Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Xis24 csütörtök, 23:29
Előzmény: #229629  Xis24
#229630
Fogyasztóbarát lakásár? 😃 999 
Xis24 csütörtök, 23:26
Előzmény: #229628  Xis24
#229629
Alacsonyabb felszereltségű lakásokra is szükség vanA lakáspolitikai stratégia tervezetében szorgalmazott, évi 25 ezer új lakáshoz az építőipari szakszövetség vezetője szerint négy-öt év vezet. Idén alig 16 ezer lakást adnak át, amihez mérten érdemi mennyiségi ugrás lenne a megcélzott volumen.
Akkor így összerakva  a mai dolgokkal, mehetnek az új lakások vissza az 1M-os megfizethető kategóriába? Na az is érdekes lenne.  
Murdoch csütörtök, 22:57
Előzmény: #229622  slash
#229627
Hajrá.
https://index.hu/gazdasag/2024/10/14/alberlet-ingatlanpiac-lakaspiac-alberletarak/
"Nyár óta több mint 16 ezerre nőtt a kiadó lakások kínálata, hasonlóan széles választékra utoljára 2021-ben volt példa."
"Az év első kilenc hónapjában 11 százalékkal alacsonyabb volt a kereslet, mint tavaly. Ez részben a magas bérleti díjaknak köszönhető, amelyek visszafogják az érdeklődést. "
Murdoch csütörtök, 22:55
Előzmény: #229625  FR73
#229626
A főninek egész biztosan nem lesz jó, ha a beharangozott béremelés jelentős része a bérbeadóknál köt ki. Feketén meg pláne. 
FR73 csütörtök, 22:43
Előzmény: #229624  FR73
#229625
Kis magyarázat, hogy a főninek az a jó, ha az esetleges szigorításnál még magasabban vannak a bérleti díjak, mert ő személyesen rendelheti majd el a kisemberek megmentését. A szokásos duma lesz a Kossuth rádióban, hogy utasítottam N Márton minisztert, hogy haladéktalanul dolgozzon ki megoldást... és mily csoda, a színház pár nap múlva már szállítja is, a főnök személyes rendelésére.
FR73 csütörtök, 22:33
Előzmény: #229623  Xis24
#229624
Mehet a brainstorming ezerrel, hogyan jogászkodják meg, hogy a NER és barátai továbbra is jól járjanak. Gondolom, nem könnyű, lásd rbnb téma is.
A bizonytalanság arra jó, hogy a bérbeadók bevezetik a bizonyalansági felárat, lásd lejjebb. De a főni ettől élvez a leginkább.
Xis24 csütörtök, 22:27
Előzmény: #229622  slash
#229623
Annyira kiszámíthatóak a reaciók. Szigorú szabályozás egyre jobban elképzelhető forgatókönyv. 
slash csütörtök, 22:16
Előzmény: #229621  Murdoch
#229622
Drukkolj csak szorgalmasan. Ahogy írták emelünk és kimozogjuk azt is. 
Murdoch csütörtök, 21:34
Előzmény: #229620  Second Wave
#229621
Nagyon remélem, hogy kaptok a nyakatokba előbb-utóbb egy kövér ingatlanadót. Drukkolok neki.
Second Wave csütörtök, 21:33
Előzmény: #229613  izommanujra
#229620
Nálunk vacsi alatt döntött az operatív törzs.
Az eddigi kedvezményes bérleti díjat piacira emeljük az egy éves időszakok lejárta után (évente vizsgáljuk felül a bérleti díjakat).
Készülvén a bérleti díj szigorításra.
Kíváncsi leszek a lakbérindex hogy fog változni a kövi pár hónapban.
szieszta csütörtök, 21:29
Előzmény: #229604  Freszelés
#229619

Én azt gondolom, hogy az ilyen szigor éppen azért alakult ki, mert ez nem automatikusan így működött.
Azt tudni kell, hogy a legtöbb törvény a gazembereket védi, mert én amúgy sem szegném meg, ha nem lenne leírva, mi az elvárt.
Ha én valahova elmegyek kirándulni és beköltözünk, ugyanúgy viselkedek ott is, mint itthon. Vigyázunk mindenre, nem zuhanyozok órákig, mert ezt megfizettem.
izommanujra csütörtök, 21:18
#229618

Újra a 3 link előbb rosszul linkeltem .. Szívesen!
izommanujra csütörtök, 21:17
#229616

izommanujra csütörtök, 21:16
#229615
grafikonra állítsd át ... a linkeket úgy jobban látszik.
izommanujra csütörtök, 21:13
Előzmény: #229612  Pistike12
#229614
Mutatok neked pár piacot :
Olasz 2011 es szintet még mindig nem érte el : https://tradingeconomics.com/italy/housing-indexSpanyol szintén 2008 as szintet még nem érte el : https://tradingeconomics.com/spain/housing-indexGörög most érte el a 2008 as szintet! : https://tradingeconomics.com/greece/housing-index
EGy frászt garantált az inflációs emelkedés...! 
Befektetők többsére nem fog ingatlant venni arra, hogy a lakót támogassa ha még a törlesztő sem jön ki ugyanis csak az a biztos az ingatlan ár bármi lehet . ( bár bérleti sem biztos ha jön egy jó nagy adó emelés ! )
Ha KP az a bizonyos vevő az meg ha azt látja 6 % ot kap simán állampapírra gond nélkül beteszi oda minek kockázatasson  kinlódjon. ( a tőkének van egy altérnatív kötlsége ez az állampapír elbukott hozam )
Szóval én már nagyon óvatos vagyok...  2026 tavaszáig a választásokig majdnem biztos kivárok főleg hogy még a családi adókedvezmény duplázást is kitolták + a lakás bérleti viszonyokat is vizsgálják
izommanujra csütörtök, 20:59
Előzmény: #229611  Pistike12
#229613

Egyáltalán nem garancia hogy a jövőben is inflációt követi a lakás ár sőt lehet 20 év agónia jön mint az Olasz piacon ( ingatlan ár esés )
Nem tudom én csak magamból indulok ki ha 20 % önerővel 80 % os hitellel nem jön ki legalább 25 évre úgy a törlesztő, hogy fedezze a bérleti hozam akkor nem vágok bele és kész punktum ugyanis hónapról hónapra én támogatnám a lakót annyi ezer ft al  ez a helyzet akkor marad állampapírba az egész.
És egészen biztos vagyok, hogy más befektető is így kalkulál nem jófejségből vágunk bele egy lakás befektetésbe akkor marad a biztonságos állampapír hozam és a 0 munkával elért kamat.
Pistike12 csütörtök, 20:57
#229612
"OK lehet még számolni a lakás ár emelkedéssel , de én sose számolok..az kutya macska vacsorája"
 Ez egy igazi mesterkozgazdasz hozzaallas:) 
Gondolom a reszvenyt is az osztalekert venned😀
Pistike12 csütörtök, 20:56
Előzmény: #229610  izommanujra
#229611
Azert magassbb itthon az alberleti ar, mert az a kozvelekedes, hogy 5% hozam jar. Es termeszetesen senki nem veszi figyelembe, hogy az 5%os hozam valojaban 5% realhozam, ami NONSZENSZ! amikor ez az 5% elterjedt, akkor magasabb kamatszint volt, es az volt a mondas, hogy a torleszto fedezze az albi dijat, es a 20 eves torlesztesi ido miatt lett 5% a kozmegegyezes.
Kozben teljesen rohejes, hogy egy inflaciot koveto eszkozosztalyon meg 5%os hozam van.... Kozben a csudakotveny 0.5-1%os realhozammal az egekig volt magasztalva... 
izommanujra csütörtök, 20:24
#229610

Szerintem a piacon azért magasak relative a bérleti díjak itthon és nem olyan alacsonyak lakás árhoz képest a bérletik, mert magasabb a forrás kötlség.. Ha egy befektető azt mondja az  péntemre állampapírba kockázat  gond nélkül kapok 6 % ot vagy többet minek kinlódna lakással és minek venne fel hitelt 6 % on ha annyiért sem tudja kiadni  .. Ez a minimumok minimuma amiért kiadja valaki a lakását ha befektetésre veszi és kiadásra..  OK lehet még számolni a lakás ár emelkedéssel , de én sose számolok..az kutya macska vacsorája , viszont nálam az a vízválasztó dolog ha meghozok egy befektetési döntést, hogy a  hozza e a betett tökém ( önerőm) és a hitel kamatot az az adott ingatlan  kiadási hozama? Ha annyit sem hoz hosszu távra ( 25 év ) akkor egész egyszerűen nem vágok bele kevesebb pénzem lesz ugyanis hónapról hónapra ergó támogatom az albérlőt , hogy lakhasson albérletbe a saját zsebemből!
Ennyire egyszerű szikár matek az egész
Tavasszal még éppenhogy ki tudjam adózás után  hozni nullszaldóba a történetet manapság már egészen nehéz kivitelezni ezt.
Ki lehet talán ha veszel egy lepukkant sz@rt de  és megcsinálod saját magad anyag költségbe , de az már teljesen rottyon lévő lakás lesz és rengeteg munka lesz vele.
Murdoch csütörtök, 20:19
Előzmény: #229605  izommanujra
#229609
Anno végignéztem egy xi. kerületi új (már elkészült) lakás árevolúcióját. Ha jól emléxem, akkor 130-ról mászott fel 180-ra, mert csak. Köszi, de az, hogy egy lakásból meghitelezzek az építtető tagnak egy luxusautót, kösz, de nem. Remélem érthető.
mr_bob
mr_bob csütörtök, 20:12
Előzmény: #229603  izommanujra
#229608
fogalmam sincs, de párszor bebizonyították már, hogy az én képzelőerőmet túl tudják szárnyalni, ha kreatívan kell növelni az adóbevételt ,)
Pistike12 csütörtök, 20:11
#229607
Csak egy kis pelda meg GYMSbol egy megbizhato es nyeresegert dolgouo cegtol.
https://szimetrik.hu/haz/100-m2-haz-3-haloszoba-nappali/
100nm 45m emelt szintu futeskesz, ezt befejezni kb 80-100e/nm
Pistike12 csütörtök, 20:09
Előzmény: #229596  Pistike12
#229606
A legdurvabb h ZERO sot inkabb csokkenes volt 22 oza a kivitelezesi koltsegekbej, megis nonek az ujak arai... Ez extra nagy kamu
izommanujra csütörtök, 20:09
Előzmény: #229602  N0MAD
#229605

Ha valaki bérlakást épít  vagy vesz lakást a mostani árakkal kell számolnia a mostani kamatokkal és utána kalkulálhat hogy adja ki.
Az hogy vannak akik mélyen vettel kakást és nekik olcsóbban is megérné kiadni? OK még akkor is megérné de elmondom a piac nem így müködik. Ha nincs hozam jobb hozamot találsz eladod a fenébe és kinlódjon vele más.. Akinek meg eladod az a mostani árat fizeti meg a mostani hitelekkel miért adná mínuszba? Nem logikus senki se fogja bele se vág akkor
Na ez a helyzet.
Freszelés csütörtök, 20:07
Előzmény: #229593  izommanujra
#229604
Hát kell jó szerződés, 3 hónap kaució (nem hasitasiba) + 1 hónap előre fizetve 30 oldalas átadás-átvételi jegyzőkönyv. Kiköltözés előtt a sütőt a helyéről kiszerelik, hogy a mindenféle ventillátor lapátokról is az utolsó folt is le legyen vakarva. Hiába tiszta a konyhabútor, ha a végső takarítás után szárazratörléskor napfényben oldalról megnézve látszik hogy milyen irányból húzták az utolsó kendőt, akkor bizony tudod mi van?
Vagy ott helyben a felkért profi takarító azonnal javítja a hibát (aki garanciát is vállalt arra, hogy visszaveszi a bérbeadó cég a lakást, szóval a tisztaságon nem fog múlni) vagy visszatartják a kauciót, hoznak belőle profit takarítócéget, megkapod a számlát és esetleg kártérítést fizetsz még a maradékból a következő bérlőnek, hogy nem tudott a megfelelő nap beköltözni.
Ja meg felhívják a munkáltatót a bérbeadók, kérik a hivatalos fizetés kimutatást, ha másik bérleményből jössz, akkor a referenciát, az államtól egy 30 napnál nem régebbi pecsétes igazolást hogy nincs köztartozásod...
Ha beköltözés után hibát találsz akkor 2 hétig jelezheted és elég egy pár fotót küldeni emailben. A lakás visszaadásakor így ezeket a hibákat nem verik rád. Ha valamit nem jelentettél és nem volt benne az átadás-átvételiben, akkor pedig a te költséget. A természetes kopáson-elhasználódáson nem rugóznak.
Mindenki vigyázott a környzetemben az (al)bérletére. Na persze ez Európa, nem magyarisztán, ahol erre se igény és kultúra sincs.
izommanujra csütörtök, 20:07
Előzmény: #229600  mr_bob
#229603

Bérleti hozamokra is adó emelés? Az az adó elkerülést fogja fokozni...  Még többen fognak feketézni
De arra is gondoltam már mivel digitális lesz az ingatlan nyilvántartás egy gombnyomással megállapitják hány kecót van és adózol e utána... Szóval épül a szép kontrollált világ ...
Jövőre az ügyfélkapu se fog müködni csak az ügyfélkapu plusz ha beregisztrálsz digitális állampolgárnak talán...!
N0MAD csütörtök, 20:05
Előzmény: #229597  izommanujra
#229602
Szerintem maradj a közgazdaságtudományoknál, orvosnak ne menj el, mert a diagnosztika nem lesz erősséged.
Ingatlan befektetői fórumon körbekiabálni hogy a 6% (kac-kac) általános hozam nektek tül sok és 2%nak örülnétek elég kis találati eséllyel kecsegtet, csak szólok.
Ja, 6%, a húsz évvel ezelötti vételárra vetítve, a költségek kihagyásával, nominálisan gondolkozva. Hacsak úgy nem .
Pistike12 csütörtök, 20:05
Előzmény: #229598  izommanujra
#229601
Kb 450-550e egy lakas plusz telek plusz egyeb ktgek. 50%+ van rajtuk

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek