Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2018. 09. 29. 02:56
Előzmény: #26005  babyboy
#26020
A fa szerszámos kamrák ára nálunk is nagyon alacsony (még Budapesten is.) Még akkor is ha két részre van osztva.
Pár évvel ezelőtt mutattak nekem egy kihalt 40 házas falut Mezőcsát közelében. Az egészet meg lehetett volna venni 40*400.000ft= 16 millió ft-ért (Majd mindegyiknek volt számos fa szerkezetű melléképülete. Árban benne volt)
ncseed 2018. 09. 28. 22:50
Törölt hozzászólás
#26019
nemecsekerno 2018. 09. 28. 22:06
Törölt hozzászólás
#26018
ncseed 2018. 09. 28. 20:13
Törölt hozzászólás
#26017
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2018. 09. 28. 19:57
Előzmény: #26003  elemerorsos
#26016
Ha csak ennyit tudtál emelni, akkor valószínű, hogy nem jó helyen van a lakásod és/vagy nem jól csinálsz valamit, pl. nem vagy elég merész. Netán lelakták, korábban túl volt árazva, épültek jobb helyen jobbak, stb. stb. Sok oka lehet, de valami nem smakkol...
ncseed 2018. 09. 28. 19:50
Törölt hozzászólás
#26015
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2018. 09. 28. 19:50
#26014
Az irodák piaca még mindig nagyon pörög, és nem csak a pf PR-cikkei alapján/miatt írom ezt, hanem tényleg ku...ra pörög... nyilván Bp., ha valaki nem értené, de vannak vidéki városok is, ahol szintén hasít ez a szegmens...
Egyébként a pörgés oka egyértelmű: még mindig nagyon olcsók vagyunk a csehekhez, lengyelekhez, stb. képest, és itt mind munkabér tekintetében értem a dolgokat, mind irodabérlet tekintetében.
Ezek a tényezők ideig-óráig magasan tartják (sőt...) az ingatlan-árakat, és itt néhány évre kell gondolni... közben zárkóznak fel a bpesti/nagyvárosi fizetések is, és ezek még tovább löknek az árakon. Aztán (ha már megszűnik ez a "nyomás"), akkor stagnálni fognak, esetleg átmennek csökkenésbe. Hogy ez mikor lesz, az jó kérdés, én nem adnék neki sokat, de ettől még haszonélvezőként azt mondom: hadd pörögjön csak :)
Törölt felhasználó 2018. 09. 28. 19:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#26013
Azt vágod ugye, hogy járt itt egy troll realestate néven, aki azt állította, el akarja adni a 11-ben a lakásait, és néztek az emberek, hogy mi a franc történt, mi ez a pálfordulás.
ncseed 2018. 09. 28. 19:22
Törölt hozzászólás
#26012
net91 2018. 09. 28. 18:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#26011
Lehetne, hogy legközelebb csak hat hónap múlva nézz be?
Zazie90 2018. 09. 28. 16:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#26010
Ha-ha! Mekkora arc :) igazandibol nélküled nagyon sivár lett ez a fórum.........
ncseed 2018. 09. 28. 15:29
Törölt hozzászólás
#26009
Idea 2018. 09. 28. 11:28
#26008
Talán a legnagyobb baj, hogy az ingatlannal zsarolható pénzügyileg az ember. Minden megálmodott fizetnivaló mögött ott látják lebegni biztosítékként az ingatlant. (Hatóság, bank, szolgáltató - bárki akinek megadja a törvény a lehetőséget, hogy büntessen, kötbérezzen vagy tartozásokat fújjon fel.) Ezekkel hadakozom lassan két évtizede, a tehermentes ingatlan az vonzza ezeket mint medvét a méz. Nyilván vannak erre technikák, hogy ne juthassanak semmihez sem, de azoknak van költségük, és oda is kell figyelni.
.
Úgy érzem aránytalanul sok időmet, energiámat, figyelmemet vonja el az, hogy csupán megvédjem amim van. Ha lenne egy erőteljes növekedés még kitartanék, de egyébként számomra ennyi volt. Szokásos ingatlan-tartás, bérbeadás - túl sok nyűg, túl sok idegbaj. Nekem.
.
Meg ugye miben legyen utána a pénz.
johai 2018. 09. 28. 10:49
Előzmény: #25998  Idea
#26007
Vegulis tok mindegy hol lakik az ember,reggel elmegy,este hazamegy hullafaradtan.
Lefekszik kis tevezes utan,es mar alszik is.....unnepnapokon meg szorakozik,es nem mindegy milyen mesze van a lakasa a szorakozohelytol.
Ezert jo a dzsumbuj.
Kozel van a Radai utca,a korut,es a Nehru part meletti szorakoztato centrum.
Repul a balna:)
Vortex 2018. 09. 28. 09:22
#26006
Én is látok egy ugrást a hirdetési árakban.
Viszont a bérleti árak mintha stagnálnának vagy kicsit csökkennének.
Sok szálloda épül Budapesten. Ez hatással lesz az Airbnb-re is.
babyboy 2018. 09. 28. 09:03
Előzmény: #26004  elemerorsos
#26005
Amerikában, Ausztráliában és Angliában egyes területeken már árcsökkenésről beszélnek. Lassul az eladások üteme, kevesebb a vevő, mint pár hónappal ezelőtt. Megnéztem az árakat, h mit gondolnak ők drágának. Nem annyira "country side", tehát jó közlekedési viszonyú amerikai kisvárosi, két szobás, garázsos ház 15.000 csak. Ezért itthon a puszta közepén kap az ember egy lerobbant egy szobás házat, és "örül", hogy ennyivel megússza. Legalábbis ahol én lakom, az egy kisváros, a fővárostól másfél órára busszal, ott már a másfél szobás panelek 6-7 milla alatt nincsenek, ráadásul közrel sem olyan jó állapotban... És elviszik őket... 
elemerorsos 2018. 09. 28. 08:27
Előzmény: #26003  elemerorsos
#26004
Az előzőhöz annyit: nyilván a gyenge hozamokat az árnövekedés kompenzálja most, így rendben van a dolog. De a fák nem nőnek az égig. Abban nem értek egyet, hogy olcsó itt az ingatlan. Spanyolországot és Portugáliát már elértük vagy túlhaladtuk, és Ausztriához képest is már több, féláron vagyunk, ami példátlan. Nézd meg, Barcelonában vagy Salzburgban milyen árak vannak, a pesti belvároshoz képest! És ezek szerintem Európa legélhetőbb városai között vannak, fényévekre Budapesttől. Még a végén kiköltözöm :-)
elemerorsos 2018. 09. 28. 08:21
Előzmény: #26001  buyandhold
#26003

Egy dolgot tegyünk hozzá, a hozamok most már nagyon gyengék, legalábbis nekem. Én adok ki lakásokat most már tizenpár éve, és mindig 8-10%-ot tudtak, leszámítva a válság 2-3 évét, amikor 5% körüli hozamok voltak, de hamar visszaálltak. 5-6%-os hozammal NEM éri meg lakást kiadni az egyéb járulékos költségek miatt, ez mire nettósítod (üresen állás, karbantartás, adók, stb.) nincs messze a kockázatmentes 3-3.5%-os állampapír hozamtól. A bérleti díjak meg nem igazán emelkedtek az elmúlt években, max 10-15%-ot 3 év alatt (ezt is látom a piacon). A most hirdetett lakások (akár új akár használt) bruttó 5-6%-ot tudnak jó esetben, de a belvárosban van, ami 3-4%-ot. Ez nevetséges már.
elemerorsos 2018. 09. 28. 08:16
Előzmény: #26000  buyandhold
#26002
Én is látom, hogy tart az őrület. Az egyik lakásomat feltettem dupla áron, mint ahogy vettem pár éve, és hárman hívtak egy nap alatt. Hihetetlen. És az a durva, hogy lehet, el sem adom, mert a környéken nem tudnék venni hasonlóan jót, csak az új építésű betonfalanszterekben. Ez a másik, ami hihetetlen, nincs jó használt lakás, csak az újak, amiket már most 2-3 évre ígérnek, és ki tudja, ténylegesen mikor lesznek kész és milyen minőségben. Éppen tegnap hívott egy ismerősöm, és mondta, hogy az új lakásában, amire befizetett, hőszivattyús mennyezet hűtés-fűtést ígértek és beépített redőnyöket, felhívta a beruházó, hogy kazán lesz radiátorral és nem lesz redőny. Ha nem tetszik, visszaadják a befizetett pénzt... Na, és erre mit lehet lépni?
buyandhold 2018. 09. 28. 06:42
Előzmény: #26000  buyandhold
#26001
Eses tuti nem lesz, mert ahol en nezem, nincs is elado, jo minosegu, kozponti lakas. Ha lenne, rogton lecsapnanak akik kimaradtak, vagy en. 2 hete volt egy igeretes lakas, amugy dupla aron, ahoz kepest amennyiert en vettem 2 eve. Aznap nem csaptam le ra. Masnap mar nem volt aktulis. Ezen felajzva, keresgeltem, es talaltam egy 20nm-eset olyan aron, amennyiert 2 eve a 55nm-eseket se vettem volna meg. A tulaj nevetve mondta, hogy elkelt, de ezrodott a hangjan, hogy o is nehezen hiszi el. Eladni meg miert adna valaki? Mit csinaljon a penzzel? Kosse le 1%-ra?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek