Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 08. 06. 11:48
Előzmény: #45977  1kor13
#45980

Nekem ez szerinted miért fáj? Nekem sokkal jobban fájt, amikor a szakértők tele pofával harsogták, hogy gazdag vagyok és még mit tudnának elvenni tőlem. Miközben egy bérből élő alkalmazott voltam, aki irgalmatlan sok adót fizetett egyébként is.
Rengeteg Q7 audit meg bmw X7-t fognak venni a négy gyerekes családok. Na és egyébként, ha gipsz jakab tanár örököl egy lakást, eladja és vesz belőle egy x7-t, hát tegye. Ha van négy gyereke, akkor meg kap hozzá támogatást. Nem a kocsira kapja egyébként, hanem a gyerekek után, de elvakult SI faktoros emberek ezt nyilván nem értik meg.
Engem nem zavar, képzeld el, mert ilyen hülyeségen nem fogok pörögni. Inkább örüljünk annak, hogy kis pénzű embereknek ez nagy segítség, de nyilván arról nem kell beszélni, inkább arról, hogy lesz egy tucat x7 bmw-s, de egyébként neki is ott van a sok gyerek és lehet, hogy egy évben annyi adót befizet, mint te egész életedben. Lehet, hogy nem, ki tudja?
pitcairn2 2019. 08. 06. 11:46
Előzmény: #45973  sakal83
#45979
1992 táján rémlik még egy olyan happening amikor "mentés" helyett ultimátumot kaptak a "hitelesek"
kb. az azonnali kedvezményes törlesztés és a kamatszint radikális megemelése között választhattak... 
ha jól emlékszem vmi 1%-ról egy lépcsőben 10% fölé robbantották a lakáshitelek kamatterhét... 
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 08. 06. 11:41
Előzmény: #45977  1kor13
#45978
A cél a tápos réteg szaporítása, akik örökké fidesz szavazók maradnak. A csóróknak (ha nincs semmije, annyit is ér - lézer dzsoni) nem jut se támogatás, se bölcsőde, óvoda, de még általános tb ellátás se. Ez a nemzethy cél, ezt kommunikálják teljesen nyíltan, semmi összeesküvés nincs benne. 
1kor13
1kor13 2019. 08. 06. 11:34
Előzmény: #45975  Törölt felhasználó
#45977
"A mostani kormánynak meg a kiemelt támogatási célpontja a sokgyerekes nagy család." https://www.portfolio.hu/vallalatok/cegauto/itt-az-59-uj-auto-amire-az-orban-kormany-most-milliokat-ad.314381.html
Persze, az a családtámogatás, hogy 25 millás autóvásárlásba (BMW X7) beletol az állam 2.5 millát!!! Minek?? Hogy a francba lehet ezt védeni, csak ebbe bele kellene bukniuk!!! És én fizetem mindet... És te picsogsz, hogy cocializmus... Mert ha csak 22.5 milla lenne autóra a szerencsétlennek, és X7-esre nem futná, csak X5-ösre, akkor nem születne gyerek? Mi értelme van ennek? Ehhez képest adhatna minden gyereknek 1 millát pelenkára meg magánorvosra meg magántanárra meg munkanélküliségi biztosításra apucinak meg babaruhára, babacuccokra, jajjj hát az nem jó, akkor tényleg több gyerek születne, ez VESZÉLYES!!!!
signal2
signal2 2019. 08. 06. 11:31
Előzmény: #45975  Törölt felhasználó
#45976
Egy dologgal kiegészíteném: a HUF mai gyengesége a jelenlegi rezsim kifejezett célja. Tehát lehet, hogy elborzad a bátyád, ha felszorozza a mostani árfolyammal a hitelét, de ebből 30-40 Ft/CHF a mostani kormány következetes gazdaságpolitikájának az eredménye. Mondhatni valamekkora részben maga idézte elő azt az állapotot, amelytől aztán megmenthette a devizahiteleseket. Amellett, hogy helyes lépés a devizaadósság leépítése, rafkós politikai húzás is volt a gyengítés+megmentés. 
Törölt felhasználó 2019. 08. 06. 11:12
Előzmény: #45973  sakal83
#45975

A mostani kormány legalább úgy osztogat, hogy nincs folyamatos államcsőd veszély. Kis vígasz ez, de azért fontos dolog.
A 2001 körül bevezetett támogatott forinthitel is addig futott, amíg a nagy tudású "szakértői" kormányzás kis híján csődbe nem vitte az országot és az embereket átfordították a deviza hitelekre inkább, mert nem bírták tovább fizetni a kamattámogatást. Volt forint hitel is akkor 20% kamatra.
A mostani kormánynak meg a kiemelt támogatási célpontja a sokgyerekes nagy család. Meg a népszerűség keresés miatt mindenféle csoportokat megmentenek, akiket a szakértők hagytak volna elbukni. Mint például a deviza hitelesek. Mit mondjak erre? Nekem nem volt. A bátyámnak volt devizahitele, 120e CHF felett ráadásul LTP-vel kombinált, 4 évig csak a kamatok mentek le neki. Inkább ne képzelje el senki. Még most is beleborzad, ha az aktuális CHF árfolyammal kiszorozza és elképzeli mi lenne vele.
Olyan értelemben elérte a kormány a célját, hogy ő például az életben nem szavazna újra a korábbi "szakértőkre", mert nem volt azért ennyire vidám történet a deviza eladósodás, ahogy itt leírtad, hanem majdnem a házassága ráment az anyagi ellehetetlenülésre. Szép lett volna, oda lett volna a háza meg a házassága is.
Egyébként meg itt lakásáresést akkor lehet újra várni, ha válság lesz vagy újra a "szakértői" kormányzás, mert akkor egypár év és megint csődközeli helyzetbe kerülünk és egekben emelt alapkamat. Mondjuk ahogyan az ellenzék áll, a közeljövőben nem lesznek újra a "szakértők" kormányon.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 08. 06. 11:09
Előzmény: #45973  sakal83
#45974
Ez egy igen jó meglátás. 
sakal83 2019. 08. 06. 10:41
Előzmény: #45968  Törölt felhasználó
#45973
Egyébkként aki most kp-ra vesz lakást, az nem egy körmönfont játékos:) most kel lelhitelesíteni magát az embernek kp-val mögötte. Ha dőlés van, akkor majd jön a kapitalista :) kormány, aki kiment:) több ismerősöm is röhögött a markába a CHF hitelnél. Minden csomagnál felhívott, hogy köszi, nagyon rendes vagy, hogy kifizetes helyettem. Közben a mögöttük lévő kp-t kétszerezték, ahogy a lakásokat is:)
sakal83 2019. 08. 06. 10:36
Előzmény: #45968  Törölt felhasználó
#45972
Pontosan igazad van. Nem kell ide szoci hozzállás a lakásoknál. De az van a CSOK-kal és a többi támogatással. Ez az igazi szocializmus. Ki kell vezetni az ÁFA-t a CSOK-ot, és az összes olyan támogatást, aminek a felvétele LAKÁS-hoz van kötve. MInden elfogadható lenne. :)Ez volt 98-ban  és 2000-ben is, akkor is Matolcsy műve volt. Nemhiába, hisz 89 előtt is párttag volt, utána pedig a PRIVATIZÁCIÓT intézte, csak erről mélyen hallgat a mester :) leinformálhatóak ezek a tények. 2002 után reálértéken is csak oldalazás volt a Matolcsy által bevezetett devizahitelekkel támogatva! Az így keletkezett hitellufi pukkant ki, mert a piac helyrerázta.Hosszútávon most is jöhet egy ilyen móka, mert ugyanolyan módszereket használ most is. Ez ne mnominál csökkenést eredményez feltételenül, hanem reált.
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:26
Előzmény: #45968  Törölt felhasználó
#45971
98 környékén is monetáris buherálás volt a háttérben un. "lakástámogatási" rendszerekkel megspékelve... 
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:25
Előzmény: #45967  sakal83
#45970
tüneti kezelés helyet a kiváltó okra - az MNB ámokfutására és az un. "lakástámogatási" rendszerek árfelhajtó hatására  - kellene koncentrálni... 
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:24
Előzmény: #45966  sakal83
#45969
a lakáspiacot nem a lakhatási igények "lőtték fel"...
Törölt felhasználó 2019. 08. 06. 10:14
Előzmény: #45953  dobostorta
#45968

Na persze, a lakáskiadó kapzsi uzsorás imperialista elveszi az életteret a keményen dolgozó kisember elől. 98 környékén mitől mentek fel az ára és 2002 után is? Akkor is a kapzsi lakáskiadók verték fel? Esetleg nem az történt, hogy volt kereslet ami találkozott egy szűk kínálattal?
Hihetetlen hogy milyen berögzött szoci gondolkodású emberek vannak egyébként. Nekik jár olcsó lakás meg úgy általában az állam biztosítson nekik mindent olcsón vagy ingyen. A sör meg a cigi is olcsó legyen. Miközben ne kelljen adót fizetni, csak keveset meg természetesen az ő munkáját fizessék meg busásan, hiszen az ő munkája milyen sokat ér. Ez is alap dolog. Tanulni se kelljen hiszen ő már mennyit tanult és főleg stresszmentes munkája legyen, mert az árt az egészségének és egyébként nem végzi jól a dolgát az állam, pontosabban a kurmány, ha mindezeket nem biztosítja neki :) Álomvilág ez, nem egy kapitalista társadalom. Nem azt mondom, hogy ez a kapitalista modell mindenben jó, de jelenleg nincs jobb megoldás arra, hogy az embereket munkára késztessen egy rendszer.
A lakástémához még annyit, hogy én vettem is már meg adtam is el lakást. Elképesztő a naivitás egyesekben, hogy jó lakásokat jó áron pusztán a hirdetések böngészésével fognak találni. Ki kell szállni a fotelból és megnézni sokat, beszélni a tulajokkal, információt gyűjteni. Ehelyett sokan azt várják, hogy a tulajok mikor fogják leértékelni a lakásaikat. Na hát arra lehet várni jó sokat :) Én amikor vettem a lakást rengeteget megnéztem és beszéltem az eladókkal, hogy információt gyűjtsek. Alkudni is lehet egyébként bármennyire is hiszik sokan, hogy nem lehet, csak érdemes nem bunkó stílusban a lakást nem piszkolva meg mocskolva, mert a legtöbb eladó erre befeszül. Inkább, ahogy a normális emberek csinálják, elmondani, hogy mi a maximum, amit tudok érte adni és megkérni, hogy fontolja meg. Aztán lesz ami lesz.
hunor555: már meg ne sértődj, de nagyon kétbitesen gondolkodsz. Miért ne lehetne makró szinten egy olyan jövőképem, hogy a jelenlegi környezetben, amikor jól kiadhatóak a lakások, amikor alacsonyak a kamatok, amikor nő a zemberek fizetése és amikor helikopterből szórják a pénzt rájuk, nem várok nagy lakásár zuhanást 10 évig? A másik dolog meg, hogy 5 éves ciklusban a saját költségvetésem hogy alakul azt sokkal több személyes dolog befolyásolja. Például a nagyobbik fiam jó németes és lehet, hogy megpróbál egy német egyetemet 2 év múlva. Akkor viszont ki kell nyissam a pénzcsapot neki. A MÁP+ esetében nem a pénz kivételénél leszedett 0,25% a tétel, hanem a közben elért trágya kamat, mert ugye a negyedik évtől ad csak normális kamatot.
Honnan tudjam, hogy sikerül-e neki? Sehonnan, de készülni kell rá és ez csak egy dolog és van még számtalan olyan szál egy ember életében, amik miatt komolyabb kiadása lehet pár éven belül. Én most nem tudnék biztosan 5 évre előre tervezni.
Ráadásul amit én nem értek, hogy mindenki dobálózik itt 30 milliókkal, hogy berakja MAP+-ba, aztán így lesz meg úgy lesz meg mennyit hoz a lakáskiadáshoz képest. Miközben a többség nem hiszem, hogy kp-ra venne lakást most. Van pár milliója, max 10 és azt fialtatja a MAP-ban, de mondjuk tudna venni egy 30m lakást, ami igaz, hogy drága, de a bérlők kifizetnék neki a hitel törlesztését és még maradna is neki annyi haszna nagyjából, mint amennyit a 10m pénze kamatozna MAP-ban. Biztos, hogy ez a rosszabb választás?
sakal83 2019. 08. 06. 10:14
Előzmény: #45958  buyandhold
#45967
Ahol lakhatási kötlség magas, ott betiltanám. Első a helyi lakhatás, utána a turisták kiszolgálása. Ennyi a történet. Bp-en jelenleg a turista az első és a befektető. A lakók le vannak szarva. Epdig a GDP-t nem a filléresolcsőjánosangolok termelik...
sakal83 2019. 08. 06. 10:11
Előzmény: #45957  2345678
#45966
felárazódás van a piacon. Egyszerű a képlet. Maslow piramis az étellel és a lakhatással kezdődik. Az étel termelési ára az  EU-s támogatásokkal kordában tartható. Fellökték a lakhatási költségeket, így mindenki idővel hozzááraz mindent. Ennyike a tudomány. Az étel is felmegy, mert amíg a polcra kerül és leszedik, az már szolgáltatásnak minősül, amit felnyom a lkhatási költség. kvázi hosszútávon mindent be lehet szorozni kettővel, ami magas szolgáltatásigényes. Az építőanyag és az építkezés is a szállítástól és a munkaerőtől szállt el. 
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:10
Előzmény: #45960  johai
#45965
nem a lakáspiac gerjeszti az inflációt, hanem a jegybank...
is a "nyugat" is hasonló tévúton jár... 
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:09
Előzmény: #45959  Törölt felhasználó
#45964
nem az airbnb a probléma, hanem az easy money politika + az erre szuperponálódó "lakástámogatási" rendszer...
az airbnb - ha lakóközösség is egyetért ezzel - 100%-ban OK. 
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:08
Előzmény: #45957  2345678
#45963
ez még csak a szerény kezdet, ki szelet vet vihart arat... 
pitcairn2 2019. 08. 06. 10:07
Előzmény: #45958  buyandhold
#45962
sőt anno a 8 kerben is nagy biznisz volt a szobáztatás:)
johai 2019. 08. 06. 10:07
Előzmény: #45959  Törölt felhasználó
#45961
Valami olyasmit hallottam hogy az airbn adozasabol nem sokat lat a Magyar adohivatal....csak abbol amit fogyasztanak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek