Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 14:23
Előzmény: #43594  Törölt felhasználó
#43600
ismerős a régi lakásukat 3 év alatt 4xezte de az átlag duplázott az 50% nem nagyravágyú egyáltalán ezekkel a mércékkel de hogy konkrét számokat mondjak:50m2 4-5 millioó volt csillagtelepen 3-4éve most ez 22millio ez igazából több min négyszerese de legyen négyszeres akkor ha ma veszek 30m-ért akkor 3 év múlva az a mi általunk minimum elvárt h 45-50 millió legyen a lakás persze lehet több is de ez az amivel már elégedettek leszünk mert a múltbeli emelkedés már nem lehetséges ezt elfogadom.
https://ingatlan.com/terkep/elado+lakas+ar-szerint+csepel-csillagtelep+csepel-csillagtelep-volgy-utcai-lakotelep+csepel-csillagtelep-raketa-utcai-lakotelep+z%3A8+bb:19.04327,47.40121,19.089018,47.413873
pitcairn2 2019. 07. 07. 13:40
Előzmény: #43598  elemerorsos
#43599
pl. azért, hogy ne omoljanak össze az árak:)
elemerorsos 2019. 07. 07. 13:35
Előzmény: #43596  2345678
#43598
Melyik projekt ez? Számomra nehezen hihetőnek tűnik. Egy önkormányzatnak vannak jó üres telkei ahová felhúz 300e/m2 áron egy bérházat, miért venne két-háromszor ennyiért?
elemerorsos 2019. 07. 07. 13:33
Előzmény: #43594  Törölt felhasználó
#43597
Egyetértek. Ma lakóingatlanban Budapesten egyetlen helyet és lakástípust sem tudnék mondani, ahol a mai piaci árakon megéri vásárolni a kockázatokat figyelembe véve. Ma ami jó vételnek számít azt 1-1,5 éve kinevettük, pedig a bérleti díjak nem emelkedtek azóta, 2 éve lényegében beálltak. Sokan nem veszik figyelembe, hogy itt bizony a bérleti díjakban és/vagy lakásárakban is lehet korrekció, még akkor is, ha nem lesz a 2008-ashoz hasonló válság. Ilyen kifeszített hozamszinteknél és áraknál pedig ez azt jelenti, hogy nem éri meg. A 10% feletti hozamú lakásaimnál nem érdekel ha 20%-kal esik a bérleti díj, de egy 5%-os lakásnál ez már kockázatmentes hozamszint alatti hozamot jelentene.
2345678 2019. 07. 07. 13:32
Előzmény: #43573  berlini
#43596
Tudok olyan projektet ahol az önkormányzat megvette az 1,2,3 szintet bérlakásnak. Ez sok mindent megmagyaráz.
elemerorsos 2019. 07. 07. 13:26
Előzmény: #43593  berlini
#43595
1) Elolvastam amit írtál, csak én utána is néztem a Cordia oldalán, ahol 2021.II negyedévre ígérik a műszaki átadást. Mire megkapja a használatbavételit, ez alsó hangon 2 év még akkor is, ha nincs csúszás. Nem tudom az 1 év ebből hogy jön ki.
2) Én is 6%-os bruttó hozamot írtam. DE ebből vonj le 15% adót, karbantartási költségeket, 5% alá kerülsz. És az ár sem 24 millió, mert az egy csupasz lakás, ha ki akarod adni akkor gépesített konyha, klíma, bútorok, textilek, stb. kellenek bele ez meg alsó hangon 1,5 millió.
3) Ha a Corvin szerinted a 2. vonal akkor szerinted mi az első?
Törölt felhasználó 2019. 07. 07. 13:20
Előzmény: #43592  NemethSzilard
#43594

Ha rám hallgatsz, akkor senkinek sem hiszel ezen a fórumon :) Tudom, benne vagyok én is, nade aki neked 50% emelkedést ígér az igen nagy kuruzsló. Eleve ott kezdődik, hogy olyan helyen kéne venned, ahol nincsenek elszállva az árak jelenleg, de hol van ilyen? Ha a külső részen veszel akkor  a kiadás nehezebb, ha beljebb veszel, akkor meg a 30m lakás már most is tartalmaz egy jelentős árbubobérokat, azaz, ha tartja az árát a következő 5 évben, az is szép teljesítmény és jól választottál.
Persze, minden lehetséges, ahogy az is hogy duplázva szálltok ki és 60m adod a most vásárolt 30m lakást vagy 45m-ért, de ha egészen őszinte akarsz lenni magaddal, szerinted ennek mennyi az esélye?
Egy ismerősöm azt csinálta 2008-tól kezdődően, hogy haverkodott ingatlanosokkal meg mondta mindenkinek, hogy van 20m kp-ja és olyant keresett, akinek azonnal pénz kellett. 1,5 évig tartott, de sikerült neki. 18m-ért vett egy 100m feletti lakást, igaz egybenyíló szobákkal, de nyilván még a válságban is megérte a 1,5 szeresét, azóta meg ki tudja.
Nagyon nagyot fognak azok csalódni, ti is, akik azt hiszik, hogy az ingatlanpiacon lesznek gazdagok mindenféle tudás, ismeret, kapcsolatok nélkül. Lehet, de ahhoz nagy szerencse kell, nem építeném még a saját jövőmet se a lakásáremelkedésre.
Úgy is járhatsz majd, mint a karcagi "befektető" ügyfelei. A tv-ben láttam, amikor ott sírt az apa, hogy a jó kamatok miatt még a fiát is meggyőzte, hogy vigye oda a pénzét, aztán huss eltünt a pénz és ő meg hogy áll oda a fia elé?
Az ingatlanpiac túlértékelt, felfújt buborék, csak  olyanoknak való most befektetésre, akik nagyon értenek hozzá és van belsős infójuk, hogy melyik rész fog fejlődni a jövőben. Szerintem, de majd te eldöntöd, hogy a gyerekeid és a saját pénzed beleviszed-e egy nem kicsi kockázatú ingatlan kalandba.
berlini
berlini 2019. 07. 07. 13:08
Előzmény: #43586  elemerorsos
#43593
Ha már válaszolsz, akkor légyszives olvasd el előtte amit irtam.
Én egy 1 évre igért lakásátadást irtam (de reálisan hozzá tettem, hogy lesz abból másfél is.) Hol van ez a 2-2,5 éves átadástól?
Lehet itt azon vitatkozni, hogy a lakást akkor ki lehet-e adni 200-ért vagy csak 140 ért, de még a 140 sem 4-5% hozam. (140*12=1.680, ami a 24 milliónak 6%-a, mégha csak 11 hónapra is jön ki a kiadás egy évből.) Amúgy is, bárki akármit mond. Én biztos vagyok abban, hogy 2 év múlva a környéken a garzon lakás árak legalább 15-20%-kal magasabbak lesznek. Én bizony azt is beleszámitom a hozamba.
A következő válságot mint kockázatot értem. Ezért nem vennék én most már hitelből ingatlant. De a 2008-as válság azért nem valószinű, hogy gyorsan megismétlődik, de még az is jól jött azoknak, akik előtte nem adósodtak el.Vagy ha igen, akkor azt hiteleiket fizetni tudták. Ugyanis ma már egy újabb boom kellős közepén vagyunk.
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 13:03
Előzmény: #43567  Törölt felhasználó
#43592
jó a viszony a pénz pedig nem kell jelenleg de ki kell használni a támogatást most mert 3 év múlva már nem lehet és akkor lesz szükség a pénzre éppen ezért kérdeztem a duplázást amire nincs esély de ha megy 50%-ot nekünk az is elég. 3 év múlva eladva tudnánk 2 felé osztani a pénzt mert mennének nagyobb házba vidéken mert jelnleg vályog van ami nem lesz ideális ha jönnek az unokák. Nekünk nem kell pénz csak a gyerekeknek kell majd ezért nem 3 csak 2 felé megy és minden költséget mi állunk addig ez a mi ajándékunk.
impudent 2019. 07. 07. 13:03
Előzmény: #43590  pitcairn2
#43591
A ix ker mindig jobb volt mint a viii.
Amig vilag vilag.
pitcairn2 2019. 07. 07. 12:39
Előzmény: #43587  impudent
#43590
legalább azt ismerd el, hogy Balázs Béla környéke fényévekre van a Magdolna negyedtől:)
mert szerintem kottázni lehet a különbséget...
PS. abban persze nincs vita, hogy röhejesen túlárazott
berlini
berlini 2019. 07. 07. 12:38
Előzmény: #43587  impudent
#43589
Miután a családban több lakást is egyetemisták vettek ki, hadd ne Tőled tanuljam, hogy egy kocsi nélküli szingli  külföldi egyetemista az egyetem mellett akar-e egy szép kis új lakást bérelni, vagy Budakeszint a zöldövezetben. 
Amúgy meg ne egyél össze vissza mindenfélét, mert ahogy látom a gyomrod nem az erősséged. :)
Mégegyszer: ne a tenyeredet nézegesd hanem a helyszint. Meg fog lepődni.
berlini
berlini 2019. 07. 07. 12:35
Előzmény: #43585  elemerorsos
#43588
A Corvin az orvosira járó külföldieknél a 2 vonal.
impudent 2019. 07. 07. 12:31
Előzmény: #43585  elemerorsos
#43587
Te erted a dolgokat.
O a bulizo trogerekre az idiota kulfoldire epit aki a Balazs B ban tanulja a leckejet 1000 euros berleteben es amikor kimegy az utcara elhanyja magat.
200 ezrekert mar zoldovezeti 2 3 szobas lakasok vannak.
elemerorsos 2019. 07. 07. 12:10
Előzmény: #43583  berlini
#43586
A mai új lakásokkal ha mázlid van akkor csinálsz 6,5% bruttó hozamot. De ehhez is ügyesen kell vásárolni. Ebből adózás-üresen állás-ingatlanos-karbantartás vonal után (nyilván nem mindegyik játszik minden évben) lesz a végén 4-5% nettó. Nekem ez nem pálya, én ennyiért nem foglalkozok vele. Inkább veszek kevesebb ingatlant, de én hosszú távú tartásra vásárolok, beragadni meg nem akarok valamibe, amivel küzdök. A válságban volt ilyenem, akkor megtapasztaltam, milyen az amikor durván esnek a bérleti díjak, most mindenki mindent rózsaszínben lát, de én emlékszem arra, amikor nem ez volt. Kiemelt kockázatúnak látom azt, hogy egy 2-2,5 év múlva átadott lakásba úgy beugorjak, hogy a várható nettó hozamom (most, konjunktúrában!) max. 5%. Mi van ha a bérleti díjak esnek 15-20%-ot? Mostanra már nagyon a beruházóknak lejt a pálya, a profit 99%-a náluk van a kockázat 99%-a meg a vevőn, ez nálam nem win-win.
elemerorsos 2019. 07. 07. 11:28
Előzmény: #43583  berlini
#43585
OK, de gondolom a Lurdy melletti kétszobás. Ott se megy egy stúdió 150-nél többért de inkább kevesebbért. Az egyetemisták 95%-a olcsó lakást keres, nem ilyeneket. A maradék 5%-ra meg már sokan lőnek, nézz szét a Corvin környékén mekkora a kínálat. És ehhez képest a Balázs Béla mindig 2. vagy 3. vonal lesz.
berlini
berlini 2019. 07. 07. 11:21
Előzmény: #43582  impudent
#43584
Igy van ez egy rehabilitáción éppen keresztül menő dzsumbuj.
Nem mindenkinek való, de én például megbolondulnék, ha a VI.ker-i bulinegyed kellős közepén kellene lakonom és ismerek olyat akinek ez az álma. Különbözők vagyunk, különböző preferenciákkal, izléssel és pénztárca mérettel.
berlini
berlini 2019. 07. 07. 11:18
Előzmény: #43580  elemerorsos
#43583
Az árakat én is ismerem. A Lurdy mellett 180 ezerért van kiadva egy lakás (37m2)
Az egyetem közelsége és a vadiuj állapot miatt merem ezt az árat (200ezer) erre a lakásra saccolni. Sok külföldi tanul az orvosin. Nekik igazán nem számit havi 20-40 ezer több, ha új a lakás és az egyetem könnyen megközelithető.
impudent 2019. 07. 07. 11:18
Előzmény: #43581  berlini
#43582
Ez nem London.
Ez a modernizalt dzsumbuj.
Akkor elj ott.
berlini
berlini 2019. 07. 07. 11:15
Előzmény: #43578  impudent
#43581
Már megint egy álltás minden alap nélkül.
Legutoljára szerdán voltam ott. Én nem hallomásból meg a tenyeremből szedem az információimat.
A Lenhossek/Balázs Béla kereszteződés két átellenes sarkán is épül társasház. A harmadik sarkon egy középiskola van. (Amúgy egy szép épület: informatikai és média szakközépiskola.)
Olvass utána, de a belvárosban (még Londonban sem) nem lakóparki lakásokat épitenek. (Erre már céloztam az előbb is) Ezek társasházak, olyanoknak, akiknek elég az is, ha kisétálva az utcáról nem őspark fogadja őket, hanem a legközelebbi parkhoz el kell sétálni szerencsés esetben mint most csupán 100m-t. (Kerekerdő park.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek