Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Deliver12 2020. 01. 21. 23:35
Előzmény: #57378  CyrusTheGreat
#57380
Jo, most ne beszeljunk mar ilyen alarendelt adosagokrol es tarsairol.Reszveny meg ingatlan teljesen mas tipusu fedezet. Az ingatlant felertekelik, harcut, es kesz, barmire jo fedezet. Megvan a fedezeti erteke. Senki ra se nez, boldogan elfogadjak.
Reszveny mivel kereskedett piaci termek, ha figyelembe is veszik pl. marginnal fedezetkent egy haircut utan, amint a piaci erteke ala megy a fedezetnek, kivagjak az egesz pozit a francba a reszvennyel egyutt, esetleg adnak egy margin callt elotte, ha kedvesek.
Miert ez a kulonbseg? Eleg konnyen lehetne egy hosszu listat irni az elmult 20 ev nagy becsodolt tozsdei cegeirol. Lakas eseten a kockazat azert joval limitaltabb. Reszvenynek csak van egy azonnali fedezeti erteke mert kereskedett termek. Az ugymond hosszutavu fedezeti erteke 0, megha triple-A is a credit rating-je. Nyilvan ezert nagyobb a reszveny varhato hozama mint az ingatlane... nagyobb a kockazat.
Aki ezzel nincs tisztaban az inkabb ne tozsdezzen, mert nem tudja majd betartani W.B. legfobb tanacsat:
"If you’re gonna do dumb things because your stock goes down, you shouldn’t own a stock at all."
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 22:53
Előzmény: #57377  sakal83
#57379
Bamulatos lesz egyebkent, amikor ismet feltalaljak a korabban megszuntetett lakastakarekpenztari allami tamogtast. Es, hogy gyorsan piacra is tudjak vinni, majd epitenek az eddigi kiepult Fundamentas halozatra, illetve magara a Fundamentara/ eppen aktualisan elo ltp-re, mint infrara.
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 22:49
Előzmény: #57375  Deliver12
#57378
Nem gondolom, hogy mindent cafoltam volna, alapvetoen egy nem jo analogiaval jottel, amelyet arnyaltam. Boven vannak olyan reszvenyek es olyan ingatlanok, amelyek eseten meg ugy is a reszvenyek kepviselnek nagyobb fedezeti erteket, hogy adott esetben a bank valoban alacsonyabb sulyozassal veszi szamitasba (kapasbol lehet nezelodni a CSOK-kal terhelt ingatlanoknal, ahova a bank eleve nem johet be elso ranghelyre, es meg lehetne sorolni a peldakat) a sajat szabalyzata alapjan a reszvenyeket. 
az teny, hogy a lenti bejegyzesben az allampapirt hoztam peldanak, azonban ettol fuggetlenul nem gondolom, hogy az irt analogia pontos lenne, vagy alkalmas lenne annak demonstralasara, hogy a bank mit milyennek tart (egyenrangu-e a reszveny vagy ingatlanbefektetes hitelbol, vagy az egyikre celzottan nem ad penzt, mig a masikra igen).
sakal83 2020. 01. 21. 22:36
Előzmény: #57367  Homoktövis
#57377
Igen. Egyertelmuen. De sajnos szukulo minosegi kinalat mellett. Jo esellyel az uj csomag vnt es vt felujitas lesz regi ingatlanokra. Ott meg esetleg tarthatja az arat. Bar ilyen esetben a szamla elviszi altalaban a pluszt... lasd ltp. 
sakal83 2020. 01. 21. 22:33
Előzmény: #57369  yooio
#57376
Gyorben mar nem tud menni. Ismeroseim szerint teljesen kiszaradt a piac ott. Beszeltem par gyori ingatlanossal akik a sajat eladoikat hulyezik le az irrealis arazas miatt. Nezten egy sirhazat 5%os afaval 500kpernmert jo helyen minosegi kivitelezessel 14bol 10 szabad... :) a helyiek nem vesznek befektetesre nem eri meg a betelepuloknek meg irreal arak. Ott tuti kifujt pedig boven debrecen alatt van ami szerintem nagyobb lufi mint pest... attol a bmwtol olyan gyors csodat varnak ami 10-15 ev mulva esedekes esetleg de az is a mai arszintet sem indokolja:)
Deliver12 2020. 01. 21. 22:31
Előzmény: #57338  CyrusTheGreat
#57375
Huha, ez nagyon nagy sugas volt, valoban, egyben mindent cafoltal.
Reszvenyt irtam, nem allampapirt. Nyilvan egy EU allampapirnak 0 meg a risk weightje is, tokeletes fedezet...
Mi a helyzet a reszveny fedezettel? 
Szabadfelhasznalasu-t pedig kolthetsz roulette-re vagy k.rvakra. Megsem neveznem oket meg csak befektetesnek sem...
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 22:28
Előzmény: #57372  impudent
#57374
Ajánlott teszt: ugyanazon feltetelek ment valtogasd az elado/kiado flaget, az en keruleteimben az eladok legalabb harmada fent van kiadokent is. Ha az eladasi arbol kiszamolod a map-os hozamot, az nehol duplaja, de jellemzobben masfelszerese a kiadasi (hangsulyozottan hirdetesi) arnak.
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 22:25
Előzmény: #57367  Homoktövis
#57373
Azon mulik leginkabb, h mi a megcelzott szegmens es kp vagy hitel (hitelnel kisebb alku). En nagyjabol azt latom, hogy 40M felett mar teljesen szaraz a piac (eleve nagyon elszallt arazasokat lehet latni itt, habar neha talal az ember korrektet), 25-30M panelek szepen lecsorognak, 20M paneleknel eleg eros tamasz, ott kezd kijonni a matek a befektetoknek, illetve egy atlag budapesti par eletkezdeshez ezt mar ossze tudja kaparni (onero igy vagy ugy plusz hitel). Budai villa nem fog csokkenni.
impudent 2020. 01. 21. 22:24
Előzmény: #57371  impudent
#57372
Ellenben ha a ma 50-60 million tartott tomeglakasoknal borul a bili akkor az magaval rant mindent.
Az 50-60 millio az ma is egy irdatlan osszeg az erte kaphato lakasok finoman szolva a felet erik.
Nagy csabero a lavina elinditasara.
impudent 2020. 01. 21. 22:21
Előzmény: #57367  Homoktövis
#57371
Most a kozepmezony stagnal es ha nem lesz ujabb loket csuroghat tovabb.
Ha ez lesz akkor a videk is kovetni fogja.
Az alkuban nagyobbat gondolok.
yooio 2020. 01. 21. 22:14
Előzmény: #57367  Homoktövis
#57370
Stagnalas, max kis eses. Ujlakas piacon nincs felfele sztem, aki akart tavaly vett kedvezmenyes afaval. Hssznaltban lehet kis eses, elso korben panelek. Ezt csak bp-re irom, videken meg van egy kis kakao, messze nem kovette le a pesti ingatlanpiacot, es kialakultak, kialakulnak olyan kozpontok(gyor,kecskemet,szeged,debrecen) ahol meg benne van h mennek,
yooio 2020. 01. 21. 22:14
Előzmény: #57367  Homoktövis
#57369
Stagnalas, max kis eses. Ujlakas piacon nincs felfele sztem, aki akart tavaly vett kedvezmenyes afaval. Hssznaltban lehet kis eses, elso korben panelek. Ezt csak bp-re irom, videken meg van egy kis kakao, messze nem kovette le a pesti ingatlanpiacot, es kialakultak, kialakulnak olyan kozpontok(gyor,kecskemet,szeged,debrecen) ahol meg benne van h mennek,
yooio 2020. 01. 21. 22:10
Előzmény: #57310  Törölt felhasználó
#57368
En 9 szamjegyut tartokna tozsden, ha gondolod igyunk meg egy kavet csak hogy talalkozz ilxennel is😄😄
Homoktövis 2020. 01. 21. 21:55
#57367
Szerintetek az ingatlan árakban lesz stagnálás, esetleg vmennyi esés a következő 2-3 évben? 
elemerorsos 2020. 01. 21. 21:39
Előzmény: #57353  sakal83
#57366
Nekem is vannak lakásaim de ez már túlzás, aki ezt csinálta az nem teljesen normális, annak ellenére hogy bejött. Ennyi erővel azt is nagy királynak lehet nevezni, aki 8-szoros tőkeáttétellel vett az alján 4IG-t, de én az ilyet öngyilkos stratégáinak tartom, sok ismerősöm nullázta le ilyen "okos" lépésekkel a vagyonát.
Törölt felhasználó 2020. 01. 21. 21:11
Előzmény: #57360  impudent
#57365

"Havonta 250 ezret torleszteni ?"
Rosszul írtam, havi 200e lesz, mert csak egy huszast kaptam hitelbe.
Ennél többet teszek egyébként félre havonta, tehát ilyen szempontból nincs kockázatom. Annyi kockázat van, ha mondjuk kirúgnak és nem tudom tovább fizetni, de akkor meg fogom és végtörlesztem a hitelt. Ha meg már megvettem a második kéglit, akkor a bérlők fizetik a törlesztést.
Hát ugye a bank persze mondhatja azt, hogy akkor felmondja a hitelt, ha nincs fizetés minden hónapban, de egyébként a bankokkal lehet olyankor alkudozni. Ismerősöm csinálta, amikor munkanélküli lett. 3,5 milliót kértek tőle egy speciális lekötésre meg engedményezésre, de nem mondták fel a hitelét.
Erre mit mondjak? Ha valakit kirúgnak, akkor az mindig sux, mindegy milyen helyzetben van, de azért amikor a bérlők a törlesztőt kifizetik, meg marad is egy kevés, az egy picit jobb helyzet.
hunor555
hunor555 2020. 01. 21. 21:10
Előzmény: #57363  Törölt felhasználó
#57364
Ez így tényleg nem hülyeség. Még ha jön is valami gebasz az összes lakásod sose fog üresen állni, így a törlesztő felét mindig kifizetik neked.
Törölt felhasználó 2020. 01. 21. 21:00
Előzmény: #57361  hunor555
#57363
10 év, 10 év futamidő mellett, tehát nincs kamatkockázat sem
Törölt felhasználó 2020. 01. 21. 21:00
Előzmény: #57358  Törölt felhasználó
#57362

faxom, a törlesztőt rosszul írtam, a 250e az eredeti összeg lett volna, de nem adtak végül is annyit hitelbe, csak kevesebbet, de ez maradt meg a fejemben.
"csak" 200e a törlesztő, mert "csak" 20 misit kaptam.
2 kiadott lakásnál azt jelenti, hogy a 80%-os nettó kalkulációmmal 240e bevételem lesz 2 kégliből, nettóban, tehát a bérlők fizetik teljes mértékben a törlesztőt
hunor555
hunor555 2020. 01. 21. 20:59
Előzmény: #57350  Törölt felhasználó
#57361
Mennyi időre rögzítetted a kamatot?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek