Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
ma, 00:03
előzmény: #24568  nemecsekerno
csak ismételni tudom magam:
az euró a nemzetközi bankárok fő műve...
ha a helyzet valóban válságos lesz bármit be fognak áldozni ezért
az USÁ-val kapcsolatban meg nem trollkodtam
katasztrofális az amit az utóbbi évtizedekben és 2008 után összehoztak
meggyőződésem, hogy iszonyatos lejtmenet előtt állnak...
ma, 00:01
ihol lenne a fő cél...
https://www.ecb.europa.eu/mopo/strategy/pricestab/html/index.en.html
ami egyelőre még automatikus korlátot jelent a további ámokfutással szemben...
ezt még Draghi sem merte eddig kétségbe vonni...
a jelenlegi eurozónás infláció már a maximális 2%
nincs hova tovább lazítani...
ennyi...
vége...
szerda, 23:57
a sztori onnan indul, hogy az EKB-nak nincs "gazdaságélénkítési" mandátuma, nekik csak az árstabilitással kell foglalkozniuk, ami mindössze annyit jelent, hogy
2% alatti infláció...
és a legesélyesebb utód-jelölt szerint ezen nincs mit változtatni...
https://www.bundesbank.de/Redaktion/EN/Topics/2018/2018_06_25_weidmann_paris.html
szerda, 22:45
előzmény: #24535  pitcairn2
Ugye tudod, hogy az EZB monetáris politikáját nem az elnöke határozza meg? A kormányzótanács alakítja ki, ahol ugyan ott van az igazgatóság is, az elnököt eleértve, de az eurozóna tagjai is delegálják a saját bankelnöküket. Szóval hiába lesz egy keményvonalas német az elnök, sajnos ettől még egyáltalán nem biztos a szigorúbb monetáris politika (ami amúgy szerintem is kellene).
Az USA-val kapcsolatban meg nem tudom eldönteni, hogy csak trollkodsz vagy komolyan ekkora aránytévesztésben vagy. Az Amerikai Egyesült Államok a világ vezető gazdasági és katonai nagyhatalma és az egyetlen szuperhatalom és a belátható időben az is marad. Az EU egy vicc. Sem egységes hadserege, sem egységes külpolitikája nincs és a tagjai a hadseregre sem költenek lószart sem, látszik is a megítélésen. Pl a németek nem tudják visszaküldeni az elutasított illegális bevándorlókat a hazájukba, mert nem veszik vissza őket (marokkó, tunézia meg a többi szarfészek ott afrikában). Kiröhögik simán a németeket. Az USA legjobb érvei meg azért mégiscsak az USS Ronald Reagen vagy az USS Gerald Ford és társai. Merkel mamának ezzel szemben milye van? Vagy az alkesz junckernak? Szóval az EU nem lesz az USA kihívója, Kína meg gazdaságilag sokkal kisebb, ráadásul a növekedést is behazudják, rohadtul nem annyi a GDP-jük, amennyit mondanak. A hadseregük is jóval kisebb, mint az USA-é, ráadásul legalább annyira úsznak az adósságban. És mindezeken felül érdemi innováció a legtöbb területen az USA-ban történik. Ott vannak a világ legjobb egyetemei, oda tömörülnek a világ legjobb tudósai/IT-szakemberei (pl a Szilícium-völgybe), ott van messze a legfejlettebb tőkepiac. Nyersanyagban való gazdagságuk jól fejlett infrastruktúrával és nagyon magas szintű produktivitással és know-how-val párosul. Ezzel egy kommunista Kína vagy egy széthúzó, a saját védelmét is biztosítani képtelen EU nem képes versenyre kelni. Más kihívó meg alapból nincs a láthatáron. Szóval de, az USD még jó sokáig a világpénz marad.
(ettől még én örülnék, ha pl a németek végre tököket növesztenének, de egyelőre ez a realitás, amit leírtam)
szerda, 22:37
előzmény: #24544  zajec

120-ért a 25 milliós lakást lehet kiadni, nem az 50 millióst. Az pedig megfelel a mindenkori érték éves 5-7 százalékának, ami a magyar ingatlanoknál az átlag. Vagy nagyon túlárazott lakásról van szó, vagy nagyon rosszul számolsz, hogy igazad legyen, de ez így fals.
szerda, 22:20
előzmény: #24542  zajec
a 9. kerületben már közel 30 év óta folyik a rehabilitáció... jóformán átépült az egész...
szerda, 22:19
előzmény: #24564  EnemyOfThePeople
a 9. és a 8. kerület között kottázni lehet a különbséget...
szerda, 22:12
előzmény: #24542  zajec
Egy belvárosi vagy belvároa közeli lakásnal hihetetlenül értékes a telekhányad, akkor is, ha nem bonthatod el, max. felújíthatod a lakást, de akkor se lesz új, mert a hely annyira nagyon értékes. Az is lehet, hogy átmeneti, az is lehet, hogy tartós, a piac gyorsan változik. A 9. kerület értékét valóban csökkentik a rosszarcú emberek, meg hogy hagyományosan egy munkáskerület volt, de ezt ellensúlyozza a frekventáltsága.
kbb
szerda, 22:11
előzmény: #24514  terelemel

Hát ez vicces, éppen múlt héten jelent meg egy elemzés, hogy 2018 első félévben több új lakást adtak el, mint amennyit újonnan meghirdettek, és ha az ÁFA-emelés miatt nem indulnak újabb projektek, 2019 második felére gyakorlatilag elfogynak a szabad lakások a fejlesztőknél...
Ami viszont bekavarhat: a vevők jelentős része spekuláns, aki a frissen elkészült lakást rögtön piacra is dobja - reményei szerint drágábban, mint amennyiért megvette, de ha nagyon sokan lesznek, koppanhatnak is akár. Izgalmas kérdés, hányan terveznek ilyen manővert, de szerintem ezt nemhogy egy politikus, de maguk a fejlesztők sem tudják megtippelni (nyilván ők nem úgy mutatkoznak be, hogy csókolom, én vagyok a spekuláns, és nem a gyerekemnek vásárolok, hanem mert túl olcsón adod, és 2019-ben lefölözném a különbözetet).
szerda, 22:08
előzmény: #24541  zajec
Nem keverek semmit, olvasd el még egyszer mit írtam, az egész országról beszéltem, azok a kerületek csak töredékei az országnak, és csak utólag tudod ma megmondani, hogy mely ingatlanok maradtak meg és maradtak értékesek. A többség nem, az említett kerületek lakásai a kivételek.
szerda, 21:49
előzmény: #24560  zajec
ha már a japán "sikereknél" vagyunk, akkor megvan az ingatlan és a részvénypiac totális összeomlása?
http://2.bp.blogspot.com/-U7XXBc9BwCQ/UOMleF08XdI/AAAAAAAABvw/OYMWN1Ixc7w/s1600/japan-house-prices--nov08.gif
http://schrts.co/7D9pRZ
szerda, 21:40
előzmény: #24558  pitcairn2

Tudtommal Japánban is van 5éves terv. Minden országnak kell fejlesztési terv. Megvannak erre a számok 1 Ft állami beruházás mekkora magántőkét vonz be.
Vagy lásd Szingapur.
szerda, 21:37
előzmény: #24548  pitcairn2
ez az ár miatt van nem 1db 100milliós lakást vesz hanem 4db garzont. Ismerek olyan ingatlant megvette 180nm-t csinált benne 4db garzont, és csodálkozik nem veszik ki a tervezett pénzen. belerakott 20gurigát. így meg el sem tudja adni, megint 8 mire visszaalakítja.
Most azért keresik a panelt mert azt tudják megfizetni.jellemzően 30millió alatti ingatlanokra keresnek rá.
szerda, 21:28
előzmény: #24557  zajec
ha a központi tervezés működne, akkor még most is az MSZMP irányítaná az 5 éves tervek és a KGST együttműködés keretében kies hazánkat... 
szerda, 21:26
előzmény: #24549  pitcairn2

ez inkább az amikor kivetülnek a vágyak..sokaknak kellene egy dögvész egy országcsőd, akkor lennének boldogok.
MNB ott tartja a kamatot ahol finanszírozni tudja az adósságot.
A kormány azért nem avatkozik bele ebbe az ingatlan menetbe mert az építőipari cégek jól mutatnak a statisztikában. Mellesleg elmondták ezerszer ne változó kamatozású hiteleket vegyenek fel és mint ovisoknak korlátozta/fizetéshez kötötte a felvehető hitelek maximumát. de ovisokkal így is kell bánni, másképp szaladnak orbánhoz "aggyák vissza a pénzem" miközben ő volt a hülye, amit soha be nem látnának.
szerda, 21:25
előzmény: #24554  zajec
nem a kamatcsökkentés és a pénznyomtatás a nagy kunszt, hanem a következmények kezelése... 
furcsa, hogy magyarázni kell ezt egy olyan országban, ahol két hiperinfláció volt a XX. században, illetve ahol 1946 óta ronggyá inflálták a forintot...
ha ez nyerő stratégia lenne akkor már gazdagabb lennénk mint Svájc... 
szerda, 21:23
előzmény: #24552  mage
megjegyzem a szokásos nótád helyett te is reagálhattál volna az általad "megválaszolt"  (kackac...) kommentre...
jelesül arra, hogy milyen "rali" az amihez 3 százalékkal a hivatalos inflációs ráta alatt kell tartani a betéti kamatokat... 
szerda, 21:19
előzmény: #24547  pitcairn2

ezt már hallottuk amikor drasztikusan csökkentette az állampapírok kamatát, jött a sok nagyeszű..nem fogják venni..és láám láám elvitték..sőt túljegyezték.
ortodox gazdaságpolitika okozza a válságokat amit u.azzal a gondolkodással nm lehet orvosolni.
unortodox megoldások kellenek ,)
A fidesz kormányzás legnagyobb eredménye a mató féle gazdaságpolitika.
szerda, 21:18
előzmény: #24552  mage
annyi értelme biztos van mint a te "bölcs" kommentjeidnek:)
szerda, 21:11
előzmény: #24549  pitcairn2
Nem értem mi értelme van ugyan azt beírni naponta többször. Ha annyira írhatnékod van arra a kérdésre válaszolj, hogy eladtad minden ingatlanod és nemes fémbe fektetted, vagy soha nem is volt ingatlanod?  Ezt már kérdeztem én is és más is, de erre valahogy napi 100 beírás között (amikben csak ismétled folyamatosan magad) se sikerült válaszolnod.
szerda, 20:59
előzmény: #24550  zmonsterhun
Elnézést kérek, véletlenül beformáztam!!
szerda, 20:59
előzmény: #24546  jogorvos
"Az ingatlan tulajdon még mindig dlejesen vonzó a magyarok (románok, bolgárok és hasonlóan szegénységben civilázóldott népek) körében, de a legkevésbbé mobilizálható, bizonytalan hozamú befektetés, ami ráadásul sok fenntartási költséggel is jár."
Ezt nagyon jól megfogalmaztad, ezt szerettem volna én is mondani akkor amikor arról papoltam, hogy mennyire rossz út az alacsony betéti kamat miatt az ingatlanokba fektetni a pénzt. Nehezebben tehető pénzzé, nem garantált, hogy hosszabb távon sikerül a befektetett pénzt visszakapni az esetleges értékesítés során. Illetve ami a tulajdonlás kérdését illeti: a magyarok bérlet mellett nem tudnak megtakarítani is, így ez eredményezi ezt, hogy sokan a lakástulajdonlás formájában érzik biztosítottnak az életüket.
szerda, 20:56
előzmény: #24543  zajec
ha valóban vége lenne a válságnak akkor nem kéne az MNB-nek 3 százalékkal a hivatalos inflációs ráta alatt tartani a betéti kamatokat...
ez a rali egy központilag összebuherált kolosszális bullshit...
szerda, 20:55
ja és nem as házak ára ment fel hanem a jó helyen lévő befektetési garzonlyukaké...
és minden adott ahhoz, hogy ez a förtelem egy kolosszális összeomlással végződjön...
szerda, 20:53
tömören összefoglalva:
az MNB ámokfutása...
attól tartok ez lesz az MNB és a magyar forint "búcsúdala"...
mondjuk nem vesztünk sokat velük...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE