Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bolton01 2023. 09. 17. 10:28
Előzmény: #205019  mr_bob
#205020

Nagyon nem mindegy, és az ingatlan ára is euro-ban van.
Teljesen más piac, jellemzően KP-ra vásárolnak, nem kamattámogatások és állami támogatások mozgatják az árakat + a vevői kör is teljes EU-ból lehet.
A magyarországi ingatlanok jelentős része a helyi lakosság körében cserél gazdát.
Egy tengerparti /tengerközeli ingatlan érdekes lehet több EU-s ország lakosságának is. Ez magasabb likviditást és könnyebb eladhatóságot jelenthet a jövőre nézve ...
mr_bob
mr_bob 2023. 09. 17. 10:08
Előzmény: #204996  Bolton01
#205019
az mondjuk nem mindegy, hogy a kb. 4-5% hozam forintban vagy euróban képződik
lacikonyha 2023. 09. 17. 09:52
Előzmény: #205016  Bolton01
#205018

nagyságrendekkel több olyan probléma van amit én nem tudok megoldani, mint amit talán igen
azt nem vettem észre hogy bele írtam volna a szövegembe, hogy én egyedül bármilyen komoly jogi problémát meg tudok oldani akár itthon, akár a határokon túl
és azért nem írtam bele, mert nagyon nincs így
..
ezzel együtt ismerek bizonyos esetekre viszonylag helyes és hatékony megközelitési módokat amelyek mentén egy képességeimnek megfelelő mértékig elviszem az ügyet és ismerek olyanokat akik tovább tudják vinni egészen a megoldásig, ha megkérem őket
..
pár napja írtam a kedvenc újlipóti ügyvédemről
2013 nyarán megkaptam valakitől a számát aki ajánlotta, felhívtam, percekig tartott amíg soroltam neki a problémákat amikkel szembenéztem, végighallgatta és megszólalt a végén: és ön ebbe tesz energiát?
tettem és a végén adtam neki egy ajtóablaktárva típusú gólpaszt
azóta bármikor felveszi a telefont ha hívom, hétvégén is, amikor megnősült áthívott az irodájába és bemutatta a feleségét, aki szintén ügyvéd, és számtalanszor átjött az irodámba szerződést elkészíteni ha megkértem rá, hogy ne az övében legyen az aktus, mert olyan ügyfelem volt akivel volt esély még újabb üzletet csinálnom a jövőben és ezzel növelte az irodám árfolyamát az enyémmel együtt
..
egy bizonyos szintig szeretem a problémás ügyeket, sőt keresem is őket
sokkal gyérebb a szóba jöhető ellenfél mennyiség és gyakorta többet lehet fogni rajtuk, mint a probléma mentes átlagmegoldásokon
HPPapa 2023. 09. 17. 09:45
#205017
“Megjegyezte, már dolgoznak a városi csok pótlásán, amit egyre kevesebben vettek fel az ingatlanok felértékelődése, az infláció és a magas kamatlábak miatt. Ezért olyan új rendszert akarnak kidolgozni, ami jobban reflektál a mai piaci viszonyokra – közölte.” - kulturális és innovációs miniszter szavai
Lefordítva: bejön a tippem és duplázódó CSOK összegek?
Bolton01 2023. 09. 17. 09:09
Előzmény: #205001  lacikonyha
#205016

Nézd, én elismerem hogy ingatlanosként jóval nagyobb a rálátásod az ingatlanok egy (földrajzilag behatárolt) részéhez, de szerintem az országhatárt elhagyva a tudásod Neked is elfogy.
Kötve hiszem, hogy egy horvát vagy olasz ingatlan esetében jogi anomáliákat oldanál meg a távolból. És ez szerintem legtöbbünkre igaz, ezért írtam hogy külföldön én csak tiszta helyzetbe mennék bele. De belföldön se a problémát keresném magamnak ...
Azt az összetett problémát például hogy oldanád meg a Balatonnál, hogy a nyaraló gazdasági épületként épül, a medence tüzivíztárolóként? Mindez esetenként több 100M-ért?
lacikonyha 2023. 09. 17. 08:45
#205015

fel lehet vázolni bármely 30 év körüli ifjú férfi számára hogy milyen a neki éppen ideális
feleség
gyerekek
végzettség
munkahely
kolléga
főnök
fizetés
autó
lakás
és környék
stb
vajon hánynak létező napi valóság így kompletten?
..
és mit tegyen akinek csak néhány vagy talán igazán egyik sem adatik meg ma,egy jórészük mag nagy valószínűséggel soha?
..
és ha a lista nagy része 30 körül teljesülésbe  megy is át, érdemes tudni hogy az igény minőségi tartalma az életkor előrehaladtával jókorát változhat, és akkor mi lesz, ha csak az igény változik?
wantuu 2023. 09. 17. 08:41
Előzmény: #205013  wantuu
#205014
Jó úgy látom van pár 60 m2 is. :)
wantuu 2023. 09. 17. 08:32
Előzmény: #205012  slash
#205013

80-ból max 40 m2-es újépítésű lesz Budán vagy még kisebb, az nem családnak való méret.
Igazából szerintem sosem volt szó tömegekről, nagyon kevés újépítésű épült Budán, egy nagyon szűk rétegnek aki megengedheti.
slash 2023. 09. 17. 08:27
Előzmény: #205010  HPPapa
#205012
40es tehetős családoknak akik lusták gondozni egy kertet, nem kell ház  és bemennek a Pléhboj lakásba.  Eladják a panelt 40ért, hozzátesznek mégegyszer ennyit és máris megvan a 80 miller. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 09. 17. 08:24
Előzmény: #205008  Ishar
#205011
Nem nagyon tudom még örökléssel sem elképzelni, hogy 30 évesen hogyan rak ennyit bele egy ifjú pár ( tömegek), persze lehet én vagyok a korlátozott és ez az átlag.
HPPapa 2023. 09. 17. 08:24
Előzmény: #205007  slash
#205010
Ha nem nekik, akkor kiknek épülnek ezek a lakások? 
slash 2023. 09. 17. 08:21
Előzmény: #205000  bronz
#205009
Az egész ország (including NER) pénze a Balatonon csapódik le. Kéne még 3 Balaton és mindjárt olcsóbb lenne az egész dolog.  
Ishar
Ishar 2023. 09. 17. 08:18
Előzmény: #205007  slash
#205008
Milyen jó lesz egy 70-75 éves párnak egy egyszobás újépítésű lakás Budán. Hagyjuk már ezt...
slash 2023. 09. 17. 08:11
Előzmény: #205004  HPPapa
#205007
NEM JÁR egy harmincas párnak kezdésnek egy újépítésű Budán. Nekünk se járt. Kezdjenek panelben aztán majd 40 után.. hagyjuk már ezt.. 
slash 2023. 09. 17. 08:09
Előzmény: #205003  efranx
#205006
Főleg érzelmi kötödés van , nem bírok már BPen élni.. 2-3 hét után hányok a várostól, húzunk le a tengerre. de Pesten a munka, a pénz  meg az orvos.  télen szar a 4 hónap szünet.  1 km a tenger de sportosak vagyunk, séta van és van egy  e-rollerem.  lehet a parton parkolni 15 euro/nap. abból pont eszem egy jót. 
slash 2023. 09. 17. 08:00
Előzmény: #204996  Bolton01
#205005
A horvát nyaralónkat annyiért adom ki főidényben egy hétre mint a pesti panelt egy hónapra. Ha nem lennénk lent a fél nyarat pont annyit  hozna. Ha szállást kéne bérelnem évi 50 napra amennyit a tenger mellett vagyunk évente az kb 2500euro. 
HPPapa 2023. 09. 17. 07:53
Előzmény: #205000  bronz
#205004
Újépítésű lakáspiac a zöld hitel kifutása óta Budán megállt. Egy nappali+félszobás lakás 80M+, ez egy párnak lenne ideális kezdő lakásnak, gyerek nélkül. Ha autód is van, vegyél hozzá egy helyet a teremgarázsba, már a 90 milliót karcolod. Kérdés, hogy egy 30-as éveiben járó pár, mostani hitelkamatok mellett, tart-e ott jövedelmileg, hogy bele tudjon egy ilyenbe ugrani.
efranx 2023. 09. 17. 07:52
Előzmény: #204987  slash
#205003
Igen, én is így gondolom, trezornak biztosan jó. Na meg, ha kialakul az érzelmi kötődés az is egy szempont.
Bár 1 km-ről vagy távolabbról kiballagni csobbani egyet, nem az én műfajom :-), szezonban kocsival teljesen reménytelen parkolni tengerhez közel és ez évről évre rosszabb.
Te hogy oldod meg? Esetleg robogó vagy bringa?
efranx 2023. 09. 17. 07:40
Előzmény: #204997  Bolton01
#205002
A helyiek szerint pont az a gond, hogy elég nehéz tutira kideríteni, hogy jogilag problémás lehet-e később egy ingatlan vagy nem. Itt legfőléppen a tengerparti sáv telkeiről van szó, iszonyú lassan haladnak a korszerű nyilvántartás kétrehozásával. Elég kellemetlen 5-10 év múlva belefutni valami meglepibe. Zágráb ilyen szempontból már okés.
lacikonyha 2023. 09. 17. 07:22
Előzmény: #204997  Bolton01
#205001

"Különválasztanám a jogilag problémás ingatlanokat, épeszű ember olyat nem vesz véleményem szerint még a saját hazájában sem, nemhogy külföldön"
..
igen,vágyunk rá, szeretjük is ha összetett problémák megoldására megtaláljuk a rövid sarkos véleményt
viszont érdemes tudni, hogy egy ingatlan esetében is létezhetnek a vásárlás előtt feltárt jogi problémák, és ha ritkán is de előfordulhatnak  rejtve maradók is, mégha akár több jogász is bevonásra került előzetesen
aztán van olyan is, hogy feltárt és rendben lévőnek ítélt jogi körülmény évekkel később komoly galibát okoz
..
aztán van az a szitu is, amikor nyilvánvaló komoly problémák alapos ismeretében, vásárol valaki, persze alapos diszkonttal, ahogy ilyenkor dukál
és azért teszi, mert ismeri az elhárításának módját, és hajlandó bibelődni vele, kikalkulálván hogy a macera költsége csekély ahhoz a várható újraeladási árnövekményhez képest ami a tisztítást követi, és többet keres, mint aki problémamenteset vesz és évekre bérbe adja
.
és akkor az az épeszű aki otthagyta, vagy az aki a leírt megfontolás után megvette?
válaszok:
talán mindkettő, de szigorúan a saját helyzetéből nézve
ugyanis ha szerepet cserélnének,vagyis a jogi tisztításra képes otthagyná, az arra képtelen megvenné, talán egyik sem
..
ingatlannal kapcsolatos mérlegelés eredményének meghozatalakor érdemes belefoglalni, hogy milyen feltételek megléten mentén született végeredmény
ha nincs benne, akkor inkább kiváló vitaindító, és nem annyira kiváló végeredmény, mégha a stílusa ezt is sugallja

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók