Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 20:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#73240
Egy ember aki hasonlóan gondolkodik, mint én :)))))))))))))))))))))))))) Kompromisszumos 3 hónapban szeretnék kiegyezni.... (Egyébként most beszéltem jólinformált ismerőssel, bizony hogy működik a két fedezetes 10 % körüli önerős vétel.....tehát van bank ami engedi. Na persze kereset is kell hozzá.)
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 20:43
Előzmény: #73236  Kapzsidözsi
#73239
Mi történt a többi érdelődővel? Látatlanban kijelenteném, hogy nagyobb eséllyel ment volna végig a tranzakció, mint a jelenlegivel...
OlafGrof 2020. 05. 25. 20:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#73238
Ez minden esetben igy korrekt, kiveve ha ismerosokrol van szo. Amugy se szerencses ismerossel uzletelni.
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 20:41
Előzmény: #73232  Swixx
#73237
Azt azért nem mondhatom 100% biztonságra hogy nem szalasztanék el más vevőt, mert érdeklődés , megnézés, tervezgetés azért volt. Tehát a 3 hónapos hitelfolyósítés alatt is lehetne más. Csak most mindenki azt hitte pánikeladások lesznek hirtelen, durván nyomott ajánlatokkal áltak elő. Pedig hangsúlyozom, egyáltalán nem drága a lakás. (A többihez, átlagárhoz képest.) 
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 20:37
Előzmény: #73232  Swixx
#73236
Dehogy nincs pofám...... azért ez nem óvoda.....
Elmondom, hogy erre az ingatlanra nagyrészt fiatal párok és hitellel jöttek. Ok nem ekkora kitettséggel, de azért hasonló. Én se vállalnék be ilyet de most mit mondjak? Én beszéljem le őket? (Ne felejtsük el az élethelyzeti apró sajátosságokat ami már az emberi pszichológia -szociológia része.)
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 20:35
Törölt hozzászólás
#73235
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 20:33
Törölt hozzászólás
#73234
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 20:27
Törölt hozzászólás
#73233
Swixx 2020. 05. 25. 20:20
Előzmény: #73228  Kapzsidözsi
#73232

Ha nem szalasztasz el másik (valóban komoly) vevőt azzal, hogy nekik fenntartod, akkor végülis te semmit sem kockáztattál. Ennyi erővel 0% önerővel is fenntarthatod nekik, ha más úgysem venné meg az általad elvárt összegért.
Nekem az egészben az nem tetszik, hogy ekkora értékű ingatlan kell annak is, aki semmit nem tud felmutatni. Mert 1 millió Ft ma kb. a semmi kategória, ha 2 átlagember fizetéséről van szó. 3-4 havi bevételük a csóróbb országrészekben is. Jobb helyeken, jobb szakmákkal meg 2.
Az ilyen mégis minek akar 95% hitelre (+ajándékra) vásárolni, meg milliókból felújítani?
Fogalma sincs, mire vállalkozik.
-
Nekem is volt hasonló szituációm, jóval kisebb vételár mellett, hogy nem akarták megvenni. Aztán jött egy egy érdeklődő és mondtam neki, hogy ne adjon 10%-ot, ha nem biztos a hitele. Adjon csak 300 ezret, cserébe várok 3 hónapot, de én azt TÉNYLEG nem fogom visszaadni. Ez az az összeg, amit simán zsebreteszek, mert neki nem nagy veszteség, nekem meg kellő kompenzáció, ha emiatt mégis elvesztek egy másik lehetséges vevőjelöltet. Nekem azért 1 milliót nem lenne pofám eltenni, ha jogszerű, ha nem. Mármint ilyen szituációban, amikor tényleg sokat számít nekik. Bármit is ígérnek, ők is így fogják gondolni, hogy mégiscsak visszakérnék... legyél emberséges, stb.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 20:10
Előzmény: #73228  Kapzsidözsi
#73231
Ha mindenféleképpen a hitelezésre építesz, akkor még az is valószínűségi változó, hogy mennyire számítanak együtt hitelképesnek, ehhez meg nagyjából a kiválasztott bank scoringját kellene ismerned...
Másik dolog: neked igazándiból semmilyen kockázatod nincs, se 5%-os foglalónál, se 10%-osnál, kizárólag akkor, ha a foglalóból te is tovább akarsz foglalózni egy ingatlant. Ha ez nem áll fenn, akkor számodra kockázatmentes az üzlet, tehát egyszerűsödik a történet: azt kell megvizsgálnod, hogy mekkora összeget lehet elkérni az ingatlanért.
Egyszerű példával élve: ha kizárólag a jelzett ismerős házaspár az egyedüli érdeklődő, akkor ezen ár mellett elég gyenge lábakon áll a hitelképesség. A hitelezésnek objektív korlátai is vannak:
- min. 20%-os önerő (becsértékre).
- a JTM-korlát: a házaspár összes hitelfizetési kötelezettsége nem lehet több a háztartás bank által elfogadott jövedelmének 50 vagy 60%-nál (jövedelemfüggő).
- - - - - - 
A fentiekből kiindulva, elég egyszerűen lehet táblázatokat gyártani, a becsértékre, a minimum önerőre, a minimum jövedelmre vonatkozóan. A feladatod egyszerű: ha a legoptimistább esetet is neccesnek látod (20%-os önerő, vagy még kevesebb, 100%-os áron vett becsérték és elmehetnek jövedelemből 60%-ig), akkor tudod, hogy ezen az áron nem lesz üzlet. 
A lenti házaspár mondjuk 10 évre felvett 16M-ós hitelre kifizet havi 160k-t, ehhez azért összesen 320k-nyi jövedelmet kell felmutatni, ha elmennek a maximum arányig. Ezt ránézésre tudják hozni? A hitelképességi feltételeket megugorják (határozatlan idejű munkaszerződés, belföldi munkáltató, stb, ez is azért hellyel-közzel publikus az egyes bankoknál). Van még egy-pár dolog, aminek te is utána tudsz nézni.
- - - - - - 
Őszintén szólva, amennyiben csak a korábban említett házaspár az egyedüli érdeklődő, akkor szerintem nem túl rózsás a helyzet, vagy nulla érdeklődésű helyszínen van, vagy valami egyéb problémája van az ingatlannak, mindenesetre az árazás biztosan nem jó. El lehet végezni a fenti vizsgálatot, de szerintem időpocséklás, egyszerűen csak nem annyiért akarod eladni, amennyiért el lehet. Ha pedig csak a házaspár az egyedüli vevők ÉS tényleg el akarod adni, akkor legalább 2M-ót ledobnék az árból a helyedben, de a 10%-os foglalóhoz mindenféleképpen ragaszkodnék (habár, azt se fogják tudni kifizetni, mert összesen 1M saját forrás van, a CSOK-ot nem adják oda foglalóra)...
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 20:06
Előzmény: #73229  Placi82
#73230
Köszönöm hogy bemásoltad újra.... Ahogy számolom még a legkonzervatívabb számolással is beljebb vannak..
Placi82 2020. 05. 25. 20:01
#73229

Arra kell figyelni, hogy a bank, igaz csak 30% önerőt kér, amibe az 1.4 millios CSOK nem szamit bele. De a banki ertekbecslo csak a 2 ingatlant jo ha a jelenlegi piaci ar 70%ra becsüli fel, es ennek kapjak majd meg a 70%at. A bankok mar óvatosak, erzik a kovetkezo válságot, es ik nem ingatlant akarnak gyujteni, hanem penzt, es mar csak annyi hitelt adnak, ammenyiert, rossz helyzetbe is elmegy az adott ingatlan
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 19:54
Előzmény: #73224  CyrusTheGreat
#73228
Nem , nem az egyetlen módja de valóban nem annyira kapós az ingatlan, hogy bármikor bárki elvigye.  10% azonnal, ezen az áron vagy kis alkuval nem működött. Fogalmazzunk úgy, hogy ez a könnyítés egyfajta katalizátorként, kedvcsinálóként is működött náluk. (Forráshiányos embereknél szerintem egyértelműen motiváló, ez szerintem érthető.)
Fogalmazzunk úgy: Eladni és (!!!!) ezt a piaci árat megkapni, és emellett hajlandó vagyok ezt a csak 5% -os foglalóval történő hiteles kockázatot bevállani. Az első írásom fő célja pont ez volt: Mennyire reális ennek a fajta hiteles konstrukciónak a megítélése és számomra kiutalása, matematika kedvelőknek (látom vannak itt) : mekkora a valószínűsége a hitel megítélésének...? Tehát hogy mekkora ez a kockázatom, ezt akartam kideríteni, hiszen a kockázati tűréshatárom ( optimalizációs függvényem metszéspontja ha úgy tetszik)  nekem is húzódik valahol... 
gyula1971
gyula1971 2020. 05. 25. 19:50
Előzmény: #73225  Kapzsidözsi
#73227

Nem volt Pénzügyi Fogyasztóvédelem 2009 szeptember előtt,a PSZÁF ekkortól kapott fogyasztóvédelmi jogot.
Előtte a bankok simán hitelezhettek a piaci versenyben kizárólag ingatlan fedezetre -jövedelem igazolás nélkül.-
Ez volt a baj! Kisnyugdíjas és csak GYES-ből élő is kapott,ha volt forgalomlépes ingatlana.- Még 110-ezer család vár megmentésre,ezek már nem a bankok mérlegében vannak,hanem a Követeléskezelőknél!
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 19:45
Előzmény: #73221  mr_bob
#73225
Nem vagyok 100% képben a devizahitelesek megmentésével, de azért ha jól tudom nem volt mindenki megmentve. Vagy milyen megmentésre gondolsz?
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 19:44
Előzmény: #73223  Kapzsidözsi
#73224
Írod:
"Tehát te soha senkinek nem adnál 5% foglalóra ingatlant, még ha akkor se ha egyébként nehéz azt eladni?"
Melyik a fontosabb: eladni vagy az általad megálmodott árat megkapni? Mert értésem szerint, mintha az 5% foglaló úgy merülne fel, mintha ez lenne az egyedüli módja annak, hogy elmenjen az ingatlan. De ez alapvetően nem igaz.
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 19:41
Előzmény: #73216  CyrusTheGreat
#73223
Ez most azt gondolom egy teljesen matematikai megközelítése egy hús-vér esetnek, nem életszerű. Matematikailag nyilván ha ilyen valószínűségekkel dolgozunk akkor van ráció abban amit mondasz (pontos valószínűségszámítást nem végeztem.) de én kétlem, hogy egy előminősített hitelnek ilyen 5% lenne a megkapási valószínűsége. Vagy ha tényleg erről lenne szó, akkor a vevőm tényleg hülye, de ezt meg miért én vegyem a vállamra? Ő biztos a dolgában és többször utánakérdeztem nála a részletekről sőt ide irogatok éppen............ amit ugye más fórumtársak már  meg is jegyeztek hogy nem nekem kellene, hanem esetleg neki. Én csak double-chekkelni akartam a logikám, illetve mivel hitelezési ismereteim kevesek ezért pont erre a bizonyos százalékra lettem volna kiváncsi.... ...... de amúgy fórumon keresztl ez nehéz, minden eset más. Hol tévedek?
Placi82 2020. 05. 25. 19:41
Előzmény: #73217  Kapzsidözsi
#73222
Ha nagyon jo fej akarsz lenni a foglalo atvetele elott szólj , hogy 2.6 millio Csok, csak uj ingatlanra vonatkozik, 1.4 millio a csok 2 gyerekre hasznalt esetén. Es utana eltennem az 5%foglalót. 
mr_bob
mr_bob 2020. 05. 25. 19:38
Előzmény: #73220  Placi82
#73221
pont ezaz, hogy nincs felelősség. felveszik, nem bírják fizetni, jön a zállam a nagy megmentő (az adófizetők pénzéből), ő jól jár, a gyűjtögető meg nem :(

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók