Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
macisajt 2021. 06. 15. 12:40
Előzmény: #122358  kszsah1
Végre leesett a tantusz, hogy nem sokat érnek. Mesterséges manipulálás volt. 
Aki okos az nézi az áru igazi értékét!
ncseed!
ncseed! 2021. 06. 15. 12:37
Előzmény: #122355  macisajt
Melyik kerület? Csak mert nekem nagyon más a benyomásom pedig nem az olcsó (kis lakás) kategóriáról van szó!
kszsah1 2021. 06. 15. 12:35
Előzmény: #122355  macisajt
a panelok 40% túlárazottak , minimum
macisajt 2021. 06. 15. 12:32
Előzmény: törölt hozzászólás
Jól időzítettél!👍
Törölt felhasználó 2021. 06. 15. 12:30
Törölt hozzászólás
macisajt 2021. 06. 15. 12:11
Na most beszéltem több ingatlanossal, mondják hogy a panel lakásokat egyre többen kezdik piacra dobni, mert drasztikusan leálltak a panelek árai, sőt lehet jókat lealkudni.  Viszont nagyon keresik a kertes házakat vidéken
, sőt a beépíthető telkeket is. Panelvétel mániának  itt a vége!
bpwjk 2021. 06. 15. 12:01
a hirdetésfigyelő is manipulált. jön a zöld nyíl és ugynannyi az ár mint hetek óta.
Törölt felhasználó 2021. 06. 15. 11:56
Törölt hozzászólás
ncseed!
ncseed! 2021. 06. 15. 11:31
Előzmény: #122350  ncseed!
JA a következő kérdésre miszerint ha én is látom a fordulót miért nem dobálok el mindent a korábbi kommentekben már megadtam a válaszokat... aki nem tudja kiolvasni így járt.
ncseed!
ncseed! 2021. 06. 15. 11:30
Előzmény: #122335  mr_bob
"többször beszéltük itt, hogy akinek nem sürgős annak érdemes kivárnia a moratórium végét, de nem rémlik, hogy annyira mellénk álltál volna. sőt valószínűleg megkaptuk, hogy shortolunk és más nyomorán/szerencsétlenségén akarunk majd hasznot húzni."
1. Akik itt panaszkodnak azoknak valamennyire biztos sürgős, kinek jobban kinek kevésbé bármit is mondjanak!
2. Igen TI shortoltok mert mindenképpen meg akarjátok valamikor a kinézett ingatlant venni. Aláhúztam a lényeget! Én ha esetleg eladom akkor sem biztos hogy újra veszek!!!! Rajtam tényleg semmilyen nyomás nem lesz SOHA mert amennyit a gyeröknek szántam annyi ingatlan marad, sőt több. Ha lesz lehetőség veszek valamit, ha nem akkor nem. Rakom máshová a pénzt és nem bőgöm tele a netet egyik eszközosztájra sem hogy lufi, túlárazott! 
ncseed!
ncseed! 2021. 06. 15. 11:25
Előzmény: #122334  CyrusTheGreat
"most meg ugy latom, napok ota foglalkoztat a kerdes, valami csak megvaltozott, nem?"
Igen, mint írtam meg szeretné venni a bérlő... ez történt.  Most viszon jó az esélye annak hogy az én elképzelésem találkozzon a piaccal! Igen, a 'lufi' piaccal, a 'háromszorosan túlárazott' piaccal!
Gondolkozzunk kicsit hangosan. A lakáspiaci ciklus a csúcsán van egy éve oldalaz és igazából pár nyaralótól eltekintve jó ha az inflát leköveti ami emelkedőben van azaz még nehezebb lesz a közeljövőben a reálértéket tartania. Támogatások a mindenkori csúcsokon, messze a bárki által is vártak felett, pörög a piac, ugyanakkor kilőtt az államadósság, emelkedik az infla, jön a választás. Klasszikus fordulópont közeli állapot! A problémátok (és a tényleges vevőké is) csak az, hogy 1-3 évvel ezelőttre várták sokan ezt és azóta megy a TIK-TAK viszont tovább emelkedtek az árak jelentősen, illetve hogy ez a reál stagnáló/lecsorgó állapot évekig is eltarthat. Arra pedig nem mindenkinek van ideje kivárni, különösen nem éri meg várni ha a jelenlegi kedvezményekkel tudnak élni! Statisztika szempontjából ha kifutnak a programok és nem jön újabb akkor a kimutatott áresés mértéke nagyobb lesz mint a tényleges árelőnyöd a kivárással mert elesel a támogatásoktól is... (már aki nyilván) Valószínűleg a bérlő is megfuttatta magában a lehetséges forgatókönyveket és jobbnak ítélte meg MOST vásárolni X forintért mint várni a bizonytalanra ki tudja milyen kamatkörnyezetre, gazdasági/munkakörnyezetre, támogatások megszűnésére bizonytalan lakásárra az albérlet összes hátrányával!
Vannak embercsoportok akiknek érdemes spekizni tovább esésre és vannak akiknek szerintem eddig sem szabadott volna és ezután sem érdemes. Ennyi.