fiatal egy kisgyerekes családot. Új lakásuk csupán 40m2-es volt és a családapa otthon is dolgozott. Nem azért fogadtak belsőépitészt mert nagyon szépen akarták berendezni a lakásukat. A cél az volt hogy a lakás minden porcikája több funkciós legyen.
Egy hálószobának mégha kicsi is dolgozóként is működnie kellett és szükség volt mindenféle trükkre (pld: a vasalódeszka a laposTV mögötti előtétfalba kapott helyet az 5 lépcsős létrával).
És igazad van. Egy átlagembernek a cucca ma többszöröse annak amit pár évtizeddel ezelőtt birtokoltak.
De itt is meg kell próbálni ésszerűen viselkedni.
A mi példánk:
34 évig éltünk egy családiházban.
3 szinten 250m2 fűtött és burkolt felület. Ebből 70m2 raktár, hobbiszoba.
amikor átköltöztünk 3 évvel ezelőtt egy 95m2-es lakásba, akkor fél éven keresztül szortiroztunk. (csak szánkóból volt 4db) És elajándékoztunk, kidobtunk rengeteg dolgot. Igy sikerült elférnünk az új 4 szöbás (plusz kis tároló és kocsibeálló a pincében) lakásban. (sikerült kb 1000db könyvet is elajándékozni, igy csak 3000db maradt.) Akkor elhatároztuk, hogy ha valami új bejön a lakásba, akkor egy régitől meg kell szabadulni. Ezt azóta tartjuk.
De az elmúlt 3 évben többször mentünk 2-2 hétre a Kanári szigetekre. Apartmant vettünk ki a feleségemmel. 2 bőrön + kettő hátizsákban elfért a személyes cucc. Már az első napokban rájöttünk arra hogy minden nálunk van egy akár több hónapos tartózkodáshoz is és az 50m2-es 2 szobás lakás mérete is bőven megfelelő. Tehát a dupla akkora lakásunk tulajdonképpen túlzás otthon.
Duddy30 2023. 12. 07. 16:31
Előzmény: #211542  slash
#211590
Sokan nem akarnak hegyvidéken lakni, mert tériszonyosak vagy pl a mostani időjárási viszonyok között is elég nagy szívás a közlekedés 12 ből ilyenkor halál bejutni belvárosba még Suv-al is, a bkv meg leáll, de kisgyerekkel sem előnyös és azoknak sem akik szeretnek biciklizni. Ezért hiába van pénzük inkább mennek 14-be, 16-ba, Wekerlére aggloba mert a zöldet azért akarják. Vagy kötődnek egy adott környékhez és csak érzelemből döntenek. Persze sokan vannak olyanok is akik Budán laknának ez azért látszik a keresési statisztikákból is, hogy bár Pesten van a kerületek 3/4 az emberek 2/3 Budán (is) keres lakást.
berlini
berlini 2023. 12. 07. 16:03
Előzmény: #211586  EURHUF_goes_to_haven
#211589
a sorrend csak elméleti.
Egyik sem jön be.
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 15:20
Előzmény: #211580  berlini
#211588
Köszönöm, hogy ilyen részletesen válaszoltál. Minden bizonnyal hasonló dolgokra gondolunk.  Nem átlagos, hogy ennyi átalakítást eszközölhettél idejében a lakásotokon. Az is sokat számít szerintem, hogy a gyerekkoromhoz mérten ('70-'80-as évek = egy falon egy konnektor), a berendezést befolyásoló holmik nagyon megszaporodtak egy lakásban, egy átlagjövedelmű embernek is sokkal több ruhája van, sokkal összetettebb világítás(rendszer), rengeteg kütyü, amit folyton vízszintes felületre le kell tenni a keze ügyében etc. Ezek mind oda vezetnek, hogy ma több külső segítség kell.  "Régen" egy laikus is berendezte segítség nélkül, meg súlyos szükségek/hiányok közepette egy akkor normális alapszinten a panelt/Kádár-kockát. A minőségi és esztétikai részét hagyjuk, de nagyjából elkattogott. A legtöbb ronda bútor is elég tartós volt, talán csak a rendszerváltás előtti években nem. És több generáció, több jövedelmi decilis ebben szocializálódott: amit ma ki tud fizetni, az legfeljebb 5-10 évet bír ki, de ő azzal az előfeltevéssel veszi, hogy 25 évig jó lesz, mint a mamánál. :( Az iskoláról nincs jó hírem: egyik érettségizik, másik kicsi. A rajz továbbra is melléktantárgy. De ha a tanító, tanár jó fej, akkor a gyerekek szeretik, nem unatkoznak. Ott nem tartunk, hogy Vermeer képeit fizikából a fénytannál illusztrációként használják. (Mondjuk sokat segítene, ha a zuglói gimiben stabilan lenne fizikatanár... is. :(( )
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 07. 15:19
Előzmény: #211566  berlini
#211587
Jobb kezes konyhában az étel előkészítés és feldolgozás iránya ballról--> jobbra megy, ball oldalt kezd el hűtő, mosogató, utána egy pult ahol pl darabolás, utána fözőlap.
A látványtervezk közt több is van így az ahol a ball oldalt kávégép van , az egy ball kezes embernek esik kézre. (jobból indulva ball kézben a késsel pl). 
Jobb kezesnél a fő mozdulat mindig a jobb kéznek jut, darabolásnál pl, a ball kéz ami pl felemeli a vágódeszkát és belesöpri a cuccot a serepnyőbe.. Legalábbis anno ~15 éve még így tanultam ergonómiából . Ennek vannak részben ellenmondó, amikor nem egy lineáris vonat hanem pl egy háromszög a feldolgozás útja, ilyenek az L, vagy U alakúak legtöbbször, ebben kevesebbet kell gyalogolni a vasárnapi ebéd főzése közben + takarékos a m2 el is (Lásd panelkonyhák).
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 07. 15:14
Előzmény: #211564  berlini
#211586
Ez az előtt lesz, vagy az után, hogy minde külhonban elé, és szenvedő magyart haza csábítottak, a gyere haza magyar irodákkal ?? :D
kszsah1 2023. 12. 07. 15:13
#211585
telkek is jó befektetési objektek persze frekvenciális területen , a lakások ára különösen Bp ,  csökkenö tenderciát mutat ,
Törölt felhasználó 2023. 12. 07. 15:10
Előzmény: #211581  berlini
#211584
is de szórakoztató is többször. Azonban nyugi, ha ez a státuszkó marad fenn és nem hasznos de már nem is vicces akkor kikopok. 
Pistike12 2023. 12. 07. 14:57
Előzmény: #211579  Törölt felhasználó
#211583
Most megszakitom az 1 honapot:
Igentalannem. 
:) 
berlini
berlini 2023. 12. 07. 14:52
Előzmény: #211578  Evehid
#211582
Igen. Az Ikea kezdte el, hogy megtervezheted a saját konyhádat és a végeredmény lehet nagyon gyenge is.
Amúgy meg igazad van. Én valószinűleg a két kezes kategórába tartozom.
Amelyik kézzel először hozzányultam valamihez azzal használom. (Pld villanyborotvát bal kézzel.)
berlini
berlini 2023. 12. 07. 14:49
Előzmény: #211579  Törölt felhasználó
#211581
Értem. és megértem.
De ha nincs itt használható értelmes hozzászólás, akkor miért olvasgatod a topic-ot?
Mazochizmus? :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek