Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
ma, 15:59
előzmény: #28274  ncseed
A stílusod még mindig hagy némi kívánnivalót maga után. :) 
ma, 15:52
előzmény: #28273  ncseed
Azoknak kötelező végignézni a 2. részt akik  itt "szakértősködtek" a hitelezéssel kapcsolatban (hitelállomány!), nem mintha hinnék benne hogy megvilágosodnak...
ma, 15:47
Párbeszéd a gazdaságról – 2018. november 14. – 2. rész
https://vimeo.com/300752105
Akit érdekel az eleje:
https://vimeo.com/300751991
ma, 15:44
előzmény: #28270  sakal83
bruttó hozam, mond ez valamit??? 
A nettó hozam sokminden más függvénye is... arról nem lehet általánosságban beszélni. Mi van ha nyolc kölköm van ami következtében semmi adót sem kell fizetnem hiába van bérbeadásból bevételem?
ma, 15:39
előzmény: #28254  ncseed
Nem, de ha álszenteskedve ossza az igét és sajnálja mástól akkor emlékeztetem... ahogy téged is:)
ma, 15:36
előzmény: #28259  ncseed
eddig nem számoltad a hozamba, pedig sokszor leírtad:)
ma, 14:42
előzmény: #28267  ncseed
Kijött az MNB jelentése, érdemes olvasgatni. 
ma, 14:24
előzmény: #28264  megmon
Persze, de pont azért is nem volt annyi panelprogram, mert a lakosság összetétele sem hasonlítható az általad említett kettőhöz, nem csak a közlekedés rosszabb.
ma, 14:24
előzmény: #28260  megmon
Arról még nem is beszéltünk, hogy a nagyszabású panelprogram a válság éveiben került végrehajtásra, azaz ÉRTÉKNÖVELÉST hajtottak végre a lakásokon, nem is kicsit tekintve hogy nem a PP lakossági árával nőtt az értéke hanem a komplett beruházáséval ami ami akkori éretéken AKÁR 2M/lakás is lehetett (nálunk majdnem ennyi volt). Azaz a most panelprogramos lakás árát összehasonlítani a 2008 (vagy előtti) árával és abból levonni a következtetést hogy irreálisan drábult szimpla tudatlanság! Tekintve hgogy almát hasonlítunk a körtéhez...
Ha meg beszámítjuk a felújítás értékét akkor meg mindjárt nem is olyan kirívóan nagy az az áremelkedés...
ma, 14:22
előzmény: #28263  glala
összességében nem is olyan drága, mint angyalföld vagy óbuda
ma, 14:20
előzmény: #28260  megmon
Csepelen szigorúan csak megfigyelésem alapján egyáltalán nem volt csúcsra járatva a panelprogram.
ma, 14:18
előzmény: #28259  ncseed
Némelyek így közvélekedtek itt, de ennek már korábban is hangot adtak szerintem párszor, én csak a partoldalról figyeltem eddig.
Nekem volt kollégám lakott pl olyan helyen, ahol a tulaj minden hónapban szívességi lakáshasználatit iratott alá vele.
Na Ő pl vélhetően egy forint SZJA-t nem fizetett a lakásai után, mert természetesen nem az volt neki az egyetlen.
ma, 14:14
előzmény: #28258  glala

Ja, csak emberünk 100-150%-okról beszélt ÁLTALÁNOSSÁGBAN...
"Azt, hogy Budapesten 60%-ot emelkedtek az árak az elmúlt években, el kellene felejteni, mert 100-150%-ot mentek az árak. Innentől pedig minden erre alapozott következtetésük rossz."
ma, 14:13
előzmény: #28258  glala
a panelprogramos csepel a HÉV tőszomszédságában lehet, de azért nagy az a kerület
ma, 14:13
előzmény: #28256  glala
???? Ki az az elmebeteg aki adózás nélkül mer kiadni lakást ??? Még a feltételezés is sértő... becsengetem a 15%-ot azt csá.
az összehasonlítgatás meg egyenesen röhejes. 
ma, 14:11
előzmény: #28257  megmon
Én nézegettem a csepeli panelokat, ott is volt lazán +50% az elmúlt 4 évben
ma, 14:08
előzmény: #28249  elemerorsos
csepel, sorosksár, pesterzsébet... alapvetően a kevésbé divatos, a belvárosba tartó járatok által elkerült részek
mondjuk megkockáztatom, hogy pl ez a lakás csak kb 10-20%ot drágult (2-4 millió forintot)
 https://otthonterkep.hu/elado+lakas/budapest+xx/vag+utca+jo-allapotu+gaz-konvektor+1722637
ma, 14:02
előzmény: #28255  ncseed
Ha igazak a feltevesek, hogy nem adozol a lakasaid utan akkor mondjuk evi 4M be nem fizetett szja-ja 600K huf.
Egy ottagu csalad kap evi 360K allami tamogatast kaphat maximum LTP-bol, ehhez ugye havi 100K-t felre is kene tenni, a nagyobb resz gondolom egyebkent ennel kevesebbet hasznalt, vagy nem is volt ennyi, vagy akarhany gyereke se hozza.
Tehat ez legalabb a duplaja, 3x-osa a kaszanak.
ma, 13:55
előzmény: #28253  glala
ezt most nem értem. hol szakíthatok?
ma, 13:54
előzmény: #28251  sakal83
Édes istenem.... már kezdem unni a tájékozatlan (és most finom voltam) emberek felvilágosítását!
Nem, nem kötelező számlát adni a bérbeadásról. Ez csak egy LEHETŐSÉG, de egyáltalán nem kötelező! A jog végrehajtásáért meg lobbizzál, de ne felejts el a feketemunka ellen, a számla nemadás ellen, stb lobbizni sem. Gondolom a fodrásznál kérsz számlát, meg szerelőktől is ha elromlik valami a lakásodban amikor megkérdi számla nélkül vagy számlával +27%?  Ja, vagy szelektív a jogalkalmazási igényed? Ami téged (hátrányosan) érintene azt hagyják, de a többieket csak piszkálják?
ma, 13:51
előzmény: #28240  ncseed
A 15 % szja be nem fizetessel nemileg nagyobbat "szakitasz", mint a legfeljebb 10%-os ltp hozam, ami egy otfos csaladra nezve a havi 100.000-res maximalisan felreteheto forintra jon ra.
ma, 13:48
előzmény: #28250  elemerorsos
Ne akasszál már ki.... használt lakásoknak hol van/volt árlistája???? Ezek adják a piac 95%-át ha nem tűnt volna fel, te meg jössz itt a pár százalékos újlakáspiaccal amit képes vagy kivetíteni komplett BP-re.  Amúgy sem a hirdetési árak számítanak hanem a kötésiek ami az adásvételin van. Hadd tudja már jobban az állam (az adó és illetékhivatalon keresztül) jobban mikor mennyiért adtak el valamit mint te a cetlijeiddel meg árlistáiddal...
ma, 13:44
előzmény: #28248  ncseed
Törvénytelenség a számla nélküli albiba adás is, és a trv szerint végrehajtható. Én csak a jog érvényesítsét hiányolom és kérném számon a jogalkalmazón
ma, 13:42
előzmény: #28249  elemerorsos
Egyébként éppen tegnap vettem a fáradságot és 2008-as árakhoz (tényleges árlisták alapján!!!) viszonyítottam a maiakat, és a 120-130% áremelkedés megvan az összes általam nézett kerületben. Tényleg nem tudom, hogy hol NINCS meg?
ma, 13:40
előzmény: #28228  ncseed
Ha a panelokban és a belvárosban 130-140%-os emelkedés volt (és ez a piac 30-40%-a), akkor ahhoz, hogy az MNB átlagos 60%-a kijöjjön, kellene hogy legyen olyan hely is, ahol nem volt vagy csak nagyon csekély (10-20% körüli) lakásár emelkedés volt. Tudsz ilyen helyet Budapesten?
ma, 13:21
előzmény: #28247  sakal83
Én egy törvénytelenség ellen emeltem fel a szavam, te meg az lázálmaid megvalósulását szeretnéd... Talán nem mindegy. 
ma, 13:13
előzmény: #28234  ncseed
" "sz@rt ér a harag hatalom nélkül... "
Szóval kár erőltetni az én ezt meg azt csinálnám vonalat! "Visszakézből szeretettel:)
ma, 13:07
előzmény: #28242  signal2
Csak a Rókás cégnek volt az ltp az egyetlen terméke, és ők is kezelték a legnagyobb összegben a betéteket, őket követte az OTP, a többieknek meg maradt az apró. Itt igazából gyakorlatilag csak ők lettek megszivatva, ugyanakkor ők is az egyetlenek, akik egy komplett céget húztak fel az állami támogatásokra, amiről mindenki tudja, hogy egy tollvonással megszüntethető. Benne volt a kockázat. Ugyanúgy a cafeteria is be lett szántva egy pillanat alatt. Ezekkel felesleges is tervezni Magyarországon. 
ma, 13:03
előzmény: #28243  ncseed
Nincs 2 millió Ft-on és 5 évem ezzel foglalkozni...
ma, 13:03
előzmény: #28243  ncseed
Akarom mondani a jog! 
ma, 12:59
előzmény: #28242  signal2
Na, akkor pereld be őket. Győzzön az igazság! 
ma, 12:54
előzmény: #28239  ncseed
Nem egészen. A jogszabályalkotásnak vannak szabályai: 
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1000131.TV
Ennek a jogszabálynak nem felelt meg az Országgyűlés egy másik jogszabály megalkotásakor.
és nem felelt meg az Alaptörvényben rögzített jogbiztonság elvének sem, mivel nem hagyott elég időt a jogszabályból eredő módosításokra való felkészülésre. Az Alkotmánybíróság már több esetben kimondta az alkotmányellenességet ilyen esetben.
Elég, ha belegondolsz, hogy az ltp-k szakosított pénzintézetek, és 2 nap alatt azt várták el tőlük, hogy azután de facto kereskedelmi bankként versenyezzenek a betéti piacon. Nem volt termékük, amit szabályosan értékesíthetnek. Magyarul súlyos veszteségeket okozhattak nekik. És amit előbb írtam: ha neked volt számlád, nem volt elég időd elintézni, hogy mondjuk meghosszabbítsd a futamidőt. Még akkor sem, ha már szerződéskötéskor ez volt a szándékod.
Itt valószínűleg fizikailag valóban nem volt megoldható minden ügyfélnek elintézni x nap éjfélig az ügyét, de a választáskor is a törvényi határidőn túl is lehetett szavazni a külképviseleteken, ha valaki már állt a sorban.
Szerintem ebben az esetben a kormány jobban tenné, ha csendben marad...
ma, 12:46
előzmény: #28236  sakal83
"sz@rt ér a harag hatalom nélkül... "
Szóval kár erőltetni az én ezt meg azt csinálnám vonalat! 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE