Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:02
Előzmény: #73153  fogpaszta
#73260

Hasonló dolgokon agyalok én is. De ilyen demográfia mellett nincs igazi megoldás. Egyéni menekülőutak lehetnek csak. Amit én nem a sok ingatlanban látok, pontosan a leírtak miatt. Az ingatlant aktívan kezelni kell.
60+ évesen még csak-csak. De felette?
A CSOK meg a Babaváró szerintem nem ingyenpénz, még ha perpill úgy is működik, illetve idővel egy része azzá válik, mert szerintem sem fogják visszakérni a nem teljesített összegeket.
Egy kétségbeesett kísérlet a demográfia javítására. Minden bajával együtt teljes mellszélességgel támogatom, mert legalább megpróbálnak tenni valamit. A nyugdíjemelés-adóemelés kombót már láttam, danke nein.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 22:47
Előzmény: #73142  fogpaszta
#73259

Egyetértek.  (a hosszabb mondjuk dupla "sz" ha már felsővezetőnek definiáltad magad, tudd).
Ami zavar, ha 30%-os értékű a nyugdíjvárományom a jelen helyzethez képest, mi alapon fizetek 100% járulékot? Milyen alapon adnak belőle még 13. havit, ahelyett, hogy folyamatos átmenetként évente nominálisan is csökkentenék a meglévő nyugdíjakat?
Én pl. minden nyugdíjkorhatár emelésnél, emelésnyi évet elvennék a már rendszerben lévőktől is.
Cicabogárnéni, el tetszett slisszolni nyugdíjba 55 évesen a legvidámabb barakkban megfáradva? Nekem perpill 65 a korhatár, de lesz ez még 67 is. És nem csak bejárni kell a dolgozóba, hanem teljesíteni is.
A magyar történelem 895 (honfoglalás)  óta legszerencsésebb korosztályaként (háború urán született,prosperáló korszakban élt, a hidehgáborút elvesztette, háborút veszíteni mindig szopó) , 20 éve tetszik héderelni a majdnem ingyen tanácsi kecóban pl. a VII-ben és szidni a vendéglátósokat és vendégeit akik  kitermelik a nyugdíjat és felvitték a tanácsi pecó árát 700 ezer forintról 40 millióra. De szar az élet és régen minden jobb volt. Még a nap is sárgábban sütött.
 Akkor most 12 évig (67-55) tessék valami másból megélni, csak úgy szolidaritásilag.
tihamer
tihamer 2020. 05. 25. 22:45
Előzmény: #73256  PBoborjan
#73258
Jól irod.
A gazdag embernek pénze van,
A vagyonos embernek ideje van.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 22:34
Előzmény: #73141  Törölt felhasználó
#73257

Egyszerűbben megfogalmazva:
Adóemelés-nyugdíjemelés. Előrevisz ja. megint a 13. havinál tartunk, már vágom a centit, Gyurcsánynak is ez volt a végső menedéke. Hogy mi jön utána? Csak rosszabb, nincs illúzióm. Hát az élet nem habostorta,
A nyugdíjas a kezével szavaz, az értékteremtő dolgozó a lábával, s itthon hagyja gyökereit. Én meg kerülgetem a sok gyökér arcot.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 22:30
Előzmény: #73138  Törölt felhasználó
#73256

Jaja, átlag feletti keresettel már gazdag voltál.
Fizesenek a gazdagok! Ki a gazdag? Akinek vagyona van. Pl. a 86 éves mamika a 12. kerületben  170 nm-es kecóban, 59 e Ft-os nyugdíjjal. Ő gazdag. De komolyan. Jövedelme kevés, jogosult az önkormányzati ingyenkrumplira választások előtt, de egy 100+ milliós vagyona van. Megszakad a szívem..
Keverjük a vagyont és a jövedelmet. Fizessenek a gazdagok jeligére havi béreket mondanak be, hogy gazdag.
Kapásból, bérből élő ember nem lehet IGAZÁN gazdag. Ha vezérigazgató akkor sem.
Ha egy párocska keres akár 1 millót ketten összesen és albérletben laknak, na Ők, gazdagok. Ahham.
Impudent szerint ez így jó.
Szerintem nem.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 21:53
Előzmény: #73248  Kapzsidözsi
#73255
Bizonyos bankok explicit előírják újabban a minimum átfutási időket a folyósításra és ezt számonkérik az adásvételin. Nem új, eddig is volt, csak ne lepődj meg, ha a pandémiás időszak alatt mondjuk 120 napot kérnek...
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 21:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#73254
Nem ez utóbbi kategóriák szerintem.
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 21:29
Törölt hozzászólás
#73253
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 21:20
Törölt hozzászólás
#73252
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 21:14
Előzmény: #73250  Kapzsidözsi
#73251
Engem leginkább ez aggaszt a sztoryban, hogy 3-4 hónap alatt, amíg kifizet a bank is annyi inflációs veszteséget szedek össze...
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 21:13
Előzmény: #73246  Törölt felhasználó
#73250
Vagy egy másik érv: 70 ezres hiteltörlesztés 10-20 év múlva ilyen pénzromlás mellett mennyi lesz? Semennyi, főleg ha valaki (k) infláció követő jó szakmában dolgozik (nak). De ha albérletet fizet az azért viszont emelkedik szépen. Legalábbis elég esélyes, még ha lesznek kis visszaesések is néha.Tehát a kép sokkal összetettebb azért.
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 21:10
Előzmény: #73246  Törölt felhasználó
#73249
Nézd, amit te meg a többiek itt a hitel kifeszítésről meg a túlvállalásokról írtok, igen teljesen felellősségteljes meg racionális gondolatok, de egy valamit mindig kifelejtetek: Az emberi tényezőt! Minden ember élethelyzete, céljai, útja, lehetőségei, álmai , családi helyzetei mások és mások, nem lehet egységes modelleket ráhúzni. Maximum közelíteni...Csak példának okáért. Hallottatok már olyan nagyszlőkről akik sok pénzen ülnek de hallani sem akarnak addig annak kiosztásáról, amíg meg nem hallnak? Mert van ám ilyen is. Hogy most más példákat ne hozzak be. Szóval pl. egy ilyen unoka helyében sem vágnátok bele egy nagy hitelbe inkább várnátok 15 évet még pénzkiszórós albérletben ahelyett hogy lecsapnátok egy jó vételre? - Rengeteg ilyen speciális helyzetet tudok még és nem a vevői mivoltom mondatja ezt... 
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 21:01
Előzmény: #73245  CyrusTheGreat
#73248
Aztán mióta? Ez új? Csak mert előző eladásomnál ilyenről szó se volt...Bank mondott egy vállalást, vevők meg kérték nagyjából ezt írjuk a szerződésbe. 3 hónap volt. De hogy ő mondja meg hogy én mit írjak bele.... érdekes. Tévedés jogát fenntartom persze...
Placi82 2020. 05. 25. 20:56
Előzmény: #73246  Törölt felhasználó
#73247
Történelem mindig ismetli önmagát. 
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 20:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#73246

Szülők mennyi idősek? 20 évre kötelezettséges vállalni, aztán csak ennyi az egész. Aha, na persze. Jól hangzik, aztán azok akik ennyire kifeszítik a költségvetésüket, hogy csak szülői segítséggel tudnak hitelt bevállalni azok általában bele is állnak szépen a földbe.
Mondjuk nézd, te eladó vagy. Nem kell, hogy bármi lelkiismeret furdalást érezned emiatt, de ez a házaspár olyan 60-70% eséllyel nagyon komoly anyag problémák elé néz akár már a következő 10 évben.
Ráadásnak berántják fedezetnek valamenyil szülői házat is. Abból megint szép történetek kerekedtek 2008 után. Akkor se volt ismeretlen ez a finanszírozási forma.
Hiába na, a zemberek semmiből se tanulnak és mindenkinek meg kell tapasztalnia ugyanazt magának, hiszen nem hiszünk a mesékben. 2008 meg már olyan régen volt.
CyrusTheGreat 2020. 05. 25. 20:54
Előzmény: #73240  Kapzsidözsi
#73245
A bankot pont nem érdekli, hogy mennyi időben egyeznél ki, mert ő írja elő, hogy mennyi idő szerepeljen az adásvételiben.
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 20:53
Előzmény: #73239  CyrusTheGreat
#73244
Hát ilyen  is olyan is. Volt, aki a vírusbetöréskor teljesen beijedt. Azóta rájött hogy nem is ilyen ingatlant keres. Volt ahol nő akarta - férfi nem, volt ahol fordítva. Aztán jöttek a próbálkozók, ahogy előzőleg írtam. Szerintem egyébként a saját célra keresők akiknek tényleg nem létfontosság sokan még mindig kivárnak, én ezt tapasztalom. Azt gondolom jól is teszik talán, az én megfigyelési listámon három lakás árát is csökkentették az elmúlt 1 hétben. Ok, hogy nem sokkal (2-3%) meg túlárazottak voltak de akkor is. --- Most ezzel nem mennék az "esik a piac vagy nem" vitába újra bele.... Ez tök szegmentált, földrajzilag és sok más szemponttól is függő kérdés szerintem...
Placi82 2020. 05. 25. 20:50
Előzmény: #73238  OlafGrof
#73243
Felületesen olvastam kapzsidozsi irasat, ha ismetosrol vagy rokonrol van szo en se csinalnam, mert boritekolhato a foglalo bukasa, es annyit nekem nem érne 1 milla, hogy vinyogas, es veszekedes legyen belole, de nem vagyunk egyformak. 
Törölt felhasználó 2020. 05. 25. 20:48
Törölt hozzászólás
#73242
Kapzsidözsi 2020. 05. 25. 20:46
Előzmény: #73238  OlafGrof
#73241
Ezt azért cáfolnám. Lehetnek ennek hátrányai így van, de sok előnye is. Tudod kinek mennyire fontos a pénz, jobban tudod mit veszel stb. stb.. Itt vidéken ez azért sok dolog így megy. (Én Pesten is sok ilyet láttam mondjuk.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek