Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 05. 26. 09:02
Előzmény: #73251  Kapzsidözsi
#73280
Sokat gondolkodtam, hogy reagáljak-e erre, de megteszem.
Inflációs kockázattól rettegsz, amikor neked egyetlen egy, minden mást elhomályosító kockázatod van: a kényszerpálya, amin mozogsz. Az első és utolsó döntési pontod az egész játékban az volt, hogy azt mondod a vevőidnek, hogy bocs, de ne is álmodjanak a dologról. Ehelyett most mit csinálsz: van a vevőidnek összesen 1M saját erőjük, a 20M-ós ingatlanra ez pontosan 5%. Elkezded magad győzködni, hogy milyen jófej vagy, hogy 5%-os foglalóval belemész a tranzakcióba, hiszen azért neked is van kockázatod... 
Ezzel ellentétben a valóság az, hogy kénytelen vagy belemenni az 5%-os foglalóba, ugyanis a vevőjelöltjeidnek nincsen több pénzük foglalóra. Magyarázhatod azzal, hogy nehezen eladható és részedről az 5% még egy vállalható kockázat - de a helyzet attól függetlenül az, csak egy ponton van érdemi ráhatásod a helyzetre, ha már az elején nemet mondasz ilyen feltételekre.
A hitelfolyósítás átfutási idejére és a bank feltételei kapcsán pedig ugyanez: nincsen rá semmi ráhatásod, mivel a vevőid hitelesek, ezért hidd el, az adás-vételi pontosan azt fogja tartalmazni, amit a hitelező bank elvár, senkit sem fog érdekelni, hogy te mitől félsz vagy mit szeretnél. Ismételten csak egy kényszerhelyzetről beszélünk, amely kapcsán szintén csak egyetlen egy döntési pontod van.
- - - - - - - - - 
Csak kívülállóként összefoglalva, amit eddig megosztottál: van egy ingatlanod, amelyre az eddigi érdeklődők végül ajánlatot sem tettek, most van egy vevőjelölted, aki lényegében semmilyen forrással nem rendelkezik, ráadásul ismerős (ami szerintem is egy csomó felesleges bonyodalmat szül), banki hitelre veszik a lakást, amely során az egész tranzakció megvalósulási feltételeit-körülményeit a bank határozza meg (nem te), te pedig szabadulni akarsz a lakástól - és ilyen körülmények között te egy 3-4 hónapos átfutási idejű folyósítás miatti inflációs kockázattól rettegsz. Finoman fogalmazva is aránytévesztésnek tartom az aggodalmadat, de persze, te tudod, te érzed.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 05. 26. 08:58
Előzmény: #73259  PBoborjan
#73279
Hát ez a megoldás ötletnek nagyon jó de Te is tudod, hogy ezt senki nem merné meglépni SOHA. Ezzel örökre ( min. 20 évre ) őket senki nem választaná meg kormányerőnek.
Viszont valamit ki kell találni mert ez a rendszer ami most van egy időzített bomba. Csak az a baj, hogy minden kormánynak az aktuális és a következő négy év a legfontosabb. 
Miondjuk azt marhára nem értem én sem, hogy a járvány közepén minek kellett a 13.-ik havi nyugdíj visszaépítését elkezdeni.... Egy óriási beklővés....
OlafGrof 2020. 05. 26. 00:44
Előzmény: #73274  franc0
#73277
A linket nem az inflacival hanem a realberek alakulasarol tettem fel, lehet felreertheto volt (vagy szandekosan ertetted felre). Es a szemelyeskedesed helyett varom 15-20% os eves inflacios adataid. 
franc0 2020. 05. 26. 00:40
Előzmény: #73275  PBoborjan
#73276
Két dologra reagálnék így lefekvés előtt.
Te is elővetted a növekvő reálbérek kártyát.
A növekvő reálbér azt jelenti, hogy a munkabér jobban nőtt, mint a fogyasztói árindex. Ez szép, csak az a helyzet, hogy a gazdasági fejlettség miatt elértünk egy olyan inflexiós pontot, hogy ez már nem olyan fontos.
Mondom a példát.
Béla keres 400 ezret, Kati meg 200 ezret egy hónapban. A 600 ezerből elfogyasztanak havi 300 ezret, a másik felét megtakarítják. Ha kapnak 10% fizuemelést 5% fogyasztói árindex mellett, akkor 660-ból költenek 315 ezret, megtakarítanak 345 ezret. Namost ez a havi 45 ezer forint lófaszra sem elég, ha egy 40 millás lakás évi 10%-ot drágul, az havi 333 ezer forintos drágulás. Tehát azonos fogyasztás mellett én úgy látom, határozottan kijjebb vannak....
A másik dolog, hogy azt mondod, ma könnyebb házat építeni. Ezzel is az a baj, hogy a technológiai fejlődés hasznát nem a fogyasztó nyeri meg, mert kínálati szűkösség van. Mindenki tele van lóvéval meg ingyenhitellel, de valahogy nem látom a postaládámban a "párhétalatt olcsónépítek" cetliket. Ahogy én hallom, egy közepesen igényes családi házat 50-60 millió alatt nem vállal be egy gyengébb fővállalkozó sem. Szerintem az nem igazán kevesebb évnyi meló (mármint ennyi pénzt összerakni), mint mondjuk 5-10 éve.
De szóljatok ha rosszul látom.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 26. 00:25
Előzmény: #73272  franc0
#73275

Értem mit mondasz, a NŐK 40 kapcsán el is fogadom részben. Azzal együtt abszurdnak tartom a reá költött összeget.
A többivel vitába szállok, ne csak itthonból indulj ki, mi most Dutch Disease-bern voltunk (EU-s pénzek) + pénznyomtatás a fejlett országokban.
Az elmúlt 10 évben mind világátlagban, mind Magyarországon ennek ellenére reálértékben is nőttek a bérek.
A 90-es években a globális munkaerőpiacra belépett Kelet Európa és Kína. Már mindkettő kiaknázva, sőt nagyjából egész Ázsia hozzátehető. Marad Afrika, hagyjuk, az egy hosszabb történet ha PC módon fogalmazok:)
Az észak atlanti társadalmak és Európa öregszik és hülyül. Pénze egyre több. Kína most kezd, ott még nem éles a probléma, de pénz egyre több van.
Az IT, automatizálás, logisztika egyre olcsóbbá tesz dolgokat. Amit nem tud az a szolgáltatások és az ingatlan.
A szolgáltatásokat megértem. Az ingatlan nálam véleményes. Ma exhas ötödannyi erőfeszítés fizikailag egy korszerű házat felépíteni, mint tették szüleim  a 80-as években. Kezdve a készbetontól,  a gépesítettségig, az ötrétegű vízcsőtől a filléres ütvefúróig. Ami objektive drágább lett az a munkaerő -OK-, az engedélyező pecsétek és a telek. A munkaerő árának emelkedése az én elméletem támasztja alá. A másik a bürokrácia diszkrét bája, az állam telhetetlensége, lobbicsoportok, kéménymaffia, stb. (nem feledve a nyugdíjterheket, írhatnám a lopást is, de az van máshol is, nomeg a nagyságrendek) a harmadik pedig az olcsó pénzből fújt óriáslufi.
franc0 2020. 05. 26. 00:20
Előzmény: #73273  OlafGrof
#73274
Még annyit sem tudsz, mi a különbség az infláció és a fogyasztói árindex között, és még neked áll feljebb.
Ezért tart itt ez az ország, mert ilyenekkel van tele.
OlafGrof 2020. 05. 26. 00:13
Előzmény: #73272  franc0
#73273
Milyen evi 15 -20 szazalekks inflaciorol beszelsz?
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Re%C3%A1lb%C3%A9r
franc0 2020. 05. 26. 00:00
Előzmény: #73263  PBoborjan
#73272
Nem tudom melyik műsort nézed, de elárulom, pont az ellenkezője a helyzet.
Az elmúlt 5-10 év nem szólt másról, hogy a béreket elinflálják.
Az infláció évi 15-20% volt, a bérek mentek mondjuk 5-10%-ot évente, és ugyebár a reáleszköz-tulajdonosok (tőkejövedelemből élők) ilyenkor mindig jobban járnak. Az árfolyamnyereség is tőkejövedelem ugyanis.
A nők40 nem teljesen hülyeség, de annyi értelme van mint ibuprofennek a tüdőgyuszira.
Az alapgondolat mögötte az lehet, hogy a kapitalizmus alapja a verseny. Viszont a verseny létbizonytalanságot szül. A munkaerőpiaci versenynél pedig nincs kilátástalanabb. Nem véletlen, hogy a magyar a kádárizmusban szaporodott a legjobban.
Ha legalább azt elérjük, hogy a nők vonuljanak ki a munkaerőpiacról (vagy legalább korlátozzuk az ott töltött idejüket), akkor jó eséllyel nőhet a gyerekvállalási kedv.
A férfiakat nem szabad ilyen kezelésben részesíteni, mert az már szocializmus és nem lesz ájfón meg minden szar a boltban.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:54
Előzmény: #73270  PBoborjan
#73271

Ja igen, mielőtt kitiltanak, hogy nem téma. A demográfia hosszútávon alapvetően meghatározza az ingatlanárakat. Szerintem dupla W lesz ez a válság, most kicsit magára találnak az árak 15-30% eséssel, megveszik az esést a befektetők. De utána újra esés, majd csendes lecsorgás, pár kivétellel, értem ez alatt a nagyon frekventált helyen lévő lakásokat.
Kereskedelmi ingatlan nagyon halott, irodát most szúrták nyakon, még lélegzik, lakásszektor éhségsztrájkba kezd.
Ami érdekes, értéktartó lehet szerintem. Garázs BP. belváros. Elkezdődik az autók kiszorítása, felértékelődik ha tudod tenni magánterületre.
Külterületen műhely, raktár..
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:47
Előzmény: #73268  impudent
#73270

Nem várom el és láthatóan nem is nevelnek. Ez egy kétségbeesett kísérlet, hogy neveljenek.
Születik évente 85-90 ezer gyerek. Összetételt hagyjuk. Nevelést hagyjuk, oktatást hagyjuk.
(Juteszembe, NŐK40-re többet költünk évente mint a felsőoktatásra összesen, ~250 MRD Huf/év, csak a miheztartás végett)
Nyugdíjba megy évente több mint 100 ezer ember úgy, hogy évente fél évvel nő a nyugdíjkorkorhatár még 2-3 évig, azaz aktuálisan egy ideig feleződik az évente nyugdíjbavonultak száma. Próbálom érzékelteni a probléma súlyát. Ez ma Magyarország legeslegnagyobb valódi problémaja, nem a dajmikolás.De alapos
Nem szedtem fel semmit, max pár kilót súlyban. Mégegyszer: 1 fillér állami támogatást nem vettem fel CSOK, Babaváró, Stb. jogcímmel.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:36
Előzmény: #73227  gyula1971
#73269
USÁban ugyan ez volt a NINJA-Pulzus hitel. No Income, No Job, No Asset. Gyakorlatilag csak pulzusa volt a delikvensnek, s hitelképes lett valahogy mégis.
impudent 2020. 05. 25. 23:29
Előzmény: #73265  PBoborjan
#73268

De az emböröktűl se várd él hugy most adót füzessenek és gyereket neveljenek úgy hugy nem kapják meg hasunluan a 10 milcsiket.
Miuta tartud magodat értékesebbnek amiuta felszeded az ingyen tízmilliukat és a tobbi 9 milliu 800 ezer mit kap semmit.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:23
Előzmény: #73196  Törölt felhasználó
#73267
Amikor a gyakorlat találkozik a józan ésszel:)
impudent 2020. 05. 25. 23:21
Előzmény: #73264  PBoborjan
#73266
Pár éve annyi vót most nem tudom mennyi.
Abszolut nem mellékszál hugy valakinek még a lábméretét is léellenőrzi a hatúság míg 10 milcsiket osztugatnak puszira pár 10 ezer embörnek a háverjaid úgy hugy a többi füzeti és nem kap semmit gyakurlatilag.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:17
Előzmény: #73262  impudent
#73265
Egy gyereket szakmás, netán diplomás koráig eljuttatni cirka 30 millió Ft. Ez a gyerek fogja a jövő nyugdíjasait eltartani. Aki nem hiszi egye meg a félrerakott pénzét, kétszersültjét, de ne várjon semmit az utána következő korosztálytól.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:14
Előzmény: #73261  impudent
#73264

Rövid válasz:
26 ezer forintos kakaszedésből van komoly megtakarításod? Adózol Te eleget?
Hosszabb válasz: Valós probléma, de mellékszál  a nagyképben. Rokon otthoni ápolását sosem ismerték el érdemi tevékenységnek. Anno semennyire, most 26 e Ft-tal/hó , elmondásod szerint.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 05. 25. 23:09
Előzmény: #73157  Törölt felhasználó
#73263

Már most trend, hogy a munkajövedelem fel, a tőkejövedelem pedig leértékelődik.
20-30 év múlva képzeld el ezt egy ingatlanhasznosító cég közbeiktatásával. Ma sem működik az állam mohósága miatt ( adók száma, szintje, -53 adónk van, több mint USA tagállam ha jólemléxem-, +27%-os ÁFA minden hozzáadott értékteremtést szétcsesz), és ez csak romlani fog a dolgozó-eltartott arány romlásával.
impudent 2020. 05. 25. 23:07
Előzmény: #73261  impudent
#73262
De Te inkább tovább támugatud a legundorítubb dolgokat pl pinzt adni gyereknemzésért stb.
impudent 2020. 05. 25. 23:03
Előzmény: #73259  PBoborjan
#73261
Embör mi a francot akarsz a Kádár rendszerbùli nyögdíjastúl most, gondolkuzz.
Amiko egy mozgásképtelen idős embör alúl a kakát ki köll szedni és ezé kapsz 26 ezerft ápolási díjat per hó és dolgozni nem mehetsz mert még azt is mögvonja az önkurmánzat rendszeres és alapos ellenőrzés mellett akko remélem élhiszed hugy akik most hatalmun vannak az összes igazságtalannak vélt problémádat mög tudnák oldani sec pec alatt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek