Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
masseduction
masseduction 2019. 02. 24. 11:45
Előzmény: #35998  Törölt felhasználó
#36000
Ezen nincs mit beszélni, ugyanis egy ilyen stagflációs krízist a modern világ még nem igazán élt meg, ezért nem tudjuk milyen hatással lesz a gazdaságra.
egynapod 2019. 02. 24. 11:44
Előzmény: #35998  Törölt felhasználó
#35999
a kevesebb és kevesebbet fizető bérlőért fogsz harcolni a többiekkel közben minden hitelre vett bérlakás törlesztője az egekben és munkát se nagyon találsz, hogy pótold a kieső bérleti díjat. amikor aztán rájössz, hogy baj van már eladnál egyet-kettőt, de már nem te leszel az első.  
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 11:37
Előzmény: #35997  egynapod
#35998
stagnálnak a bérleti díjak is  (ahogy a  hozzá kapcsolódó fizetések is  )  egy ilyen környezetben.., de mi fejlődő és nem fejlett piac vagyunk  azért még tudunk felzárkózni..  Munkanélküliség viszont nőhet nyilván nehezebb lesz normális fizetőképes albérlőt találni  senki nem mondta az albérlet kiadása 0 munkát és menedzselést igényel..  Csak nyilván egy 8 órás melóhoz képest az a heti  fél óra ráfordított idő bőven a passzív kategóriába bele esik.  
egynapod 2019. 02. 24. 11:28
Előzmény: #35994  Törölt felhasználó
#35997
és mit csinálsz, ha stagfláció lesz? nincs növekedés és beindul az infla? na akkor leszel szarban.
masseduction
masseduction 2019. 02. 24. 11:26
Előzmény: #35995  Törölt felhasználó
#35996
Kár, hogy nem csak ettől függ, hogy valaki el szándékozik-e adni a lakását vagy sem :D
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 10:58
Előzmény: #35993  panczgab
#35995
Fixált hitelek esetén pedig a "pórnépnek" se remeg meg a keze és nem adja el olcsón az ingatlanját és nem omlassza be annyira az ingatlanpiacot.. én fixálás párti vagyok (ahogy az MNB ők se biztos, hogy annyira magabiztosak amennyire mutatják magukat és alacsonyan tudják tartani örökké a kamatokat )  , de meglátjuk a 10-20 éves eredő mennyi lesz ki járt jobban. 
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 10:56
Előzmény: #35993  panczgab
#35994
Ez már túlzott optimista hozzáállás szerintem. Saját példám : Nekem 5 évre van fixálva a hitelem  4 % on   ami csak pár ezer ft al jelent több törlesztőt viszont lakáskasszából ingyenesen elő törleszthetek ( nem kell 1,5-2 % ot sem fizetnem rá ), azért, hogy ha lejárnak a kasszák 4-5 év múlva  úgyis ki lesz fizetve.
Hosszabb távra 10-15 évre viszont nem tudjuk mi lesz. Nem biztos, hogy az MNB annyira alacsonyan tudja tartani a kamatokat , ha az infláció meglódul. Csak nézzétek vissza a  5-8  évvel ezelőtti inflációkat mennyi volt.. 7-10 % is lehet simán  bár most tény az alacsony olaj ár segít.  Én nekem fontos volt a nyugodt kiszámítható 5 év , mert számítok én is egy válságra bár ugyanakkor optimista is vagyok, mert az EKB a lassulás miatt úgyse tud emelni.. És így talán mi is megússzuk.. 
panczgab 2019. 02. 24. 10:27
Előzmény: #35992  hwolf
#35993
Én is változót vettem, éves fordulóval. De van, akinek jobb a kiszámíthatóság. Én azért tettem, mert lényegében bármikor előtörleszthetek, tehát drasztikus kamatemelkedés esetén sem kerülök bajba. De ha más helyzetben lennék, hiába gondolom, hogy valószínűleg megéri változót felvenni, a kockázatok minimalizálása érdekében inkább mégis fizetném a magasabb, de kiszámítható kamatot. Szóval ahány helyezet, annyi ésszerűség.
hwolf 2019. 02. 24. 10:08
Előzmény: #35991  panczgab
#35992
A leírtakban igazad is van. Számolj viszont azzal is, amivel nem szoktak a legtöbben: hogy hiába is emelkedik a kamat mondjuk például a 8-12 év között, azt a magasabb kamatot egy addigra már csökkenő tőketartozásra szenveded csak el. Ezért a legjobb stratégia az lehet inkább a kamat hedgingre, hogy ha olyan hitelt vesz fel az ember, ami mondjuk az elsö 5 évben vagy fix vagy kamatplafonos (pl. Otthonteremtési hitel), és amit megspórol a végigfix hitel magasabb törlesztőjéhez képest, azt az 5. év végén előtörleszti. Ez még mindig olcsóbb, és jól csökkenti a kamatkockázatot. Ha később meg is emelkedik a kamat, a csökkentett tőkén az már nem akkora bukó, mint első pillanattól kezdve 1-2 vagy akár 3 százalékponttal drágább hitelt fizetni.
Tehát a végigfix hitel szerintem is átverés, vagy inkább úgy mondanám, hogy a pénzügyileg műveltebb, de nem kifinomult befektetőknek való. Azoknak, akik tudnak számolni, de nem eléggé.
panczgab 2019. 02. 24. 09:54
Előzmény: #35988  DAXHU
#35991
Azért ezt nem hiszem. Egy év alatt nőtt a BUBOR, tehát a legjobb időben felvett éven belüli és éves kamatozású hiteleknél már emelkedés volt. Nekem a januári fordulókor 6 százaékkal nőtt a törlesztőm 25 éves, rekordalacsony (2,5 % THM) hitelnél. Közben a végig fix és a 10-20 évre fixált kamatok is feljebb mentek. Tehát aki egy éve fixet vett, az arányaiban kevesebb kamatprémiumot fizet. Ha eddig nem bánta, akkor ezután sem fogja, nyilván megér neki ennyit a hosszú távú kiszámíthatóság. Ha mégsem, akkor bármikor hitelkiváltó hitelt vehet föl, és ez lehet változó kamatozású. Szóval a fix kamatos hitelesek feje akkor fájhat, ha a hitel visszafizetésekor összességében, az egész futamidő alatt nem nőnek eléggé a kamatok, hogy behozzák az ő előre befixált kamatprémiumát. Ha most megint visszamegy a 12 és rövidebb Bubor a tavalyi szintekre, akkor csökken az esélye, hogy a végén a fix kamatozásúval jár jobban. 
ncseed 2019. 02. 24. 09:19
Törölt hozzászólás
#35990
ncseed 2019. 02. 24. 09:17
Törölt hozzászólás
#35989
DAXHU 2019. 02. 24. 09:01
Előzmény: #35987  panczgab
#35988

Néhány hónap és foghatja a fejét a sok fix kamatozású lakáshiteles:D Átb*szták őket, mint sz*rt a palánkon:D
A fix kamatozású hitelek erőltetése az MNB részéről nem más, mint a bankok profitjának növelése, mivel hosszú távon alacsonyak maradnak a kamatok.
Bandi_ujonc 2019. 02. 24. 03:06
Előzmény: #35946  Törölt felhasználó
#35986
településfüggő, ha van kiszemelt talán tudok segíteni.
Cyberslider
Cyberslider 2019. 02. 24. 02:16
#35985

Én is panel kedvelő vagyok, olyan 2014 óta. Előtte nem (Bp, külváros). Viszont most nézelődtem arrébb is, más nagyvárosban ami azért elég felkapott, de pl. Székesfehérváron is már annyi az ár, mint pesten a külvárosban. Hát azért furcsa ez egy kicsit. Belváros elszállt, ott már azért erősen túlárazott a dolog, kiadással egyszerűen nem ad több hozamot, hiába fektetek bele 3x annyit..
Olvastam panel aggódásokat, nos 50 évre tervezték ezeket, de ez nagyon túlzó volt, a betőn 200 év, a szerkezetre olyan 100-150 évet saccolnak. Stabilabb mint bármi összességében.. Úgyhogy majd 40 év után lehet aggódni, akkor majd lehet kiszállok. Ebből is, meg abból is. :)))
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 01:09
Előzmény: #35970  Törölt felhasználó
#35984
Csak egy példa: A mostani új építésű sorházamon amit 4 éve vettem " alig " nyertem , mert nem sokkal többért tudnám eladni .. (Persze az ilyen új építésű sokkal drágább most  , de ez már használtnak minősül és így már nem is tudnám olyan drágán eladni nincs illeték kedvezmény és nem lehet 10 millás CSOK ot se igényelni rá ) Jó használt  paneleken viszont degeszre kerestem magam ugyanezen időszak alatt.. 
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 01:02
Előzmény: #35970  Törölt felhasználó
#35983
Az új lakásokkal csak az a bajom, hogy rohadt drágák és a hozam - arányuk  a legalacsonyabb ebből kifolyólag.... 
Nézek egy pár youtube os csatornát igazi ingatlan befektető guruk  és mind azt mondja újat sose venne ahogy kocsiból sem ...
Rosszak nagyon  kiadásra bár a jövő nyilván az új építésűeké és nem a régi paneleké..  
redi 2019. 02. 24. 00:44
Előzmény: #35970  Törölt felhasználó
#35982
az általad említett ipari központok valóban fejlődnek, viszont még mindig ki vagy téve 1-2 multi kénye-kedvének. A kvalifikált munkaerőt sem akarják megfizetni rendesen, a tapasztaltakat sem , lenézik a dolgozóikat, legyen az német, japán vagy amcsi multi.Még az amcsi a legnormálisabb.Jó pár mérnök barátom menekült fejvesztve néhány éve bp.-re emiatt a hozzáállás miatt.pedig volt munkájuk, saját lakásuk és mégis. A baráti kör gyerekei a frissen végzettek már el sem kezdik itt az életet, hanem irány bp vagy győr.
a száz éves belvárosi épületekkel nálunk is baj van már, a 60 éves téglákban viszont még csak most kellett először cserélni a vízvezetéket.Nincs velük semmi baj.A panelekhez nem értek.
redi 2019. 02. 24. 00:27
Előzmény: #35979  Törölt felhasználó
#35981
nem tévedsz sajnos, az értelmesebb bérlők már vagy Pesten vannak vagy van saját lakásuk. a többi meg sajnos elég sokat vándorol. ennyiből előnyösebb nekem a tégla, ott üresen állás idején nincs rezsi.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek