Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 07. 09. 11:44
Előzmény: #43836  Gaguse
#43840

A lassulás annyi, hogy tovább tart eladni, több lesz a problémás vevő (ezt már tapasztaltam), de ez nem jelent automatikusan árcsökkenést, csak a tulajok egy kis részénél, akik valamiért nagyon el akarják adni.
Amire én gondoltam, hogy a következő 10 évben lehet majd lakást venni 20-25%-al olcsóbban, csakhogy ez nem azt jelenti, hogy gondol egyet a vevő megnyitja az ingatlan comot, kinéz 4-5 jó helyen levő jó állapotú lakást és megversenyezteti a tulajokat, hogy ki hajlandó a legtöbbet engedni és majd akkor esetleg megveszi a lakást.
Hanem azt jelenti, hogy sokáig, akár évig is figyelni kell a piacot, minden értelmes lakásra kimenni, alkudni pofátlanul és egyszer szerencséje lesz az embernek.
Vett itt valaki lakást 2013-ban? Ha igen, akkor tudja, hogy nem hemzsegtek akkor sem a jó állapotú jó árú lakások, ráadásul a kp-s vevők letarolták a piacot, tehát aki hitellel megkombinálva akar majd olcsó lakást venni, az duplán fog szívni, mert drágábban vesz és a tulajoknál hátránnyal indul.
Tényleg mintha ilyen álomvilágban élnének sokan, hogy az ingatlanpiacon majd könnyen lehet pénzt keresni. Pontosabban lehetett, eddig, mert bárki megvett bármit, annak felment az ára. Ezzel szemben én látom a nehézségeket is, pedig nem sok lakást vettem életemben, de egyik se hullott az égből le nekem, hanem utána kellett mindennek járnom és volt, hogy nagyon sokáig keresgélni.
Ráadásul ha nem lesznek új lakások, akkor a bérleti lakások piaca is befagy, nem lesznek új bérlakások nem lesz indok a bérleti árak csökkenésére sem. Ha meg jól ki lehet egy lakást adni, akkor melyik ostoba tulaj fogja olcsón eladni? Vannak persze ostoba emberek, hát sok sikert, kezdjétek el keresni őket :) a szomszéd Józsi talált egy jó lakást olcsón, ahol az eladó otthagyta a hűtőt is és sörrel is feltöltötte neki. Ha neki sikerült, akkor neked is sikerülhet :) Kb ez így fog kinézni.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 11:32
Előzmény: #43838  elemerorsos
#43839
akkor te mást látsz és hallasz mint én! de azért van a fórum, hogy megosszuk ezeket ;)
elemerorsos 2019. 07. 09. 11:29
Előzmény: #43831  Gaguse
#43838
Bp belvárosról és bel-Budáról beszéltem. Semmilyen törés nem érzékelhető. Figyelek időszaktól függően kb. 30-50 rakat túlárazott ingatlant (95%-ban lakások), és nem állt meg a forgalom. Nyilván van ami hónapok óta be van ragadva (80 m2-es 120-150 milliós felújított lakások kategória) de árcsökkenés senkinél nincs, esetleg leviszik a hozam alapján jó ha 100 milliót érő lakás árát 140-ről 138-ra. Ez nekem nem csökkenés (pláne ha pár hét múlva felviszik 160-ra). Viszont többnek viszik fel az árát, nem is kicsit, elmúlt két hétben hármat is felvittek, jelentősen, 15-20% körül.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 11:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#43837
erről már beszéltem, jól le is hülyéztek mert beírtam, hogy mindenhol erősen érezhető a lassulás! De nem csak én látom így, hanem sorra jelennek meg az elemzések és figyelmeztetések! Tibi szavaival élve: "Akik egyébként most majd nagy árcsökkenést és olcsó lakásokat vízionálnak, nagyon pofára fognak esni"
Véleményem szerint azok fognak pofára esni, akik azt hiszik, hogy a globális lassulás ellenére azt hiszik, hogy a hatalmasra fújt magyar ingatlanlufi tovább fog emelkedni 2 számjeggyel évente! kérdem én, meddig? Semmi nem nő az égig...
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 11:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#43836
erről már beszéltem, jól le is hülyéztek mert beírtam, hogy mindenhol erősen érezhető a lassulás! De nem csak én látom így, hanem sorra jelennek meg az elemzések és figyelmeztetések! Tibi szavaival élve: "Akik egyébként most majd nagy árcsökkenést és olcsó lakásokat vízionálnak, nagyon pofára fognak esni"
Véleményem szerint azok fognak pofára esni, akik azt hiszik, hogy a globális lassulás ellenére azt hiszik, hogy a hatalmasra fújt magyar ingatlanlufi tovább fog emelkedni 2 számjeggyel évente! kérdem én, meddig? Semmi nem nő az égig...
StandardnSpoor 2019. 07. 09. 11:02
Előzmény: #43832  Törölt felhasználó
#43835
Hat téged komolyan venni nem kis vallalkozas. Azt a katyvaszt amit osszehordtal itt az elmult 3 hétben az művészet. 
dixike 2019. 07. 09. 11:01
Törölt hozzászólás
#43834
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 10:57
Előzmény: #43832  Törölt felhasználó
#43833
nem vizionál senki olcsó lakásokat, csak egy teljesen normális korrekciót, ami szinte biztos! 
Törölt felhasználó 2019. 07. 09. 10:48
Előzmény: #43829  Gaguse
#43832

Akik egyébként most majd nagy árcsökkenést és olcsó lakásokat vízionálnak, nagyon pofára fognak esni. 2013-ban, ami utólag kiderült az alja volt, na akkor kerestem lakást, de nem volt ismeretségem, ezért hirdetésekre mentem ki.
Alig volt jó minőségű, jól árazott lakás a piacon akkoriban. Naponta figyeltem mindent, de alig volt értelmes lakás a 14-15m sávban. A vevők meg szó szerint egymás kezéből vették ki a kilincset, ráadásul a kp-s vevők lerabolták a piacot. Én is amikor kiléptünk az ingatlanossal a házból a megtekintés után, már ott volt egy másik ingatlanos egy másik vevővel :) Azért én vehettem meg a lakást és még alkudni is tudtam, mert ott volt a számlámon a pénz és a tulaj már kinézte a következő lakását, nem akart a hitel procedúrára várni.
Ja. olyan lakás volt, hogy a tulaj külföldön, nem jött haza, potyára kimentem kétszer, éppen válás alatt levő pár a szemünk előtt annyira összeveszett, hogy menekültünk szó szerint az ingatlanossal. Rengeteg leélt lakás, amire a kiadáshoz milliókat kellett volna költeni még akkoriban is. Egybenyíló szobák, amik nagyon nem jók kiadáshoz, garzon lakások, amit csak 1 embernek vagy párnak lehet kiadni (olyant kerestem, ami 2 embernek, főleg diáknak jól kiadható, mert akkor 2 emberre oszlanak el a költségek, könnyebb kiadni), viszonylag nagy nappali-konyha meg kis szoba, ami megint szívás, mert aki a nappaliban alszik azon keresztül járnak át, nem igazán szeretik ketten kivenni.
Összefoglalva, ja voltak olcsóbb lakások, de mindnek valami gány baja volt vagy rossz helyen volt tömegközlekedés szempontjából. A jól árazott jó lakásokért meg taposták egymást a vevők, mert annyira kevés volt a piacon.
Ráadásul akkor még a válság éreztette a hatását valamennyire, de még így sem dobták a piacra az emberek a jó lakásaikat tömegesen. Most, amikor nincs vagy még nincs lakás miért adnák el olcsón a jó lakásaikat? Főleg egy befektetőt most (még) az égvilágon semmi nem motiválja az eladásra.
A jövő meg hogy mit hoz, az képlékeny még eléggé.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 10:44
Előzmény: #43830  elemerorsos
#43831
én nem tudom, de itt nálunk tatabánya és vidéke semmit nem visznek az biztos! Az újakat meg főleg...
elemerorsos 2019. 07. 09. 10:38
Előzmény: #43825  Gaguse
#43830
Én nem tudom ti mit figyeltek, de amit én figyelek eladókat, ott egy hét alatt megint elment kettő pedig durván árazottak voltak. Közben a kínálat kicsit nőtt az elmúlt hetekben de most megint visszaesett az előtte levőre, ami több éves minimum. Belvárosban (V, belső VI) simán 1,3-1,5 milliós m2 árak vannak, pedig még 1-1,5 éve is 1 millió körül lehetett venni szépeket, amik 2015-ben 500 körül mentek. Itt még egy 20-30%-os korrekció is csak a 2017 végi árakra való visszatérést jelentené.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 10:34
Előzmény: #43827  Törölt felhasználó
#43829
meglátjuk, a hónap végére fognak a piacra érkezni a babavárók igazán! ha akkor beindul a bolt akkor ok, ha viszont nem akkor nagy a baj! én most kivárok az tuti
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 10:23
Előzmény: #43826  1kor13
#43828
én nem tudom, nekem most 7-én született meg a 2-ik kisfiam amúgy és az egész babaváró megy MÁP+ b :D 
Amúgy 4250 gramm és 52 cm :) 
Törölt felhasználó 2019. 07. 09. 10:22
Előzmény: #43815  Criscito
#43827

A cikk olyan szempontból jó, hogy a lakásárakat és a fő adatokat helyesen lövi be, nem úgy, mint a tévés szagértők, akik össze-vissza mondanak légből kapott számokat.
Olyan szempontból meg használhatatlan, hogy nem közöl egy véleményt a számok alapján, tanácsot nem ad, csak a kényelmes és persze semmit nem érő, több lábon kell állni szöveg. Ja, persze, vegyünk egy lakást, meg rakjunk be ugyanannyit MÁP+ meg prémium állampapírba. Igen, ez tényleg jó lenne, de a legtöbb embernek nincs ennyi pénze. Nem egy cikk alapján fogom én sem eldönteni, hogy mit csináljak, de jobban szeretem az olyan írásokat, ahol van némi eredeti gondolat is, nem pusztán tényeket sorolnak fel, bár sokan már a puszta tények felsorolásában is elvesznek :)
Amin meglepődtem reggel gyerekek, hogy ismerősöm üzent fa.zbookon, hogy tegnap este és ma reggel 3 ember hívta fel és komoly érdeklődök, hajtják a babavárót és már jönnének megnézni a lakását.
Kicsit meglepődtem mert én arra számítottam volna, hogy a babavárót fogják és elbhaszarintják az emberek, de úgy látszik ez mégsem így van. Még a végén átgondolom a terveimet én is.
1kor13
1kor13 2019. 07. 09. 10:21
Előzmény: #43825  Gaguse
#43826
Szerintem a babaváró az eladói oldalnak is segíthet. Engedhetek a lakásból 4 milliót, majd pótolom babaváróval. 
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 10:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#43825
persze, mert abban a hiszemben vannak hogy babaváróra vár mindenki! Ha marad a trend akkor 6 hónapon belül erős árcsökkenés lesz! Viszont én már pár hirdetésen is láttam kirakva hogy árcsökkenés! Ez eddig nem volt!
dixike 2019. 07. 09. 10:08
Törölt hozzászólás
#43824
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 10:01
Előzmény: #43820  DAXHU
#43823
lehet hogy tényleg a MÁP+ de őszintén, már kellett is egy kis hűtés!
lctlct 2019. 07. 09. 09:59
Előzmény: #43821  gummymaci
#43822
Minden attól függ hányan lesznek eladási kényszerhelyzetben pl. CSOK kapcsán önerőnek számolták a régi lakást...Befektetők nem lesznek kényszerhelyzetben ha kp-re vettek..
gummymaci 2019. 07. 09. 09:47
Előzmény: #43818  Gaguse
#43821
A piac évek óta pörög,sok lakást hitelre vettek,meg hitelre vesznek. A kp- S vevők száma is egyre kevesebb. Hogy merre megy majd a piac nem érdekel. A lakást befektetésnek vettem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek