Én nem érzékelem ezt a masszív jólétet, utolsó fizetésem 180 nettó volt. BAZ megye. Azt viszont elhiszem hogy a vállalkozók, informatikusok jól élnek. Csak éppen a társadalom 90 %-a nem programozó meg vállalkozó.
Az apám mindig azt mondta, hogy rossz ez a rendszer, mert a fiatalok éppen akkor keresnek a legkevesebbet, mikor a legtöbbre lenne szükség. Az évek elteltével áll csak helyre az egyenlegük. Most ezt az olcsó banki hitelekkel szépen megoldották. Nem kell várni, húsz évesen lehet háza, autója, jó élete, amit aztán az élete során ledolgozhat.
Az infláció azért van, mert sokan hajlandóak és képesek megfizetni a magasabb árakat. Az már mindegy, hogy a keresetükből, vagy a hiteleikből. Én nem azt írtam, hogy ez örökké így lesz, de most nagyon jól élnek. hasonlóan, mikor az egyszerű ember nyer a lottón. Addig tart a dőzsölés, amíg tart a pénz, aztán általában a régi szint alá esnek.
Dehogy élünk "nagyon jól". Magyar példát nehéz hozni a rendszerváltás miatt, de egy átlag amerikai család sokkal jobb életszínvonalon élt a 2000-es évek előtt két átlagfizetésből, mint most. Pont amiatt, amit humanoid írt: volt organikus növekedés. Ami könnyebb: eladósítani magad 20-30 évre, de ettől még nem élünk jobban szerintem. https://i.ibb.co/17D1FKm/us-real-gdp.png ; https://fred.stlouisfed.org/series/GDPC1
Szidjuk a jegybankárokat, de azt be kell ismerni, hogy nagyon jól élünk, főleg ha a teljesítményünkhöz mérjük. A lakosság nagy része azért kap fizetést, hogy a törvényeket hozzák, alkalmazzák, ellenőrizzék, betartassák. Ez az állam, ami a törvényekkel és szabályokkal próbálja magát fenntartani. Ehhez számtalan alkalmazott kell, akiknek ezért fizetés jár, amit mi fizetünk. Az egy ördögi kör, ahol az uralkodó osztály érdekeit képviseli az általa létrehozott rendszer.
Már egyszer kérdeztem, de véletlenül nem a "nem programozható" nicknévhez van szerencsénk? Ez az úriember fenntart egy oldalt, ahol az összeesküvés elméleteket boncolgatja és próbálja megjósolni a világvégét, aztán magyarázza, hogy miért is maradt el. Persze alátámasztva "hiteles" hírekkel. Sokszor a Bibliából is veszi az ihletet, de összekovácsolva egy földönkívüli hatalommal.
A tőzsde meg a pénz meg ilyen-olyan technikai elemzés majd nem, hogy a legutolsó lesz az életetekben, hanem el fog tűnni belőle, mert semmissé válik az értelme azokban a napokban, amik eljönnek a világra nemsokára.
Amilyen idők az emberiség és az ember, mint egyén előtt állnak, az semmire sem lesz fogható és az eddigi szörnyűségek a történelemben semmiségnek fognak tűnni, olyan szellemi mélységbe fog zuhanni az ember szabad akaratából.
Köszönjük. Hát igen a 70 es évek stagflacioja. És milyen csúnya lesz a társadalomra nézve. Az elmúlt időszakban azért jó lét volt, minden társadalmi osztályban a saját szintjén. Szvsz, jönnek a bürokráciaban és egyéb nem termelő, inproduktiv szektorokban, a munkanélküliség. Nem lesz itt probléma a munkáért hiány. Mégegyszer megprobalkoznak, a következő recessziót penzpumpaval, és QE vel gyógyítani. De mivel ez okozta a problémát eleve, ezért csak kerozin lesz a tűzre. Régebben peldaloztam, hogy a súlyos beteg gazdaságnak morfint adtak állandóan, hogy bulizzzon és érezze jól magát. Mostanra a morfin hatása erodalodott. Ha újra adnak a betegnek , akkor ki is nyírjak szerintem, meg nagyobb bajt okozva. Legnagyobb problémát, majd a társadalmi rétegek reakciójaban látom, mert a jót könnyű megszokni, a jóból a rosszba visszaszokni, mindig feszültséggel jár.
Az a benyomasom, osszes beiras ma ugyanarrol szol, de nem irtatok be az egyszavas lenyeget. Megerkezett a HIANYGAZDASAG. , 1)Az elmult 20 evben allandoan a fogyasztast stimulaltak. Penzt nyomtak mindenfele modokon az emberek kezebe. Szinte minden olcso volt, es maradt, beleertve az energiat es a nyersanyagokat eppen ugy , mint az olcso kinai es KeletEuropai munkaerot. . De a Covid, es kovetkezmenyeinek elharitasa, az mindent megvaltoztatott. Mert a kozp. bankok kb. 10 Trillio dollarral noveltek meg a vilag penzkeszletet, mindenki mindenhol jol erezte magat, de a Covid alatt megzuhant a termeles. Ez egyutt mar eleg volt ahhoz, hgy beindult az inflacio. Es amikor a Covid utan megkezdodott a fogyasztas felfutasa, kiderult hogy nincs ez meg az. , 2)Eloszor a problemakat rafogtak at "ellatasi lancok " atmeneti gyengesegere, ami majd helyre jon. De a problemakra alaposan ra-erositett a tulhajtott dekarbonizacios szabalyzas, es a vedekezes nacionalista modjainak eloretorese is, a modern protekcionizmius. Termeljunk odahaza, hozzuk haza a gyartast akkor is ha dragabb a munkaber, es csokkentsuk a kornyezetszennyezest akarmibe is keruljon az ujabb otlet. . De kozben eletben maradtak a globalis gazdasagot fekezo erok, mint a Trump vamok, senki nem invesztalt az Olaj es Gaziparba, haza mentek a KeletEropai munkasok Britanniabol, lealltak a szenbanyak es keves a munkaero Nemetorszagban. Elindultak a kamatok felfele. . 3)A HIANY okai azonban nem felsziniek, hanem mélyek. A politikusok pedig ahogy szoktak, nepszeruek akarnak lenni es nem a problemakat megoldani. Naluk a hiany megoldasa a hazai eroforrasokra tamaszkodas, es az ures polcok feltoltesenek elmaradasaert valaki mas, foleg a kulfold a felelos. Az olajhianyert az OPEC, a gazhianyert a Gazprom, a kamionsofor hianyert a lengyel kamionos. a magyar orvoshianyert a magas Europai berek. De jon nemsokara a tanarhiany, a mutragya hiany, a lakashiany. . Egeszen ujfajta evtized van elottunk. Sokkal jobban fog hasonlitani a 70-es evekre mint szeretnenk.
Most olvastam, hogy lemondott Sebastian Kurz kancellár, mert 1 millio euróért, a párt társa megrendelt egy közvélemény kutatást kozpenzbol. Azóta rohohogok. Nálunk ez, egy piti, havi tételnyi kozpenzcsapolas, egy kis városka polgármesterenek részéről. Hát igen,tenyleg a lajtan túl kezdődik a nyugat:)
lásd a cikkben, amit linkeltem: "A hitelfedezeti finanszírozás az újkori kapitalizmus egyetlen menekülési útja előre, mert az ipari termelési modell valójában már betöltötte történelmi feladatát. A tőke azért tendál a pénzpiacok felé, mert a munkára alapuló működőtőke egyre kevésbé hoz már profitot számára." https://www.erdely.ma/egy-onbeteljesito-joslat-rendszerszintu-osszeomlas-es-pandemia-szimulacio
Azért hozzá kell tenni, hogy iszonyú sok felesleges munka van a jelenlegi kapitalizmusban. Elég csak az állami munkahelyekre gondolni, ahol tízezrével lehetne leépíteni a bürokráciát. Mára viszont elért a kapitalizmus egy olyan szintet, hogy a termelékenység növelése bizony a munkaerő leépítésével fog megtörténni.
Mivel versenypárti vagyok, számomra teljesen normális állapot -amikor nem kiugróan magas. Harcoljon csak meg mindenki a munkáért. A természet törvénye, hogy ha nem kell erőfeszítést tenned, akkor a képességeid leépülnek. Verseny nélkül a társadalom is leépül. De meg is nézheted. Mióta a pénznyomtatás megy, azóta az USA gazdaság termelékenységnövekedése is leépült. Nyugodtan megnézheted a görbéket, még a FED grafikonján is gyönyörűen látszik a törés... 2010 előtt évi 2%, azóta 1% körüli...
Sokszor heccből írom le. De ettől függetlenül ez a munkaerőhiány nem kis részben abból van, hogy olyan kereslet özönlött a piacra, ami nem valós (pont ez a baj ökológiai okokból a mai jegybanki politikával), és ez egyszerűen inputhiányt alakított ki. Érdekes egyébként, hogy a munkaerő esetében a hiányt mindenki úgy kezeli, hogy milyen jó, hogy jól keresnek az emberek. Sőt még tapsikálnak is neki a politikusok. Bezzeg amikor a gáz ára, meg az olaj megy fel, hirtelen mindenki ki van akadva. A politikus meg mindenki jajveszékel. Pedig hol vagyunk még a buboréktól energiában... Mindkét tényező éppenolyan input, és éppenolyan inflációt okoz. Csak ugye a munka esetében elhitetik veled, hogy te is jól jársz. (Nem mindegy, hogy mi viszi el a lóvédat? A földgázos számla, vagy a burkoló?) Csak ezek a narratívák olyan szánalmasan irányítottak... Mindig az érdekek irányítják őket.
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.