Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2019. 07. 11. 21:00
Előzmény: #44004  sakal83
#44040
Nos ,azt a bevett proli gondolkodásmódot, ami a tényeket ignorálja és azokat behelyettesiti a saját ismerettségi köréből hallott dolgokkal és azokból általánosit, jobb lenne elfelejteni. 
Ehelyett olvasgatni kellene a német lakásstatisztikákat, amelyek szerint az összz lakásszám 60%-a bérlakás.
A nagyvárosokban ez az arány felmegy 80% fölé!
Tehát a te logikád szerint ezekben a nagyvárosokban a lakosság 80%-a proli vagy bevándorló.
Hát ez azért messze nem fedi a valóságot.
Álmodj tovább szépeket.
impudent 2019. 07. 11. 20:55
Előzmény: #44032  mamoka47
#44039
Erre vartunk egy ilyen profi szakvelemenyre.
impudent 2019. 07. 11. 20:53
#44038
Nem adok penzt 50 es panelra 30 at de 20 at se.
Se Bartok B uti 120 eves szennyezett levegoju paraszt altal ugyesen felujitott szarra semennyit  Vegye meg a paraszt annak valok !
dioc 2019. 07. 11. 20:53
Előzmény: #44036  johai
#44037
"Te irtad hogy sokan elakarjak adni a lakasukat,es a falusi csokkal ha jol ertem inkabb vennenek egy hazat."
igen, határozottan ezt látom nálunk, több helyi ingatlanossal és egyben pár eladóval (Mik a terveik? Kell a lóvé a városkörnyéki családi házra, stb.))
igen, szóval sokan árulják a városi paneljeikat, de magam is arra gyanakszom, h nekik a babaváró + falusi csok arra kell, h kimenjenek a helyi agglomerációba. 
(persze van olyan ingatlanos is, aki azzal hülyít, h most vegyél, mert egy hónap múlva a babavárósok elárasztják a helyi piacot...)
mindenesetre most én is kivárok. egy garzonkát idővel még tervezek, mert viszket a tenyerem, nem bírom elviselni, ha a bankban rohad a pénzem. 
johai 2019. 07. 11. 20:47
Előzmény: #44033  dioc
#44036
Te irtad hogy sokan elakarjak adni a lakasukat,es a falusi csokkal ha jol ertem inkabb vennenek egy hazat.
Persze ehhez elobb a lakast kell eladni.....hasonlo a helyzet mint pesten,a tovabblepeshez eladni kell.
Tulajdonkeppen valaszoltal sajat magadnak,rengetegen akarnanak eladni,ami azt jelenti hogy korrigalni fognak az arak,pesten biztos,videken az arszinttol fugg.
dioc 2019. 07. 11. 20:44
Előzmény: #44034  net91
#44035
Tudom, de konkrétabban nem akartam megnevezni a várost. 
De ahogy írtam korábban is, a héten meg akartam venni nálunk az ár-érték arányban egyik legjobb ingatlan és az is bruttó 6,5%-os hozamot adott ki beker-áron. 
Pesten egy ilyen jó, még befektetőnek is, mert mégiscsak Budapest, de egy ötvenezres városban miért tolongana egy ilyenért egy befektető... Aztán lehet, h mégis. 
Én magam is morfondírozok, van hárommillió kápém, valamit kell csinálnom vele. 
net91 2019. 07. 11. 20:38
Előzmény: #44033  dioc
#44034
Erre így nem lehet válaszolni. Az adott város helyi sajátosságai határozzák meg az árat.
dioc 2019. 07. 11. 20:31
#44033
és a "vidékre" mit mondotok? 
vidék alatt itt nyilván nem Ózdot, hanem mondjuk egy Bp-től kábé egy órányira lévő megyei jogú várost értve. 
mamoka47
mamoka47 2019. 07. 11. 20:21
Előzmény: #44031  johai
#44032
 Az elmúlt 4 évben folyamatosan áremelkedést vártam a Bp-i lakáspiacon.Ez bejött,egyes ingatlanokon a profit meghaladja a 250%-ot.Most egy kicsit szerintem is elszaladtak az árak. Eladni nem akarok,a bérlőim állandóak,nagy áresést nem várok, viszont közép távon most én sem látok nagy emelkedési potenciált a piacban.  Mindenkinek sikeres döntéseket (vétel-eladás) kívánok. Hosszabb távon további vásárlás lehetséges.
johai 2019. 07. 11. 20:08
Előzmény: #44030  dioc
#44031
Mamoka szokott tovabbi aremelkedeseket vizonalni,nos en csokkenest varok pesten, tavaly decemberben volt az mnb szerint 15%-al tulertekelt a lakas ar,azota ratettek minmum 20%-ot.
Nincs ter felfele.
Es huteni kell a piacot tovabb,jobb keson mint soha.
Nem lepodnek meg  ez iranyu intezkedeseken.
dioc 2019. 07. 11. 19:42
Előzmény: #44027  johai
#44030
ezt hogy érted? 
johai 2019. 07. 11. 19:42
Előzmény: #44027  johai
#44029
Ja bocsi forditva,nem vagyok mamoka!
dioc 2019. 07. 11. 19:40
Előzmény: #44000  sakal83
#44028
" Tippem szerint beáll a piac és a kínálati árak is kis saját célú kereslet mellett. "
 A héten lett volna lehetőségem egy 12 milliós lakást befektetésre. Jól felújított, bútorozott. A legjobb volt a városban, Budapest környéki megyei város. Önrész + hitel segítségével vettem volna. Morfondíroztam, számolgattam: bruttó 6,5% hozam jött volna ki. Értelemszerűen az ennél szarabbak még rosszabb hozamot hoznának. Végül - részben családi okok miatt - letettem róla. 
Most magam is dilemmázom. Ilyen körülmények között befektetőknek nem éri meg, már vidéken sem, nemhogy Pesten. A babaváró kérdés, hogy pótolja-e a hiányzó keresletet, pl. nálunk az van, hogy inkább a környező falvakban akarnak venni a babavárósok eladván a városi paneljeiket. 
Azon morfondírozok, h lehet, h bevállalok még egy garzonkát a kövi időszakban (a következő egy évben), azt nem keresek sem a csokosok, sem a babavárósok.
johai 2019. 07. 11. 19:39
Előzmény: #44025  dioc
#44027
Az arak!
Annyi lesz a kinalati mint most a hirdetesi:)
dioc 2019. 07. 11. 19:27
#44026
Apropó, a bemutatkozás :)
 Mintegy fél éve törzsolvasója vagyok a topicnak, nagyon szeretem olvasni és sokat tanultam tőletek is. 
Magam is nagyon rá vagyok kattanva az ingatlanokra, családilag és egyénileg is érintve vagyok, nagyon nem mindegy nekem sem, h mi lesz. 
Mint korábban oly sokan megjegyezték, sok olyan nick is van, akik nem érdemi hozzászólásokat tesznek, jómagam azért regisztráltam, mert a témához szeretnék hozzászólni és kérdéseket intézni a hasonló érdeklődésű kollegákhoz. 
dioc 2019. 07. 11. 19:23
Előzmény: #44024  Törölt felhasználó
#44025
Mi változna három hónap múlva? 
Törölt felhasználó 2019. 07. 11. 18:35
Előzmény: #44020  Batiszkáf
#44024

Annak sincs túl jó helyzete, aki ingatlant akar eladni és úgy venni másikat. Az elképzelt összeget a lakásokért tényleg nem adja meg senki most, úgyhogy szerintem ezért is óvatos most mindenki.
Most nem keresem vissza, de ha 35m az elképzelt ár a panel lakásért, akkor az én példámból kiindulva vevők 27-28m körül vannak, szerencsés alkuval nagyon talán 29m-ért lenne rá vevő. A gond viszont az, hogy a mostani vevők mind problémásak és mindnek valami vad forgatókönyv van a fejében. Reménytelen. Tényleg várni kell pár hónapot hogy kititsztuljanak a fejek.
Zazie90 2019. 07. 11. 17:27
Előzmény: #44020  Batiszkáf
#44023
Szerintem ami történik hogy emberek nem adnak el. Hiába van pénzed nem kapsz olyant amit szeretnél.
Sokan rendelkeznek megfelelő háttérrel (megtakarítás/magas átlagfizetés/hitelképesség) de pont az van hogy nem igazán van értékesítési kényszer ezért nehéz jó minőségű (és ár érték arányú) ingatlant találni. Az egyik probléma hogy kevés lakás épül meg hát a piac gyorsan lépett szintet és hát hiányzik az igényesen kezelt ingatlan
sakal83 2019. 07. 11. 17:15
Előzmény: #44019  mamoka47
#44022
Kerlek:)
Criscito 2019. 07. 11. 17:08
Előzmény: #44020  Batiszkáf
#44021
Az a jobbik eset jelenleg. A tobbseg meg az onerot sem tudja osszegyujteni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek