Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mamoka47
mamoka47 2019. 04. 28. 14:32
Előzmény: #40119  mamoka47
#40120
Ha eladnám a lakásokat a bérlőim vagy többet fizetnének ,vagy maradna az utca.  A befektetésem az itt oly sokszor negatív  megállapítással szemben felfogható egyfajta karitatív cselekedetnek  is.
mamoka47
mamoka47 2019. 04. 28. 14:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#40119
 Mind a 3 panelben első naptól van bérlőm,  kettőben család, egyben 50 feletti egyedül álló bérlő. Mindenki bejelentkezve, ahogy látom saját lakás nem lesz, ergó maradnak ameddig lehet!   Mivel nem szándékozom eladni egyik lakást sem,a következő 5-10 évben  számolok biztos árbevétellel. A piaci ár alatt vagyok mindig kb 10%-kal.
MrLajos 2019. 04. 28. 13:27
Törölt hozzászólás
#40118
mamoka47
mamoka47 2019. 04. 28. 13:24
Előzmény: #40116  mamoka47
#40117
 Ráadásul az 50ml-es buborékfújó ára is 99ft-ról ---145ft-ra emelkedett!!! Megy tovább a buborékfújás! Ha a fed kamatot emel, szerintem  ez a buborék ki fog durranni!BUMM  Valaki tud valamit az üzbég ingatlanpiacról? Mert ha japánban csökkennek az árak akkor  gyorsan eladok Budapesten.Jól csinálom?
mamoka47
mamoka47 2019. 04. 28. 13:13
Előzmény: #40108  pitcairn2
#40116
 A paradicsom  és a burgonya már drágább mint brüsszelben!  Mindenhol lufit látok. Már a lufi ára is lufi! Ha a fed kamatot emel a lufi lufi ára össze fog omlani!!  A zöldségár lufi is kidurran BUMMM!!!!! Nem lennék a lufiárusok helyébe..........
MrLajos 2019. 04. 28. 12:55
Törölt hozzászólás
#40115
elemerorsos 2019. 04. 28. 12:34
Előzmény: #40097  buyandhold
#40114
Mert mindig csak felfele megy az ár? :-) Egy barátom vett egy kazal bitcoint 4000 dolláron és 10000 körül eladta az egész pakkot. Igen, utána felment 20000-ig is (most 5000 körül van). Szerintem jól csinálta, mert 2,5-szerezte a pénzét, és ekkora profitot már el kell tenni. Persze azt is lehetett mondani, pláne 15-20 ezernél, hogy milyen béna, hogy eladta 10 ezren. Minden nézőpont kérdése.
elemerorsos 2019. 04. 28. 12:28
Előzmény: #40098  buyandhold
#40113
A régi mondás akkor élt, amikor 1) az emberek nagy része más befektetési formákhoz nem fért hozzá 2) nem volt ilyen szintű hitelezés, ami tömegesen befektetési termékké tette az ingatlant 3) dinamikusan nőtt a népesség. Másik, abban gondolom egyetértesz, hogy minden befektetésnél hullámzanak az árak. Az ingatlannál is van be és kiszálló pont. Végig lehet ülni a bizonytalan hosszúságú és mélységű visszaeséseket is, de én inkább eladnám a portfolióm egy részét, ezért a kiszállót is keresem. Nem mondom, hogy nem fogom majd visszavenni alacsonyabb áron, ez lehetséges. De az alatt a pár év alatt, amíg az ingatlan megint nem lesz jó, inkább másban fialtatom a pénzem.
pitcairn2 2019. 04. 28. 12:03
Előzmény: #40104  buyandhold
#40112
sajnos már az un. "befektetési" ingatlanpiacot is legalább annyira szétcseszték mint a részvénypiacot...
ergo, nincs "biztos" befektetés... jóformán mindenütt "aknamezőn lépkedsz"...
pitcairn2 2019. 04. 28. 12:01
Előzmény: #40103  Adamsky1976
#40111
aktuálisan egy elcseszett buborékfújás miatt...
amiért igen nagy árat fogunk fizetni...
pitcairn2 2019. 04. 28. 12:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#40110
a részvény befektetők döntő többsége még az ingatlanbefektetőknél is nagyobbat fog bukni
pitcairn2 2019. 04. 28. 11:59
Előzmény: #40098  buyandhold
#40109
pontosan ezért lesz kolosszális bukta...
pitcairn2 2019. 04. 28. 11:56
Előzmény: #40092  elemerorsos
#40108
NASASpaceShuttle
NASASpaceShuttle 2019. 04. 28. 11:30
Előzmény: #40105  buyandhold
#40107
Ez a kategorizálás azt gondolom kissé elfogult :) 
 
Ami statisztikailag is jól igazolható, hogy a helyben szokásos keresetekkel nagyban korrelálnak a helyben szokásos ingatlanárak, bérleti díjak.
 
Másfelől pedig a kockázat és a hozam is arányos szokott lenni a befektetések terén, ezért ahol likviditási kockázat van (falu) ott nagyobb az elvárt hozam is. Ha Budapesten alacsonyabb a likviditási kockázat és nagyobb a bérbeadási valószínűség, akkor nyilván kisebb hozamokkal is gazdát cserélnek,mint egy megyeszékhelyen. Ezt talán lokális tényezők torzíthatják mint Mercedes, BMW gyárépítés, de ott azért a fordítottja is igaz hogy ha leépít akkor az egyedi kockázat.
NASASpaceShuttle
NASASpaceShuttle 2019. 04. 28. 11:21
Előzmény: #40098  buyandhold
#40106
"ingatlant eladni nem szabad, tartja a regi mondas" de valljuk be hogy ez egyfajta földhöz ragadt tévedés ha az amortizációra, elavulásra, vagy a fenntartáshoz szükséges folyamatos idő és pénz befektetésre gondolsz. 
Olyan ez mint a passzív befektetés illúziója.
Ahogy az egyébként respektálható hozzáállásodat leírod az ingatlan- és részvény befektetéshez azt gondolom hogy már nem egy ingatlanod van. 
Ebből következtetve már kezdened kellene érezni hogy egyre több időt vesz el a "vagyonkezelés" ami részvény vagy más befektetés esetén is érvényes. Egy barátom egy tucat ingatlannal már jóformán fulltime ezzel foglalkozik (közmű leolvasások, közmű hitelesítések, hibaelhárítások, vízszerelő, gázszerelő, fűtéskorszerűsítés, bútorcsere bérlő után, festés, mázolás, társasházi események kezelése, pl. felújítások, bérlői problémák kezelése, illetékek, könyvelés, adózás, rövidtávú kiadásnál fokozottabb takarítás, kísérgetés, egyeztetés, levelezés, mosás, karbantartás, felújítás...). Tehát ha nem ad el akkor ez az élete, ez a munkája gyakorlatilag, szóval már nem csupán befektetés.
A vagyon ilyen formán is kötelez és determinálhatja az életed.
buyandhold 2019. 04. 28. 11:06
Előzmény: #40099  subzero444
#40105
Attol hogy faluban lakik, meg vehet varosban lakast. Nekem egy lakasom sincs abban a varosban, ahol lakom.
Szerintem 3 szegmense van az ingatlanoknak: 
kis szaros falu: ott nem erdemes venni (bar  a falusi csok miatt lehet hogy ott lesz a legnagyobb kasza). 
Budapest, Veszprem, stb.: tenyleg tularazottak a lakasok. Nem tudom lesz-e korrekcio, de necces beszallni.
Kevesbe felkapott videki megyeszekhelyek: szerintem ott meg olcsok a lakasok(bar mar duplazodtak ott is), ott erdemes venni, kiadni.
buyandhold 2019. 04. 28. 11:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#40104
Ha ujra elolvasod amit irtam: NEKEM nem fer bele a reszveny. Az hogy beleteszek 100millat, majd 1 ev mulva 50et er, 2 ev mulva 30at, 3 ev mulva 20at, de 15 ev mulva mar 200-at, ez nekem nem fer bele. Nem birja a szervezetem. Van aki konnyen veszi ezt, annak egeszsegere. En probaltam, sok penzzel, nyertem sokat, vesztettem sokat. Nem jott be NEKEM. Attol masoknak bejohet.
Mareszt en ebbol elek. Tehat az, hogy majd 15 ev mulva nyeroben leszek, az nem jo. Nekem kell a havi fix, amit a berleti dij fedez. 
A lakas leertekelodeserol annyit, hogy en 2000-ben 8millaert vettem az elso lakasomat. Sokan hulyenek neztek, mert 2 evvel elotte 4 milla volt. De en nem azt neztem, hanem akkor jottem haza kulfoldrol, akkor volt penzem. 2 evvel azelott nem volt egy fillerem se, egyetemista voltam. A legyeg: utanna nem fogyeltem az ingatlan arakat, de teny hogy kesobb bezuhantak az arak. A bezuhanas konkretan az volt, hogy 12 millaert is lehetett olyan lakast venni. Tehat a nagy bezuhanas az volt, hogy 50%al magasabb arra zuhant, mint ahol megvettem a csucson. Azota 4szerezodott az ara. Nem szamoltam a berleti dijat.
Adamsky1976
Adamsky1976 2019. 04. 28. 10:33
Előzmény: #40101  egynapod
#40103
Mi az oka, hogy Magyarországon tényleg drágább mint az általad meglátogatott helyeken? Szerintem:  Az emberek jelentős része az évszázados tapasztalatok miatt nem az apránként hangyaszorgalommal összegyűjtött vagyonra alapoz, hanem: Gyorsan, nagy haszonnal, kis munka/energia befektetéssel sok pénzhez jutni. 
egynapod 2019. 04. 28. 09:43
Előzmény: #40101  egynapod
#40102
Párizs montmarte sacre cour alatt két szobás lakás 350k-tol, egyszobás bérlet 1200 eurótól. 
egynapod 2019. 04. 28. 09:19
#40101
Friss árak saarbruckenbol: paradicsom 1 eur, sajt 5 eurótól, tej 70 cent, zsemle 17 cent eper 2.80. 10 napos tapasztalat: Franciaország kb. Ugyanannyi, Németország olcsóbb, mint Magyarország. Fizetések még minimum két és félszeres. Montparnasszon menő cukiban süti 4-5 eur. Bian Ugyanez 1000 HUF. Hát tényleg jobban teljesítünk:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók