Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2023. 10. 28. 00:13
Előzmény: #208415  FR73
#208420
külföld elég tág de, az ingatlan árakban nincs nagy különbség már ha van egyáltalán. A fizetések magasabbak kint de már közel sincs az a nagy távolság mint régen. Persze nem London, Párizs stb legyen a standard amihez nézzük Budapestet hanem gyúrjuk össze Pozsony, Zágráb, Madrid, Bécs stb árait. A legtöbb ismerősöm aki Angliába ment képtelen volt akárcsak annyit megtakarítani mint amennyit itthon mások, aki meg osztrákoknál vagy németeknél van ők meg valahogy tudtak de ott vásároltak. Szóval tudja a fene, de, hogy én tömegekre nem számítok se ki se be az biztos és szó mi szó ingatlanárban nincs már érdemleges különbség és ha hozzávesszük, hogy kint a gazdaság támasztja az árakat itthon pedig a gazdaság és a politikai érdekeltség, hát akkor nemtudom, befektetésnek nem olyan csábító ez.
dexter 2023. 10. 28. 00:10
Előzmény: #208417  Benzedrine
#208419

Én azt látom, hogy azok a nyugdíjasok, akinek van egy kis megtakarítása, meg esetleg egy jól értékesíthető háza, az lehet inkább fogja magát és elmegy nyugatabbra, ahol nem drágább a mindennapi élet, de jobban érzik magukat. Két olyan nyugdíjas pár is volt az ismerettségi körben, akik tavaly (vagy tavalyelőtt, már nem is emlékszem), itt felszámoltak mindent (lakás, ház eladva) és vettek lakást spanyolország déli részén, Malaga környékén.
A napi megélhetés ua., mint itthon, egész évben jó idő van, az egészségügy sokkal jobb, mint itthon (ha jól emlékszem, valami fizetnek erre, de ennyire nem érdekelt).
Nyilván nem sok ilyen itthoni magyar van (vagy legalábbis úgy gondolom nicsenek tömegével, de erről infóm nyilván nincs), de szerintem az aki kint dolgozott és ott megy nyugdíjba, az előbb költözik portugáliba, spanyolországba, franciaországba, mint vissza magyarországra.
dexter 2023. 10. 27. 23:57
Előzmény: #208415  FR73
#208418
A külföldön élő és kereső magyarok már nemigen akarnak visszajönni. Kevés család lesz az, aki odakint megteremtette magának az egisztenciát, viszonylag jól keres és vissza akarna jönni.
Nem fog hazajönni egy jóval kisebb fizúért, egy alacsonyabb életszinvonalért, hogy élvezze a tönkretett egészségügyet, a lepusztított oktatást, közlekedést, stb. Meg, hogy hallgassa itt a gyűlöletpolitikát, az agymosó propagandát, stb.
Max. azok jönnek vissza, akik kint nem találták meg a számításaikat, de azoknak meg pénze nem lesz.
Benzedrine
Benzedrine 2023. 10. 27. 23:50
Előzmény: #208416  FeherTibi
#208417
Sokan hazajönnek nyuggernek. Szerintem sincsennek annyian, hogy érdemben hassanak az árakra.
FeherTibi 2023. 10. 27. 23:41
Előzmény: #208415  FR73
#208416
szerintem az a réteg nem fog érdemleges fizetőképes keresletet teremteni. Kint is látják, hogy verték fel az árakat. Miért vennének Magyarországon lakást ? Illetve nincsenek azért olyan sokan, akik olyan jól keresnek kint, hogy nevetve vegyenek lakást a mai árak mellett. Én is külföldön dolgozom (Franciaország), szerencsére van egy lakásom Budapesten. Az igaz, hogy gondolkodok, hogy valahogy szerezzek még egy lakást Magyarországon,, kiadásra,  de eszembe se jut futni a megnövekedett árak után. Maximum 20-25 millió Forint, ami szóba jöhet, 30-50 négyzetméter. Ha nem találok, akkor onnantól nem érdekel a téma.
FR73 2023. 10. 27. 23:16
Előzmény: #208413  N0MAD
#208415
A jelenleg külföldön dolgozó és élő magyarok az egyik legerősebb csoport, akik fizetőképes keresletet jelentenek majd a hazai lakáspiacon.
Törölt felhasználó 2023. 10. 27. 23:12
Előzmény: #208412  tihamer
#208414
"És nem a múlt rezdüléseiből kell következtetni a jövőbenI változásokra, mint ahogyan sokat tették,2014-ben."
ez azért összecsenghet könnyen a csok vs csok+ hatásokkal is.
De éljünk egy példázattal feleim:
Beütött a globális felmelegedés (alacsony kamat) és megnyitom az első fagyizót (csok) a ~8000fős Bicskén akkor sikeres leszek, ha a másodikat (baba) akkor méginkább, ha a harmadikat (falusi csok) akkor méginkább, de vajon a negyedik fagyizó (csok+) is ugyanakkora hozzáadott bevételt fog nekem hozni mint az első három? főleg ha a negyedik megnyitásánál sikerült legyőzni a globális felmelegedést és normalizálódik a globális klíma? Lehetséges, hogy a negyedik nem hogy extra bevételt hoz hanem veszteséget?
N0MAD 2023. 10. 27. 22:54
Előzmény: #208412  tihamer
#208413
Kontra rekord magas költségvetési hiány, mnb hiány, államadósság, ner igény, eus periferiára sodródás, kivándorlás, kivándorlás tervezése, elöregedés.
Kérdés a csok mennyire terheli a keresletet budapesten kívülre.
Elég sok kérdőjel van a történetben, a hiányokat valahogy be kell szedni a lakosságtól. Miközben nem jó ha inkább külföldre mennek. Érdekes dilemma.
tihamer
tihamer 2023. 10. 27. 22:47
Előzmény: #208410  macisajt
#208412
A jövő folyamatosan mozgásban van.
Ezért kell figyelni a jelen minden rezgésére.
És nem a múlt rezdüléseiből kell következtetni a jövőbenI változásokra, mint ahogyan sokat tették,2014-ben.
Most a jelen rezdüléseiből kell levonni a következtetéseket:
1. Csok+
2. Csökkenő infláció
3. Csökkenő jelzáloghitel kamatok.
4. Rekord számú foglalkoztatott (4,77millio)
5. Csökkenő államkötvény kamatok (diszkont kincstárjegy, bónusz vége, PMÁP jó egy év)
6. Ezekből felszabaduló brutális pénzmennyiség ( csak a februári kamat ~1500 milliárd jóváírása. 2025. Február tőke egy része is)
7. Munkanélküliség 3,9 %
8. Jövőre növekvő GDP (~4 % )
9. Minimál bér januártól+15%, szakmunkás minimálbér+10% emelése.
10. Elmaradt ingatlan adás vételek aktiválódása.
Törölt felhasználó 2023. 10. 27. 22:31
Előzmény: #208409  tihamer
#208411
egyetértünk, teljes mértékben szerintem.
macisajt 2023. 10. 27. 22:19
Előzmény: #208401  tihamer
#208410

" A jó befektető olyan mint a focista. Oda rúgja a labdát ahová majd érkezik a csatár (piac). "
-
És hova fog érkezni a csatár?
Te jelen pillanatban  mit fogsz lépni?  elárulnád?
Látod a jövőt?
tihamer
tihamer 2023. 10. 27. 22:18
Előzmény: #208408  Törölt felhasználó
#208409
Érdemes elolvasni a fórum elejét. 
2014-ben a többség nem várt semmiféle áremelkedést. Mentek az érvek hogy 100.000 ingatlant fognak önteni a piacra a bedőlt hitelek miatt, munkanélküliség, stb, stb.
De jó hogy akkor annó nem hallgattam a többségre. Mint ahogy 1998-ban is az áremelkedési folyamat elején léptem.
Nagyon fontos az időzítés.
Válságban vásárolni ✔️
Mániában tartani ✔️
Törölt felhasználó 2023. 10. 27. 21:14
Előzmény: #208402  tihamer
#208408
azonban a múlt nem megmondója a jövőnek... ha deviza hitelbe akart volna beugrani anno akkor most ő lehetne a zseni a haveri körében azokkal szemben akik kisgatyára rántották rá a teljes hitelképességüket... Minden kétséget kizárólag megállapítható, hogy rosszul döntött most és az is, hogy jól döntött volna azelőtt. A jövő nehéz, főleg ha olyan a felállás ami előtte még nem volt.
z0li23
z0li23 2023. 10. 27. 21:00
Előzmény: #208403  Gaboracing
#208407
Köszönöm a választ neked és Ágnesnek is! 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 10. 27. 20:58
Előzmény: #208402  tihamer
#208406
Elszomorító az ennyi kesergő ember! Szerintem a 10% önerő nagy pofára esés lesz, mert az értékbecsléseknél, pláne falun sorban kellenek majd a pótfedezetek.
Andy01 2023. 10. 27. 20:57
Előzmény: #208367  tothjoco
#208405
AztL irtad, hogy elkezdted felujitani.  Azt az allapotot, ahogy atvetted, dokumentalni kellene, nehogy a mar felujitott allapotot nezzek az ertekbecslesnel.  Atvetelkor, szerzodeskoteskor keszult valamilyen allapotfelmeres?  Hat igen, az ember nem gondol elore az adohatosagra, pedig neha ez hasznos lenne. Sok turelmet hozza.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 10. 27. 20:52
Előzmény: #208402  tihamer
#208404
Elszomorító az ennyi kesergő ember! Szerintem a 10% önerő nagy pofára esés lesz, mert az értékbecsléseknél, pláne falun sorban kellenek majd a pótfedezetek.
Gaboracing 2023. 10. 27. 20:30
Előzmény: #208344  z0li23
#208403
Bocsi, most van időm válaszolni. Szóval Minerva és Szombathely. A kettőt különválasztom. Minerva a város széle, mégis közelinek mondható a belváros. Egy két percre az Aldi, Lidl, Metro, Meki, Mol kút, Shell kút. Közel az M86, így ha Pestre, Győrbe mennél akkor nem kell átverekedned magad a belváros forgalmán. Fiatal városrész, rendezett környék.
Szombathelyről pár szót. Abszolút igaz hogy kinek mi a fontos, ki mi alapján dönti el, hogy adott város élhető. A ralinak köszönhetően bejártam szinte az összes megyeszékhelyet, eredendően Pécsi vagyok, így szinte mindent ahhoz mérek. Mindenkinek azt szoktam mondani, hogy Pécs, Győr, Eger stb. azok a városok ahol ha ki szeretnél kapcsolódni, elég ha besétálsz a régi épületekkel tarkított terekre, sétálóutcákba és jól érzed magad, ha szeretnél kirándulni, akkor Pécs esetében ott a Mecsek, Eger is bővelkedik ezekben a lehetőségekben, Győr picit mostoha talán. Szombathely meg abszolút kapufa minden téren. Itt ha ki szeretnél kapcsolódni, akkor el kell menni ebből a városból, de még a környékről is. Kőszegen kívül számomra nincs olyan része Vas megyének ami megfogna. Hatalmas pozitívum az osztrák határ közelsége, Oberwart 1 órán belül elérhető, ha ingázni szeretnél akkor egész jó opció a vasi megyeszékhely. Viszont kulturális értékben a nulla felé konvergál. Nem is meglepő, a népesség jelentős része az itteni és a környékbeli gyárakban dolgozik, TDK, Schaeffler, Miell, MAM. Abszolút nem szeretném a dolgozókat bántani, de a 3 műszak, szalagmunka rányomja a bélyegét a gondolkodásukra, kulturális érdeklődésük szinte nulla. Emiatt itt annyi rendezvény nincs is. A Savaria karnevál egy pár napos lazulás, de véleményem szerint nem egy olyan sztori ami évente rabul ejtené az embert. Én nem szeretem Szombathelyet, már mennék innen. Fotós szempontból is tökönlövés, a környéken nem nagyon van olyan hely, ahova szívesen kivinnék egy párt megfotózni, Győr viszont ebből az aspektusból is főnyeremény, mindig látsz valami újat a régi épületek között sétálva. Számomra ez is fontos. Bármennyire is nem terveztem itthon vásárolni lakást, mégis elképzelhető, hogy kiadásra veszek valamit, de azt is inkább Győrben tervezem.
tihamer
tihamer 2023. 10. 27. 20:20
Előzmény: #208401  tihamer
#208402
Itt a rossz példa:
Egyik hozzászóló:
"Akkor ennyi volt…12 éve dolgozunk, gyűjtögetünk. Hiába volt meg az önerő, inkább a minél kisebb hitelre gyúrtunk. Gyerek nincs, lehet nem is lesz (szeretnénk, de nem jött eddig, lombikkal sem). Erre minden erőfeszítésünk egy este alatt tönkrement. Esélytelen lesz versenyeznünk a +30 millióval (3 szobásat szerettünk volna), hiába gyűjtöttünk össze 30m forintot…eddig 45-50m volt egy lakás, most lesz 75-80m…komolyan sírni tudnék, semmi kedvem bemenni holnap dolgozni…miért? Hogy az adómból fizessék más kedvezményes hitelét? Elkeserítő."
tihamer
tihamer 2023. 10. 27. 20:19
Előzmény: #208379  kukor-ica
#208401
"Mert mi emelkedne 10%-ot?
A befektetési célú garzon? "
.
Jól gondollkodsz.
Csak ez a jelen.
A jó befektető olyan mint a focista. Oda rúgja a labdát ahová majd érkezik a csatár (piac).
A jövőt kell megcélozni, mert utána már elmehet a hajó, aztán sokan akik lekesik, majd bánkódni fognak. Hogy jaj már megint miért nem léptem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek