Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
buyandhold 2020. 04. 01. 13:16
Előzmény: #65973  elemerorsos
#65980
ha romlik a ft, akkor mindig megugrik a kereslet es az ar. nagyon regen mi is hirdettunk egy lakast, sokaig erdeklodo nem volt, aztan zakozott a ft, es neljonszatyorban hoztak a penzt. most is ez varhato
Placi82 2020. 04. 01. 13:09
#65979
De 2019 ig realertekbe ment vastagon fel az ár. Csak pontositottam
Placi82 2020. 04. 01. 13:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#65978
Igaz
teglaherceg 2020. 04. 01. 13:00
Törölt hozzászólás
#65977
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 12:59
Előzmény: #65973  elemerorsos
#65976

Én tudok olyan kégliről, amit 1 nap alatt eladtak tavaly augusztusban. Jött fel a csemete pestre tanulni és az apja nylon szatyorban hozta a foglalót, délután már ügyvédnél foglalóztak, 1 hét se volt mire a kulcsokat átadták. Van ilyen, mindig is volt, csak eléggé ritka.
Itt is eladtak egy 57nm.es kéglit 45m + felújítás, kb 50-be fájt a végén a vevőnek, igaz ezt hirdették nyár óta. Ellenben elég jó árat kaptak érte.
Eladnak így is mennyi lakást is Pesten, nem emlékszem a pontos számra, de 8-10e darabot évente. Előfordul mindenféle történet.
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 12:48
Előzmény: #65972  Placi82
#65975

Köszönöm, de nem kereskedem senkinek a tippjére. Az otiban úgyanúgy benne volt a 11e mint a 8e újra, senki nem tudja. Volt elég nyereségem rajta, bár lehetett volna picit több, ha az eredetileg berakott 9950-t megnyalja az első emelkedési napon. így sem panaszkodom, eldobtam piacin kicsit kevesebbért.
Várom a következő beszállót.
Ahogy lakást se veszek meg csak azért, mert valaki ajánlotta. Nem is szabad, szerintem, ha valakinek nincsenek saját elképzelései, akkor ne foglalkozzon lakás befektetésse, meg úgy egyébként se semmivel. szvsz
Placi82 2020. 04. 01. 12:46
Előzmény: #65971  Törölt felhasználó
#65974
Hadjuk már ezt az ingatlan áremelkedést. Itt akik tokig vannak ingatlannal se hisznek a real értelemben vett emelkedésbe. Max az ingatlan közvetítők, de ha kifogy a dugi pénz, akkor már ők se😀.  olyan lehet kozephosszútávon amit elmeorsos mond, hogy elgyengitik úgy a forintot, hogy a kenyér 100%ot megy, az ingatlan meg 30 %ot. Most lebutitva fogalmaztam. 
elemerorsos 2020. 04. 01. 12:41
Előzmény: #65971  Törölt felhasználó
#65973
Hopp épp most hívott egy ismerősöm, tegnap eladta a 6. kerületi felújított lakását 1,3 milliós m2 áron. Semmi extra lakás, de szép volt. Azért is hívott, mert 1 hete kezdte el hirdetni, és mondtam neki, hogy ennyiért ez nem lesz gyors menet. De az lett.
Placi82 2020. 04. 01. 12:39
Előzmény: #65966  Törölt felhasználó
#65972
Ja és ha visszanezed, én írtam neked, hogy dobd el az OTP t 10.000 ren . Most 9200.
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 12:39
#65971
A minuszolások alapján,ha jól sejtem a gazdasági folyamatokhoz hozzá nem igazán értő,mimnél olcsóbban venni akarok írogatnak,olvasgatnak :):):)
A pánikeladásoknak köszönhetően most még pár hónapban lehet egy két jó vételt elcsípnie annak,akit nem zavar,hogy l elkaphatja a vírust és egy macerásabb ügyintézésbe fog belebotlani,ha viszont lecseng a járvány akkor a gyengülő forintnak köszönhetően az ingatlan lesz az egyik legbiztosabb befektetés egészen addig amíg a forint gyengítése érdekében lesz a jegybanknak,és az valószínűleg elég hosszú ideig így is fog maradni,mert a gyenge forint kell a gazdaság újrainditásához.
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 12:36
Előzmény: #65967  Placi82
#65970

Ezt szeretem, ha van stratégiád és követed. Nagyjából ennyi a különbség a dilettáns és egy olyan valaki között, aki csak ritkán veszít a tőzsdén.
Tudom, hogy nekem se nagyon hisz senki, de direkt hosszútávú longos befektetéssel én nem emlékszem, hogy valaha is buktam volna. A mostani 11 év bika piac miatt még reál értékű inflával korrigált veszteségem se volt.
Egyszerűen az van, hogy mindig az eséseket szoktam venni és olyan pénzzel vagyok a tőzsdén, amivel szinte korlátlan időtávot ki tudok ülni. Ez a kettő kombináció az elmúlt 20 évben minden esetben nyerőgép. néha kicsi nyerő, néha megszaladhat, de nem lehetett negtívban zárni, ha volt elég ideje a zembernek.
Ezzel a módszerrel egyelőre, ebben az évszázadban nem lehetett bukni a tőzsdén, persze olyan cégek papírjait kell venni, amik életben is maradnak várhatóan, nem a lehmar brothers részvének meg a társai :)
magyaron oti főleg, de a molly is nagyon jó volt, volt 2003-ban 3 mihályom és centikre voltam tőleg, hogy mollyba rakja, felment az árfolyama az ötszörösére, de erről egy hangyaf.sszal lemaradtam, mert hallgattam a duruzsolásra, akkor és utoljára életemben.
meg a dotkom idején emlékszem ilyen cégek értek milliárdokat, hogy csináltak egy fing.s appot, kis túlzással és a piac meghypolta őket milliárdos cégeknek :) Meg az optikai kábel fektető cégre is emlékszem, a nevükre már nem, csak hogy milyen nagy hype volt körülöttük, aztán reccs. Na azokba is csak a bolondok vettek bele, mondjuk volt elég sok bolond mindig is...
sakal83 2020. 04. 01. 12:30
Előzmény: #65968  sakal83
#65969
De nem is ertem mit vartok? Az higy MiINDEN leall az az hogy MINDEN szakad. Nem ertem a csodalkozast. Ezen csao az nyer aki a mentocsomagokat dezsmalja majd.
sakal83 2020. 04. 01. 12:28
Előzmény: #65964  elemerorsos
#65968
Tehat ezekszerint a ft leertekelodese egyenesen aranyos az ingatlanarral? Akkor most 10%ot emelkedtek az arak 2 het alatt? Az ingatlan is ugyanugy reccsen ahogy a magyar reszveny is... tehat minden.
Placi82 2020. 04. 01. 12:26
Előzmény: #65957  Törölt felhasználó
#65967
Nem tartom, magam okosnak, az orbitális hiba lenne, mert akkor nem akarnék másoktól tanulni és fejlodni😀. Nem spekulalok. Elemzek. Én csak azt mondtam hogy ezek nekem magas árak, én a kezemen ülök. 
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 12:24
Előzmény: #65962  Törölt felhasználó
#65966

Látom roppant nehéz megérteni, hogy az ingatlanpiac nem tőzsde, hanem annál sokkal lassabb működésű.
A tulajok fejében még mindig a 2019-es csúcsárak vannak és azokhoz képest minden alacsonyabb ár nekik nagybetűs veszteség.
Időt kell nekik adni, hogy feldolgozzák ezt a veszteséget és elfogadják az új egyensúlyi árakat, amik ráadásul egyre lejjebb fognak menni, hiszen nincs vásárlóerő. Eladni meg muszáj valamennyi kéglit különféle okok miatt.
Ez egy hosszú folyamat lesz, amíg mindenki feldolgozza és elfogadja az új helyzetet.
Ingatlanosok ismerik ezt, amikor jön a jómadár és elkezdi hirdetni a kéglit valami irreális áron, mert őt senki ne verje át, meg fizesse meg a vevő, ha az ő ékszerdobozát akarja, nem lesz olcsó.
Aztán ahogy telik múlik az idő, a tulaj is beletörődik. Egyébként mindig is így nézett ki a normálisnak mondható ingatlanpiac, hogy a legtöbb eladó túlzott várakozással lépett a piacra.
A normális, szakmailag a helyén levő ingatlanos ilyenkor hagyott időt az eladónak, hogy feldolgozza az elméleti veszteséget és elfogadja az új árszintet. Az emberek többsége, aki tényleg el akar adni, az egy idő után alkalmazkodik, de tény, hogy van pár nagyon kemény fejű ember, aki azt hiszi, hogy a piac majd úgy fog táncolni, ahogy ő fütyül.
Régen, 10 éve a legtöbb ingatlanos értette a piacot. Valószínű, hogy túl sokan lettek és amikor a túlélésért küzd valaki, akkor feladja az elveit és bevet a meggyőzésre olyan módszereket, amikkel a szagmaiságát veszíti el.
Meg fog tisztulni a piac, bár nem feltétlenül a jó ingatlanos szagemberek maradnak, ne legyünk már naívak. Az marad életben közülük, aki forgalmat tud csinálni és tranzakciókat.
elemerorsos 2020. 04. 01. 12:22
Előzmény: #65964  elemerorsos
#65965
MNP helyett MNB
elemerorsos 2020. 04. 01. 12:22
Előzmény: #65963  CyrusTheGreat
#65964
Haha, a jó öreg MÁP plusz. Nyilván az MNP propagandája fizetett anyagokban ezt tolja, de évi 10-15%-os negatív reálkamattal (na nem a kamu inflációhoz hanem a ténylegeshez) egyre többeknek fog leesni hogy ez átverés, és nagyon sokan fognak kiszállni, a pénzek meg részben az ingatlanpiacon fognak landolni.
CyrusTheGreat 2020. 04. 01. 12:15
Előzmény: #65953  Törölt felhasználó
#65963
Április 20-ai héten jön ki a KSH Q4-es lakáspiaci riportja, amelyből már az MNB megszellőztetett pár dolgot, meglátjuk, mit mutatnak a tisztított adatok:
https://www.mnb.hu/letoltes/kurtucz-csaba-nagy-tamas-winkler-sandor-a-map-hatasa-a-lakaspiacra.pdf
Örülök egyébként, hogy sikerült az ingatlanosoknak felébredniük, 2020 Q1 már kuka, erről majd júliusban jönnek a híradások, majd nagyon kíváncsi leszek, hogy Q2 (június  végéig) mit hoz a koronavírus-para árnyékában... A következő 2-3 negyedéves hangulatot nem éppen hurrá-optimistára várom.
De ez:
"Ha most összezár a szakma, nem feltétlen lesz 15% csökkenés" - miből gondolta, hogy nekik bármilyen ráhatásuk is lenne erre?!
Törölt felhasználó 2020. 04. 01. 12:13
Előzmény: #65953  Törölt felhasználó
#65962
Hülyeség,ha eleve olyan adatokat néznek ahol pánik eladások dominálnak,akkor a következtetés is hamis lesz,akinek kenyérre kell a pénz az enged akár irreálisan sokat is akinek meg nem az kivár addig,míg vége a járványnak és beindul a szinte teljesen leállt ingatlan piac újra.
Nem azért nem vesznek az emberek mert nincs pénz ingatlanra,hanem mert nem akarnak a vírustól megfertőződni és a hivatalos ügyintézés is macerásabb minden téren.
Ami meg az ingatlanosokat illeti,azokat mikor érdekelte az ügyfél érdeke ?
Soha,kizárólag a gyors eladásban érdekeltek,ezért pont ők azok akik  a piaci helyzettől függetlenül inkább leverik az árakat ha tudják.
elemerorsos 2020. 04. 01. 12:12
Előzmény: #65953  Törölt felhasználó
#65961
Próbálkoznak megint, a jutalék miatt adatnák el minél több ügyféllel a lakását. Sokszor leírtuk itt a fórumon: az ingatlanos GYORSAN AKAR PÉNZT keresni. Tanácsot ennek érdekében ad, és nem azért, hogy az eladó jól járjon!! Lusták és spurok hirdetgetni, mutogatni, ők gyorsan el akarják adni az ingatlant, ennyi!! Rengeteg kemény sztorit tudnék mesélni, nem csak 2013-2014-ből...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek