Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
N0MAD 2024. 08. 31. 14:19
Előzmény: #225795  FR73
#225800
Igen, nyilván ezek is szempontok a helyszínnél.
Viszont ha a saját hetvenes éveidet tervezed akkor valszeg kevésbé.
No mindegy, mindenesetre részemről a lehetőségét meg akarom teremteni, aztán majd meglátjuk.
FR73 2024. 08. 31. 13:52
Előzmény: #225797  lacikonyha
#225799
Igen.
Anyósomnak kereskedői vénája van, kersekedelemben dolgozott, de aztán mindent is csinált, 90-es években bőrkabátot hozott be törökből, stb. Ő az, aki mindent is el tud adni, valahogy talál vevőt. A gyerekemen látom, hogy érdekli a kereskedelem. A héten járt nálunk a könyvelő barátom, gyerek kifaggatta, hogyan tudna 18 év alatt legálisan kereskedni. Kb sehogy a törvények szerint.
Placi82 2024. 08. 31. 13:30
Előzmény: #225796  Placi82
#225798
"pirosabb" =" prolisabb" mármint a nagyon dél.
Ja és még valami a Spanyolorszagot miért zártad ki anno? 
lacikonyha 2024. 08. 31. 13:30
Előzmény: #225795  FR73
#225797
van ugyebár családi vagyon anyagiakban és kulturálisan is
lehet előbb elsősorban anyagilag gyarapodni és utána akár kulturálisan is de a fordított sorrendre is vannak példák
aztán néha alakulhatnak úgy a körülmények, hogy egy generáció anyagilag hatalmas gödörbe kerül, akár több generáció felhalmozott anyagi javai is odaveszhetnek (és ehhez nem feltétlenül kötelező zsidónak lenni)
viszont a kulturális örökséget nehezebb elrabolni, és ahhoz hozzájutva a következő generáció akár ki is köszörülheti a csorbát elég jól
itt egy példa
https://medit.lutheran.hu/files/schulek_vilma.pdf
ennek a történetnek a vége felé részletesen szó van arról is, hogy mit tettek meg a 80 feletti anyáért a gyerekei
ez pedig az apai vonatkozás (1565-től)
https://medit.lutheran.hu/files/schulek_vilma.pdf
elég felnézni a Halász bástyára, vagy a mögötte lévő templomra, vagy kicsit távolabb a János hegy tetejére
Placi82 2024. 08. 31. 13:26
Előzmény: #225793  Bolton01
#225796
Köszönöm a sok hasznos infot. Én amúgy most már emlékszem rád régebbről akkor is jókat írtál.  És most is nagyon megfontolandokat. Igen dél olasz egy kicsit "pirosabb" eszaknolaszban meg megvan a rendezetttebb, de még olasz feeling. :)) 
Meg szabad kérdezni hogy a" mi kis varoskank" merre felé van?. Nem pontosan kérem természetesen, elég ha mindjuk mondasz egy kb10- 20 km rel arrébb lévő tengerparti várost ami hasonló. És árakat is írhatnal hogy egy tengerpart közeli 2 szobás  50 m2 és 20 éven belül épült lakás mennyi euróban számolva. 
Köszönöm!!
FR73 2024. 08. 31. 12:46
Előzmény: #225787  N0MAD
#225795
Anyósom 80 felett van, hetente - 2 hetente rá kell nézni. Kirobbanthatatlan a lakásából, szerencsére önellátó, de azért kell rá személyesen is figyelni. Ha ritkán eü baja van, akkor viszont gyors támogatás kell, így úszott meg egy infarktust, hogy ő is és párom is gyorsan cselekedett. Szerencséje volt, semmi maradandó.
Nálunk ez van, másnál meg más van.
Dolgozni éppenséggel tudnék akárhonnan is, az nem lenne gond, egy laptop és jó internet kell csak nekem. Feleségem már fire-ben van.
Bolton01 2024. 08. 31. 12:16
Előzmény: #225790  Placi82
#225794

Amúgy picit off, de szoktam követni az orosz ukrán topicot, javarészt a véleményeddel egyetértek. Ami számomra az ingatlanvásárlásnál végleg Olasz irányába döntötte a szitut, megnéztem hogy melyik EU-s országoknak a legerősebb a hadserege. Meglepődtem, és ment egy + a pro oldalra. Ha fokozódik ez az egész konfliktus, az se utolsó szempont, hogy az ingatlan milyen országban fekszik ...
Bolton01 2024. 08. 31. 12:11
Előzmény: #225790  Placi82
#225793

Az árak bizonyos esetekben még településen belül is nagyon durván szórhatnak és szórnak is.
A migránsos kérdésre sincs egyszerű válaszom. A mi városkánkban gyakorlatilag nincs afrikai, van hogy napokig egyetlen egyet se látok, pedig napi 10-20 kmeket sétálok sokszor. Néha 1-2 árus felbukkan, de ők busszal jönnek. Ez összefügg azzal, hogy tőlünk 30-50 km-re már negyedáron vannak ingatlanok.  Itt nem adnak ki hosszú távra lakást, önkormányzati lakásra sincs esély, szóval inkább a nagyobb városokban jelennek meg ezek a csoportok.
A mi településünk brutál be van kamerázva, hatalmas rendőri és csendőri jelenlét van, sokkal nagyon biztonságban érzem magam mint otthon, pedig otthon se lakunk egyáltalán rossz részen.
Büncselekmény kvázi nulla, több évre visszamenőleg.
Északon rendezettebbek a városok általánosságban mint délen, az északi rész gazdagabb, fejlettebb. Nekem az északi rész bejövősebb, érvényesül egyfajta germán hatás pozitív értelemben. Felénk rengeteg az osztrák illetve német/svájci is van szép számban.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 08. 31. 12:02
#225792
25 millióért árulták, én 20 alatt szerettem volna elhozni 2 éve, lett belőle egy "felújított" "buzi" lak 60 milláért, remélem rá rohad. Érdemes végigolvasni a felújítási sort, ránézni a nyílászárókra és újragyalult gerendákra...
"Ennek eredményeképpen egy új építésű házzal egyenértékű"
https://www.facebook.com/marketplace/item/453496590993036
Bolton01 2024. 08. 31. 11:27
Előzmény: #225790  Placi82
#225791

Kb fél órányira vagyunk egy reptértől, de én autóval közlekedem. Hosszabb távon nem hiszek a fapados repülés létjogosultságában (privát véleményem), annyira a zöldítés és kőolajfelhasználás csökkentése a narratíva, hogy nem vennék rá mérget hogy 5-10 év múlva is 50eurokért repkedünk majd. Nekünk 4 fővel (+ csomagokkal) az autó abszolút gazdaságos és élhető, 100 - 120 euró üzemanyagköltséggel oda-vissza megjárom az utat. Ha nincs dugó 5-6 óra laza autózás, szintén vállalható számunkra.
A statisztikák olyanok mint itt is, sok mindent nem árulnak el. Említetted B.füredet, ami nagyon szép. Ez ugye Veszprém megye. Akkor tedd mellé mondjuk Devecsert, Sümeget, Ajkát, Pápát és ebből számolj átlagot a megyére ... Lehet persze számolni, csak mi az értelme? Egy megyéről beszélünk ugye 50km-en belüli város mind, de totál más világ. Valószínűleg Balatonfüred és egy tengerparti város nagyobb hasonlóságot mutat, mint pl Bfüred és Devecser. Folyt.
Placi82 2024. 08. 31. 10:47
Előzmény: #225785  Bolton01
#225790
Hálásan köszönöm.. Ez tényleg segítség. Bari jó délen van, de 2 Budapestről induló fapados is visz oda 2 óra az út. Nekem ez számít hogy fapados reptér közelében legyen. Balatonfüredre 2 óra az út hétköznap. Szombaton 4 óra például. :). Te észak olaszban wizzaires város közelében választottál.?  Amúgy azt néztem mig nálunk kB 300-400%ot mentek az arak.. Addig olaszban 2013 óta konkrétan stagnálnak. Kimemrem. Jelenteni hogy egy homokos  tengerparthoz nagyon nagyon nkozelei újszerű lakás ára olcsóbb. Mint egy balaton parthoz közeli újszerű lakás ára. Nem is kicsit.
A migracioval mi a helyzet.? Nagyvarosokat érinti csak ? Olaszokat bírom, nem a bantukat:), vagy társaikat. Délen azt olvastam hogy jobb a migráns helyzet, mert ott a maffia, és kisvarosokra nem jellemző. Északra tartanak inkább. 
Pistike12 2024. 08. 31. 10:25
Előzmény: #225783  mr_bob
#225789
Most erre mit mondjakvettem. Intelt 2 hete azota+20%.
Nem egy konyvtar volatilitasban sem. A kotveny hosszutavon meg nem versenykepes a penzrendszer miatt. Akkor jo ha arbitrazsolni lehet. 
Bolton01 2024. 08. 31. 10:24
Előzmény: #225782  FR73
#225788

Miért kell feltétlenül fekete fehérben gondolkodni?
Nem kell megszakítani minden kapcsolatot Magyarországgal sem szerintem, 20 éve vagyunk az EU-ban, egyszerűen élni kell a lehetőséggel.
Megtarthatsz itthon is egy kis lakást és vehetsz külföldön is egyet. Azt hogy mikor melyiket és mennyit használod azt majd eldöntöd.
Van olyan ismerősöm akinek 3 EUs országban is van lakása, szabadon megteheti bárki, ha az anyagi lehetőségek adottak. Északi EU-s országok középosztályában nem olyan ritka, hogy déli vagy keleti (akár Magyarországon) országban is fenntart egy otthont. Mi is tarthatunk fennt nyugaton vagy délen ...
N0MAD 2024. 08. 31. 09:53
Előzmény: #225782  FR73
#225787
Nyilván van igazság abban amit mondasz, a helyzet az hogy speciális területen évtizedes tapasztalattal , it szakmai (kis)vezetői  poziból alapvetően fasza is lehetne minden ha a lenti aggodalmaimnak nem lenne esélye és valőságtartalma.
Szóval még fire pozició építése zajlik,még pár év van a célig. Asszonynak is pár év a nők negyvenig aztán addig kiderül.
Én már nem akarok új karriert építeni, hamarabb mennék el buszt vezetni aktuális érzés alapján, alapvetően minden is jó, de beleuntam. nem nagyon tudom már rávenni magam az önfejlesztésre, alibizek már csak. Nem mondom hogy ha hozzámvágnának egy meggyőző ajánlatot külföldön (sok helyen van ilyen rendszer) nem csábulnék el, de nem ebben gondolkozom.
Ha pár évig nem üt be a ménkű akkor alighanem visszavonulás lesz, ha itt javulnak esetleg a dolgok akkor lehet higy itt, de asszonynak még inkább mehetnékje van mint nekem, gyerekek is külföldön amúgy. Mehetnénk most is, de a munka abbahagyásán gondolkozom, és meglehetősen óvatos is hogy mekkora összeggel kalkuláljak.
Tekintve a napi híreket mávtól az oktatásig, eütől a közhangulatig és a közlekedés stílusáig nem érzem hogy sokminden pozitív irányba tudna változni mert az emberek lassan változnak.
(ausztriai közlekedés vs m7 és gondolom mindent elmondtam) most voltam rokon temetésén aki tervezett rutinműtétre ment kőrházba. 3napja volt még. Nem szeretném hogy pl asszonynál báratlan dolog beüssön. Volt már ilyen, azt megúszta, de rajta múkt, max tüneti kezelést kapott.
Maradnék én szivesen, de. Nem akarom utólag megbánni.
Evvan. Egyétérteni se muszáj. 
Bolton01 2024. 08. 31. 09:26
Előzmény: #225769  Placi82
#225786
Küldenék Neked egy linket egy blogról, ő pont Lecce-ben vásárolt, rengeteget olvastam az írásait, ismeretlenül is rengeteget segített az elhatározásom megvalósításában.
Így utólag, előbb kellett volna belevágnom pár évvel. Én is nagyon szeretem az olasz kultúrát és közeget, ha valaki nyitott, rengeteg minden vár rá :)
A blog, nagyon részletes, de én is imádok olvasni, remélem hasznodra lesz:
https://olaszorszagiingatlanvasarlas.linuxuser.hu/
Bolton01 2024. 08. 31. 09:21
Előzmény: #225769  Placi82
#225785

Szia,
Olaszországi, tengerparti település ingatlan tulajdonosa vagyok.
Nekem Olaszország északi részén van appartman, nem tudom ez mennyire lehet számodra releváns.
Én az általad említett déli részt nem ismerem (még), de én a helyedben lehet nem vetném el teljesen az északi régiót. Jóval közelebb van, ami hosszabb távon nagy könnyebbség.
Életem egyik legjobb döntése volt a vásárlás, mondhatom ezt úgy hogy azóta a második nyarat is ott töltöttük, talán a rózsaszín köd is oszlott kicsit. Én és a család is nagyon szereti, gondolkodom majd egy második vásárlásán is ...
Zsolt90 2024. 08. 31. 09:19
Előzmény: #225781  N0MAD
#225784
A keves gyerek szuletesenek oka legtobb esetben a lakhatas kerdese. Nyugaton IS. Mert sajatot szeretne az ember, es abba tervezni csaladot. Es ez bizony ott nyugatabbra sem megy, pont ugyanugy, mint otthon. “Csak” ennyire fontos a lakas kerdes. 
mr_bob
mr_bob 2024. 08. 31. 09:18
Előzmény: #225776  Pistike12
#225783
szerintem azt senki sem vitatta, hogy amennyiben valaki magyarországon képzeli el az életét, akkor 10-20-30 éves távon a saját ingatlan sokkal jobb döntés anyagilag, mint bérelni. ami kapcsán vita volt, azok az elmúlt 1-2 évben történt befektetői(!) vásárlások, és ezek összehasonlítása más, alternatív befektetésekkel.
FR73 2024. 08. 31. 09:13
Előzmény: #225781  N0MAD
#225782
Az az érdekes, hogy te is itthonról írod mindezt. A mérleg egyik oldala tiszta, a másik pedig nem, és emiatt még mindig itthon vagy. A full relocation macera, nem is kezdesz bele te sem, csak beszélsz róla.
Nálunk is előjön néha észak-olasz relocation ötlete, aztán megy is a kukába, annyira macera lenne.
30 évesen nincstelenül tipli az rendben van, a mérleg másik oldala egyszerű.
Később már nem, látom, szenvedés, aki csinálja.
Ha kinn dolgozol max 10 évet, az kb semmi, ha utána kinn akarsz gondtalan nyugdíjas éveket.
N0MAD 2024. 08. 31. 08:35
Előzmény: #225780  Zsolt90
#225781
Ellenben kapsz kőrházi ellátást, nem kell azon gondolkoznod hogy lesz e értelmezhető nyugdíjad vagy összeomlik minden, nem játszol oroszrulettet az utakon vagy ha tömegközlekedésre ülsz, ilyen altóságok.
De persze ezek eltörpülnek a lakás témaköréhez képest, nem is tudom miért hoztam fel. 
Mondjuk még nem kávéztam, de mindjárt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek