Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szieszta 2024. 06. 14. 09:15
Előzmény: #222693  berlini
#222700

Azzal, hogy beavatkoznak, a kapitalizmust védik meg, mert ha az egész összedőlne, a tőke-kapitál veszne oda. Ami jelen esetben a bizalom.
Éppen ezért, ami most van már nem is nevezhetnénk kapitalizmusnak, mert ott csak  a szabad piac irányít és nem  a politika. Azzal meg az a baj, hogy bizony művien befolyásolja az egész működét, valamit előtérbe hozva, valamit meg eltiporva.  
De ez meg a demokrácia bűne, mivel a politikusi pálya is csak egy biznisz és ott úgy kell manőverezni, hogy több embert meg tudjon győzni, ő a jó vezető.
Teli hassal senki sem lázad, így a vezetők habzsi dőzsizhetnek. Ez az ember történelmében mindig így volt, csak mindig egy picit más formában. Talán a proletár diktatúra volt az, ami nagyon művien kényszerítette ki  a jólétet, de azt már látjuk, nem fenntarthatóan. 
Hasonló vége lesz a mostani korszaknak is, mikor már mindenünket feléljük. Én azt gondolom, valójában marx előre futott az elméletével és most kezd majd megvalósulni. Ö amúgy is a fejlett kapitalizmus, imperializmus következő lépcsőjének gondolta a szocializmust és kommunizmust és nem az orosz feudalizmusból indult ki.
A sok állami beavatkozás és támogatás viszont pontosan abba az irányba tereli a történéseket. Már csak az hiányzik, amit orbán csinál, megszabja az árakat, kisegíti  a bajban lévőket, átveszi a terheket......az állam. Tehát ráterheli mindenki vállára úgy, hogy mástól kér kölcsön, aztán azt szétdobja.
Egy valami nem stimmel benne, a NER. A végtelen lopás és vagyonosodás nem fér bele ebbe a képbe, de lehet éppen MP fogja ezt majd megoldani, a nép is ezt díjazza.
berlini
berlini 2024. 06. 14. 09:14
Előzmény: #222683  Placi82
#222699
végre egy apró besimerés, hogy kemény az élet, ha szemben mész az autópályán a forgalommal
Pistike12 2024. 06. 14. 09:14
#222698
Kis elgondolkodtato adat:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240614/nem-hitted-volna-hogy-mekkora-a-berszakadek-magyarorszagon-691633
Nem latom az elofizut, de nagyvonalakban becsulve a felso 10% fizetese (ugye ezek a munkavallalok nem a vallalkozo).  Minimum 2.4m brutto, azaz atlagosan a felso 450.000. munkavallalonak netto 1.6m ft a fizetese. Erre jonnek meg a vallalkozok, igy siman van egy 1.6m szamu haztartas, amely megengedheti maganak ezeket az ujepitesu arakat. 
Egeszen mellbevago adatok ezek. Illetve az is durva, hogy 8-9 decilis fele annyit keres, mit a 9-10es...
Xis24 2024. 06. 14. 09:07
Előzmény: #222696  FR73
#222697
A demokrácia zsarnokságot szül. A zsarnokság demokráciát.
FR73 2024. 06. 14. 09:05
Előzmény: #222695  Xis24
#222696
A gondolatmeneted szerint a demokratikusan megválasztott politikus saját érdekében végül be fogja vezetni a kommunizmust.
Xis24 2024. 06. 14. 09:02
Előzmény: #222693  berlini
#222695
Újra és újra előveszik majd.. A válságok is egyre gyorsabban jönnek. A vége szerintem, hogy a folyamatos válságok miatt nem elkerülhető az alapjövedelem. Amiről persze mindenkinek megvan a maga véleménye.  Persze az is válságot fog szülni. Egyre gyorsabban kell tudni váltani a különböző eszközök között, hogy tartsa az ember a vagyonát. Aztán mire már elfogynak a számbavehető válságok.. és eltűnik a válság kifejezés mert az lesz az alap normalitás majd jön valaki aki leradíroz mindent, mert hogy mindenki egyenlő. Lehet annak van igaza aki a mának él...vagy nincs igaza 😃
szieszta 2024. 06. 14. 08:54
Előzmény: #222690  FR73
#222694

Én is emlékszem az OTP sztorira, sokáig 3500 körül vergődött.
Azt nekem is sokszor mondták, hogy csak a realizált veszteség  az igazi bukó, mindent ki kell csak ülni. Persze ha nem kell  a pénz, örök időkre ott lehet hagyni, de jöhet jobb lehetőség is, amit ki kellene használni.
Siránkozhatnák én is, hogy többszörözhettem volna   a vagyonomat, de  a HA, meg a VOLNA mindig ott van  a képletben. Ami viszont van, az van, ezzel kell megelégedni.
Például a bitcoinnál, mikor felfutott 50 dollárra már akkor hülyének néztem, aki ennyiért veszi. Akkor már tudtam róla, de annyi ilyen piramisjáték dőlt össze akkoriban, hogy senki nem gondolta volna, hogy ekkorára fújják. Az ismerősöm a céges gépén bányászta és 7 darabot hagyott ott, mikor elbocsájtották.
berlini
berlini 2024. 06. 14. 08:49
Előzmény: #222692  szieszta
#222693
tökéletes értékelés.
Annyit tennék hozzá, hogy ma már a fejlett országok nem tudnak másként reagálni.
A 19.századi nagy válságok idején, komoly állami bevatkozás nélkül is ment a szekér tovább.
A tönkrement vállalatok eszközeit megvették azok akik fejlődési potenciálja és válságállósága nagyobb volt. 
A GDP túlnyomórészét a termelő szektor adta, kisebb részét a fogyasztás. A szolgáltatások részaránya kicsi volt.
A COVId-nál már az volt a helyzet, hogy a GDP 70%-át a fogyasztás adta és azon belül is a szolgáltatások voltak már jelentősek.
Ebben a helyzetben a fogyasztás hirtelen a felére esett vissza, (hiszen nem csak kenyeret, virslit és tejet vett korábban az átlag polgár mint 200 évvel korábban)
Egy ilyen helyzetben nem radikálisan bevatkozni egyenlő lett volna az öngyilkossággal.
Persze túltolták, de ezt igy utólag könnyű megállapitani.
szieszta 2024. 06. 14. 08:39
Előzmény: #222683  Placi82
#222692

Az inflációt a hiány okozza és nem a támogatások. Ezért nem robbant be azonnal, mivel a covid miatt be voltunk zárva és a raktárak meg teli voltak. A támogatásokat is ezért tolták túl, mert első körben nem indult be  a fogyasztás. Azután viszont annál inkább, mikor mindenki vérszemet kapott és elindult a fomo.
A covid alatt és után is csurig voltak a gabona raktárak, mert lecsökkent a fogyasztás és  a háború hírére egekbe tolták a gabona árát. Ez van, mikor pánikolnak és előre áraznak. Elég, ha egy nagyobb elkezdi és az óriási hullámot tud létrehozni. Aztán szépen le is zuhant, mert rájöttek, hogy bőven van utánpótlás, maximum kevesebbet kapnak majd az afrikai éhezők.
berlini
berlini 2024. 06. 14. 08:38
Előzmény: #222687  szieszta
#222691
10 év után szálltam vissza és 2008-ban nagyon biztos voltam magamban, hogy 4 ezer alatt megéri és nem esik tovább. Minden pénzem beletettem pár hónapon keresztül. Eléggé elkeseritő volt nézni, hogy az árfolyam 1370 körülire esett. Amikor ezt láttam, ujra összekapartam 1,5 milliót és vettem 1470 körüli átlaggal és utána is minden megtakaritásból. hónapokon keresztül.
Lehet kérdezni, hogy miért voltam ilyen magabiztos. Az egyik tényező az volt, hogy a bank tudott elegendő céltartalékot képezni a nemteljesitő hitelekre, a másik pedig az, hogy 1370-nél a bank tőzsdei értéke már megközelitette a 2008-as éves adózott nyeresééget. Nem tünt hihetőnek, hogy a bank, miközben jó a likviditása és az operativ működés komolyan nyereséges tönkremenjen.
FR73 2024. 06. 14. 08:32
Előzmény: #222688  szieszta
#222690
2020 március egy hónapon belül feleződött a tőzsde, aztán óriási recovery volt.
De 2009 is érdekes, én pl a 3000-ért vett OTP-t 3600-on eladtam, eltettem a nyerőt. A fene gondolta, hogy 15 év múlva ez 5x lesz.
Xis24 2024. 06. 14. 08:31
Előzmény: #222685  Xis24
#222689
Persze ha utólag belegondolunk mi ment az usa-ban belépési pont egy konfliktusra. Utólag. Hétköznapi ember épp örült hogy túlmentünk a covidon. Most is van sok forgatókönyv.. ha nagyon elrugaszkodunk.. még talán olyanokat is mondogattak pár éve  mint a Ciwil War cimű film. Akkor az is belépési pont lenne több konfliktus esetén.
szieszta 2024. 06. 14. 08:28
Előzmény: #222682  FR73
#222688
Én ugyanígy szoktam megjósolni az árfolyam változást. Ha elindul az ár felfele, emelkedni fog, de ennek a fordítottja is megeshet, ha éppen nem oldalaz.
szieszta 2024. 06. 14. 08:23
Előzmény: #222681  berlini
#222687
Én meg megint másra hallgattam, mikor az 1500-as OTP -nél azt mondta a befektetési tanácsadó, hogy ezt csak a padló fogja meg, lehet fel is számolják a bankot. Gondolom ő sem értett hozzá jobban, de azt is mondta, hogy már ezerért is lehet venni, de még annyiért sem kell senkinek.
berlini
berlini 2024. 06. 14. 08:22
Előzmény: #222673  Placi82
#222686
tegyél ügyvédi letétbe 10 milliót.
Ha ezt igazolod akkor én is beteszek annyit.
Az viszi a 20-at aki nem hazudott.
Ha a 19600Ft-os ATH-nél az OTP részvényeim átlagos bekerülési ára több volt mint 14 ezer akkor a Tiéd.
Ha kevesebb akkor az enyém.
Ha erre nem vagy hajlandó, akkor szüntesd meg a trollkodást.
Nem javit a bizonyitványodon, ha mást rágalmazol.
Xis24 2024. 06. 14. 08:21
Előzmény: #222680  Pistike12
#222685
Az inflációra igen. Azt lehetett sejteni, hogy érkezik. Azt hiszem kicsit lassabb emelkedésre gondoltunk idehaza is. A hétköznapi embereknek azért a háború és annak minden hozadéka derült égből villámcsapás volt. 
FR73 2024. 06. 14. 08:18
Előzmény: #222681  berlini
#222684
Igen, ha az esetek enyhe többsége nyerő, az már nyerő. Optimum csak a mesében szokott lenni.
Placi82 2024. 06. 14. 08:15
Előzmény: #222676  szieszta
#222683
"Igazad van! Mondá Candide, fogjunk munkához és muveljuk saját kertjeinket." (Nem másét.). Nehogy Berlini belkosson hogy a Googleba máshogy van és kihagytam egy a betűt, mert én mindent fejből írok, és ezt meg gyermekkorban olvastam.:)) 
De amúgy tényleg mindent leirtam előre. Egyetlen egy dologra Nem számítottam, hogy tényleg ily szinten elengedik, tamogatjak a hiteleseket, és 20% infláció mellett is a KKV szektor 0-2%os szechenyi, etc hitel, és a maganszwktor pedig 20 évig 3 4%os hitellel fizeti a kamatokat. Ez valami brutális ajándék. Gyerekek 1990 óta historikusan történelmileg többször volt 10% felett  ismétlem. 10%felett az alapkamat  mint alatta. De most  20 évig tartja az állambacsi a 3%os fix hitel és valós piaci forrás hitel közötti " kamatswap" költséget.?? Brutális. E nélkül CHF 2.0 lett volna. 
Ui. Teljesen Más, na ez az amit viszont  nem értek. Hogy nyerhetett ilyen brutálisan a 12 ben a ketfarkukutyapart. A 11 ik kerületben lakom, de érdekelne aki itt lakik, hogy ez ilyen protestqlas volt, vagy mindenki viccelni akart és így sült el, vagy ez komoly volt.? Aki valaszol, ott lakó annak köszönöm, mert kíváncsi vagyok. 
FR73 2024. 06. 14. 08:14
Előzmény: #222679  szieszta
#222682
Válságban 3 lehetséges kimenet van pl 2020 esete.
1. Kiülöd, nem csinálsz semmit, reménykedsz, hogy visszajön. Én ezt csináltam.
2. Profi vagy, hamar felismered a bajt, eladsz majd a mélyben bátran visszaveszed. A fórum tele van ezekkel a sikertörténetekkel.
3. Egy idő után feladod, győz a félelem, és odalenn kiszállsz. Őket sose fogod olvasni.
berlini
berlini 2024. 06. 14. 08:13
Előzmény: #222675  FR73
#222681
Nem emlékszel rosszul.
2008-ban szálltam be az OTP-be a LB csődje utáni nagy esés végét remélve 4000 alatt, de tévedtem és esett tovább 1400 alá 2009 márciusában.
De az évek folyamán ki-be ugráltam, nyereséget elköltöttem és ujra beszálltam, ha jónak igérkezett. (Volt amikor shortoltam is, na az balul sült el 2013 nyarán). 
Az általad emlitett visszaszállás 2020 őszén 10 ezer körül történt, amit sajnos nem adtam el az ATH-n 19600-nál 2021 novemberében.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek