Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
N0MAD 2024. 08. 30. 08:58
Előzmény: #225695  berlini
#225700
Igen, ezt mondom.
Ha továbbhúzzuk a grafikont akkor kijön a matek. 
Alternatív hozamokkal meg nflációval meg kár számolni 21nél a 28 sokkal,több és kész.
Van itt olyan kollega még aki sokkot kap a reálérték gondolatától vagy hogy legalább számolgassunk euróban. Meg kalkuláljunk a kiadásnál felújítási költségekkel, illetékkel.
Szóval igazad van, négymilliót tett bele, most van 28milliója, ezzel nehéz versenyezni.
goldilocks 2024. 08. 30. 08:58
Előzmény: #225682  izommanujra
#225699
Econ 101-re elküldeném újra a figurát aki ilyenek írkál: 
"ám az állampapírokba érkező lakossági pénz – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2024 júniusának végén több mint 13 ezermilliárd forint – lényegében nem vesz részt a gazdasági körforgásban"
ha nem veszt részt akkor könyörgöm mit csinál...??
wantuu 2024. 08. 30. 08:57
Előzmény: #225684  Pistike12
#225698
Most jönnek a 18% körüli PMÁP kamatok, és biztosan van aki ennek a kifutását várja az ingatlanvásárlással. Ezek az ingatlanvásárlások lehet fél évvel hamarabb megvalósulnak ha a PMÁP önerőként beszámítható válik. Ennek tényleg árfelhajtó hatása lesz most az ingatlanokra. (Máskülönben is lenne, de csak fél év múlva.)
De ezután az időszak után szerintem már nem lesz nagy kamatkülönbözet a lakáshitelek és az állampapírok között. Nyilván, aki amúgy is ingatlanbefeketetésekben hisz, lehajol majd az évi 1-2% kamatelőnyért ha épp lesz ilyen lehetőség. De érdemben ez nem fogja megváltoztatni ez a keresletet hosszútávon, és nem lesz tőkeáttételes ingatlanvásárláscunami ebből szerintem.
Az egész szerintem arról szól, hogy most gyorsan legyen egy kis gazdaságélénkítés, jövő évről előrehozott vásárlásokkal és hozzá kapcsolódó fogyasztással. Mindez jövő évben persze meg hiányozni fog. Másik cél az lehet, hogy csökkentsék a PMÁP visszaváltásokat, mert félnek hogy nagyon sokan otthagyják az állampapírokat majd. Szerintem ettől függetlenül is lesz valami új, nagyobb kamatú (a majd akkor elérhető kamatokhoz képest nagy) állampapír konstrukció még mielőtt megindul a visszaváltás lavina.
goldilocks 2024. 08. 30. 08:48
Előzmény: #225689  rocksztar
#225697
Ez nagyon faxa.. kínálattal még véletlenül sem foglalkozik... óvodáskornál idősebb bárki tudja h. a lakáspiaci bajok egyik oka a túlzott likviditás és az elégtelen kínálat (aminek elég sok intézményi oka van, nem csak a munkaerő ára stb.stb.).
Erre kitalálják a csodafegyvert..még több kereslet és akkor minden faxa lesz.... agyeldobós..
Ez szvsz csakis arról szól h a már bespájzolt építési telkeken még nagyobb zsír legyen....
Second Wave 2024. 08. 30. 08:42
Előzmény: #225657  gyula1971
#225696
A hvg human content managere kár, hogy nem kérdezte meg Pityu bácsit az eke szarva mellett, neki az első mondata az lett volna, hogy
- "vegyen a párjával közösen egy legalább kétszemélyes lakást, ne egyedül."
Majd a bajsza alatt dörmögve: "lakhatási válság, az anyátok valagát".
Közben hamiskásan kacsint a content managerre :-)
---
Számítok a jövőben is naponta megjelenő cikkekre azzal, hogy egyedül szinte lehetetlen több személy lakhatására alkalmas lakást venni, részletes számításokkal, ingatlanos és bankos linkekkel gazdagon illusztrálva. Muszáj megdolgozni a közvéleményt, mert amíg magas az ár, addig kevés a tranzakció, és az nem jó a közvetítő hálózatnak.
berlini
berlini 2024. 08. 30. 08:36
Előzmény: #225693  N0MAD
#225695
Sok szöveg helyett ha számolnál, akkor rájönnél, hogy a matek bizony kijött.
(Nemcsak annál aki a fellendülés elején 2016-17-ben vett)
Az öcsém vett 2020-ban egy lakást a VII.kerületben 21 millióért, 17 milliós fix kamatos  hitelt vett fel.
A törlesztés 120 ezer volt és a bérlet akkor 110 ezer havonta. Most 180 ezret kassziroz, (a nettó törlesztés fedezete már tavaly előtt meg volt) A lakás mai piaci ára (kis garzon galériásan) kb. 28 millió.
Még pár év és a törlesztés mértéke a bérleti dijhoz képest elhanyagolható lesz
slash 2024. 08. 30. 08:29
Előzmény: #225692  TitusPullo
#225694
Minden Pesten van. BP utolsó utcájába költöztem de még így is alig bírok bejárni..:-) 
N0MAD 2024. 08. 30. 08:16
#225693
Én nem látom azt a célköönséget akinek jelentős tbsz meg állampapír megtakarítása volt es csak azért nem vett ingatlant mert a lejáratokat várta, de most majd végre megmozdul…
Amügy ez a “bérlő kifizeti a törlesztőt hehe” mantra szerintem már akkor is latható volt higy hülyeség hosszü távon amikor még működött, mert ez maga a perpetuum mobile receptje, az örök pénz a semmiből. Avagy senki ne dolgozzon vegyünk lakásokat és béreljük egy,ástól.
Most meg aztán amikor a hitelkamat nemtom 6-8%, a lakbér meg hoz 3-4%ot az aktuális vételárhoz képest külön súlyos.  Tudom, lakásár örökké emelkedik, különösen tízéves szárnyalások tetején kell továbbhúzni a grafikont a végtelenbe. Ez persze kihozza a matekot.
TitusPullo
TitusPullo 2024. 08. 30. 08:14
Előzmény: #225691  slash
#225692
anyataxik :) jaj kiköltöztünk szép a kert, de a gyerek "elitgimbe" járjon a belvárosba :)
slash 2024. 08. 30. 08:09
Előzmény: #225690  Pistike12
#225691
Akkor nézd meg jövö héten elindulnak az anyataxik százezrei.  
Pistike12 2024. 08. 30. 07:45
Előzmény: #225676  slash
#225690
Tegnap 5 utan a 13bol budaorsre 62 perc volt... 
Pistike12 2024. 08. 29. 23:11
Előzmény: #225687  mr_bob
#225688
Ezert fogalmaztam gelteteles modban, ha igaz a cikk. Tegnap ezt irtam..
Es ez a vg... Nem a legtavolabbi a kormanytol... 
mr_bob
mr_bob 2024. 08. 29. 23:07
Előzmény: #225683  Pistike12
#225687
miért tévedtél? az egész cikk egy ötletelés, elég az első 4 szót elolvasni: akár ez is lehet.
Pistike12 2024. 08. 29. 22:53
Előzmény: #225684  Pistike12
#225686
+ eleg brutal h kijatsza a kormanyzat a jtm szabalyokat, es kvazi a vagyonhatassal folyamatosan novelni lehetvaz ingatlanvagyont illetve annak arat.
Es ezzel a forumon folytatott vita, hogy a lejaro csudakotvenyek hova tavoznanak szinte biztos h eldolne. Mert csak az ostobak nem jatsznak azt a jatekot, hogy a kamatbol es az alberletbol fedeztetem a torlesztot, es a masik oldalon jelentkezik a folyamatosan novekvo alberletarbol kieso cash, a csokkeno toketartozas es a novekvo ingatlanar. 
Tokio 1980-tol... 
Az meg kulonosen vicces lesz, amikor ujra eljon egy odoszak, amikor kotvenyt kell kibocsajtani, es a toke ami megvenne fedezetben van lekotve egy tulfujt ingatlanpiacon:) 
Ez a nagymarcika elokesziti az usa ingatlanvalsagat:) 
Placi82 2024. 08. 29. 22:50
Előzmény: #225683  Pistike12
#225685
Ehh fölöslegesen bonyolitanak...Be kell roffenteni 100%osan a forint pénz nyomdát,. Bekuldeni a real  gazdaságba meg 10.000 Mr ft ot.. Hagy ugorjon 52 ezer Mrd ra a penzkinalat agrregatum. Aztán okoz a makrogazdasagi környezetben  egy kis 15-25%os inflaciot,. Igaz majd kesleltetve. 1-2 év múlva.. De az kit érdekel??! . 2 év múlva majd újra kamatot emelnek 13-15%ra. Oszt jonapot. És ezt ciklikusan vegtelenitve.  Hát kerdezennek engem, én mondom. a tuti  választ. :). 
Pistike12 2024. 08. 29. 22:40
Előzmény: #225683  Pistike12
#225684
Egyebkent vmi egesz fantasztikus lenne, hogy adok kolcson penzt, amit kolcsonkent kapok vissza olcsobban:)
Az meg kulonosen pikans melo, ha mondjuk a 20 evre kibocsajtott fix kamat 
 fedezetkent felajanlott kotveny magas kamatkornyezetbe es magas inflaba kerul, mert igy a fedezet erteke durvan bezuhan... 
De tenyleg vicces h milyen szinten akarjak futeni az epitipari cegeiket. 
Pistike12 2024. 08. 29. 22:27
Előzmény: #225682  izommanujra
#225683
Na, megint tevedtem ugy nez ki:) 
slash 2024. 08. 29. 21:15
Előzmény: #225678  mzrb39
#225681
Jelenleg is van ingatlanadó nálunk  pl 3euro per nm. Ezt akarják duplázni. Nem baj megoldjuk majd a vendégek kifizetik.. szarok rá. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók